pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Zainwestuj w naszą planetę

Zainwestuj w naszą planetę
29 kwietnia
14:05 2022

Zachodzące zmiany klimatu nie są już tylko „potencjalnym” zagrożeniem, ale mają bezpośredni wpływ na życie ludzi i ekosystemów. Już dziś musimy stawić czoło skutkom ekstremalnych zmian pogodowych i klimatycznych – powodziom, suszom, gwałtownym burzom i innym wyrządzającym ogromne straty zjawiskom. Warto jednak podkreślić, że za taki stan rzeczy nie odpowiadają wyłącznie intensywny rozwój przemysłu i zbyt duża emisja do atmosfery gazów cieplarnianych, ale i nasze codzienne nawyki związane m.in. podejściem do segregowania odpadów, nieracjonalnym korzystaniem z zasobów wody czy nadmierną konsumpcją. Dlatego konieczne są inicjatywy, służące budowaniu świadomości i wiedzy nt. działań proekologicznych, które będą skierowane do różnych grup wiekowych.

Rozumiejąc potrzebę edukacji społecznej w zakresie działań proekologicznych w naszej szkole zorganizowano uroczyste obchody Dnia Ziemi . Z tej okazji 22 kwietnia uczniowie klas I-VIII naszej szkoły wzięli udział w realizacji zadań kampanii Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”.

Najmłodsi uczniowie z klas I-III uczestniczyli w:

  • prelekcji na temat racjonalnego gospodarowania odpadami wygłoszonej przez przedstawicielkę firmy Bioselekt – panią Bogumiłę Czerwiec. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały informacji o zasadach selektywnej zbiórki surowców i ich recyklingu;
  • lekcji otwartej podczas, której dzieci dowiedziały się, jakie są przyczyny i skutki zmian klimatu oraz poszukiwały sposobów ochrony klimatu i zasobów naszej planety przed zniszczeniem. Uczyły się jak mądrze robić zakupy, by zmniejszyć ilość odpadów, oszczędzania wody i energii w domu i w szkole oraz niemarnowania żywności.
  • turnieju ekologicznym „Zainwestuj w naszą planetę”, który był okazją do sprawdzenia ich wiedzy i postaw proekologicznych. Drużyny uczniów rywalizowały w różnorodnych konkurencjach udowadniając, że dobre przykłady zostają w pamięci dzieci na długo. Zmagania wygrały drużyny klasy II i III b przygotowywane przez panie Marzenę Orzeł i Danutę Zieję.

Lekcję oraz turniej ekologiczny przygotowała i przeprowadziła nauczycielka biologii Barbara Głowacka przy współpracy z nauczycielami: Jolantą Jurkiewicz, Anną Kalisz, Marzeną Orzeł, Danutą Zieją i Beatą Stańczak, która była autorką dekoracji.

 

Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w lekcjach prowadzonych w ciągu tygodnia ekologicznego z wykorzystaniem technik aktywizujących, w oparciu o materiały kampanii „Nasz Klimat”, dzięki którym mieli możliwość poznania zagadnień nt.: zmian klimatu, neutralności klimatycznej, odnawialnych źródeł energii, idei zrównoważonej konsumpcji i zrównoważonego stylu życia. Dowiedziały się o indywidualnych działaniach, jakie można podejmować dla ochrony środowiska i klimatu.

Mamy nadzieję, że realizując wspomniane projekty poczyniliśmy pierwsze kroki ku temu, by w przyszłości nasi uczniowie stali się obywatelami świadomie podejmującymi decyzje konsumenckie oraz inicjatorami i realizatorami wielu działań proekologicznych.

Opracowała: Barbara Głowacka

 

 

 

Przetłumacz stronę

EnglishPolishUkrainian

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Dzień dobry.Czy mogę prosić o wykoszenie pobocza przy wyjeździe z Nowego Bostowa w kierunku Chybić?Wyjazd...

A Panu Tadkowi o co konkretnie chodzi?...

Bardzo dziękuje z odpowiedz....

Logowanie