pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności dla Patronki Publicznej Szkoły Podstawowej w Radkowicach Pani  Wandy Pomianowskiej

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności dla Patronki Publicznej Szkoły Podstawowej w Radkowicach Pani  Wandy Pomianowskiej
30 czerwca
11:34 2018

W dniu 22.06.2018 r. w  Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach przy ul. Warszawska 5 odbyła się  ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych – „Krzyży Wolności i Solidarności” 24 działaczom opozycji antykomunistycznej z byłego województwa kieleckiego. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał   dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

Krzyż Wolności i Solidarności ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35 rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Ogółem w dn. 22 czerwca 2018 r. odznaczono 24 osoby w tym 4 pośmiertnie, a wśród nich Patronkę naszej szkoły Panią Wandę Pomianowską. W uroczystości tej wzięły udział również ważne osoby takie jak: Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek i senator RP Pan Krzysztof Marek Słoń oraz wiele innych osób.

Wręczone odznaczenie – Krzyż Wolności i Solidarności  w imieniu Prezydenta RP dokonane przez dr hab. Pana Filipa Musiała dyrektora Oddziału IPN w Krakowie  dla Śp. Pani Wandy Pomianowskiej odebrała bratanica naszej patronki Pani Joanna Winkowska z Warszawy, której towarzyszył w ceremonii dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wandy Pomianowskiej  w Radkowicach Pan Marcin Głowacki oraz Pani Jolanta Kuklińska przyjaciółka Pani Wandy.

To bardzo ważne i znaczące odznaczenie dla naszej patronki Pani Wandy Pomianowskiej podkreślające jej duże zasługi i wszechstronną działalność. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię tak słynnej i zasłużonej osoby jaką była i zawsze będzie dla nas w pamięci Pani Wanda Pomianowska.

                                                                                             Opracował Marcin Głowacki –dyrektor szkoły

O autorze

Jolanta Drążek

Jolanta Drążek

1 komentarz

  1. Cezary Berak
    Cezary Berak Lipiec 02, 08:01

    Szanowni Państwo, bardzo się cieszę z odznaczenia Pani Wandy. Znałem Ją osobiście, w stanie wojennym współpracował z Nią a w latach 90 tych jako pracownik Kuratorium Oświaty brałem z Nią czynny udział w poprawie Waszej bazy oświatowej.W mojej ocenie bardzo dużo zrobiła dla poprawy warunków pracy uczniów i nauczycieli. Wielki człowiek .

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2018 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Kalendarz

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Sie    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

dziękuję za odpowiedź, oby przyszły tydzień nie zamienił się w przyszły miesiąc. pozdrawiam....

Witam. Odpowiedzi udzieliłem pod poprzednim wpisem. Pozdrawiam....

Witam serdecznie. Bardzo przepraszam, że czekał Pan tak długo na odpowiedź. Droga Pokrzywnica -...

Logowanie