pawlow.pl

Pytanie do Wójta

Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.

Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy. 

 

ZASADY!

 • Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
 • Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
 • Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
 • Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.

Zapraszamy do zadawania pytań!

 

565 komentarzy

 1. Mieszkanka Jadownik
  Mieszkanka Jadownik 21 sierpnia, 09:25

  Panie Wójcie
  Prosimy ponownie o wykonanie w Jadownikach Działkach pobocza i rowów dylatacyjnych.
  Jadowniki Działki bardzo odbiegają od innych miejscowości, nasze dzieci nie mają jak wrócić pieszo do domu ze szkoły.
  Same upomnienia do osób,które posiały zboża do samej drogi nic nie dały-czy może się tym ktoś zająć odpowiedzialnie?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 20 września, 20:54

   Witam
   Informuję, iż pas drogowy w miejscowości Jadowniki znajduje się na działce nr ewid. 302. Działka ta ma szerokości ok. 6m. Znajduje się tam droga o nawierzchni asfaltowej o szerokości 3,5m. plus pobocza drogowe o szerokości min 0,5-0,75. Razem 4,5- 5m. Zostaje nam do dyspozycji od 0,5m do 0,7m pasa drogowego na jedną stronę jezdni. Aby rów przydrożny spełniał swoją funkcję i były zachowane odpowiednie spadki potrzebujemy około 1m-1,2m. ternu.
   W związku z brakiem miejsca w pasie drogowym nie ma możliwości wykonania rowów przydrożnych. Próbowaliśmy rozmawiać z mieszkańcami na temat poszerzenia pasa drogowego ale część mieszkańców się na takie rozwiązania nie zgadzała. Podejmiemy jeszcze raz rozmowy na ten temat.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. Mieszkaniec Pawłowa
  Mieszkaniec Pawłowa 29 lipca, 20:33

  Witam Pana. Czy w związku z planowaną przez rząd odbudową lokalnych połączeń autobusowych, Urząd Gminy w Pawłowie zamierza uczestniczyć w tym przedsięwzięciu? Podpowiadam- bardzo przydałoby się przywrócić połączenia autobusowe z Pawłowa- jako centrum gminy- do Kielc. Kiedyś istniało kilka takich połączeń, dzisiaj nie ma nawet jednego. Są osoby, które chętnie by skorzystały z takiego połączenia, np. pracownicy dojeżdżający do Kielc, studenci, uczniowie.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 sierpnia, 14:21

   Witam serdecznie.
   Temat reaktywacji kursów autobusowych jest mi znany. Ja także uważam że gmina Powinna mieć bezpośredni kurs do Kielc. W czasach istnienia PKS Starachowice były dwa takie kursy.
   Niestety nie zostały jeszcze określone szczegółowe zasady na jakich będzie mogła być utworzona linia autobusowa. Nie wiem także ostatecznie jakie będzie dofinansowanie ze strony administracji rządowej. Jeżeli te zasady będą znane przeprowadzimy konsultacje wśród mieszkańców na temat organizacji kursów autobusowych.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. mieszkanka
  mieszkanka 02 lipca, 14:38

  witam. chciałabym zasięgnąć informacji jak wygląda sprawa indywidualnego korzystania z hali sportowej. Czy można z niej korzystać z dziećmi bez zapisywania ich na zorganizowane zajęcia?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 sierpnia, 14:21

   Witam serdecznie.
   W sprawie korzystania z hali sportowej należy się bezpośrednio kontaktować z dyrektorem GOKSiR w Pawłowie panem Maciejem Bidzińskim. Nr tel. do GOKSiR – 41 272 18 78.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. Krzysztof
  Krzysztof 30 czerwca, 20:25

  Dzień dobry Panie Wójcie mam zapytanie w imieniu wszystkich mieszkańców szerzawy co z naszą droga w miejscowości Szerzawy? Ile będzie czekać i słychać obietnic to już trwa kilka lat. Ponieśliśmy koszty kupując przepusty podpisaliśmy oświadczenia co chcieliście szliśmy na rękę bo to bardzo potrzebne inwestycja. Jak się rozmawia z mieszkańcami wytrzymują prace przy swoich domach np nie robią ogrodzeń by nie utrudniać prac przy budowie drogi. Czujemy się oszukani. Jeżeli tak dalej będzie przywieziemy te przepusty pod Gminę tym bardziej że Pan Wójt kilku krotnie mowi na sesji ze ta inwestycja będzie rozpiczęta jeszcze w tym roku. Prośmy o spotkanie w tej sprawie. Dziękuję za odpowiedź Krzysztof

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 sierpnia, 14:20

   Witam serdecznie.
   Na temat drogi w Szerzawach pisałem już wielokrotnie. Ostatnie odpowiadałem na pytanie w tej sprawie w styczniu i w czerwcu 2018 r. oraz w kwietniu 2019 r. Odpowiedzi zostały zamieszczone na naszych stronach.
   Ponownie przypominam, że droga przez Szerzawy jest drogą powiatową. Pomimo to Gmina w całości sfinansowała koszt przygotowania dokumentacji technicznej w wysokości ponad 160 tys. zł. Opracowanie projektu technicznego zostało zakończone i komplet dokumentów został złożony w zarządzie dróg powiatowych. Do tego momentu gmina ponosiła wszelkie koszty związane z przygotowaniem inwestycji.
   Powiat Starachowicki ma złożyć wniosek o dofinansowanie przebudowy tej drogi w Urzędzie Wojewódzkim. Obecnie trwa nabór wniosków i mogą one być składane do końca sierpnia 2019r. Jeżeli wniosek przejdzie to prace mogły by się rozpocząć jeszcze w tym roku.
   Przypominam jednak że droga ta jest drogą powiatową i to powiat będzie decydował o kolejności robót.
   Zachęcam Pana i innych mieszkańców by interweniowali w Zarządzie Dróg Powiatowych w Starachowicach, a także u radnych powiatowych z naszego terenu. Z terenu Gminy Pawłów mamy trzech radnych powiatowych – Jan Pocheć z Jawora, Izabela Wrona w Pawłowa i Krzysztof Serwicki z Wawrzeńczyc.
   Ja ze swej strony deklaruję, że gmina dołoży ze swojego budżetu połowę kosztów inwestycji przypadających na samorząd.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. Agnieszka
  Agnieszka 11 czerwca, 21:41

  Dzień dobry Panie Wójcie za pośrednictwem Pan portalu chciałbym podziękować i pogratulować wspaniałej imprezy jaką był IV juz biegi szerzawskie super impreza czapki z głów przez pomysłodawcą panem Tomaszem Ziewcem przed organizatorami pani Iza Wrona Panem. Wójtem panem Mackiem Bidzińskim i Sylwesterem Dudek. Niech ta impreza trwa do końca świata i jeden dzień dłużej jak orkiestra Pan Owsiaka.buziaki dla pomysłodawcy Pan Tomasz. Tylko Panie Wójcie jeden problem że macie swą wizytówkę jakim jest kompleka sportowy tak zaniedbany. Boisko trawiaste fatalne nie ogrodzone jak byc powino murawa ro szkoda słów nie wykoszone jak się należy wokol placu zabaw jest brzyko i źle to bylo widziane oczami przyjezdnych osob. Brak silowni zew. Zadbaj cie o to to wasza wizytówka. Super impreza a wizytówki brak. Pozdrawiam serdecznie aga

  Odpowiedz na ten komentarz
  • piotr
   piotr 12 czerwca, 14:20

   Popieram, super impreza biegowa z niesamowitymi widokami…ale boli jedna sprawa, mianowicie gdzie jest młodzież, dzieci ? Chyba najmłodsi najliczniej reprezentowali szkołę a starsze klasy ….?

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 19 czerwca, 14:58

   Witam serdecznie.

   Bardzo dziękuję za miłe słowa na temat Biegu Szerzawskiego. Impreza ta powoli wpisuje się w kalendarz wydarzeń sportowych w tej części województwa. Ja również chce bardzo podziękować organizatorom, rodzicom, pracownikom GOKSiR i wszystkim tym, którzy byli zaangażowania w organizację biegu.
   Co do boiska w Szerzawach to faktycznie mamy z tym kłopot. Zgłaszaliśmy reklamację do wykonawcy obiektu, ale odpowiedź była taka że zły stan murawy jest spowodowany warunkami atmosferycznymi. Według wykonawcy trawa po prostu nie zdążyła się ukorzenić w tamtym roku a ze względu na tegoroczną wiosenną suszę nie wzeszła tak jak należy. Tym bardziej, że na boisku trawiastym były przeprowadzane mecze. Będziemy musieli poświęcić więcej pracy by boisko trawiaste doprowadzić do stanu używalności. Poleciłem zabrać bramki z tego boiska dopóki trawa nie osiągnie pewnego zagęszczenia. Młodzież szkolna i pozaszkolna będzie mogła korzystać z górnego boiska tartanowego.
   Co do ogrodzenia to nigdy nie planowaliśmy pełnego ogrodzenia dolnego boiska trawiastego. Ogrodzenie ma pełnić funkcje piłkochwytów ale boisko ma być powszechnie dostępne.
   Inwestycja w zakresie siłowni zewnętrznych jest w trakcie. Będzie to około sześciu stanowisk do ćwiczeń zainstalowanych przy dolnym parkingu jeszcze w tym roku. Gmina otrzymała na ten cel dotację z Ministerstwa Sportu w ramach programu Otwartych Stref Aktywności
   Koszeniem trawy przy placu zabaw to powinien się tym zajmować woźny szkolny i zwrócę Pani dyrektor uwagę by teren ten był utrzymany w należytym porządku.
   Jeżeli chodzi o mały udział młodzieży w biegu ulicznym to niewiele mogę na ten temat powiedzieć. Intencją organizatorów i moją było to by Bieg Szerzawski był imprezą masową. By uczestniczyło w nim jak najwięcej osób, głownie dzieci. Bardziej zależy nam na udziale dzieci niż sportowców wyczynowych. Informacja o organizacji imprezy była odpowiednio nagłośniona. Publikowaliśmy informację w prasie i wysyłaliśmy SMSy. Były zakupione bardzo fajne nagrody dla dzieci. Nie bardzo wiem co moglibyśmy uczynić więcej by zachęcić młodzież do udziału w biegu. Mam nadzieję że w przyszłym roku uczestników będzie więcej.
   Serdecznie pozdrawiam

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. ppp
  ppp 04 czerwca, 00:42

  Dzień dobry. Ogladałem ostatnio sesję Rady Gminy i jestem oburzony wystąpieniem pana radnego z Jadownik w sprawie częstych kontroli i zatrzymań kierowców przez policję. Czy policja zle robi że ściga piratów drogowych, pijanych kierowców, pod wpływem narkotyków ???? Osobiście byłem świadkiem owego „pościgu” i zatrzymania które pan radny „widział” – akurat prowadziłem dziecko do szkoły – policja zatrzymała samochód który jechał z nadmierną prędkością – to mieli spokojnie sobie jechać i patrzeć jak potencjalni zabójcy mkną obok szkoły z ogromną prędkością ???? Panie Radny – WSTYD !!!! jest pan przecież kierowcą zawodowym. Panie Wójcie proszę jeszcze pochwalić policję ponieważ robią dobrą „robotę”. Dziękuję.

  Odpowiedz na ten komentarz
 7. Sandman
  Sandman 29 maja, 10:30

  Mam pytanie o drogę w Łomnie. 22 maja firma rozebrała asfalt z drogi dojazdowej do szkoły w Łomnie. I po 8 dniach nic się dalej z drogą nie dzieje. Pracownik firmy zapytany o drogę powiedział, że będą coś robić w tym tygodniu, ale jak na obecną chwilę nic na to nie wskazuje. Proszę o informację, kiedy droga będzie odbudowana.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 19 czerwca, 14:59

   Witam serdecznie.
   Prace budowlane przy drodze w miejscowości Łomno prowadzone są cały czas. Obecnie położona jest pierwsza warstwa nawierzchni asfaltowej. Droga ma kategorię drogi powiatowej. Jednostką, która podpisywała umową z wykonawca drogi był Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach. Pomimo, że gmina dokłada do budowy drogi 10% wartości wszelkie sprawy związane z wykonawstwem drogi należy zgłaszać do ZDP w Starachowicach. Mam nadzieję że dalsze roboty będą prowadzone w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców.
   Serdecznie pozdrawiam

   Odpowiedz na ten komentarz
 8. mieszkaniec
  mieszkaniec 22 maja, 10:28

  Witam kiedy zostaną ukończone wiaty przystankowe w miejscowości Modrzewie?

