pawlow.pl

Pytanie do Wójta

Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.

Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy. 

 

ZASADY!

 • Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
 • Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
 • Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
 • Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.

Zapraszamy do zadawania pytań!

 

565 komentarzy

 1. magda
  magda 20 kwietnia, 22:56

  witam, w komentarzach został poruszony temat rehabilitacji i problemów z NFZ w tym zakresie, to przypomniało mi naszą niegdysiejszą rozmowę o możliwości zorganizowania gabinetu do terapii integracji sensorycznej – SI. Chyba nawet zadawałam już takie pytanie ale nie mogę go odnaleźć. Ale może od czasu naszej rozmowy coś się zmieniło. Ten rodzaj terapii jest zalecany dzieciom z wieloma problemami, np. całe spektrum autyzmu czy nadpobudliwość. Można na palcach policzyć placówki świadczące tą terapię w naszym województwie- wszystkie prywatne. Koszt godziny to minimum 80 zł. Zapotrzebowanie jest duże gdyż ciężko znaleźć szkołę która nie ma ucznia wymagającego takiej pomocy. W jednej z mniejszych gminnych szkół jest takich uczniów pięcioro a co dopiero Szerzawy, Pawłów ….. Zdaję sobie sprawę że koszt wyposażenia takiego gabinetu to ogromne środki ale może warto powalczyć z NFZ? Nie wiem czy są inne formy finansowania takich działań np fundusze unijne a może któreś ze stowarzyszeń mogłoby „ogarnąć temat”. Myślę że gdyby terapia była odpłatna to i z zapełnieniem grafiku nie byłoby problemu są rodziny gdzie dojechać do Kielc czy chociażby Starachowic to nie taka prosta sprawa. Taki gabinet może również posłużyć do celów rehabilitacji czy fizjoterapii dorosłym a Si świadczyć w wybrane dni. Więc czy jest możliwość uruchomienia takiego gabinetu w naszej gminie? Mieszkańcy a szczególnie rodzice dzieci wymagających szczególnej opieki byliby bardzo wdzięczni.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 02 maja, 13:33

   Witam serdecznie.
   Jak już wspominałem, w pierwszej kolejności Gmina będzie chciała utworzyć drugi punkt rehabilitacji w miejscowości Pawłów. Budynek, w którym ma powstać nowy gabinet jest wyremontowany i przygotowany do wstawienia urządzeń. Jeżeli nam się uda to zostanie zakupione kompletne wyposażenie do nowego gabinetu. Część tego wyposażenia pewnie będzie mogła być wykorzystana do terapii integracji sensorycznej. Najważniejsze jednak by udało się utworzyć dodatkowy punktu rehabilitacji. Jeżeli gabinet powstanie to w przyszłości będziemy się zastanawiać nad ewentualnym poszerzeniem działalności.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. Iwona Zarosa ,Chybice
  Iwona Zarosa ,Chybice 06 kwietnia, 13:29

  Witam serdecznie bardzo dziękuję za interwencję w sprawie śmietniska a teraz jest drugi problem. W stawie w Chybicach zadomowiły się bobry. Dopóki zajęły się drzewami dalej od drogi sprzątaliśmy te drzewa i nie było problemu, ale teraz wzięły się za drzewa tuż przy ulicy koło mostka i boję się że to drzewo spadnie na ulicę oby na pustą a nie na jakieś auto.Nie wiem kto zajmuje się odławianiem tych zwierzątek.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 16 kwietnia, 12:43

   Witam serdecznie!
   W odpowiedź na Pani zapytanie dotyczące drzew stwarzających zagrożenie informuję, że to właściciel działki na której rosną drzewa powinien zgłosić zamiar usunięcia drzew ze swojej nieruchomości do Wójta Gminy i dokonać ich wycinki. Natomiast odstrzał bobrów reguluje zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach, które daje możliwość odstrzału w okresie od 1 października do 28 lutego. W tym celu właściciel działki na której bytują bobry powinien wystąpić do właściwego koła łowieckiego z prośba o odstrzał lub Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. Justyna
  Justyna 04 kwietnia, 08:23

