pawlow.pl

Zabytki

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór w Europie posiadające owiane legendami szczyty Łysej Góry i Łysicy. Jest także wielka i tajemnicza Puszcza Jodłowa. Na turystów czekają ruiny potężnych niegdyś warowni: zamku biskupiego z XIV wieku w Bodzentynie oraz zamku królewskiego z XIV wieku w Chęcinach. Wiekowe klasztory – zespół klasztorny bernardynek z XVII wieku w Świętej Katarzynie, zespół klasztorny Cystersów z XII w. w Wąchocku.

Wśród atrakcji naszego regionu na uwagę zasługują: XI wieczny kościół w Tarczku, jedyne w Polsce, klasztor bernardynek z XVII wieku w Świętej Katarzynie, Muzeum Henryka Sienkiewicza – pałacyk w Oblęgorku. Dąb „Bartek” – pomnik przyrody liczący 1200 lat, odkryta w 1964 roku Jaskinia „Raj”, miejsce postoju i walk AK pod dowództwem „Ponurego” – Wykus, gdzie obecnie znajduje się pomnik z nazwiskami poległych partyzantów, Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie, kopalnia krzemienia pasiastego z okresu neolitu w Krzemionkach Opatowskich, jedyna w Polsce hodowla bizonów w Kurozwękach.

Gmina Pawłów bogata jest w obiekty, które możemy określić mianem zabytków. Duża ich część stanowią obiekty sakralne, którym poświęcona została osobna podstrona naszego serwisu. Pozostałe zabytki przedstawiamy poniżej.

Gminna Ewidencja Zabytków

Dworek w Warszówku

W Warszówku zachował się murowany dworek z II połowy XIX w., w którym mieszkali sędziowie ziemscy guberni kieleckiej. Wśród nich był sędzia sądu grodzkiego w Bodzentynie i Kielcach Aleksander Gut, były plenipotent dóbr Lwa Tołstoja w Jasnej Polanie w Rosji. Z czasem dworek stał się własnością rodziny Juńskich, mieszkali w nim do roku 1950. Ostatni właściciel, Stanisław Juński – pochowany na „nowym” cmentarzu – był w latach międzywojennych sędzią Sądu Najwyższego.

Dworek i otaczający go piękny park jest obecnie własnością prywatną, wejście na jego teren odbywa się za zgodą właścicieli.

[spacer style=”1″ icon=”none”]

Pokrzywnica

Zwiedzając gminę Pawłów warto odwiedzić miejscowość Pokrzywnica. Jest to niewielka wieś położona na zachodnim brzegu zalewu „Wióry”, niegdyś oaza spokoju, z dala od ruchliwych tras i zgiełku, dziś ochoczo odwiedzana przez wędkarzy, powoli staje się atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku.

Główną częścią Pokrzywnicy jest około sześciohektarowy park, stanowiący pozostałość po dworskim majątku. W miejscu gdzie dawniej stał dwór, dziś znajduje się krąg na ognisko. Na fundamentach jednego z budynków gospodarczych zbudowana została szkoła. Dziś budynek stoi niezagospodarowany.

Na skraju parku, w centrum wsi , zachował się dwukondygnacyjny murowany spichlerz. Jak informuje data nad jego drzwiami pochodzi on z roku 1866 r. Obecnie część jego służy jako remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Pokrzywnicy, a także jako kaplica, w której w niedzielę i święta odprawiane są msze.

[spacer style=”1″ icon=”none”]

Zbiornik „Wióry”

Zwiedzając gminę Pawłów nie sposób ominąć wspaniałego zbiornika „Wióry”. Budowę zalewu rozpoczęto w 1980 roku, a ukończono w 2005 r. Podczas budowy odnaleziono tutaj szczątki dinozaurów z okresu triasu, których część znajduje się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jego powierzchnia wynosi, w zależności od poziomu wody, od 248 ha do nawet 408 ha. Celem zbiornika jest ochrona przed powodzią i wyrównanie przepływów poniżej zbiornika oraz wykorzystanie energetyczne. Wody zbiornika, bogate w różnego rodzaju ryby, są prawdziwym rajem dla wędkarzy.

[spacer style=”1″ icon=”none”]

Przydrożne krzyże, kapliczki

Gmina Pawłów usłana jest przydrożnymi krzyżami, kapliczkami i figurami będącymi „świadkami” wiary pokoleń, które żyły przed nami.

Pawłów: Kapliczka Św. Jana

W miejscowości Pawłów, przy drodze wojewódzkiej, znajduje się kapliczka murowana z czerwonej cegły. Widnieje na niej rok wzniesienia kapliczki – 1905. Wewnątrz znajduje się drewniana polichromowana figura św. Jana, od imienia którego kapliczka bierze nazwę. Kapliczka stanowi jeden z ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała.

 
Pawłów: Obelisk pod nowym cmentarzem

Przy wejściu na „nowy” cmentarz parafialny w Pawłowie napotkamy kamienny obelisk z krzyżem. Historia pomnika związana jest z rokiem odzyskania przez Polskę niepodległości – 1918. W dziesiątą rocznicę tego wydarzenia mieszkańcy ówczesnej gminy Rzepin wznieśli pomnik w kształcie kopca z kamieni polnych, na szczycie z krzyżem żelaznym i pamiątkową tablicą.

Pawłów, Ambrożów: Pomnik „Ku czci mieszkańców gminy poległych w walce z bolszewikami w 1920 r.”
 
Na granicy miejscowości Ambrożów i Warszówek znajduje się stary betonowy pomnik. Na samej górze ma wyżłobiony krzyż, poniżej znajdziemy wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego i napis: „PADLI NA POLU CHWAŁY ODPIERAJĄC OD GRANIC PAŃSTWA POLSKIEGO POD WODZĄ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO NAWAŁĘ BOLSZEWICKĄ W 1920 R.”. Pomnik zawiera również wyryte nazwiska 26 poległych wraz z miejscowościami z których pochodzili. Wszyscy byli mieszkańcami gminy Pawłów.

Chybice: Kapliczka Św. Nepomucena

Drewnianą kapliczkę z figurą św. Nepomucena znajdziemy w miejscowości Chybice. Całość pochodzi z XIX w.

Stary Bostów: Krzyż z 1898 roku

W Starym Bostowie przy drodze wojewódzkiej znajduje się figura z krzyżem postawiona „NA CZEŚĆ I NA CHWAŁĘ PANA BOGA” w roku 1989 przez małżeństwo Ludwikę i Dominika z Lipców.

1 komentarz

  1. Nowak
    Nowak Czerwiec 30, 13:07

    Witam,
    Piękny akt historyczny. Pokusiłbym się również na umieszczenie tutaj informacji o starym cmentarzu w Pawłowie i żołnierzach tam pochowanych.

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku

Pobierz harmonogramy na 2019 rok

Kalendarz

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. W sprawie korzystania z hali sportowej należy się bezpośrednio kontaktować z dyrektorem GOKSiR...

Witam serdecznie. Temat reaktywacji kursów autobusowych jest mi znany. Ja także uważam że gmina Powinna...

Witam serdecznie. Na temat drogi w Szerzawach pisałem już wielokrotnie. Ostatnie odpowiadałem na pytanie w...

Logowanie