pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Wyjątkowa wystawa w Radkowicach – „Tu rodziła się Solidarność Rolników”

Wyjątkowa wystawa w Radkowicach – „Tu rodziła się Solidarność Rolników”
22 kwietnia
06:55 2021

W czterdziestolecie narodzin w Polsce niezależnego ruchu chłopskiego, Instytut Pamięci Narodowej przygotował edukacyjną wystawę plenerową „Tu rodziła się Solidarność Rolników”.

W uroczystym, ale ze względu na panującą pandemię skromnym, otwarciu wystawy udział wzięli:  dr Marzena Grosicka z Delegatury IPN w Kielcach, Piotr Babicki – starosta powiatu starachowickiego, Marek Wojtas – wójt gminy Pawłów, Henryk Więcław – Przewodniczący Rady Gminy w Pawłowie, Waldemar Bartosz – Przewodniczący NSSZ „Solidarność” regionu świętokrzyskiego, Tadeusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSSZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, ks. Cezary Lerka – proboszcz parafii Radkowice.

Wystawa prezentuje w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym – odrodzenie ruchu chłopskiego wraz z przełomowym strajkiem rolników z Ustrzyk Dolnych i Rzeszowa, który pod koniec 1980 r. otworzył drogę do późniejszej rejestracji związku.

Wystawa prezentowana jest od 21 kwietnia w Radkowicach gdzie prężnie w latach osiemdziesiątych rozwijał się ruch rolniczej „Solidarności”. Ekspozycję można oglądać na placu przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej (Radkowice 5A) do 4 maja 2021 r.

Działalność ruchu ludowego w województwie kieleckim była bardzo aktywna. Duże poparcie miało tu „mikołajczykowskie” PSL, które sprzeciwiało się komunistycznej wizji państwa. Przez kolejne lata na terenach wiejskich występowały różne przejawy oporu społecznego. Ukazywały się antyreżimowe napisy, ulotki, plakaty i odezwy. Niezależni ludowcy byli stale obserwowani przez Służbę Bezpieczeństwa, która nazywała ich „wrogami naszego ustroju”. Także wśród członków ZSL były osoby, które w latach 80. zdecydowały się poprzeć opozycję, niejednokrotnie to one tworzyły struktury rolniczych związków na terenie woj. kieleckiego.

Kielecka część wystawy opisuje działalność rolniczą jeszcze przed powstaniem pierwszego koła NSZZ Rolników Indywidualnych w regionie we wsi Garbacz (gm. Waśniów). Pierwsze zjazdy delegatów w Kielcach i innych miejscowościach. Niezależni ludowcy byli stale obserwowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Tymczasem nieśli oni autentyczną pomoc rolnikom w pozyskiwaniu opału, środków ochrony roślin, organizowali kursy warzywne czy działali na rzecz budowy wodociągów. Wśród takich osób była m.in. Wanda Pomianowska, aresztowana 13 grudnia 1981 r. – mówiła dr Marzena Grosicka z Delegatury IPN w Kielcach.

Bardzo się cieszę, iż wystawę zorganizowano na terenie gminy Pawłów, ale nie bez przyczyny, bowiem z Radkowicami, z naszą gminą, była związana Pani docent Wanda Pomianowska, honorowy obywatel gminy Pawłów, nieżyjąca od kilku lat. Osoba, która w latach 80 i wcześniejszych położyła ogromne zasługi w organizacji życia na wsi. Dziś mówimy o jej zasługach w organizacji Ogólnopolskiego Związku Solidarność Rolników Indywidualnych, natomiast my, mieszkańcy gminy Pawłów, pamiętamy ją jako osoba, która nam tutaj „na dole”, na wsi pomagała i za jej sprawą bardzo wiele inicjatyw za jej sprawą zostało zrealizowanych. Powinniśmy pamiętać o takich uroczystościach, o takich rocznicach. O Związku Rolników Indywidualnych często się zapomina… Jeżeli są pokazywane migawki z lat osiemdziesiątych to są pokazywane migawki ze stoczni, ze strajków z Lublina, Świdnika, natomiast o tej pracy rolników, o ich walce o wolność nas wszystkich często się zapomina. Powinniśmy o tej walce pamiętać, bo była ona tak samo ważna jak walka robotników, stoczniowców czy górników… Bardzo dziękuję IPN za zorganizowanie i ulokowanie wystawy na terenie gminy Pawłów – mówił podczas otwarcia Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów.

Fotogaleria (Piotr Maj):

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Maj 2021
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. W obecnym budżecie nie mamy zagwarantowanych środków na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków....

R

Również jestem ciekaw odpowiedz, ponieważ również byłbym zainteresowany taką inwestucją....

Dołączam się do pytania, gdyż w innych gminach faktycznie takie inwestycje są sukcesywnie i efektywnie...

Logowanie