  Dzien dobry panie Wojcie.Zaczne z innej beczki dziekuje panu Robertowi ze odwzyl sie poruszyc ten temat chodzi tu oczwiscie o SP w Radkowicach.Z moich informacji wynika ze dzieci spedzaja ta lekcje na swietlicy juz od dluzszego czasu,tym bardziej ze jest to sytaucja nieodosobiona.W poprzednich latach bylo podobnie,a temperatura wsrod rodzicow naszej spolecznosci jest juz bardzo podniesiona.Oczywiscie nie mam pretensji do pana Wojta ale chyba najwyzszy czas sie zastanowic nad zaistniala sytuacja

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 05 kwietnia, 06:56

   Witam serdecznie. W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie z Panem Dyrektorem PSP w Radkowicach. W wyniku której ustalono, że na każdej lekcji będzie zorganizowane zastępstwo za nieobecnego nauczyciela języka angielskiego aby była właściwie realizowana podstawa programowa. Osoba zatrudniona na stanowisku nauczyciela języka angielskiego przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim co powoduje znaczne utrudnienia w pracy szkoły. Pan Dyrektor zajął stanowisko, że dokładnie przeanalizuje swoją sytuację kadrową w szkole i podejmując wszelkie decyzje będzie brał pod uwagę wnioski i spostrzeżenia rodziców. W związku z powyższym bardzo proszę rodziców (Radę Rodziców) o przekazanie wszelkich uwag Panu Dyrektorowi. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. Krzysztof
  Krzysztof 03 kwietnia, 18:57

  Dzień dobry Panie Wójcie. Mam zapytanie czy to prawda że ma zostać zabrana rehabilitacja z Ośrodka Zdrowia w Szerzawach.? Chyba Pan do tego nie dopuści. Przypominam że nawet Wójt Gierada do tego niedopuścil dlaczego wierze w Pana zdrowy rozsądek by do tego nie dopuścić. Tym bardziej że mieszkańcy Szerzawy wciąż czekają na rozpoczęcie budowy chodnika. I bacznie się temu przyglądamy. Jeżeli trzeba będzie to zrobimy jako mieszkańcy szybkie spotkanie lub przyjedziemy do Gminy. Pozdrawiam. Krzysztof.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 kwietnia, 12:46

