pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Publicznej Szkole Podstawowej w Chybicach

Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Publicznej Szkole Podstawowej w Chybicach
Listopad 13
22:31 2018

Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie! (A. Mickiewicz)

Cytat ten stał się hasłem przewodnim obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w Publicznej Szkole Podstawowej w Chybicach. Uroczystość ta była również okazją do upamiętnienia 10-tej rocznicy odsłonięcia pomnika bohatera narodowego – Feliksa Karnickiego – zamordowanego w Katyniu.

Jak  czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości: „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin”.  Wśród zaproszonych gości w Szkole Podstawowej w Chybicach znalazła się również rodzina, która stanowi fundament wartości patriotycznych – to bliscy Feliksa Karnickiego – jego córka Hanna oraz wnuk. Uświetnili oni swoją obecnością tę doniosłą uroczystość, a opowieść pani doktor Hanny Karnickiej – Młodkowskiej o latach szkolnych, stała się żywą lekcją historii. Obecni na obchodach byli także: Przedstawiciele Rady Gminy: Krzysztof Cieślik, Leszek Kosiarski, Szymon Wojteczek, Ksiądz Proboszcz Janusz Bachurski, Komendantka Hufca Starachowice – harcmistrz Małgorzata  Ślaska oraz harcmistrz Mateusz Ślaski.

Akademię poprzedziło wprowadzenie pocztu flagowego i odśpiewanie hymnu państwowego. Dyrektor szkoły Dariusz Linek powitał zebranych i przybliżył uczniom historię walki o upragnioną niepodległość. Część artystyczną rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów klas III gimnazjum. Następnie zaprezentowane zostały dramatyczne dzieje polskich zmagań o odzyskanie niepodległości aż do momentu pokonania totalitaryzmu sowieckiego. Społeczność szkolna miała okazję poznać, jak tragiczne były polskie drogi do wolności oraz zrozumieć,  że „wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy powinni wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.” Inscenizację poetycką przygotowali uczniowie klas VIIa i VIIb oraz „Zuchy”. Jako oprawa muzyczna posłużyły pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów z klas 0a i 0b oraz chóru szkolnego.

W myśl słów „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”  wyrazem pamięci o ludziach walczących o niepodległość było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Feliksa Karnickiego. W ten sposób hołd bohaterom narodowym oddali w imieniu całej społeczności: Rodzina Feliksa Karnickiego, Dyrektor Dariusz Linek oraz delegacja „Zuchów” . Zasadzony został również symboliczny „Dąb Pamięci”, którego fundatorami byli państwo Małgorzata i Jerzy Kusiakowie, którym składamy serdeczne podziękowania.

Nauczyciele przygotowujący uroczystość: Dorota Sieniek, Małgorzata Śliwczyńska, Jacek Śliwa, Agnieszka Jędrzejczyk – Skimina, Joanna Bednara, Katarzyna Zabawska, Alicja Orłowska, Agnieszka Skorupa, Beata Stańczak, Małgorzata Łodej.

Podziękowania składamy również na ręce Rodziców Uczniów, którzy wspierali organizację uroczystości poprzez obecność, przygotowanie dzieci, strojów oraz rekwizytów.

Opracowała: Dorota Sieniek

O autorze

Małgorzata Orczyk

Małgorzata Orczyk

Zespół Szkół w Chybicach

1 komentarz

 1. Z.Karnicki
  Z.Karnicki Listopad 18, 11:08

  Całemu Zespołowi Szkoły dziękuję serdecznie z kultywowanie pamięci mojego Ojca Feliksa Szczęsnego KARNICKIEGO. Bardzo żałuję, że nie mogłem w niej uczestniczyć. Z informacji uzyskanych a także zdjęć na tej stronie była to piękna i wzruszająca uroczystość za którą jeszcze raz dziękuję nie tylko kierownictwu Szkoły i Paniom Nauczycielkom ale też uczniom, moim młodszym (znacznie ?) koleżankom i kolegom ( tak jak i moja siostra zaczynałem swoją edukację w tej szkole), którzy brali udział w inscenizacji.
  Pozdrawiam serdecznie
  Zbigniew Karnicki

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku

Pobierz harmonogramy na 2019 rok

Kalendarz

Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Sie    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam. mam dość ważne pytanie dotyczące rowów przy gminnych drogach. Mianowicie - czy owe rowy...

Witam Droga na wynysłów wola o pomstę do nieba . Kiedy będzie...

Panie Wójcie Prosimy ponownie o wykonanie w Jadownikach Działkach pobocza i rowów dylatacyjnych. ...

Logowanie