pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Segregacja odpadów komunalnych do poprawy

Segregacja odpadów komunalnych do poprawy
11 sierpnia
10:09 2016

We wtorek i środę pracownicy firmy Tonsmeier, która zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych z terenu gminy Pawłów przeprowadzili kontrolę zawartości pojemników w miejscowościach Rzepin Drugi i Pawłów. Wyniki po raz kolejny okazały się szokujące. W pojemnikach znajdowaliśmy m.in. takie odpady jak: gruz budowlany, cegły, papę, styropian, czy nawet szyby samochodowe. Tak słabej segregacji, a właściwie jej braku nie spotkaliśmy nigdy wcześniej. Zdjęcia wraz z protokołami z kontroli zostały przekazane do urzędu gminy, gdzie wobec właścicieli nieruchomości zostaną wszczęte postępowania – tłumaczy Łukasz Sulima kierownik oddziału regionalnego firmy Tonsmeier Wschód.

Ilości odpadów posegregowanych w porównaniu do poprzednich lat maleją, natomiast w szybkim tempie przybywa odpadów zmieszanych gromadzonych w pojemnikach. Jeśli taki stan rzeczy będzie się nadal utrzymywał wówczas nieuniknione będą podwyżki opłat. Dziwi fakt, że większość mieszkańców ma nadal problemy z właściwym sortowaniem odpadów. Nowy system na terenie gminy Pawłów działa od 1 lipca 2013 roku, a więc już ponad 3 lata, a efektów nadal brak. Każdy z mieszkańców otrzymał ulotki informujące jakiego rodzaju odpady należy wrzucać do odpowiednich worków, jak również, które odpady powinny być zagospodarowane we własnym zakresie lub wrzucone do pojemnika. Informacje te są również dostępne na stronie internetowej urzędu w zakładce gospodarka odpadami. Wszyscy mieszkańcy powinni wnikliwie zapoznać się z obowiązującymi zasadami i bezwzględnie się do nich stosować. Jeśli jednak stwierdzą, że nie są w stanie tego robić mogą zmienić deklarację na odbiór odpadów i wówczas będą płacić podwójną stawkę tym samym nie segregując odpadów.

O autorze

Jarosław Zapała

Jarosław Zapała

Podinspektor ds. gospodarki odpadami UG Pawłów

7 komentarzy

 1. M
  M 11 sierpnia, 21:56

  Tylko pytanie czy owe odpady miałaby lepszą miejscówkę w lesie czy w koszu ?????????????? Proste pytanie! Po jaką chol…….. ma ktoś się trudzić z wywózką do lasu jak ma kosz na posesji to on ma być gotowy na wizytę kontroli .chyba tak ma być lux i pachnieć maciejką bo tonsimer go przegląda. Segregacja… masz niebieski to do niebieskiej pakuj bo żółty wyszedł!!!¡i panowie nie mają

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Mieszkanka
  Mieszkanka 11 sierpnia, 15:00

  Witam zgadzam sie ze śmieci powinny być segregowane ale poco skoro razem zabierany jest plastik i papier co z tego ze ja to posegreguje do osobnych worków jak śmieciarka i tak to zabierze na raz i zmiażdży. To samo jest z odpadami zmieszanymi koszami są gospodarstwa segregujące i są niesegregujące a zabierają wszystko na raz !!!!!!!!!

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Jarosław Zapała
   Jarosław Zapała Autor 16 sierpnia, 09:26

   Szanowna Pani,

   Worki na papier i na tworzywa sztuczne są zbierane jednym pojazdem, ale nie są w żadnym razie miażdżone. Śmieciarki zawożą je do sortowni odpadów w Skarżysku, gdzie następnie są one sortowane na specjalnych liniach technologicznych. Odpady zbierane są w workach o różnych kolorach i to ułatwia sortowanie. Następnie wyselekcjonowane odpady trafiają do recyklingu. Zatem bardzo ważne jest właściwe segregowanie odpadów i należyte stosowanie się do obowiązujących zasad.
   Jeśli chodzi o sam odbiór to podkreślam kolejny raz, że odpady z koszy i worki są odbierane osobno, tzn. jeden samochód zbiera worki, a drugi odpady z pojemników, a jeszcze inny szkło. Nawet jeśli odbiór odpadów odbywa się w jeden dzień to przyjeżdża inny samochód po odpady zmieszane, a inny po segregowane. Nigdy odpady nie są zbierane razem. Jest to zgodne z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nadmieniam, że wszystkie pojazdy są wyposażone w system gps, dzięki czemu na bieżąco są sprawdzane i nie ma możliwości tzw. mieszania odpadów. Za taki proceder wspomniana ustawa przewiduje surowe kary, a ponadto firmie odbierającej zwyczajnie nie opłaca się mieszanie odpadów odebranych w sposób selektywny od mieszkańca.

   Z poważaniem

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Mieszkanka
    Mieszkanka 25 sierpnia, 15:08

    Ha ha kolorami sortuja??ciekawi mnie jedna rzecz czemu w zamian za żółte worki dostajemy niebieskie i mamy w niej segregować plastik choc wiadomo ze niebieskie worki sa na papier.

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Mieszkaniec
     Mieszkaniec 02 września, 15:15

     Popieram. Ostatnio zamiast 3 żółtych worków, otrzymałem 1 żółty i 2 niebieskie. Teraz jak wypełnię żółty plastikiem to trzeba ładować plastik do worków niebieskich. I gdzie tu logika?

     Odpowiedz na ten komentarz
    • Jarosław Zapała
     Jarosław Zapała Autor 07 września, 11:04

     Dziękuję za zgłoszenie. Sprawa ilości worków jakie dostarczane są mieszkańcom została zgłoszona firmie wywozowej. W miesiącu wrześniu zostanie to zweryfikowane w terenie. Pozdrawiam

     Odpowiedz na ten komentarz
     • Mieszkaniec
      Mieszkaniec 10 października, 12:19

      No i niestety we wrześniu sytuacja się powtórzyła. Panowie zbierali śmieci późnym popołudniem, w biegu, nie zwracając uwagi na to, ile i jakiego koloru puste worki zostawiają. W rezultacie zabrali 6 worków niebieskich (w których znajdował się również posegregowany plastik ze względu na niewystarczającą ilość worów żółtych) i dwa żółte, a zostawili jeden żółty i jeden niebieski. Jestem za segregacją śmieci i zwracam na to szczególną uwagę, ale przy takiej współpracy będzie nam ciężko osiągnąć wspólny cel, jakim jest poprawa segregacji odpadków. Ponadto w ostatnim wydaniu Kroniki Pwłowskiej w artykule dot. segregacji śmieci napisano, że opakowania kartonowe po mleku i napojach należy wrzucać do worka żółtego. Odszukałem folder informacyjny, który jakiś czas temu rozsyłano mieszkańcom i tam widnieje zgoła inna informacja – wspomniane kartony po mleku należało wedle tego folderu wrzucać do woreczków niebieskich.

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2020 roku

Pobierz harmonogramy na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Szanowny Panie Wójcie, chciałabym zapytać czy wiadomo coś więcej na temat budowy drogi na planowanej...

Witam serdecznie. Droga Łomno Parcele w kierunku Brzezia jest drogą powiatową. Odcinek od Brzezia aż...

Witam serdecznie. Dane nie zostały przekazane, bowiem nie było ku temu podstawy prawnej. Pozdrawiam....

Logowanie