   Witam serdecznie.
   Na ostatniej sesji rady gminy faktycznie jeden z radnych poruszył sprawę przeniesienia gabinetu rehabilitacji z Szerzaw do Pawłowa.
   Ja uważam, że takie rozwiązanie jest złe i nie doprowadzi do rozwiązania istniejących problemów.
   Problemem dla pacjentów naszej gminy jest dostępność usług rehabilitacji. Wiąże się to z niskim kontraktem jaki na naszą gminę przeznaczył NFZ. Od dłuższego czasu staraliśmy się o zwiększenie kontraktu ale NFZ jest nieugięty i przeznacza na naszą gminę tyle świadczeń ile poprzednio. W trakcie ostatnich negocjacji w NFZ dyrektor naszego gminnego GZOZ ponownie został postawiony pod ścianą i musiał podpisać kontrakt na taką samą liczbę świadczeń rehabilitacyjnych jak do tej pory.
   Aby zwiększyć liczbę udzielanych świadczeń rehabilitacyjnych Gmina przystąpiła do konkursu ze środków unijnych na utworzenie dodatkowego gabinetu w Pawłowie. Oferta konkursowa była złożona wspólnie z innymi gminami między innymi z gminą Starachowice ale niestety nie uzyskaliśmy dofinansowania. W najbliższych dniach ma zostać ogłoszony nowy konkurs z Europejskiego Funduszu Społecznego i nasza gmina będzie ponownie składała ofertę. Mam nadzieję, że tym razem uda się uzyskać dofinansowanie.
   Intencją moją jest zwiększenie dostępności rehabilitacji. Zwiększenie takie może nastąpić albo wskutek zwiększenia obecnego kontraktu albo utworzenia nowego gabinetu. Podejmę wszelkie działania by na naszym terenie funkcjonowały dwa gabinety jeden w Pawłowie drugi w Szerzawach. Czy to się uda, zobaczymy. W żadnym natomiast razie nie będą podejmowane działania w celu likwidacji czy przeniesienia gabinety rehabilitacji z Szerzaw w inne miejsce ponieważ w żaden sposób nie zwiększy to dostępności usług .
   Jeżeli chodzi o chodnik w Szerzawach to przypominam, że droga w Szerzawach jest drogą powiatową. Właścicielem drogi jest powiat Starachowicki a gmina może jedynie wnioskować o odpowiednie działania. Przypominam, staranie o modernizację tej drogi trwają już od kilku lat. W styczniu zawarliśmy stosowne porozumienie z powiatem Starachowickim a w budżecie gminy na rok 2018 zarezerwowano 150 tys. zł na pomoc finansową dla powiatu. Środki te mają być przeznaczone na opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy drogi wraz z chodnikiem. Powiat ogłosił przetarg na prace projektowe, ale z tego co wiem jeszcze nie doszło do podpisania umowy z wykonawcą projektu. Jeżeli będę miał jakieś bliższe informacje to natychmiast poinformuję mieszkańców.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. Marta
  Marta 30 marca, 23:46

  Panie wójcie , czy będzie jeszcze dodatkowa rekrutacja do oddziału przedszkolnego w Chybicach ? Niestety nie zakwalifikowaliśmy się , a mieszkamy od szkoły jakieś 1,5km . Nasza córka bardzo by chciała uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych i bardzo nam jest jej szkoda , tym bardziej że teraz nie pracuję , ale gdybym chciała pójść do pracy od września to nie mielibyśmy komu oddać jej pod opiekę .

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 03 kwietnia, 12:17

   Witam serdecznie. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem rodziców dotyczącym przyjęcia dzieci do oddziału przedszkolnego „Słoneczko” w Publicznej Szkole Podstawowej w Chybicach podjąłem decyzję w sprawie utworzenia dwóch grup. W związku z tym Dyrektor szkoły będzie miał możliwość zakwalifikowania wszystkich chętnych dzieci. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. Robert
  Robert 29 marca, 14:55

  Chcialem zapytac czy w Szkole Podstawowej w Radowicach dzieci beda mialy jeszcze w tym roku język angielski.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 03 kwietnia, 12:17

   Witam serdecznie. Jak wynika z informacji przekazanej przez Pana Dyrektora PSP w Radkowicach jeden z nauczycieli języka angielskiego przebywa na zwolnieniu lekarskim. W szkole zostaną zorganizowane zastępstwa na czas nieobecności. Nauczycielem prowadzącym zajęcia będzie Pani Joanna Zawada. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 7. magda
  magda 28 marca, 01:03

  Witam. co dalej z projektami OZE? czy są już jakieś konkrety?

  Wesołych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich pracowników Gminy Pawłów.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 30 marca, 10:50

   Witam serdecznie. Gmina Pawłów otrzymała dofinansowanie do projektu „Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych” – panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. W dniu 27-03-2018r.została podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego na dofinansowanie projektu. W obecnej chwili trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonanie w/w instalacji. W miesiącu kwietniu nastąpi prawdopodobnie wyłonienie wykonawcy i podpisanie z nim umowy. Czas na zrealizowanie projektu – do 31-12-2018r. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 8. RAFAŁ
  RAFAŁ 25 marca, 12:13

