pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Tydzień z ekologią u przedszkolaków w Szerzawach

Tydzień z ekologią u przedszkolaków w Szerzawach
17 maja
07:42 2017

W dniach od 24 do 28 kwietnia 2017r. w klasach 0 „c” i 0 „d”  Szkoły Podstawowej w Szerzawach miały miejsce różnorodne działania proekologiczne. Jednym z priorytetów tego typu zajęć jest kształtowanie szacunku do przyrody i odpowiedzialności za siebie oraz swoje otoczenie. Działania o tej tematyce pomagają odkrywać świat i kształtować środowisko.

W celu zapoznania dzieci z tematami ekologicznymi, wychowawczynie zorganizowały pokazy krótkich filmów: „Czysto, ładnie i bez śmieci- rady Pana Śmietnika dla wszystkich dzieci”, „Rady na Odpady”, „Segregacja jest ważna”, „Oszczędzaj wodę”, „Zanieczyszczenia rzek”. Filmy przybliżyły młodym widzom skutki nieodpowiednich zachowań ludzi w stosunku do środowiska naturalnego,  znaczenie i zasady segregacji śmieci oraz sposoby jak najmłodsi mogą dbać o swoje otoczenie. Następnie dzieci nauczyły się piosenki „Wielkie sprzątanie”, po czym pokolorowały rysunek przedstawiający uśmiechniętą Planetę Ziemię.

W kolejnych dniach miały miejsce działania praktyczne, mające na celu uporządkowanie i wykorzystanie zdobytej wiedzy. Przedszkolaki wykorzystały przyniesione z domu puste opakowania po produktach spożywczych i codziennego użytku, aby poćwiczyć zasady segregacji śmieci. W tym celu zostały wykorzystane również plastikowe obręcze, których kolory nie były przypadkowe. Po krótkich naradach i dyskusjach, maluchy wspaniale poradziły sobie z postawionym im zadaniem i posegregowały opakowania do odpowiednich kolorów obręczy, wyobrażając sobie, że są to prawdziwe kontenery na śmieci.

Ostatniego dnia przedszkolaki obejrzały ostatnie dwa z przygotowanych dla nich filmów: „Chmury-wideo edukacyjne”, oraz „Niezwykła podróż kropelki”. Dzięki nim poznały obieg wody w przyrodzie, oraz została poruszona trudna tematyka dotycząca oszczędzania wody i jej oczyszczania. Kolejnymi zajęciami były ćwiczenia praktyczne- doświadczalne, podczas których dzieci początkowo zabrudziły wodę różnymi substancjami, zwracając uwagę, jak się w niej zachowują, po czym za pomocą prostego filtra z waty starały się ją oczyścić. Przedszkolaki doszły do wniosku, że oczyszczenie wody jest trudne i wieloetapowe, dlatego należy w swoim codziennym życiu starać się zużywać jej jak najmniej.

Podczas tych kilku dni, dzieci zdobyły wiele nowych wiadomości i umiejętności. Odkryły jak wiele radości mogą sprawiać działania na rzecz Ziemi. Mamy świadomość, że sami nie jesteśmy w stanie naprawić całego świata, lecz pamiętamy, że małymi krokami możemy zrobić wiele dobrego, aby poprawić stan naszego środowiska.

Opracowanie i fotogaleria: E. Sławek i M. Ryś

O autorze

Izabela Kalisz

Izabela Kalisz

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2018 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Kalendarz

Maj 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. Problem ugoru przy szkole w miejscowości Chybice jest znany od dawna. Zarówno działka...

Witam serdecznie. Gmina Pawłów corocznie realizuje program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt...

Witam serdecznie. W zakresie budowy kanalizacji w miejscowości Jadowniki nie ma żadnych zmian....

Logowanie