  Odpowiedz na ten komentarz
 9. Mieszkanka Gminy
  Mieszkanka Gminy 08 kwietnia, 20:24

  Witam serdecznie. Zwracam się z pytaniem dotyczącym świetlic środowiskowych, które mają powstać na terenie gminy. Niebawem zakończenie remontu w Brzeziu. Kiedy można się spodziewać otwarcia świetlicy, od kiedy w praktyce będzie funkcjonować świetlica w Brzeziu a także pozostałe świetlice? Czy oznacza to nowe miejsca pracy?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 29 kwietnia, 13:53

   Witam serdecznie.
   Gmina Pawłów w ramach współpracy ze Związkiem Gmin Gór Świętokrzyskich realizuje projekt mający na celu adaptacje obiektów gminnych na cele instytucji kultury. Obecnie prowadzone są prace w pięciu lokalizacjach– Spichlerz w Pokrzywnicy, Remiza OSP w Brzeziu, Remiza OSP w Kałkowie, Biblioteka w Tarczku, Budynek Szkoły Podstawowej w Grabkowie. Termin zakończenia jest inny dla każdej z tych inwestycji. Najszybciej będzie zrealizowana adaptacja w Brzeziu. W najbliższych dniach będzie przeprowadzony odbiór techniczny inwestycji, powinno to potrwać maksymalnie kilka dni. Najbliższe wybory sołtysa w Brzeziu zaplanowane na drugi weekend maja powinny się już odbyć w nowym budynku.
   Kolejne budynki będą oddawane do użytku w terminie późniejszym. Najbardziej zaawansowane są roboty w Tarczku i w Kałkowie. Wszystkie inwestycje zostaną przekazane do użytku w bieżącym roku.
   Co do struktury organizacyjnej to obiekty te będą działały jako filie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Będą publicznie dostępne do użytku przez wszystkich mieszkańców.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Mieszkanka Gminy
    Mieszkanka Gminy 01 maja, 20:30

    Dziękuję za odpowiedź. Czyli świetlice te będą funkcjonowały bardziej na zasadzie świetlic wiejskich, dostępnych dla wszystkich mieszkańców a nie jako świetlice środowiskowe w których będą pracowały wykwalifikowane osoby? Artykuł z grudnia mówił wyraźnie o świetlicach środowiskowych, co wprowadziło w błąd.

    Odpowiedz na ten komentarz
 10. Mieszkaniec
  Mieszkaniec 01 kwietnia, 09:57

  Wita
  Panie Wójcie w miejscowości Warszówek(Wydryszów) zostały umiezczone skrzynki elektryczne w miejscach gdzie planowane są przepompownie kanalizacyjne. Czy to oznacza, że będą podejmowane dalsze działania tj. budowa kanalizacji? Jak mamy to rozumieć?
  Pozdrawiam
  Mieszkaniec.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 29 kwietnia, 13:51

   Witam serdecznie.
   Potwierdzam, że skrzynki energetyczne zostały umieszczone w miejscowości Warszówek w związku z planowana budową kanalizacji sanitarnej. Przygotowania do budowy kanalizacji trwają już od kilku lat. Jak już kilkakrotnie wspominałem gmina ma przygotowaną kompletną dokumentacje projektową, wszelkie pozwolenia i uzgodnienia. Między innymi na wniosek urzędu gminy zakład energetyczny przygotowuje zasilanie pompowni ścieków.
   Niestety są to tylko roboty przygotowawcze. Żeby przystąpić do prac budowlanych musimy mieć zapewnione finansowanie. Jak już wielokrotnie pisałem mamy problem z uzyskaniem tzw.. „wskaźników koncentracji”. Polega to na tym, że wsparcie finansowe z funduszy unijnych mogą uzyskać tylko te projekty, które zapewnią podłączenie do sieci kanalizacyjnych nie mniej niż 90 osób na kilometrze sieci.
   Chcę zaznaczyć, że „wskaźniki koncentracji” brane są pod uwagę dopiero od tej perspektywy unijnej tj. od 2014r. W poprzednich latach gmina realizowała wiele inwestycji kanalizacyjnych, w których wskaźniki koncentracji ludności nie były brane pod uwagę.
   Wskaźniki te w terenach wiejskich jest bardzo trudno osiągnąć. Programy unijne w zakresie budowy kanalizacji były przygotowane generalnie dla miast. Miejscowości o charakterze wiejskim ze znacznie rzadszą zabudową nigdy takiej koncentracji ludności nie osiągały. Obecnie Warszówek ma wskaźnik koncentracji na poziomie ok 50-60 osób na kilometr sieci. Powoduje to, że nie możemy się ubiegać o żadne wsparcie unijne a budowa kanalizacji sanitarnej tylko z własnych środków budżetowych jest niemożliwa.
   Zasady liczenia wskaźników koncentracji mają się zmienić począwszy od nowej unijnej perspektywy budżetowej tj. ok 2021 roku. Gdyby zasady te zostały zmienione i gmina mogłaby uzyskać dotacje niezwłocznie przystąpimy do budowy kanalizacji w wymienionych na wstępie miejscowościach.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 11. Andrzej
  Andrzej 05 marca, 09:58

  Witam Panie Wójcie
  Ostatnio byłem w kinie SCK w Starachowicach i okazało się że uznają tam tylko karty dużej rodziny mieszkańców Starachowic. Byłem przekonany że karta dużej rodziny nie dzieli rodzin ze względu na zamieszkanie, chyba nie po to powstał cały program. Sprawdziłem dokładniej i rodziny ze Starachowic mają dodatkowe rabaty na bilety MZK, basen, wypożyczanie sprzętów wodnych, a nawet jest zniżka 50% na opłaty za śmieci. Większość dzieci z naszej gminy kontynuuje naukę w Starachowicach oraz większość osób pracuje w Starachowicach. Takie rabaty na kino czy basen byłyby też dobrym rozwiązaniem także dla rodzin z naszej gminy. Czy Nasza gmina może jakoś dołączyć do tego programu? Może też zniżka za wywóz śmieci?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • MarcinB.
   MarcinB. 19 marca, 18:40

   Witam serdecznie,
   Ja byłem właśnie w mininy weekend na basenie z dziećmi, Pani tylko poprosiła a o pokazanie karty, więc pokazałem telefon i koniec.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 22 marca, 11:26

   Witam serdecznie.
   W ostatnim czasie podjęliśmy rozmowy z gminą Starachowice, powiatem Starachowickim oraz innymi gminami z terenu powiatu na temat wspólnego prowadzenia niektórych programów socjalnych. Na spotkaniu w dniu 13 marca br. doszliśmy do porozumienia, że będziemy wspólnie prowadzić programy socjalne w zakresie karty „Senior+” (ulgi dla osób starszych) oraz karty „Za jeden uśmiech” (ulgi dla dzieci niepełnosprawnych). Dzięki temu seniorzy z terenu gminy Pawłów oraz dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności będą mogły korzystać z ulg na obiektach utrzymywanych przez miasto Starachowice, m.in. muzeum, kino miejskie czy basen.
   Z karta dużej rodziny jest trochę inaczej. Jest to program obowiązujący na terenie całego kraju. Osoby które mają kartę dużej rodziny mogą korzystać z udogodnień w innych miastach u podmiotów, które w całym kraju przystąpiły do programu. Osoby z gminy Pawłów mogą korzystać z karty dużej rodziny w Starachowicach czy Ostrowcu.
   Są natomiast takie przypadki, że gminy dla swoich mieszkańców z kartą dużej rodziny wprowadzają dodatkowe bonusy niezależnie od już istniejących np. ulgi w miejskich instytucjach (np. Basen) czy spółkach (np. MZK). Obecnie prowadzimy rozmowy z prezydentem miasta panem Markiem Materkiem o możliwości objęcia tymi ulgami również mieszkańców gmin ościennych. Jeżeli uda się coś ustalić natychmiast Państwa o tym poinformuję,
   Serdecznie pozdrawiam

   Odpowiedz na ten komentarz
 12. Zbigniew
  Zbigniew 04 marca, 12:00

  Panie Wójcie kiedy będzie rozpoczęta przebudowa drogi w miejscowości Pokrzywnica-Wymysłów

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 22 marca, 11:27

   Witam serdecznie.
   Droga Pokrzywnica -Wymysłów została zgłoszona do remontu w ramach środków na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych. W budżecie Państwa jest wyodrębniony specjalny fundusz na cele pomocy dla samorządów przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Wartość dofinansowania ze strony budżetu państwa może wynieść do 80% kosztów inwestycji.
   Po ostatnich nawałnicach w 2018r gmina Pawłów złożyła kilka wniosków o pomoc i wnioski te zostały rozpatrzone pozytywnie. Wniosek o pomoc na remont drogi Pokrzywnica Wymysłów również został rozpatrzony pozytywnie. W ostatnich tygodniach gminy zaczęły odbierać w Urzędzie Wojewódzkim promesy związane z dofinansowaniem tych uszkodzonych odcinków dróg. My odebraliśmy promesy na drogi w Krajkowie i Rzepinie Pierwszym. Powiat Starachowicki na drogi w Radkowicach, Łomnie, Bronkowicach i Bukówce.
   Droga Pokrzywnica- Wymysłów także jest na tej liście. Musimy jednak czekać na wręczenie promesy. Kolejność odcinków dróg do dofinansowania jest ustalana przez Urząd Wojewódzki. Mam nadzieję, że promesa na drogę w Wymysłowie zostanie przyznana niebawem i będziemy mogli przystąpić do przetargu.
   Droga Pokrzywnica – Wymysłów jest jedną z dróg w gminie Pawłów która była budowana na podbudowie z żużla hutniczego. W latach dziewięćdziesiątych była to powszechna praktyka. W tej technologii było wykonanych kilkanaście odcinków dróg na naszym terenie. Po kilku latach na wszystkich tych odcinkach wystąpiły problemy związane z powstawaniem garbów na drodze. Na tych odcinkach przeprowadzaliśmy naprawy, ale po sfrezowaniu asfaltu i położeniu nowej warstwy okazywało się że garby znowu powstają. Takie naprawy przeprowadzaliśmy także na Wymysłowie w 2014 roku. Po kilku miesiącach nierówności pojawiły się ponownie. Jedynym rozwiązaniem jest gruntowny remont wraz z wymianą podbudowy.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 13. Mieszkanka
  Mieszkanka 09 lutego, 15:17

  Czy wiadomo już coś na temat dofinansowania sterylizacji i kastracji zwierząt w tym roku?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 18 lutego, 15:30

   Witam! W roku 2019 przewidziane jest dofinansowanie do sterylizacji i kastracji psów i kotów. Będzie ona prowadzona w oparciu o Program Opieki nad Bezdomnymi Zwierzętami, który jest corocznie uchwalany przez Radę Gminy. Na ten cel gmina zabezpieczyła w budżecie 10 tys. zł. Szczegółowe zasady będą znane w kwietniu i zostaną podane na stronie internetowej https://pawlow.pl. W przypadku dodatkowych pytań proszę o kontakt z Referatem Rolnictwa i Ochrony Środowiska (41) 272-16-70 wew.123. Serdecznie pozdrawiam

   Odpowiedz na ten komentarz
 14. magda
  magda 08 lutego, 18:19

  Witam.
  Na którymś spotkaniu z mieszkańcami – nie pamiętam w jakiej sprawie – mówił Pan że koło hali sportowej chciałby Pan utworzyć siłownię na świeżym powietrzu. Czy nadal jest taki zamiar? Jeśli tak to kiedy mogła by ona powstać? Czy bedzie mozna zorganizować też miejsce z nawierzchnią z tego tworzywa kt,ore stosuje się na nowych placach zabaw? nie chodzi mi o pełne boisko ale taki plac gdzie np: seniorzy mogli by ćwiczyć, czy młodsze dzieci pobawić się bez obawy o guza czy pozdzierane kolana.Latem bardzo często z dziećmi jeździmy do Wąchocka na tamtejszy plac zabaw a właściwie cały kompleks czy jak to tam nazwać, na pewno wie Pan o co chodzi. Byłoby fajnie mieć takie miejsce w Pawłowie oczywiście na miarę możliwości terenu bo o możliwości finansowe – znając Pańską zaradność chyba możemy być spokojni:) Pozdrawiam i życzę realizacji planów.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 15 lutego, 15:25