  Witam
  Proszę o informację jak wyglada status realizacji kanalizacji w miejscowości Warszowek. Mam na mysli przede wszystkim domy o numerach 60-80 tzw. Wydryszow. Wiem ze byl problem z funduszami , dlatego chcialbym wiedziec kiedy ewentualnie rozpoczelaby sie realizacja?
  Pozdrawiam
  Rafal Kucharczyk

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 kwietnia, 12:47

   Witam serdecznie.
   W zakresie budowy kanalizacji w miejscowości Warszówek nie ma żadnych zmian. Cały czas obowiązują wskaźniki koncentracji – 90 osób na kilometr sieci. Jeżeli tylko coś się zmieni i będzie możliwość uzyskania dofinansowania to natychmiast państwa poinformuję.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 9. Wiktor Cieśla
  Wiktor Cieśla 19 marca, 08:04

  Witam. Chciałbym złożyć podziękowanie Panu Rafałowi Wronie z Bostowa Nowego za pomoc w udrożnieniu drogi wojewódzkiej nr 756 w miejscowości Chybice pod tzw. „Biegasiową Górką” . W piątek 16 marca w wyniku obfitych opadów śniegu i zamieci Tir-y jadące w kierunku Starachowic zablokowały przejazd w obu kierunkach. Przez prawie trzy godziny od ok.15-tej do 18-tej auta jadące do Nowej Słupi i Starachowic musiały jeździć objazdami. Wspaniałą postawą wykazał się Pan Rafał, który przyjechał własnym ciągnikiem z pługiem i najpierw zdarł z nawierzchni pokrywę zalegającego lodu a następnie wypchnął pod górę dwa Tir-y. Przez taką pomoc powrót do domów w ekstremalnych warunkach zimowych stał się dla wielu kierowców szybszy i bezpieczniejszy.
  Dziękujemy Panie Rafale!
  Mieszkaniec Chybic Wiktor Cieśla

  Odpowiedz na ten komentarz
 10. NIECZULICE
  NIECZULICE 18 marca, 19:18

  Witam, czy w miejscowości NIeczulice będzie odśnieżona droga bo od wczoraj nie było pługa śnieżnego i juz jest nieprzejezdna. Ludzie nie będą mieli jak się dostać w poniedziałek do pracy jeśli nie zareagujecie…

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 18 marca, 19:28

   Witam serdecznie. Wszystkie nasze pługi są na drogach gminnych i pracują. Rozmawiałem z Kierownikiem GZUI, który zapewnił mnie że na wspomnianym odcinku pojawi się pług i udrożni drogę. Pługi będą pracować całą noc. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 11. Sylwia
  Sylwia 12 marca, 11:42

  Dzień dobry mam pytanko czy jest możliwość ze w miejscowości Rzepinek powstanie chodnik?ponieważ po wyczyszczenie poboczy jest straszna masakra i błoto nie utwardzone nie ma jak chodzić

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 15 marca, 14:30

   Witam serdecznie.

   Proszę o sprecyzowanie, o który odcinek drogi chodzi. Jeżeli przy drodze od Rzepina Kolonia przez Rzepinek do Szerzaw i dalej w kierunku Łomna to jest to droga powiatowa i wszelkie decyzje dotyczące inwestycji zapadają w powiecie.
   Z informacji uzyskanych w Starostwie w Starachowicach wiem, że droga ta jest szykowana do kompleksowej modernizacji na całym odcinku. W bieżącym roku ma powstać koncepcja przebudowy tej drogi. Koncepcja da odpowiedź czy będzie można tę drogę dostosować do obowiązujących warunków technicznych. Może to być trudne bo warunki techniczne wymagają szerokich pasów drogowych – min 10-12 metrów a obecny pas drogowy ma ok 6-8 metrów. Koncepcja będzie także określać, które nieruchomości należałoby wykupić i czy jest możliwa lokalizacja chodnika. Dopiero po przygotowaniu koncepcji będzie można przystępować do opracowania projektu technicznego. Całość inwestycji będzie trwała pewnie kilka lat. Samo opracowanie koncepcji i projektu technicznego może potrwać powyżej jednego roku. Jeżeli będę miał jakieś bliższe informacje to natychmiast poinformuję mieszkańców.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 12. Iwona Zarosa
  Iwona Zarosa 11 marca, 10:42

