pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Tygodnik Starachowicki: Pomnik Ofiar Katynia nie u nas?

Tygodnik Starachowicki: Pomnik Ofiar Katynia nie u nas?
22 stycznia
13:42 2014

Było już prawie pewne, że Pomnik Ofiar Katynia powstanie w Kałkowie. Jak się okazuje plan, który dwa lata temu był bardzo realny spełzł na niczym. Dlaczego?

Przypomnijmy, na początku 2012 r. pojawił się pomysł, aby w Kałkowie powstał pomnik składający się z ponad 21 tysięcy figur, przedstawiających polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Inicjatorem powstania monumentalnej figury była krakowska Fundacja Pomnik Ofiar Katynia. Monumentalna rzeźba miała przedstawiać dokładnie 21.857 figur – wyobrażających żołnierzy rozstrzelanych w Katyniu. Każda figura miałaby przestrzeloną głowę, do każdej dołączone byłoby imię i nazwisko oraz stopień wojskowy rozstrzelanego żołnierza. Figury byłyby nieco większe niż średni wzrost człowieka.

Monument zajmowałby aż 6 hektarów! Stanąłby tuż za domem weselnym, w kierunku zapory „Wióry”.  To nie wszystko. Wokół pomnika miałoby powstać nowoczesne centrum konferencyjne oraz parking. Całość zajmowałaby 19 hektarów.

Co stało się z oryginalnym pomysłem?  Na stronie internetowej Fundacji Pomnik Ofiar Katynia czytamy: „(…) W latach 2011 – 2012 poszukiwania terenu doprowadziły nas do Sanktuarium patriotyczno-religijnego Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie – Godowie. Pomysł entuzjastycznie poparł Wójt Gminy Pawłów upatrując w tym dzieło swojego życia. Po wykonaniu niezbędnych projektów wybraliśmy optymalne 20 ha, mające niestety, 37 właścicieli. Nieurodzajna ziemia (IV i V klasy gruntów rolniczych), nie zapewnia właścicielom utrzymania więc uniesieni lokalnym patriotyzmem i zachęceni perspektywą nowych miejsc pracy skłonni byli działki sprzedać.

Fundacja wykonała projekt urbanistyczno – architektoniczny i zorganizowała kilka spotkań informacyjnych dla mieszkańców Kałkowa. Ludzie byli nastawieni pozytywnie. Nagle… wójt stracił zainteresowanie projektem a kilku właścicieli uznało, że nie chce mieć cmentarza we wsi (…)

Takim doniesieniom stanowczo zaprzecza Marek Wojtas, sekretarz Urzędu Gminy w Pawłowie. – Zaoferowaliśmy naszą wszelką pomoc, ale niestety nie od nas zależało czy pomnik powstanie. Grunty, którymi zainteresowani byli przedstawicieli Fundacji należały do prywatnych właścicieli. Nie możemy zatem wpływać na czyjeś prywatne decyzje. Popieraliśmy projekt jednak więcej do powiedzenia moglibyśmy mieć gdyby grunty były gminne. W tym wypadku decyzja należała do mieszkańców. Wiem że były organizowane spotkania z mieszkańcami, jednak po paru spotkaniach zapadła cisza i od tamtej pory fundacja już się nie odzywa. Jest nieprawdą jakobyśmy wycofali się z projektu i stracili nim zainteresowanie – dodaje.

Zaprzestanie rozmów mogło wiązać się, jak się dowiedzieliśmy, z zaniżoną ceną za grunty oferowaną mieszkańcom. Fundacja oferowała mieszkańcom ok. 1 zł za m kw., podczas gdy grunty w gminie były sprzedawane nawet po 10 zł za m kw

Autor: AS
Źródło: Tygodnik Starachowicki

O autorze

Piotr Maj

Piotr Maj

Kierownik Referatu Organizacyjnego, Urząd Gminy w Pawłowie, tel. 41 272 16 14 wew. 114

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2020 roku

Pobierz harmonogramy na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Luty 2020
P W Ś C P S N
« Sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. Pojawiające się na chodnikach pomarańczowe kostki to znaki geodezyjne. Znaki są wstawiane na...

Witam serdecznie. Poleciłem przestawienie oświetlenia w Warszówku i Jaworze tak by się świeciły do 23.30....

Witam serdecznie. Na temat remontu drogi Pokrzywnica Wymysłów wypowiadałem się już wielokrotnie. Droga ta została...

Logowanie