   Witam.
   Potwierdzam że za halą sportową w okolicach placu zabaw jest planowana siłownia plenerowa. Gmina uzyskała wszelkie niezbędne pozwolenia budowlane. Złożyliśmy wniosek do ministerstwa sportu o dofinansowanie siłowni w Pawłowie (a także siłowni w Chybicach, Łomnie, i Szerzawach) w ramach programu Otwartych Stref Aktywności. Z tego programu w poprzednim roku został wybudowany piękny plac zabaw w Bostowie. Jeżeli uda się uzyskać dotację to prace przy wykonaniu siłowni powinny się zacząć około maja br. i potrwać 1-2 miesiące.
   Co do dalszej rozbudowy terenów rekreacyjnych to w najbliższych latach mamy w planach budowę całego kompleksu sportowego za budynkiem Urzędu Gminy w Pawłowie. W poprzednich latach gmina zakupiła ok 4 hektarów terenu. Wprowadziliśmy zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, opracowaliśmy projekty i uzyskaliśmy wszelkie niezbędne pozwolenia. W ramach kompleksu będą wybudowane:
   1. Boisko z trawy naturalnej do piłki nożnej o wymiarach 105—68m wraz z trybunami na ok 1000 osób.
   2. Boisko z trawy sztucznej treningowe typu orlik.
   3. Kort do tenisa z nawierzchni syntetycznej.
   4. Boisko tartanowe wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka)
   5. Dwa boiska do piłki plażowej.
   6. Szatnie dla zawodników, sędziów drogi dojazdowe chodniki, wiaty ogólnie dostępne z miejscami grillowymi itp.
   Budowa hali sportowej była pierwszym elementem tego kompleksu. Przy budowie hali udało się także doprowadzić drogę do dalszej części terenu gminnego i wykonać sporo miejsc parkingowych.
   Ze względów finansowych budowa tego centrum będzie rozłożona na kilka lat. Hala była pierwszy etapem. Obecnie trwa przetarg na budowę boiska piłkarskiego trawiastego i boisko to powinno być oddane do użytku już latem bieżącego roku. W kolejnych latach będziemy sukcesywnie realizować pozostałe obiekty.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 15. OSZUKANA
  OSZUKANA 08 lutego, 17:37

  Witam z przykrością muszę napisać, że czuję się przez Pana Wójta oszukana!!!Co z Pana obietnicą budowy hali w Jadownikach? Z tego co Pan obiecywał budowa miała się już zacząć a tu NIC !!!Niestety z tego co wiem są plany budowy hali w Szerzawach. Tam już druga budowa a tu ciągle NIC!!!

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 28 lutego, 15:51

   Witam.
   Przygotowanie budowy sali sportowej w Jadownikach trwa cały czas. W poprzednim roku zakończyliśmy prace nad projektem i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Pod względem dokumentacyjnym jesteśmy gotowi do rozpoczęcia budowy.
   Natomiast ja nigdy nie twierdziłem, że budowa sali zacznie się w 2018r. Na wszystkich spotkaniach z mieszkańcami mówiłem, że inwestycja jest przygotowywana i jeżeli uda się uzyskać dofinansowanie zewnętrzne to budowa ruszy.
   W poprzednich latach przy udziale środków unijnych udało nam się rozbudować trzy obiekty szkół – w Pawłowie, Chybicach i Rzepinie. Te szkoły zostały wybrane do rozbudowy ponieważ w tamtym czasie w tych obiektach funkcjonowały Zespoły Szkół. Dodatkowo udało się wykonać remont kapitalny szkoły w Radkowicach. Ze względu na ogromny zakres robót można mówić, że szkoła w Radkowicach została wybudowana od nowa.
   Teraz kolej na następne placówki. Obecnie najbardziej potrzebna jest rozbudowa szkoły w Godowie. Godów ma najgorsze warunki lokalowe i została tam już wprowadzona nauka na dwie zmiany. Rozbudowa szkoły w Godowie powinna się rozpocząć już w 2019r. pod warunkiem że otrzymamy dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPOWŚ.
   Kolejna do rozbudowy będzie szkoła w Łomnie, następna w Jadownikach. Ta kolejność może się zmienić ponieważ w Jadownikach rozbudowa będzie polegać na dobudowaniu sala gimnastycznej dzięki czemu będzie można składać dodatkowe wnioski o dofinansowanie w Ministerstwie Sportu. Szkoła w Jadownikach jest w o tyle dobrej sytuacji że, nie ma tam jednego rocznika (ze względu na małą liczbę dzieci nie utworzono jednej klasy). Przez kilka kolejnych lat liczba roczników będzie wynosiła siedem a nie osiem.
   Jeżeli chodzi o sale gimnastyczną w Szerzawach to ta inwestycja nie ma nawet opracowanego projektu technicznego. Nie zostało nawet ustalone czy będzie to rozbudowa istniejącej sali gimnastycznej czy budowa nowego obiektu. W 2019r. planujemy rozpoczęcie prac nad projektem technicznym. Na pewno sala w Szerzawach nie będzie wybudowana wcześniej niż w Jadownikach.
   Możliwości finansowe naszej gminy nie są aż takie duże jakby się mogło wydawać. Wszystkie większe inwestycje realizowane były przy udziale środków unijnych. Jeżeli tych środków nie ma to i inwestycje muszą niestety poczekać. Przy wdrażaniu reformy oświaty w ostatnich latach były zapowiedzi rządu, że wprowadzony zostanie specjalny program dofinansowania inwestycji oświatowych. Niestety żadnego takiego programu nie ma i nie ma możliwości uzyskania dotacji poza środkami unijnymi i z ministerstwa sportu.
   Mam nadzieję, że takie dofinansowani uda się uzyskać i inwestycja budowy sali gimnastycznej ruszy w najbliższych latach.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 16. anka
  anka 07 lutego, 11:52

  Dzień dobry Panie Wójcie. Mam jedno pytanko, bo nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat a hala nie ma swojej strony. Czy na nowej hali w Pawłowie jest może siłownia? A jeśli tak to czy jest/będzie dostępna dla mieszkańców i na jakich zasadach? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 15 lutego, 15:26

   Witam.
   Hala sportowa działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. GOKSiR prowadzi swoją stronę internetową i hala raczej nie będzie miała swojej osobnej strony. Wszelkie informacje o wydarzeniach organizowanych na hali, turniejach i zawodach są publikowane na stronach GOKSiR i Urzędu gminy. O najważniejszych wydarzeniach informujemy mieszkańców przez system SMS.
   W trakcie budowy hali przewidziano pomieszczenie pod siłownię. Pomieszczenie to znajduje się w zachodniej części hali. Siłownia nie ma jeszcze wyposażenia i planujemy jego zakup w połowie bieżącego roku. Jeszcze nie wiemy na jakich zasadach siłownia będzie funkcjonowała. Pewnie będzie wprowadzona jakaś forma odpłatności, ale informację na ten temat będę mógł podać dopiero około połowy roku.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • mieszkanka
    mieszkanka 21 lutego, 11:20

    witam, jednak szkoda że hala nie będzie miała swojej strony wystarczyłaby prosta strona z cennikiem, godzinami otwarcia regulaminem i kalendarzem imprez. Byłoby czytelnie i prosto. No chyba że pociąga to za sobą jakieś istotne koszty wtedy fakt – nie warto.

    Odpowiedz na ten komentarz
 17. mieszkanka
  mieszkanka 21 stycznia, 18:45

  Szanowny Panie Wójcie
  Bardzo proszę aby odpowiednie służby zajęły się wykonaniem rowów delatacyjnych w miejscowości Jadowniki Działki, w szczególności przy nr domów 76 do 73,przy większej ulewie cała droga płynie woda a co za tym idzie cala droga w tym miejscu jest już popękana, i za jakiś czas konieczne będzie wykonanie nowej nawierzchni.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 lutego, 10:14

   Witam
   Informuję, iż pas drogowy w miejscowości Jadowniki znajduje się na działce nr ewid. 302. Działka ta ma szerokości ok. 6m. Znajduje się tam droga o nawierzchni asfaltowej o szerokości 3,5m. plus pobocza drogowe o szerokości min 0,5-0,75. Razem 4,5-5m. Zostaje nam do dyspozycji od 0,5m do 0,75m pasa drogowego na jedną stronę jezdni. Aby rów przydrożny spełniał swoją funkcję i były zachowane odpowiednie spadki potrzebujemy około 1m-1,2m. terenu.
   W związku z brakiem miejsca w pasie drogowym nie ma możliwości wykonania rowów przydrożnych. Podejmiemy natomiast rozmowy z właścicielami działek sąsiednich w sprawie wykupu części terenu pod poszerzenie drogi.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Mieszkanka
    Mieszkanka 05 czerwca, 21:59

    Panie Wójcie
    Proszę o informację na jakim etapie jest rozmowa z właścicielami działek?
    Bardzo proszę aby w jadownikach działkach pilnie zrobić pobocze, ledwo można się minąć z drugim samochodem a nie wspomnę o tym jak mają dzieci wrócić że szkoły pieszo do domu. Problem zgłaszany był już do gminy ale rozwiązania nie widać- zboże pozasiewane jest do samej drogi- na cóż upomnienia czy grzywny jak nic się dalej nie zadziałało.
    Niestety ale jadowniki działki są daleko za innymi miejscowościami bo od dawna tu nic nie było robione.

    Odpowiedz na ten komentarz
 18. Mieszkanka
  Mieszkanka 21 stycznia, 18:39

  Witam
  Panie Wójcie proszę o informację kiedy Jadowniki doczekają się kanalizacji?
  Projekty były robione już kilka lat wstecz i nic się dalej tym w temacie nie dzieje.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 05 lutego, 09:32

   Witam.
   Gmina ma przygotowane projekty kanalizacji dla następujących miejscowości – Jadowniki, Warszówek, Zbrza, Rzepin Kolonia. Uzyskaliśmy wszystkie uzgodnienia i pozwolenia. Projekt kanalizacji miał być realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inwestycje i Środowisko na lata 2014-2020 tzw. „POIiŚ”. Jednak po wdrożeniu programu i ogłoszeniu konkursów okazało się, że jest wymagany tzw. „wskaźnik koncentracji”. Polega to na tym, że wsparcie finansowe z funduszy unijnych mogą uzyskać tylko te projekty, które zapewnią podłączenie do sieci kanalizacyjnych nie mniej niż 90 osób na kilometrze sieci.
   Chcę zaznaczyć, że „wskaźniki koncentracji” brane są pod uwagę dopiero od tej perspektywy unijnej tj. od 2014 r. W poprzednich latach gmina realizowała wiele inwestycji kanalizacyjnych, w których wskaźniki koncentracji ludności nie były brane pod uwagę.
   Wskaźniki te w terenach wiejskich jest bardzo trudno osiągnąć. Program POIiŚ był przygotowany generalnie dla miast. Miejscowości o charakterze wiejskim ze znacznie rzadszą zabudową nigdy takiej koncentracji ludności nie osiągały. Obecnie Jadowniki mają wskaźnik koncentracji na poziomie ok 60 osób na kilometr sieci. Powoduje to, że nie możemy się ubiegać o żadne wsparcie unijne a budowa kanalizacji sanitarnej tylko z własnych środków budżetowych jest niemożliwa. Zgodnie ze wstępnymi wycenami kanalizacja w miejscowości Jadowniki ma kosztować ok. 13 mln. zł. Jest to bardzo dużo bo np. koszt budowy hali sportowej w Pawłowie wyniósł ok. 8,5 mln. zł. Bez wsparcia unijnego przeprowadzenie takiej inwestycji jest niemożliwe.
   Zasady liczenia wskaźników koncentracji mają się zmienić począwszy od nowej unijnej perspektywy budżetowej tj. ok 2021 roku. Gdyby zasady te zostały zmienione i gmina mogłaby uzyskać dotacje niezwłocznie przystąpimy do budowy kanalizacji w wymienionych na wstępie miejscowościach.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 19. mieszkaniec Pawłowa
  mieszkaniec Pawłowa 16 grudnia, 22:49