  Dzień dobry Panie Wójcie, chciałabym zwrócić uwagę że w Chybicach za boiskiem przy parkingu powstaje wysypisko śmieci. Śnieg , który stopniał odsłonił sterty śmieci,worków,popiołu i gruzu.Proszę o interwencję.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 15 marca, 14:29

   Witam serdecznie.

   Skieruję pracowników do uprzątnięcia terenu przy boisku w Chybicach.
   Zwracam uwagę, że na terenie boiska jest pojemnik na śmieci o pojemności 1,1 m3 i gmina opróżnia ten pojemnik regularnie. Przy korzystaniu z boiska każdy może wyrzucić śmieci bezpośrednio do pojemnika. Natomiast problem jest z osobami, które nie korzystają z boiska a tylko zajeżdżają na parking. Dzieje się tak bardzo często, szczególnie w nocy. To głownie te osoby pozostawiają śmieci na parkingu. W najbliższym czasie planujemy kolejny zakup kilkudziesięciu koszy ulicznych i dwa z tych koszy będą postawione na parkingu. Może to przyniesie jakiś efekt. Póki co teren zostanie posprzątany.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 13. Agnieszka Dudek
  Agnieszka Dudek 19 lutego, 22:46

  Panie Wójcie mam pytanie-czy w naszej gminie byłoby zapotrzebowanie na dzienny dom opieki dla osób starszych.W innych gminach już działają bądż będą działać wkrótce ,wiem że obecnie jest program i środki do wykorzystania na ten własnie cel.Może warto wziąść pod uwagę osoby starsze które na codzień nie mają należytej opieki ,,,a szkoła w Pokrzywnicy…pięknie połozona,,,Chyba że są już inne plany.Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 20 marca, 12:46

   Witam serdecznie.
   Dotychczas mieszkańcy nie zgłaszali potrzeby utworzenia domu pobytu dziennego dla seniorów. Myślę jednak, że w najbliższej przyszłości taka potrzeba będzie. Społeczeństwo jest coraz starsze, osób w podeszłym wieku jest coraz więcej. Coraz większa liczba osób starszych powoduje, że jest zapotrzebowanie na usługi zarówno związane z szeroko rozumianą pomocą zdrowotną dla ludzi starszych, ale także usługi związane z organizacją czasu wolnego dla takich osób. W ostatnim czasie na naszym terenie powstały dwa Kluby Seniora, które w jakichś sposób pomagają zagospodarować czas wolny seniorów. Jeden klub działa w Kałkowie, a jeden w Pawłowie. Klub w Kałkowie powstał przy wsparciu funduszy unijnych natomiast klub w Pawłowie działa jako Stowarzyszenie i jest inicjatywą całkowicie oddolną, ale wspieraną finansowo przez Gminę.
   Myślę, że w ciągu najbliższych paru lat powstanie na naszym terenie wyspecjalizowana placówka pobytu dziennego dla seniorów. W przypadku tworzenia takiej jednostki lokalizacja w Pokrzywnicy na pewno będzie brana pod uwagę.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 14. Agnieszka Pożoga
  Agnieszka Pożoga 06 lutego, 10:53

  Witam !Chciałam zapytać czy w bieżącym roku 2018 będą przeznaczone środki na sterylizację kotów i gdzie można to zrobić ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 12 lutego, 14:03

