pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Śladem historii…

Śladem historii…
01 października
20:27 2018

W ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w dniu 27 września uczniowie klas IV, V, VI oraz zuchy PSP w Chybicach wraz ze swoimi opiekunami: Jackiem Śliwą, Wiesławą Kosztowniak, Alicją Orłowską, Dorotą Wojtan, Małgorzatą Śliwczyńską i Małgorzatą Łodej wybrali się na wycieczkę po regionie świętokrzyskim. Uczniowie mogli poznać historię ważnych miejsc znajdujących się w naszym województwie i zobaczyć kolekcję militariów.

Najpierw udaliśmy się do Opactwa Cystersów w Wąchocku. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić klasztor,  poznać jego burzliwą historię, która sięga XII wieku, zobaczyć wirydarz, kapitularz, refektarz, fraternię i dormitorium oraz pospacerować po ogrodzie przyklasztornym i  poznać życie mieszkających tu zakonników.

Następnie udaliśmy się do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku.  Mogliśmy tutaj zobaczyć  jedną z największych kolekcji militariów w Polsce, zgromadzoną pod gołym niebem na obszarze ponad 1,5 ha. Znajdujące się tu eksponaty zainteresowały szczególnie chłopców. Wizyta w Muzeum im. „Orła Białego” stanowiła  doskonałe połączenie ciekawej przygody z nauką.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było  Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, upamiętniające męczeństwo ludności polskich wsi podczas II wojny światowej. Uczniowie mogli obejrzeć film, dokumenty i pamiątki z tamtych czasów oraz  usłyszeć historie wielu zamordowanych tu osób.

Dwudniowa pacyfikacja Michniowa 12 i 13 lipca 1943 roku obróciła wieś w zgliszcza i pogorzelisko. Mieszkańcy Michniowa pomagali  Świętokrzyskim Zgrupowaniom AK dowodzonymi przez por. Jana Piwnika ps. „Ponury”, dlatego władze niemieckie podjęły decyzję o przeprowadzeniu w Michniowie szeroko zakrojonej akcji represyjnej. 12 lipca 1943 roku wieś została spacyfikowana przez niemiecką ekspedycję karną. Niemcy częściowo spalili wówczas Michniów i zamordowali 102 mieszkańców (w większości przez spalenie żywcem w stodołach). W nocy, w odwecie, żołnierze „Ponurego” zaatakowali pociąg, zabijając i raniąc kilkunastu Niemców. Następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, doszczętnie paląc wieś i mordując niemal wszystkich przebywających tam Polaków. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci (najmłodsze dziewięciodniowe).

Aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia, z inicjatywy michniowskiej społeczności, został wybudowany pomnik, na którym wyryto nazwiska ponad 200 ofiar niemieckiego bestialstwa. Zostało tu stworzone Sanktuarium Męczeńskich Wsi Polskich, którego symbolem stała się Michniowska Pieta. Tworzący się wokół Piety las krzyży przypomina o pacyfikacjach polskich wsi. Obecnie w Domu Pamięci Narodowej prezentowane są  wystawy nawiązujące swą wymową do roli mieszkańców wsi w latach 1939–1945, a także ofiar jakie poniosły wiejskie społeczności na terenie całej Polski. Muzeum Wsi Kieleckiej zdecydowało się na rozbudowę obiektu, który jest w trakcie realizacji. Budynek formą przypomina niszczejącą przez lata okupacji wieś polską.

Pamięć  spoczywających tu ofiar uczciliśmy minutą ciszy a zuchy, pod opieką p. Alicji Orłowskiej, zapaliły znicze.

Wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów i zapewne stanie się zachętą do zwiedzenia innych ważnych miejsc województwa świętokrzyskiego.

Opracowała: Dorota Wojtan

O autorze

Małgorzata Orczyk

Małgorzata Orczyk

Zespół Szkół w Chybicach

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2018 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Kalendarz

Październik 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam Panie Wójcie, CZy może mi Pan powiedzizeć jakie są plany i cza w...

Witam, Panie Wójcie a co da akcja informacyjna? moim zdaniem niewiele. Zmniejszenia problemu upatrywałabym raczej...

Witam. Tak, wyniki badań są prawidłowe. Jutro opublikujemy komunikat w tej sprawie. Pozdrawiam serdecznie....

Logowanie