  Szanowny Panie Wójcie. Nadszedł zimowy okres i powrócił problem, z którym zawsze borykamy się właśnie podczas zimy. Chodzi o odśnieżanie dróg, wzdłuż których znajdują się domy mieszkańców. Odśnieżanie przebiega systematycznie- zawsze po opadach śniegu odśnieżarka przejeżdża po naszych drogach, ale problem tkwi w tym, że droga jest odśnieżona, natomiast nasze wjazdy na posesje zasypywane są śniegiem spychanym z tych dróg. Pracownik obsługujący pług śnieżny spycha śnieg z drogi przed sobą, zostawiając całe jego hałdy na naszych wjazdach,pomimo tego, że z drugiej strony drogi jest puste pole! Taka sytuacja jest szczególnie uciążliwa rano, kiedy trzeba wyjechać do pracy. Odsypanie takiego wjazdu zajmuje minimum godzinę,a wystarczyłaby odrobina dobrej woli operatora pługa, aby śnieg z drogi zepchnąć na puste pole. Widziałem, jak takie prace wykonywane są np. w Finlandii. Całkowicie inne realia. Do głowy by tam służbom nie przyszło, żeby zasypać wjazd lub dojście na posesję, no- ale rozumiem, że u nas nadal Europa Wschodnia. Zwracam się wobec tego do Pana- Panie Wójcie, o interwencję w tej sprawie.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 03 stycznia, 12:25

   Witam serdecznie.
   Gmina zajmuje się utrzymaniem tylko dróg gminnych. Są to drogi o stosunkowo mniejszym natężeniu ruchu. Pozostałe drogi na naszym terenie to drogi powiatowe i drogi wojewódzkie. Utrzymaniem tych dróg zajmują się odpowiednio – Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach i Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach.
   Zgłoszę ten wniosek do naszego zakładu zajmującego się odśnieżaniem a także do odpowiednich zarządców dróg. Nie wiem czy technicznie wniosek da się wykonać bo każde ramie pługa ośnieżającego jest skierowane na odgarnianie śniegu w prawo. Gdyby było inaczej to przy szerszych drogach śnieg byłby zgarniany na środek drogi zamiast na pobocze. Zobaczymy jaka będzie reakcja zarządców.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 20. Mieszkanka
  Mieszkanka 30 listopada, 23:04

  Witam serdecznie,
  Panie Wójcie
  Jak wygląda sprawa bezpłatnej sterylizacji psów i kotów w gminie?? Przydało by się jeszcze dokształcić ludzi w tej dziedzinie, to bardzo wazne tyle bezdomnych badz niedopilnowanych psow się blaka. To wszystko podlega karze czy naprawde nikt o tym nie wie czy uważa,że do niego inspekcja nie przyjdzie??

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 07 grudnia, 08:59

   Witam.
   Poruszyła Pani bardzo istotną sprawę dotyczącą zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy Pawłów. W gminnym „Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt” opracowanym na rok 2019 znajdą się zapisy dotyczące możliwości dofinansowania tego przedsięwzięcia, ponadto gmina podejmie kroki w celu zagwarantowania środków finansowych na ten cel. Planujemy pokrycie 50% kosztów zwianych ze sterylizacją lub kastracją zwierząt z terenu gminy Pawłów. Warunkiem koniecznym dofinansowania będzie zaczipowanie wysterylizowanych zwierząt. Trwają również rozmowy z fundacją na temat możliwości finansowego wsparcia planowanego zadania.
   Kwestia dotycząca edukowania mieszkańców na temat bezdomności zwierząt realizowana była poprzez pisma i apele które wysyłane są co powiem okres na wszystkie miejscowości gminy Pawłów. Obowiązek bezwzględnego zabezpieczenia posesji tak aby nie było możliwości ucieczki zwierzęcia poza teren nieruchomości wynika z przepisów Kodeksu Cywilnego (art.431), z który stanowi, że w przypadku wyrządzenia szkody przez psa, jego właściciel odpowiedzialny jest za jej naprawienie w pełnej wysokości wyrządzonej szkody. Ponadto zgodnie z art. 77 Kodeksu Wykroczeń „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł. albo karze nagany”.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 21. mieszkanka gminy
  mieszkanka gminy 29 listopada, 15:04

  Witam serdecznie Panie Wójcie. Gratuluję wyboru na kolejną kadencję.
  Mam nadzieję,że wreszcie uwolnił się Pan od wpływów swojego poprzednika. Z pewnością swoimi decyzjami będzie Pan rozwijał naszą Gminę i dbał o dobro mieszkańców zarówno tych młodych jak i starszych. Szkoły się bardzo rozwinęły, warunki w nich są wyśmienite, zarówno można rozwijać intelekt jak i rozwój fizyczny. Może warto pomyśleć o starszych zwłaszcza schorowanych, którzy dla poprawienia swojego zdrowia muszą korzystać np. z rehabilitacji. Moje pytanie – czy planuje pan otwarcie gabinetu rehabilitacji w Pawłowie?.
  Szanowny Panie wiemy kim jest Wójt, kto został radnym, kto jest sołtysem a nawet honorowym obywatelem gminy. Mnie dodatkowo interesuje kto jest w składzie poszczególnych Komisji Gminnych. Skoro wszystko jest przejrzyste i jawne to na pewno taka informacja powinna się znaleźć na stronie Gminy.Mieszkańcy swoje problemy chyba mogą składać do Komisji, ale nie wiedzą do kogo. Proszę o opublikowanie odpowiedzi na moje pytania.
  Z szacunkiem mieszkanka .

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 27 grudnia, 15:44

   Witam serdecznie.

   Bardzo dziękuję za docenienie naszych wysiłków na rzecz modernizacji szkól.
   Co do gabinetu rehabilitacji Gmina Ponownie złożyła projekt o dofinansowanie tego gabinetu w funduszy unijnych. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w pierwszym półroczu 2019r. O rozstrzygnięciu projektu natychmiast Państwa poinformujemy.
   Jeżeli chodzi o składy komisji to informacja o składach osobowych komisji Rady Gminy jest opublikowana na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Pawłów.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 22. Ekolog
  Ekolog 28 listopada, 09:45

  Witam.
  Panie Wójcie, chciałbym założyć gaz ziemny do ogrzewania domu. Czy jest jakiś projekt w ramach walki ze smogiem przewidujący dopłatę do takiej inwestycji. Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • MarcinB.
   MarcinB. 05 grudnia, 21:09

   Startujemy: https://opensensemap.org/explore/5c0808d51c28f9001a3593af

   To początek i pomiary mogą być jeszcze opóźnione lub niezbyt dokładne ale w najbliższym czasie wykonam cały projekt i pomiary będą prosto z systemu.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 07 grudnia, 09:02

   Witam.
   Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. W ramach programu można starać się o dofinansowanie w formie dotacji (nawet do 90 % w zależności od dochodów), dotacji oraz pożyczki lub wyłącznie pożyczki kosztów związanych zakupem montażem kotłów gazowych kondensacyjnych wraz z przyłączami.
   W ramach Programu można starać się również o dofinansowanie do termomodernizacji (ocieplenie ścian budynków, wymiana stolarki okienno-drzwiowej) oraz uzyskać środki na zakup i montaż instalacji źródeł energii odnawialnej.
   Informacje dot. programu znajdują się na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach http://www.wfos.com.pl/ dodatkowe informacje można uzyskać pod. nr tel. (41) 333 59 16.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 23. Mieszkaniec
  Mieszkaniec 23 listopada, 11:43

  Witam Pana Panie Wójcie.
  Kiedy planowana jest budowa kanalizacji sanitarnej Rzepin Kolonia – Radkowice?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Mieszkaniec Gminy

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 05 grudnia, 13:25

   Witam.
   Dla całej wsi Rzepin Kolonia została opracowana dokumentacja techniczna kanalizacji sanitarnej. Uzyskaliśmy wszystkie uzgodnienia i pozwolenia. Projekt kanalizacji miał być realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inwestycje i Środowisko na lata 2014-2020 „tzw. POIiŚ”. Jednak po wdrożeniu programu i ogłoszeniu konkursów okazało uje się że jest wymagany tzw. „wskaźnik koncentracji”. Polega to na tym, że wsparcie finansowe z funduszy unijnych mogą uzyskać tylko te projekty, które zapewnią podłączenie do sieci kanalizacyjnych nie mniej niż 90 osób na kilometrze sieci.
   Chcę zaznaczyć, że „wskaźniki koncentracji” brane są pod uwagę dopiero od tej perspektywy unijnej tj. od 2014r. W poprzednich latach gmina realizowała wiele inwestycji kanalizacyjnych, w których wskaźniki koncentracji ludności nie były brane pod uwagę.
   Wskaźniki te w terenach wiejskich jest bardzo trudno osiągnąć. Program POIiŚ był przygotowany generalnie dla miast. Miejscowości o charakterze wiejskim ze znacznie rzadszą zabudową nigdy takiej koncentracji ludności nie osiągały. Obecnie Rzepin Kolonia ma wskaźnik koncentracji na poziomie ok 75 osób na kilometr sieci. Powoduje to, że nie możemy się ubiegać o żadne wsparcie unijne a budowa kanalizacji sanitarnej tylko z własnych środków budżetowych jest niemożliwa.
   Zasady liczenia wskaźników koncentracji mają się zmienić począwszy od nowej unijnej perspektywy budżetowej tj. ok 2021 roku. Gdyby zasady te zostały zmienione i gmina mogłaby uzyskać dotacje niezwłocznie przystąpimy do budowy kanalizacji w Rzepinie Kolonii, ale także w innych miejscowościach.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 24. mieszkaniec
  mieszkaniec 22 listopada, 21:26

  Witam Panie Wójcie , jakie ma Pan zdanie na temat automatów z ” żywnością” ( batony , chipsy , słodkie napoje , pizze ) w szkołach podstawowych na terenie naszej gminy .Tyle się mówi w szkołach na temat zdrowego odżywiania. Czy ktoś pytał się rodziców o zgodę na umieszczenie tego urządzenia na terenie szkoły ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • mieszkanka
   mieszkanka 01 grudnia, 12:46

   witam, mnie też nurtuje to pytanie… jednym z argumentów za likwidacją szkolnych sklepików był fakt że dzieci kupowały chipsy, drożdżówki….. wielką politykę zostawmy ale te automaty powinny zniknąć. a tłumaczenia niektórych dyrekcji iż nasze dzieci mają w końcu kontakt z technologią i idąc dalej do szkoły nie będą się musiały wstydzić że nie umieją automatu odsłużyć? …… no naprawdę….

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 10 grudnia, 14:50

   Witam serdecznie.
   Ja również uważam, że nasza młodzież powinna się odżywiać lepiej. Dzieci na pewno nie powinny w takich ilościach spożywać słodyczy i chipsów. Uważam jednak, że najważniejsze jest uświadomienie dzieci i młodzieży na temat szkodliwości takiego jedzenia. Obecnie takie produkty znajdują się w każdym sklepie i są bardzo szeroko dostępne. Ograniczenie ich dostępności w szkołach poprzez usunięcie automatów nie rozwiąże problemów. Dzieci będą miały dostęp do tych produktów w drodze do szkoły i ze szkoły. Kilka lat temu poruszaliśmy na spotkaniach z rodzicami sprawę automatów ale wtedy większość rodziców wypowiadała się za pozostawieniem automatów w szkołach. Wielu rodziców rezygnuje ze zrobienia dla dziecka kanapki do szkoły, a daje dziecku pieniądze na zakup bułki czy rogalika z automatu. To na pewno nie jest dobra praktyka ale niestety dosyć częsta.
   W większych szkołach prowadzone są kuchnie i stołówki. W kuchniach przygotowywane jest jedzenie w sposób domowy i na pewno taki posiłek jest bardziej wartościowy niż słodki batonik. W poprzednich latach Gmina kupowała bardzo wiele obiadów dla dzieci z ubogich rodzin. Po wprowadzeniu programu 500+ gmina przestała w wielu przypadkach finansować te posiłki. Zakup obiadu w szkole dla dziecka jest chyba najbardziej celowym wydatkiem w ramach programu 500+. Wydawało się, że liczba obiadów znacznie wzrośnie. Okazało się jednak, że w wielu szkołach liczba wydawanych posiłków się zmniejszyła. Kiedy Gmina finansowała obiady to rodzice domagali się ich zakupu, gdy rodzice samo dostali pieniądze to uznali, że zakup posiłków nie jest konieczny. W niektórych szkołach liczba wydawanych obiadów po wprowadzeniu programu spadła aż o ponad 20%.
   Myślę, że najważniejsza jest profilaktyka. My jako rodzice powinniśmy wpoić dzieciom nawyki zdrowego odżywiania. Bez tego żadne administracyjne zakazy nie przyniosą skutku. Ja ze swej strony poproszę dyrektorów o ponowne poruszenie na zebraniach z rodzicami sprawy automatów z żywnością. Jeżeli będę znał wyniki konsultacji z rodzicami w szkołach poinformuje o tym na stronach Gminy Pawłów.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 25. Mieszkaniec Gminy
  Mieszkaniec Gminy 18 listopada, 09:48