   Witam serdecznie.
   Gmina Pawłów corocznie realizuje program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt między innymi przez sterylizacje zwierząt bezdomnych oraz także tych które maja właścicieli. W roku 2017 na koszt gminy zostało wysterylizowanych ok. 92 szt. zwierząt posiadających właścicieli na kwotę ok. 6 tys. W roku 2018 w budżecie gminy również zostały zabezpieczone środki na ten cel. Darmowa sterylizacja jest również spierana przez towarzystwa opieki nad zwierzętami, które partycypują w kosztach, dzięki czemu możemy wysterylizować większa ilość zwierząt. Na chwilę obecną czekamy na podpisanie stosownych porozumień, w związku z czym nie znamy jeszcze konkretnej daty kiedy będzie można sterylizować zwierzęta. Więcej praktycznych informacji uzyska Pani pod numerem telefonu (41) 272-16-70 wew.123.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 15. mieszkaniec
  mieszkaniec 02 lutego, 20:46

  Witam serdecznie Panie Wójcie

  Mam taką prośbę, proszę przeczytać ten artykuł na stronie
  http://bychawa.pl/wazna-informacja-dla-uczestnikow-projektu-dotyczacego-solarow-kotlow-pelet/

  I teraz mam pytanie jeżeli u nas w gminie przejdzie projekt OZE, to jak będzie z Vat-em
  zapłacimy go tylko za nasz wkład czyli za 40%,
  czy za całość a jeżeli tak to dlaczego nie ma o tym żadnej informacji.
  Mam nadzieje że projekt przejdzie i nie będziemy kozłami ofiarnymi naszego rządu jak mieszkańcy gminy Bychawa

  z poważaniem mieszkaniec

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 12 lutego, 14:05

   Witam serdecznie. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami informowaliśmy, że podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym dla tej inwestycji, dlatego należny podatek VAT od całej wartości zapłaci mieszkaniec.
   Przykład: jeżeli inwestycja wyniesie 1 000,00 zł to koszt dofinansowania przy 60% = 600,00 zł, ale podatek VAT przy 7% wyniesie 70,00 zł (liczony od 1 000,00 zł) , koszt poniesiony przez mieszkańca wyniesie 470,00 zł. (400,00 zł wkład własny + podatek VAT).
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 16. Dawid
  Dawid 22 stycznia, 15:27

  Witam.
  Czy w roku 2018 będą organizowane jakieś biegi na terenie gminy?
  Uważam za bardzo udane imprezy z 2017 w Szerzawach i Kałkowie.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 24 stycznia, 08:12

   Witam. Ubiegłoroczne imprezy biegowe organizowane były przez Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus. Z informacji jakie posiadam Stowarzyszenie ma zamiar zorganizować także w tym roku dwie imprezy biegowe – w podobnych terminach jak w roku ubiegłym tj. czerwiec i wrzesień. Zachęcam do śledzenia strony Stowarzyszenia http://www.sgpp.org.pl lub naszej http://www.pawlow.pl – z pewnością będziemy informować o tych imprezach wcześniej. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 17. MarcinB.
  MarcinB. 20 stycznia, 16:21

  Witam serdecznie Panie Wójcie,
  Proszę mi powiedzieć czy służby dbające o drogi gminne w tym sezonie mają powiedziene „Tam gdzie nie trzeba tylko odśnieżajcie a piachem z solą sypcie tylko górki ??” Właśnie z tegiego założenia wychodzę przejażdzając przez Warszówek-Wagony. To że piaskarka przejeżdza raz na tydzień mogę zrozuemieć bo są inne priorytety ale przejeżdzając może Pan mógłby troszkę posypać.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 22 stycznia, 14:03

   Witam serdecznie.
   Staramy się utrzymywać nasze gminne drogi w jak najlepszym stanie. W ostatnim czasie nie było żadnych zmian w standardach zimowego utrzymania dróg. Gmina dysponuje trzema samochodami – pługopiaskarkami i nie wszystkie drogi da się odśnieżyć lub posypać w jednym czasie. Droga na Warszówek-Wagony została ponownie zgłoszona do posypania. Od kierownika GZUI otrzymałem informację, że odcinek na Wagony został ponownie posypany w poniedziałek rano – 22 stycznia. Bardzo dziękuje za zgłoszenie i proszę o potwierdzenie czy faktycznie warunki jazdy na tym odcinku się poprawiły?
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 18. Dawid
  Dawid 13 stycznia, 16:45

