pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Spotkanie z ornitologiem

Spotkanie z ornitologiem
15 lutego
13:34 2018

W piątek 9 lutego, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z doświadczonym ornitologiem – pasjonatem, pracownikiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego, panem Pawłem Szczepaniakiem. Pasją pana Pawła od lat jest obserwowanie życia sów. Podczas spotkania z dużym zaangażowaniem opowiadał zaciekawionym słuchaczom o tych tajemniczych i niesamowitych ptakach. Podczas wykładu dzieci mogły obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną, która zawierała wiele cennych informacji o zwyczajach tych ptaków. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o tym, jakie są gatunki sów, która sowa jest największa, a która najmniejsza, że sowi lot charakteryzuje się niezwykłą miękkością i lekkością, gdyż powierzchnię każdego pióra pokrywa jakby delikatny meszek tłumiący szmery. Kolejna część spotkania była w formie warsztatów. Pan Paweł opowiedział o tym, jak sowy polują oraz czym się odżywiają. Uczniowie dowiedzieli się, że sowy są drapieżnikami i żywią się głównie kręgowcami. Niestrawione części pokarmu sowa wydala w formie wypluwki, która zwykle zawiera dużo sierści i kości w formie zbitego walca. W tej części uczniowie mieli okazję przeprowadzić analizę wypluwek. Wyodrębniali niestrawione elementy pokarmu, a następnie oglądali swoje „znaleziska” pod mikroskopem i wspólnie z panem Pawłem określali do jakiego zwierzęcia należą znalezione przez nich fragmenty szkieletów.  Analiza wypluwek dała nam mnóstwo informacji na temat diety tych ptaków.

Mamy nadzieję, że to niezwykłe spotkanie spowoduje, że ktoś spośród naszych uczniów w przyszłości zostanie sławnym ornitologiem i będzie z sentymentem sięgał do początków swojej kariery naukowej, która rozpoczęła się u nas w szkole.

Na zakończenie uczniowie podziękowali panu Pawłowi, który z przyjemnością dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze.

Opracowała: Jolanta Gliwa

O autorze

Mariola Lichocka

Mariola Lichocka

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2018 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Kalendarz

Marzec 2018
P W Ś C P S N
« Lut    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Planowana inwestycja polegająca na budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Brzeziu uzyskała wszystkie wymagane...

Szanowny Panie, pragnę poinformować, że gmina Pawłów nigdy nie planowała i nie planuje budowy wysypiska...

Dzień dobry chodzi nam o odcinek między Szerzawy przez Rzepinek na Radkowice lub Swisline ...

Logowanie