  Dzień Dobry,
  Może to nie będzie pytanie, lecz bardziej informacja. Mianowice chodzi o oświetlenie wzdłuż drogi wojewódzkiej w miejscowości Rzepin – od kościoła do cmentarza. Zastosowane lampy typu parkowego strasznie oślepiają gdy podróżuje się samochodem. Może to stwarzać niebezpieczne sytuacje na drodze. Moim zdaniem jest to nietrafiony pomysł. Można było zainstalować zwykłe oprawy uliczne ledowe. Tak przy okazji, jaki cel miało zastosowanie opraw parkowych?
  Pozdrawiam
  Mieszkaniec Gminy

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 05 grudnia, 13:23

   Witam Serdecznie.
   Z wnioskiem o instalacje oświetlenia typu parkowego wystąpili w poprzednich latach mieszkańcy Rzepina. W latach 2016-2017 został opracowany projekt techniczny, a w bieżącym roku wykonano prace budowlane. Projekt i zastosowane rozwiązania techniczne zostały uzgodnione z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Mieszkańcy wprost wnioskowali by zamontowane zostało oświetlenie parkowe. Podobne systemy oświetlenia zostały wykonane w Chybicach i Szerzawach.
   Do tej pory, pomimo że oświetlenie funkcjonuje od kilku miesięcy nikt nie zgłaszał problemu oślepiania. Ja wielokrotnie jeździłem po zmroku przez Rzepin na trasie do Starachowic i nie odniosłem wrażenia, by światła na tym odcinku nie oślepiały. Na tych słupach nie da się już zamontować typowych lamp ulicznych. Wstawione słupy są niskie i przystosowane specjalnie do oświetlenia typu parkowego. Również zagęszczenie słupów jest typowe dla oświetlenia parkowego. Jak już wspomniałem nie było do tej pory żadnych zgłoszeń, że kierowcy są oślepiani. Jeżeli takie zgłoszenia będą się pojawiać to możemy zmienić żarówki na słabsze.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Mieszkaniec Gminy
    Mieszkaniec Gminy 08 grudnia, 08:18

    Dzień Dobry,

    Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Pozwoliłem sobie zadać to pytanie, gdyż przy rozmowach ze znajomymi padały właśnie stwierdzenia, iż oświetlenie jest „za mocne”.

    Pozdrawiam,
    Mieszkaniec Gminy

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Mieszkanka
     Mieszkanka 27 lutego, 00:02

     A czy przejeżdżał Pan przez Św. Katarzynę? Tam również są zamontowane takie lampy, a światło jest intensywniejsze. Pomimo to ani razu nie zostałam przez nie oslepiona, wręcz przeciwnie! Jest to jeden z lepszych odcinków do pokonania pod względem oświetlenia i bezpieczeństwa. To samo jest z Rzepinem. Ktoś ma dobre poczucie humoru, jeżel twierdzi, że takie lampy oślepiają

     Odpowiedz na ten komentarz
 26. Mieszkaniec
  Mieszkaniec 15 listopada, 10:19

  Szanowny Panie Wójcie,
  mam pytanie odnośnie nowo powstałej hali w Pawłowie. Czy „zwykli” mieszkańcy będą mogli z niej korzystać? Z kim możnaby się kontaktować aby ją wynająć np. do gry w piłke nożna /tenis stołowy itp.?
  Ogólno dostępny harmonogram np na stronie naszej gminy pozwoliłby łączyć grupy oraz integrować społeczeństwo, tak aby wszyscy mogli wspólnie korzystać z tego dobra, jakim jest nowoczesna hala sportowa.

  Moje pytanie ma również inne przesłanie –> odpowiednio zarządzany obiekt mogłby „sam na siebie zarabiać”, także jeżeli nie nie było to dotychczas brane pod uwagę to uważam, że warto nad tym pomysłem rówież się pochylić.

  Pozdrawiam
  Kucharczyk Rafał

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 20 listopada, 17:55

   Witam serdecznie.

   Hala będzie udostępniona do powszechnego użytku. Wszyscy mieszkańcy będą mogli z niej korzystać. Administratorem hali będzie Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pawłowie. Kierownik hali będzie prowadził grafik i będzie można ustalać terminy rozgrywek. Być może zostanie wdrożony jakiś powszechnie dostępny elektroniczny system rezerwacji.

   Pracujemy także nad zasadami odpłatności za halę. Musimy przyjąć takie zasady, by odpłatność nie odstraszała użytkowników. Odpłatność nie powinna obejmować naszych gminnych drużyn sportowych i rozgrywek organizowanych przez GOKSiR. Zdaję sobie sprawę, że hala może przynosić dochód ale z takimi rozwiązaniami musimy bardzo uważać. Nie było by dobrze gdyby by ze względu na wynajmy komercyjne z hali nie mogły korzystać dzieci lub nie można by organizować rozgrywek sportowych. Myślę że w ciągu kilku miesięcy wypracujemy odpowiednie zasady postępowania i odpłatności. Ja bardzo bym chciał by hala pracowała codziennie bardzo długo i naprawdę tętniła życiem.

   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz na ten komentarz
 27. cyber marian
  cyber marian 09 listopada, 12:26

  Panie Wójcie czy można się jeszcze dopisać do tej fotowoltaniki

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 19 listopada, 15:34

   Witam serdecznie.
   Podstawowa lista osób w programie montażu instalacji fotowoltaicznych i solarnych została zamknięta jeszcze w 2017 r. gdy był przygotowywany wniosek o dofinansowanie do funduszy europejskich. W 2017 roku przeprowadziliśmy szeroką akcje informacyjną dla mieszkańców, były organizowane zebrania wiejskie, publikowaliśmy informacje w Kronice Pawłowskiej, na stronach internetowych i poprzez system SMS. Dopiero po zakończeniu naborów i podpisaniu wstępnych umów z mieszkańcami złożyliśmy wniosek do funduszy europejskich. Liczba osób które się zadeklarowały z naszej gminy była trochę za mała by wniosek uzyskał dofinansowanie, dlatego złożyliśmy wspólny wniosek z gminą Mirzec. Gdyby więcej osób było zainteresowanych z naszej gminy to złożylibyśmy wniosek samodzielnie.
   Wniosek do Urzędu Marszałkowskiego jest składany z określeniem mocy instalacji z dokładnością do 0,5 kWh. Dlatego teraz nie możemy go zwiększać i dopisywać dodatkowych osób, bo ryzykowalibyśmy utratę już uzyskanego dofinansowania. Jest natomiast możliwość zapisania się na listę rezerwową. Kilka osób zrezygnowało z montażu instalacji i na ich miejsce będziemy potrzebować innych osób. Trzeba się zgłosić do urzędu gminy i wypełnić odpowiednią ankietę. Wypełnienie ankiety nie gwarantuje udziału w projekcie bo na liście rezerwowej jest już kilkanaście osób.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 28. Mieszkanka
  Mieszkanka 03 listopada, 12:11

  Wybory, wyborami, a ugór w Chybicach jak stal tak stoi… Panie Wójcie miło z Pana strony, że nie podjoł Pan żadnych kroków tej sprawie. Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 19 listopada, 15:34

   Witam serdecznie.
   Nie jest tak, że gmina nie podjęła żadnych działań związanych z ugorem za stacją benzynową w Chybicach. Bezpośrednio po poprzednich zgłoszeniach kilkakrotnie występowaliśmy do właściciela terenu o uprzątnięcie ugoru. Niestety bez rezultatu. Wystąpiliśmy także do Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach o przeprowadzenie kontroli i ewentualne ukaranie właściciela mandatem z powodu zagrożenia przeciwpożarowego. Straż pożarna kontrolę przeprowadziła natomiast co do mandatu strażacy uznali, że nie ma podstaw do jego nałożenia. Strażacy twierdzili, że gdyby trawa została skoszona i pozostawiona na miejscu to takie podstawy by były, a jeżeli nie została skoszona to mandatu nie można nałożyć.
   Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami gmina nie ma możliwości by nakazywać właścicielowi wykonywanie jakichś czynności związanych z zagospodarowaniem terenu nawet, jeżeli te działania naszym zdaniem zwiększyły by bezpieczeństwo. Właściciel nieruchomości niewiele robi sobie z naszych próśb i nic w sprawie ugoru nie zrobił. Postaramy się jeszcze raz wystąpić do strażaków, być może oni znajdą sposób by właściciela działki skłonić do uprzątnięcia ugoru.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 29. Małpa
  Małpa 01 listopada, 02:25

  Dzień dobry Panie Wojcie,
  Jestem rodzicem trójki dzieci. Czy w przypadku gdy najstarszy syn zakończył juz edukację to młodsze rodzeństwo może nadal ubiegać się o otrzymanie ogólnopolskiej karty dużej rodziny?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 19 listopada, 15:32

   Witam serdecznie. Obecne prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie będzie w tym przypadku przysługiwało, ponieważ prawo
   do posiadania Karty Dużej Rodziny(KDR) przysługuje dziecku (dzieciom), jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej jest: 1) w wieku do ukończenia 18 roku życia; 2) wieku do ukończenia 25 roku życia- w przypadku gdy dziecko uczy się w: a)szkole- do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolonego, b)szkole wyższej- do końca roku akademickiego – w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem rodzica; 3) bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Stanowi o tym art.4 ust. 1 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny ( Dz.U. z 2014r. poz.1863 z późn. zm.).
   Nadmieniam, że od dnia 1 stycznia 2019r wejdzie w życie art. 14 ust 1 Ustawy z dnia 7 lipca 2017 o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin, który stanowi, że prawo do Karty przysługiwać będzie członkowi rodziny wielodzietnej przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic(rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Wówczas członek rodziny spełniający pozostałe warunki Ustawy o Karcie Dużej Rodziny będzie mógł ubiegać się o przyznanie Karty.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 30. MarcinB.
  MarcinB. 18 października, 06:22

  Witam Panie Wójcie,
  CZy może mi Pan powiedzizeć jakie są plany i cza w ogóle są wybudowania basenu w Pawłowie ??

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 19 listopada, 15:35

   Witam serdecznie.
   Gmina Pawłów w tej chwili nie prowadzi prac projektowych związanych z budową basenu. Obecnie mamy dużo potrzeb związanych z budową i przebudową dróg i budową kanalizacji. Natomiast w dalszej perspektywie budowa basenu będzie wprowadzona dla planów inwestycyjnych gminy.
   Przy okazji budowy hali i planowania centrum sportowego na działkach za urzędem gminy w Pawłowie została wytypowana działka, na której w przyszłości znajdzie się basen. Jest to działka z odstępem do nowo wykonanej drogi zaraz za halą sportową. Basen doskonale by się w pisywał w otoczenie, które będzie przeznaczone na działalność sportową. Obecnie na tej działce została posiana trawa i będzie ona wykorzystywana jako teren zielony.
   Jest to jednak perspektywa kilku lat i bardzo wiele będzie zależeć do możliwości uzyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych .
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 31. Aga
  Aga 10 października, 11:36

  04,10, wydany był komunikat dotyczący wody pitnej w Szerzawach, czy woda jest już całkowicie bezpieczna?

  Odpowiedz na ten komentarz
 32. Ekolog
  Ekolog 13 września, 21:57

  Witam, Panie Wójcie,
  Moje pytanie dotyczy bardzo poważnego problemu jakim jest palenie śmieci( zwłaszcza plastiku) oraz wylewanie szamba do rowu i na pola. W mojej miejscowości Krajków proceder ten kwitnie w najlepsze a uprawiający go nawet się z tym nie kryją. Czy gmina nie ma narzędzi, którymi mogłaby przynajmniej postraszyć tych trucicieli? Kto pali plastik najlepiej widać , gdy odbierane są śmieci segregowane np. rodzina 6-cio osobowa wystawia 1 worek. Przydałaby się porządna kampania informacyjna i jakieś upomnienia z potencjalnymi konsekwencjami. Przecież chodzi o nasze zdrowie. Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 04 października, 15:34

   Witam serdecznie.
   Niestety zjawisko spalania śmieci nadal występuje na terenie naszej gminy. Jest to dziwne bo przecież wszyscy mieszkańcy za śmieci płacą niezależnie od ilości odpadów. Moim zdaniem w porównaniu do poprzednich lat problem jest znacznie mniejszy, ale nadal jest. W poprzednich latach prowadziliśmy akcję edukacyjną dotyczącą segregacji śmieci oraz szkodliwości ich spalania. Będziemy musieli w przyszłym roku akcje powtórzyć. Dodatkowo prowadzone są akcje edukacyjna wśród uczniów.
   Problem z wylewaniem ścieków do rowów również istnieje. Co jakiś czas wzywamy mieszkańców do okazania się dowodami wywozu szamb przez uprawniony podmiot. Jeżeli będzie jakieś zgłoszenie dotyczące konkretnej posesji to zostanie wszczęte postępowanie przeciwko właścicielowi. Przeważnie jest jednak tak, że wiele osób sygnalizuje problem, natomiast nikt nie chce oficjalnie złożyć zawiadomienia. W najbliższych latach w Krajkowie będzie wykonywana kanalizacja sanitarna i problem powinien zniknąć.
   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz na ten komentarz
   • mieszkanka
    mieszkanka 13 października, 23:51

    Witam, Panie Wójcie a co da akcja informacyjna? moim zdaniem niewiele. Zmniejszenia problemu upatrywałabym raczej w kwestii nowoczesnych kotłów w nowobudowanych domach tudzież ogrzewaniu gazem niż gotowości ludzi do odrobiny wysiłku, bo ludziom śmieci się segregować po prostu nie chce. Lepiej spalić. Mniej zachodu, porządek na posesji a i na opale te kilka groszy się zaoszczędzi. Weźmy na to oponę czy stare szmaty….. oszczędność jak nic, a to że przy okazji truje pół wsi…. Lepiej zaoszczędzić te kilka złoty bo leki drogie, wnuczek ciągle kaszle a ostatnio to nawet lekarz mówił coś o astmie! skąd sie to cholerstwo wzięło? jak nic z tej chemii w jedzeniu.
    Takie oto jest rozumowanie i nie nastawiałabym się na jakieś zmiany.
    A na kanalizację czekamy z niecierpliwością też na Bostowie. W końcu będzie prościej a za ścieki i tak płacimy przy wywozie co wcale takie tanie nie jest.

    Odpowiedz na ten komentarz
 33. Zbigniew
  Zbigniew 10 września, 18:18

  Witam , muszę zadać Panu Wójtowi jeszcze raz to samo pytanie , kiedy będzie zrobiona droga w miejscowości Pokrzywnica-Wymysłów ?
  To co zostało tam zrobione z tą drogą to jest po prostu koszmar. (brak słów)

  Odpowiedz na ten komentarz
 34. magda
  magda 03 września, 23:43

  Witam. Kiedy będzie naprawiony chodnik w Jadownikach? na przeciwko sklepu „groszek” przy zjeździe z trasy Bodzentyn – Starachowice ulewa zmyła spory kawałek chodnika a chodzą tamtędy dzieci. Należałoby też sprawdzić jak ta naprawa by przebiegała bo to już kolejny raz jak w tym miejscy woda zrywa chodnik. Mam nadzieję że uda się coś z tym zrobić nieco szybciej.Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 21 września, 11:34

   Witam serdecznie.
   Droga w Jadownikach jest droga powiatową i powiat starachowicki będzie musiał zająć się jej remontem. Po sierpniowej nawałnicy droga kilkakrotnie była zgłaszana do remontu, ale do tej pory nic się nie dzieje. Ten zniszczony odcinek jest bardzo niebezpieczny tym bardziej, że od 1 września dzieci zaczęły chodzić do szkoły. Kontaktowałem się z Zarządem Dróg Powiatowych i obiecali mi że rozpoczną remont tego chodnika najpóźniej w przyszłym tygodniu. Wiem, że to jest późno, ale droga jest w zarządzie powiatu i od nich zależy kiedy będzie przeprowadzona naprawa. My staramy się jak możemy, wysyłamy ponaglenia, ja osobiście spotykałem się z dyrektorem i prosiłem o poprawę chodnika.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • magda
    magda 21 września, 20:14

    dziękuję za odpowiedź, oby przyszły tydzień nie zamienił się w przyszły miesiąc. pozdrawiam.

    Odpowiedz na ten komentarz
 35. Zbigniew
  Zbigniew 22 sierpnia, 20:31

  Witam Panie Wójcie
  Proszę mi odpowiedzieć na pytanie ,kiedy będzie: zrobiona ,naprawiona,poprawiona albo nie wiem jakiego słowa użyć,droga w miejscowości Pokrzywnica-Wymysłów ?
  Może by tak ktoś z urzędu gminy pofatygował się i pojechał obejrzeć nawierzchnie tej drogi.Najlepiej jak by to zrobił właśnie Pan Wójt,wtedy zobaczy jak tam się jeździ.
  Ja mam odczucie ,że ta mała wieś została zapomniana przez Gminę.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 21 września, 11:39

   Witam serdecznie.
   Bardzo przepraszam, że czekał Pan tak długo na odpowiedź. Droga Pokrzywnica – Wymysłów jest jedną z dróg w gminie Pawłów która była budowana na podbudowie z żużla hutniczego. W latach dziewięćdziesiątych była to powszechna praktyka. W tej technologii było wykonanych kilkanaście odcinków dróg na naszym terenie. Po kilku latach na wszystkich tych odcinkach wystąpiły problemy związane z powstawaniem garbów na drodze. Na tych odcinkach przeprowadzaliśmy naprawy, ale po sfrezowaniu asfaltu i położeniu nowej warstwy okazywało się że garby znowu powstają. Takie naprawy przeprowadzaliśmy także na Wymysłowie w 2014 roku. Po kilku miesiącach nierówności pojawiły się ponownie. Jedynym rozwiązaniem jest gruntowny remont wraz z wymianą podbudowy. Takie prace są przewidziane na przyszły rok.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 36. Kucharczyk
  Kucharczyk 02 sierpnia, 12:40

  Witam
  na stronie gminy pojawił się komunikat o rozbudowie sieci światłowodowej w gminie Pawłów. Projekt będzie realizowany przez firmę NEXERA.
  Analizując dołączony do komunikatu wykaz punktów adresowych nie odnalazłem gospodarstw domowych w miejscowości Warszówek – numery domów 77-81. Z informacji od firm, które w przeszłości montowały światłowody wiem, że nie mamy nadal możliwości montażu „szybkiego” internetu w naszych domach. Temat poruszałem również w przeszłości z Panem na stronie gminy.
  Co trzeba zrobić, ewentualnie z kim kontaktować się , aby w ramach nadchodzącej rozbudowy w/w gospodarstwa domowe uzyskały dostęp, tj została przeprowadzona linia światłowodowa?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 02 sierpnia, 13:34

   Witam serdecznie. W artykule są dane kontaktowe do firmy (w piśmie od firmy NEXERA), która realizuje projekt. Na liście punktów znajduje się nr 83, 84 czy 86 z miejscowości Warszówek. Jeżeli są one w pobliżu wskazanych przez Pana numerów bardzo prawdopodobne, iż będzie Pan mógł wówczas skorzystać ze światłowodu. Zachęcam do kontaktu z wykonawcą inwestycji. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 37. kuczowiak
  kuczowiak 30 lipca, 12:16

  witam pana Wojta. Czy to prawda, ze gmina Brody ma poprawic droge na terenie Waszej gminy, chodzi o dojazd do Gebic a Wy w zamian droge w Kuczowie przy ulicy Lesnej? pozdrawiam i licze na szybka odpowiedz

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 31 lipca, 11:59

   Witam.
   Gmina Brody otrzymała dotację z budżetu Państwa na remont drogi Krynki – Godów Gębice zniszczonej w czasie deszczów nawalnych. Z drogi tej korzystają także mieszkańcy gminy Pawłów, ale droga ta jest w całości położona na terenie gminy Brody. Ponieważ dla mieszkańców Gębic jest to ważne połączenie z drogą krajową nr 42 Gmina Pawłów będzie częściowo pokrywać koszty remontu drogi. Przypominam jednak, że droga ta jest w całości położona na terenie gminy Brody. Twierdzenie że gmina Brody będzie remontować drogę na terenie gminy Pawłow jest całkowicie bezpodstawne.
   Co do remontu dróg w Kuczowie to problem jest taki, że przebieg tych dróg nie jest naniesiony na mapy i na dobrą sprawę nie wiadomo czy drogi te leżą na terenie gminy Pawłów czy na terenie gminy Brody. Wątpliwości nie ma tylko co do odcinka od Rzepina Drugiego do tzw. Lepaka. Gmina Pawłów zleciła opracowanie w tej sprawie ekspertyzy geodezyjnej. Jeżeli okaże się że drogi, z których korzystają mieszkańcy Kuczowa znajdują się na terenie gminy Pawłów to te odcinki będą remontowane ze środków budżetu gminy Pawłów.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 38. Agnieszka
  Agnieszka 18 lipca, 14:06

  Dzień dobry Panie Wójcie
  Czy gmina posiada jakieś domy,mieszkania do wynajęcia.Bardzo przydałby nam się jakiś wolny domek

  Odpowiedz na ten komentarz
 39. magda
  magda 12 lipca, 11:47

  Witam. ponawiam temat uregulowania sprawy własności/zasiedzenia działek graniczących z linią byłej kolejki wąskotorowej. Są pilniejsze sprawy – wiem ale chciałabym wiedzieć czy gmina ma w planach jakieś kroki.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 26 lipca, 09:37

   Witam serdecznie. W przyszłym roku planujemy rozpocząć procedurę regulacji własności tych działek. Procedura rozpocznie się od miejscowości Bostów, Łomno i będziemy się sukcesywnie posuwać w stronę Rzepina. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 40. Cezary Berak
  Cezary Berak 06 lipca, 15:20

  Panie Marku, chcę tą stroną również Panu podziękować za drogę w Jażwinach.Dziękowałem na sesji Rady Powiatu byłem staroście i obecnemu jak i również Panu Śmigasowi. Wiem,że jeszcze jest nie skończona ale już teraz gdy nią spaceruję spotykam się z radością mieszkańców. I wtedy zaczynam marzyć o poprawie tego kawałka przez las. Myślę,że warto po wyborach wrócić do tego tematu.Powodzenia. Cezary Berak

  Odpowiedz na ten komentarz
 41. Izabela
  Izabela 08 czerwca, 21:35

  Dzień dobry, czy gmina ma w planach zmodernizować drogę do szkoły podstawowej w Godowie? Nie ma tam chodnika, jest bardzo wąsko, zakręt z góry w kierunku sanktuarium jest bardzo niebezpieczny a widoczność na nim bardzo słaba. Rodzice boja się posyłać dzieci pieszo, a ostatni wypadek niestety potwierdza obawy. Bardzo proszę o pochylenie sie nad tą kwestią..

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 14 czerwca, 13:50

   Witam serdecznie.

   Od dłuższego czasu trwają prace nad opracowaniem projektu technicznego rozbudowy drogi od krzyżówki w Kałkowie (koło domków) – w kierunku szkoły w Godowie. Jest to bardzo skomplikowany proces ze względu na nieuregulowane stosunki własnościowe na części odcinka drogi.
   Z map wynika, że kiedyś droga na części odcinka znajdowała się na zupełnie innych działkach. Wszystko to jest w tej chwili prostowane i własność działek jest regulowana. Niektóre z tych spraw są bardzo skomplikowane i naprawdę wymagają odpowiedniego czasu.
   Największym jednak problemem jest wąski pas drogowy, który przeważnie ma ok 6 metrów. Żeby przy drodze zmieścił się chodnik a jednocześnie żeby jezdnia nie została zwężona pas drogowy musi mieć minimum 8-9 metrów. W ostatnich miesiącach prowadziliśmy negocjacje z właścicielami gruntów przylegających do drogi i dokonane zostały podziały geodezyjne działek. W najbliższym czasie powinny być podpisane umowy zakupu gruntów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z moimi zamierzeniami to inwestycja budowy chodnika powinna się rozpocząć w przyszłym roku (2019). Ze względu na długi odcinek do wykonania inwestycja będzie prowadzona w cyklu dwuletnim (2019-2020).
   Chcę jeszcze zaznaczyć, że niezwłocznie po opracowaniu projektu modernizacji drogi Kałków-Godów do szkoły Gmina będzie rozpoczynać projekt modernizacji drogi w kierunku Gębic.
   Co do zakrętu przed mostem to w poprzednim roku zebraliśmy część skarpy i widoczność się odrobine poprawiła. Cały czas jednak jest to dosyć niebezpieczne miejsce
   Mam nadzieję że wszystko pójdzie zgodnie z planem i za dwa lata inwestycja zostanie zrealizowana co znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych a szczególnie dzieci.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 42. Marcin B.
  Marcin B. 08 czerwca, 10:58

  Witam Panie Wójcie.
  Chciałym aby mi Pan opisał w jaki sposób będzie można ubiegać sięomiejsce w żłobku który zostanie przeniesiony z Jadowników do Pawłowa. Czy moje dziecko które tam chodzi bez problemu zostanie tam przeniesione.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 14 czerwca, 13:37

   Dzień dobry.

   Proces rekrutacji do „Żłobka Bajka w Gminie Pawłów” rozpocznie się od dnia 01.08.2018r. Warunkiem przyjęcia dziecka jest złożenie przez rodziców wypełnionych dokumentów wraz z załącznikami, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Gminy Pawłów przed 01.08.2018r.

   Żłobek otrzymał dofinansowanie z EFS na utworzenie 15 miejsc dla dzieci, rodziców powracających na rynek pracy tj.:
   – pięć miejsc dla dzieci, których mamy powracają do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim;
   – dziesięć miejsc dla dzieci rodziców podejmujących zatrudnienie w terminie ogłoszonej rekrutacji na podstawie umowy o pracę lub zakładających własną działalność gospodarczą oraz rodziców powracających z urlopu wychowawczego lub poszukujących pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Biurze Pracy.

   Zapraszam rodziców do korzystania z proponowanej formy wsparcia.

   W razie dodatkowych pytań zapraszam do Samorządowego Centrum Oświaty w Pawłowie, Pawłów 56; tel. 41 272 16 90.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Marcin B.
    Marcin B. 27 czerwca, 08:12

    OK,
    Więc proszę mi powiedzieć w czym jest problem aby żłobek był płatny dla tych którzy chcą wysyłać tam swoje dzieci. Moja żona urodzi w lipcu i pozostanie bez pracy bo będzie siedziałą w domu z małym dzieckiem i niestety starszego nie może dać do żłobka bo jej nie przysługuje takie prawo.
    To jest bez sensu.

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Mama
     Mama 23 lipca, 13:24

     To dla kogo jest ten zlobek? Co maja zrobic rodzice ktorzy beda wracac do pracy. Kazdy dobrze wie ze dopoki rodzice nie bede ponosic oplat bo jest ze srodkow unijnych to dzieci bedzie ogrom. Jak bedzie trzeba zaplacic ok. 500 zl za caly dzien pobytu zlobku przez miesia, tak jak bylo w moim przypadku gdy dziecko chodzilo do Jadownik to bedzie problem bo nie bedzie chetnych. To wtedy Gmina zmieni zasady przyjec jak poprzednio. To jest miepowazne traktowanie pozostalych rodzicow.

     Odpowiedz na ten komentarz
     • Mama pracująca
      Mama pracująca 27 lipca, 08:37

      Żłobek na pewno nie jest dla dzieci ludzi którzy pracują. Lepiej siedzieć w domu, zarejestrować się w PUP i dostawać wszystko dla dziecka darmo. Jak obydwoje rodziców pracuje, to dziecku się nie należy miejsce w żłobku. Ja rozumiem że projekt ma służyć aktywizacji zawodowej rodziców, ale dlaczego dyskryminuje się tych co już pracują.
      Ile czasu na znalezienie pracy mają Ci, co będą korzystać z miejsca dla rodziców poszukujących pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Biurze Pracy?

     • Marek Wojtas
      Marek Wojtas 02 sierpnia, 13:54

      @Mama pracująca. Witam. Szanowna Pani „Żłobek Bajka w Gminie Pawłów” realizowany jest w ramach projektu- współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Oś priorytetowa RPSW.08.00.00 Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Działanie RPSW.08.01.00 Równość mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach, w tym dostęp do zatrudnienia, rozwój kariery, godzenie życia zawodowego i prywatnego, Poddziałanie RPSW.08.01.01 Zwiększenie dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 – skierowanego dla rodziców pracujących tj. powracających do pracy po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim oraz dla osób biernych zawodowo tj. m.in. powracających do pracy po urlopie wychowawczym. W swoich założeniach staramy się równo traktować rodziców i w miarę swoich możliwości spełniać ich oczekiwania. Aby otrzymać dofinansowanie na żłobek musimy rozliczyć się ze wskaźników, które narzuca program EFS w związku z tym, jest określona odpowiednia procedura rekrutacyjna. Zapraszamy do składania formularza zgłoszeniowego do żłobka, który jest zamieszczony na naszej stronie internetowej, wówczas będzie nam łatwiej określić oczekiwania mieszkańców co w konsekwencji ułatwi nam podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie Klubu dziecięcego w Jadownikach. Klub dziecięcy jest zapowiedziany do likwidacji ale jeszcze nie jest podjęta ostateczna decyzja co do terminu, być może będzie możliwa kontynuacja pobytu dzieci, aż do osiągnięcia przez nie wieku przedszkolnego. To będzie zależeć od wyników rekrutacji w żłobku „Bajka”. Pozdrawiam.

     • Marek Wojtas
      Marek Wojtas 02 sierpnia, 13:56

      @Mama. Witam. Jako Gmina staramy się podejmować wszelkie możliwe działania aby wesprzeć rodziców w opiece nad dziećmi do lat 3. W związku z powyższym utworzyliśmy w 2011 roku Klub dziecięcy w Jadownikach a w obecnym czasie pozyskaliśmy środki finansowe na utworzenie żłobka w ramach projektu pn.: „Żłobek Bajka w Gminie Pawłów” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Oś priorytetowa RPSW.08.00.00 Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Działanie RPSW.08.01.00 Równość mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach, w tym dostęp do zatrudnienia, rozwój kariery, godzenie życia zawodowego i prywatnego, Poddziałanie RPSW.08.01.01 Zwiększenie dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Program z którego korzystamy nie pozwala nam pobierać opłat za pobyt dziecka w żłobku do dnia 31.05.2020r., natomiast po jego zakończeniu rodzice będą ponosić koszty wyżywienia dziecka oraz opłatę żłobkową, która obecnie wynosi 1,50 zł. za godzinę. Projekt „Żłobek Bajka w Gminie” skierowany jest dla osób zarówno pracujących jak i bezrobotnych oraz biernych zawodowo. Staramy się bardzo poważnie traktować rodziców i w miarę swoich możliwości spełniać ich oczekiwania. Pozdrawiam.

    • Marek Wojtas
     Marek Wojtas 02 sierpnia, 13:53

     @Marcin B. Witam. Panie Marcinie „Żłobek Bajka w Gminie Pawłów” jest utworzony w ramach odpowiedniego projektu konkursowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Oś priorytetowa RPSW.08.00.00 Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Działanie RPSW.08.01.00 Równość mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach, w tym dostęp do zatrudnienia, rozwój kariery, godzenie życia zawodowego i prywatnego, Poddziałanie RPSW.08.01.01 Zwiększenie dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 i nie mamy możliwości pobierania jakichkolwiek opłat od rodziców. Całodniowy pobyt dziecka jest finansowany z udzielonej dotacji, takie są zasady programu. Jako Gmina staramy się uczestniczyć w konkursach ogłaszanych przez różnorodne instytucję, aby otrzymać dofinansowanie na pomoc dla rodziców, ponieważ nie posiadamy własnych zasobów finansowych, które w pełni zaspakajały by wszystkie oczekiwania naszych mieszkańców. Otrzymaliśmy dofinansowanie na żłobek i musimy się z niego skrupulatnie rozliczyć. Stosujemy jasne i bezstronne zasady rekrutacji, naszym celem nie jest dyskryminowanie naszych mieszkańców, ale im pomaganie. Pozdrawiam

     Odpowiedz na ten komentarz
     • Tata
      Tata 04 sierpnia, 08:21

      Witam Panie Wójcie,
      Ja rozumiem że Gmina korzysta z wszystkich możliwych projektów Unijnych i bardzo dobrze nikt tego nie nyguje, ale tym działaniem zabiera Pan możliwości rozwoju młodym rodzicą. Proszę teraz powiedzieć jak podań bedzie więcej niż miejsc jakie będą kolejne kryteria ?? A czy nie mozna było zostawić Klubiku i stworzyć żłobka z pieniędzy Unijnych ?? Ja rozumiem że chodzi o miejsce, ale z przedzkolem było to samo była ograniczona licba miejsc i co i dało się przyjąć wszystkie dzieci. A dlaczego nie można było zrobić Klubiku ja chętniej bym zapłaciłza klubik i wiedział że bez problemu dziecko zostanie przyjęte tak jak to ma miejsce teraz a nie mysleć, że żona pracuje a ja jak znajde pracę to dziecko zostanie przyjęte. A jak znajdę pracę a Pani mi powie że nie ma miejsca ?? Bo wszystkie zajęte !!

      Proszę zrobić spotkanie z rodzicami które planują dać dzieci do żłobka usłyszy Pan komentarze na ten temat.
      A wszytko skończy się tym, że dostaną się dzieci tych którzy mają znajomości w Gminie bo już o takich słyszałem.

     • Tata
      Tata 06 września, 10:05

      Witam Panie Wójcie,
      To jak w końcu z tymi dziećmi do lat 3 będzie ??

      Potrafił Pan przyjąć wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, choć w ramach rekrutacji zostało ich przyjętych dużo mniej, więc proszę pomysleć o dzieciach które są młodsze, a rodzice muszą lub chcą iść do pracy.
      raniczać
      Proszę mi powiedzieć co ma zrobić moja żona która od maja chciała wrócić do pracy ??
      Ma się zwolnić bo nie ma gdzie dziecka zostawić ??
      Ma zatrudnić opiekunkę bo nie ma miejsca w żłobku a lista rezerwowa jest tak długa że przyjęcie dziecka graniczy z cudem

      Proszę mi podpowiedzieć co mamy zrobić.

      A swoją drogą Panie które pisały projekt mogły się wcześniej zorientować ile dzieci by przyszło do żłobka a nie ograniczać się to liczby wyssanej z palca

     • Krzysztof
      Krzysztof 09 kwietnia, 21:28

      Witam serdecznie Panie Wójcie. Mam zapytanie ostatnio na sesji mówi Pan o dwóch rzeczach mianowicie o tym że w tym roku zostanie rozpoczęta przebudowa drogi w miejscowości Szerzawy na którą czekamy już kilka lat i ciągle jest odkladana a my jako mieszkańcy Szerzaw czujemy sie oszukani i druga rzecz mówi Pan o tym ze w tym roku będzie projekt nowej sali gimnastycznej przy szkole w Szerzawach czy to wszystko co zostało powiedziane przez Pana będzie zrealizowane? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie Krzysztof

     • Marek Wojtas
      Marek Wojtas 29 kwietnia, 13:54

      Witam serdecznie.
      Na temat drogi w Szerzawach pisałem już wielokrotnie. Ostatnie odpowiadałem na pytanie w tej sprawie w styczniu i w czerwcu 2018r. Odpowiedzi zostały zamieszczone na naszych stronach.
      Przypominam, że droga przez Szerzawy jest drogą powiatową. Pomimo to Gmina w całości sfinansowała koszt przygotowania dokumentacji technicznej w wysokości ponad 160 tys. zł. Czas opracowania się trochę przedłużył ze względu na zastrzeżenia mieszkańców dotyczące lokalizacji zatoki autobusowej. Ostatecznie dokumentacja ma być gotowa w najbliższych dniach.
      Na ostatnim spotkaniu z zarządem powiatu uzyskałem zapewnienie od władz Powiatu Starachowickiego, że wystąpią o dofinansowania do budowy tej drogi w naborze lipcowym 2019r. Nabór jest organizowany przez Urząd Wojewódzki w Kielcach. Gmina nie może wystąpić z wnioskiem ponieważ jest to droga powiatowa.
      Zachęcam Pana i innych mieszkańców by interweniowali w Zarządzie Dróg Powiatowych w Starachowicach a także u radnych powiatowych z naszego terenu. Z terenu Gminy Pawłów mamy trzech radnych powiatowych- Jan Pocheć z Jawora, Izabela Wrona w Pawłowa i Krzysztof Serwicki z Wawrzeńczyc.
      Ja ze swej strony deklaruję, że gmina dołoży ze swojego budżetu połowę kosztów inwestycji przypadających na samorząd
      Co do sali w gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Szerzawach potwierdzam deklarację, że w bieżącym roku przystąpimy do opracowania projektu technicznego sali. Będzie to albo rozbudowa obecnej sali albo budowa nowego obiektu. Zastrzegam jednak, że budowa może się rozpocząć dopiero po uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego i tak realnie możemy mówić o budowie sali za klika lat.
      W pierwszej kolejności musimy dostosować obiekty mniejszych szkół do zmienionej struktury organizacyjnej związanej z powrotem szkoły ośmioklasowej. Najpilniejszą potrzebą jest w tej chwili rozbudowa szkoły w Godowie, następnie w Łomnie i Jadownikach. Po likwidacji gimnazjów i utworzeniu szkół ośmioklasowych szkoła w Szerzawach ma bardzo dobre warunki lokalowe. Budowa Sali w Szerzawach będzie możliwa dopiero po zakończeniu wymienionych powyżej inwestycji.
      Serdecznie pozdrawiam.

 43. Kasia
  Kasia 05 czerwca, 21:50

  Witam. Kiedy jest planowany odbiór azbestu x terenu posesji?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 14 czerwca, 13:52

   Witam serdecznie.
   Odbiór azbestu dla wniosków złożonych w roku ubiegłym i w bieżącym planowany jest podobnie jak w latach ubiegłych na jesieni. Szczegółowych informacji można zaczerpnąć w Referacie Rolnictwa tel. 41 272 16 14 wew. 123.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 44. Krzysztof
  Krzysztof 04 czerwca, 21:03

  Dzień dobry Panie Wójcie. Pisze ponieważ jestem jako mieszkańcy Szerzaw zaniepokojeni co z ta inwestycja drogowa czekamy już trzy lata ile mozna spełnilismy wszystko co chcial powiat ponieslismy koszty i nadal czekamy bralismy udzial w spotkaniach bylo ich kila czujemy sie oszukani bo jakos w innych miejscowosciach można robic tylko nie u nas w Szerzawach. Obaj z radnym chronicie swoje tylki mowiac ze bedzie robione ale na slowach sie kończy. My chcemy efekrow nie slow. Prosze zajasc sie z radnym ta sprawa. Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 15 czerwca, 13:51

   Witam serdecznie.

   Na temat drogi w Szerzawach pisałem już wielokrotnie. Ostatnie odpowiadałem na pytanie w tej sprawie 2 stycznia br. Odpowiedź została zamieszczona na naszych stronach.
   Moja odpowiedź z 2 stycznia jest aktualna natomiast od tego czasu Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił i rozstrzygnął przetarg na dokumentacje projektową drogi. Została podpisana umowa i z tego co wiem na terenie wsi rozpoczęły się już prace geodezyjne. Umowa przewiduje zakończenie prac i uzyskanie pozwolenia lub decyzji ZRID (zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej) jeszcze w tym roku.
   Koszt opracowania projektu w wysokości ponad 160 tys. zł. jest w całości pokrywany z budżetu gminy pomimo, że jest to droga powiatowa. Wydatki Gminy będą rozliczone przez powiat już przy wykonaniu robót budowlanych.
   Przypominam, że jeszcze w 2017r została opracowana wstępna koncepcja projektowa określająca planowany zakres przebiegu drogi. Połowa kosztów koncepcji była finansowana z budżetu gminy Pawłów.
   Jeszcze raz przypominam, że droga ta jest administrowana przez Zarząd Dróg Powiatowych. Zachęcam Pana by przejawił Pan również aktywność wnosząc stosowne pisma do ZDP w Starachowicach.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 45. Magdalena
  Magdalena 04 czerwca, 11:14

  Dzień dobry! Panie wójcie zwracam się z prośbą o wykoszenie poboczy przy drodze w Jadownikach działkach gdyż droga jest wąska i trudno mijać się z samochodami a o pieszych nawet nie wspomnę… ale najgorszy jest zakręt na wprost nr 76 ponieważ nie widać nadjezdzającego samochodu jadącego z przeciwka i o stłuczkę nie trudno. tam jest ogrodzenie siatka i przy tej siatce jest ogromna trawa.. Bardzo prosimy o interwencję. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 15 czerwca, 13:51

   Witam serdecznie.

   Gmina od kilku tygodni prowadzi koszenie poboczy dróg gminnych i powiatowych. Dysponujemy dwiema kosiarkami do poboczy. W pierwszej kolejności koszone są drogi o większym natężeniu ruchu. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji od Panie zleciłem naszym pracownikom wykoszenie tego odcinka drogi. Gdyby w ciągu kilku dni sprawa nie została załatwiona to bardzo proszę o kontakt.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 46. Piotr
  Piotr 30 maja, 13:57

  Panie Wójcie proszę o interwencję w sprawie zarośniętego trawą odcinka drogi przy szkole w Szerzawach. Pierwszy odcinek to przy przejściu dla pieszych przy szkole, dzieci które oczekują na przejście przez pasy są niewidoczne. Trawy są tak wysokie że jadąc od strony Bodzentyna nie widać czy ktoś jest w tym przy przejściu. Drugi odcinek to rejon niedawno powstałego chodnika od skrzyżowania w kierunku Świetomarzy, samochody włączające się do ruchu mają bardzo ograniczoną widoczność – no i szkoda chodnika, który zarasta trawą i jest utrudnione przejście. Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 01 czerwca, 11:49

   Witam serdecznie. Dziękuję za sygnał. Miejsca o których Pan wspomina to droga wojewódzka. Zgłosiłem sprawę do Zarządu Dróg Wojewódzkich, gdzie otrzymałem informację iż ZDW rozpoczął już prace związane z wykaszaniem dróg na naszym terenie. Wkrótce teren o którym Pan wspomina powinien zostać wykoszony. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 47. Mieszkanka
  Mieszkanka 01 maja, 09:25

  Witam, Panie Wójcie. Czy planuje pan coś zrobić z ugorem znajdującym się w miejscowości Chybice. znajduje się on w pobliżu stacji benzynowej. Otacza również boisko, na którym codziennie dzieci i młodzież grają w piłkę. To jedyne miejsce gdzie młodzież może spędzać popołudnia. Nie dawno ugór palił się nocą. Gdyby nikt tego nie zauważył doszło by do tragedii… Proszę o interwencję

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 02 maja, 13:37

   Witam serdecznie.
   Problem ugoru przy szkole w miejscowości Chybice jest znany od dawna. Zarówno działka od strony wschodniej szkoły jak i bezpośrednio za stacją benzynowa są zarośnięte chwastami i faktycznie stwarzają zagrożenie przeciwpożarowe. Wielokrotnie właściciele nieruchomości byli pisemnie upominani i wzywani do zadbania o roślinność. Niestety bez rezultatu.
   Problem polega na tym, że w obowiązującym stanie prawnym gmina nie ma możliwości by w jakikolwiek sposób zmusić właściciela posesji do utrzymywania jej w należytym porządku. Nie można nałożyć mandatu ani wystąpić o ukaranie do sądu.
   Ponieważ jednak chaszcze na działkach stanowią zagrożenie przeciwpożarowe skierujemy sprawę do komendy PSP w Starachowicach. Być może strażacy znajdą jakieś rozwiązanie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Mieszkanka
    Mieszkanka 25 maja, 06:37

    Witam Panie Wójcie,

    Proszę o informację czy udało się Państwu, w porozumieniu z PSP Starachowice znaleźć jakieś rozwiązanie całej sytuacji?

    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Marek Wojtas
     Marek Wojtas 29 maja, 12:05

     Witam serdecznie. W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, że sprawa dotycząca zachwaszczenia działki położonej w miejscowości Chybice nieopodal stacji benzynowej i boiska została pisemnie skierowana do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Z informacji jakie uzyskaliśmy z w/w jednostki na przedmiotowej działce mają odbyć się oględziny i wówczas zostaną podjęte dalsze działania w tej sprawie. Ponadto Urząd Gminy w Pawłowie poinformował właścicieli zachwaszczonych działek o obowiązkach wynikających z przepisów prawa w tym zakresie. Pozdrawiam.

     Odpowiedz na ten komentarz
     • Mieszkanka
      Mieszkanka 29 maja, 12:40

      Panie Wójcie,

      Dziękuję za informację i rekcję w poruszonej kwestii.

      Pozdrawiam

     • Mieszkanka
      Mieszkanka 19 lipca, 09:27

      Witam Panie Wójcie,

      proszę o informację czy zapadły już jakieś decyzje w sprawie wspomnianego ugoru?

      Pozdrawiam

 48. Mieszkanka
  Mieszkanka 30 kwietnia, 12:26

  Proszę o informację czy w roku bieżącym będzie darmowa sterylizacja psów i kotów, jeżeli tak to kiedy.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 02 maja, 13:36

   Witam serdecznie.
   Gmina Pawłów corocznie realizuje program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt między innymi przez sterylizacje zwierząt bezdomnych oraz także tych które maja właścicieli. W roku 2017 na koszt gminy zostało wysterylizowanych 92 zwierząt posiadających właścicieli na kwotę ok. 6 tys. W roku 2018 w budżecie gminy również zostały zabezpieczone środki na ten cel. Darmowa sterylizacja jest również spierana przez towarzystwa opieki nad zwierzętami, które partycypują w kosztach, dzięki czemu możemy wysterylizować większa ilość zwierząt. Na chwilę obecną czekamy na podpisanie stosownych porozumień, w związku z czym nie znamy jeszcze konkretnej daty kiedy będzie można sterylizować zwierzęta. Więcej praktycznych informacji uzyska Pani pod numerem telefonu (41) 272-16-70 wew.123.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 49. Mieszkanka
  Mieszkanka 30 kwietnia, 12:23

  Panie Wójcie,
  Proszę o informację dotyczącą realnego terminu wybudowania w miejscowości Jadowniki kanalizacji sanitarnej. Rozumiem, że w roku bieżącym nie będzie wykonywana, ponieważ nie ma tej inwestycji w wykazie zamówień publicznych. Czy w 2019 roku opisana inwestycja zostanie zrealizowana? Jeśli nie proszę o informację kiedy.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 02 maja, 13:35

   Witam serdecznie.

   W zakresie budowy kanalizacji w miejscowości Jadowniki nie ma żadnych zmian. Cały czas obowiązują wskaźniki koncentracji – 90 osób na kilometr sieci. W Jadownikach tego wskaźnika nie dało się osiągnąć i jest tam ok 60 osób na kilometr sieci. To powoduje, że nie możemy uzyskać żadnego dofinansowania ze środków unijnych. Kanalizacja musiałaby być finansowana wyłącznie ze środków budżetowych gminy co przy szacowanym koszcie inwestycji na ok. 13 mln. złotych jest bardzo trudne do przeprowadzenia. Zasady liczenia wskaźników koncentracji mają się zmienić, ale kiedy dokładnie – nie wiadomo.
   Ścieki z Jadownik będą spływać do oczyszczalni w Pawłowie. Aby podłączyć Jadowniki do kanalizacji w pierwszej kolejności trzeba będzie wykonać sieć w Rzepinie Kolonii.
   Jeżeli tylko cokolwiek się zmieni w zasadach liczenia wskaźników i będzie możliwość uzyskania dofinansowania to natychmiast państwa poinformuję.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 50. M
  M 22 kwietnia, 07:14

  Witam serdecznie Panie Wójcie,
  Chciałbym zapytać czy jest możliwość zrobienia progu oporowego na drodze Warszówek-Wagony. W związku z tym iż nie da się czasami spokojnie wyjść przed dom z nie mówiąc już o pójściu do sąsiada bo szaleńcy na skuterach i samochodach zrobili sobie tam autostradę. Nie wspomne już o tym kawałku prostej drogi.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 02 maja, 13:34

   Witam serdecznie.
   Droga Warszówek Wagony jest droga gminną i na takiej drodze jest możliwość wykonania progu zwalniającego. Progi zwalniające stosuje się głównie na drogach osiedlowych. Droga na Wagony pełni rolę drogi dojazdowej do posesji ale także do pól. Rolnicy którzy będą jeździć z cięższymi ładunkami wcale nie muszą być zwolennikami takiego rozwiązania. Dlatego proszę aby przedyskutować tą sprawę z panią sołtys, radą sołecką a przede wszystkim z mieszkańcami przysiółka Wagony. Z takim wnioskiem powinna wystąpić więcej niż jedna osoba. Wniosek będzie musiał być złożony na piśmie.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Panie Wójcie, kiedy rozpoczną się prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Warszówka? Do tej...

Dzień dobry. Dyrektorzy w organizacji pracy poszczególnych szkół uwzględniają wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia...

Panie Wójcie .Z tego co rozumiem Pan jest zwierzchnikiem wszystkich szkół z terenu naszej gminy...

Logowanie