  Witam. Czy jest jakakolwiek szansa na powstanie przy którejś Szkole Podstawowej bieżni lekkoatletycznej? Nie mówię o profesjonalnym tartanie, tylko takiej zwykłej szlakówki 400 m.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 15 stycznia, 13:52

   Witam serdecznie.
   W tej chwili gmina nie bardzo dysponuje działkami na których mogłaby się znaleźć taka bieżnia. Z bieżnią lekkoatletyczną 400 metrową jest taki problem, że potrzeba na nią sporo terenu (mniej więcej tyle ile na boisko piłkarskie). W ramach inwestycji w kompleks sportowy w Pawłowie (teren za urzędem gminy) planowana jest budowa boiska do piłki nożnej o wymiarach 105×65, ale niestety bieżnia już się nie zmieściła. Gdyby się udało pozyskać jakiś teren, warto byłoby rozważyć taką inwestycję.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 19. mieszkaniec
  mieszkaniec 02 stycznia, 19:31

  Witam serdecznie.
  Panie Wójcie czy coś wiadomo w sprawie projektu OZE?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 08 stycznia, 13:05

   Witam serdecznie.
   Niestety nie ma jeszcze rozstrzygnięcia konkursu na Odnawialne Źródła Energii. Termin składania wniosków przez samorządy na OZE minął 17 listopada. Obecnie trwa ocena formalna wniosków. Wniosek naszej gminy przeszedł już ocenę formalną, ale wiem że nie wszystkie wnioski jeszcze zostały ocenione. Dlatego na stronach Urzędu Marszałkowskiego nie ma jeszcze listy wniosków skierowanych do oceny merytorycznej.
   Na dziś trudno ocenić kiedy będziemy mogli ruszyć z pracami. W warunkach konkursu Urząd Marszałkowski podał, że spodziewany termin rozstrzygnięcia konkursu to miesiące marzec-kwiecień 2018r. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie to przetarg zostanie ogłoszony w kwietniu 2018r.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 20. Cezary Berak
  Cezary Berak 02 stycznia, 13:27

  Gratuluję budżetu na 2018 rok. Dałem Pański przykład na Radzie Powiatu ,że można zrobić dużo jak jest pomysł i chęć. Panie Marku, na Nowy Rok wszelkiej pomyślności i bicia rekordu budżetowego.

  Odpowiedz na ten komentarz
 21. Kasia
  Kasia 30 grudnia, 21:05

  Witam. Gdzie nalezy zglosic awarie lampy ulicznej przy drodze Rzepin Kolonia-Radkowice?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 02 stycznia, 08:12

   Witam serdecznie. Konserwacją oświetlenia ulicznego w naszej gminie zajmuje się Gminny Zakład Usługowo-Inwestycyjny w Pawłowie z siedzibą w Brzeziu. Awarię lampy można zgłosić pod numerem telefonu 41 272 27 70. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 22. Krzysztof
  Krzysztof 29 grudnia, 19:19

  Dzień dobry Panie Wójcie. Pisze Pan pięknie o dużym budżecie na inwestycje na 2018 rok. Dobrze. Tylko zapomniał Pan znowu o mieszkańcach wsi Szerzawy. Od ponad dwóch lat Pan razem z Radnym obiecujecie chodnik i rowy co spotkanie jest o tym mowa i nie wywiązujecie sie z tej obietnicy. Prosze pamiętać ze mieszkancy wyrazili zgode w postaci oswiafczenia i ponieśli koszty zwiazane z zakupem rur. Czy tez za rok mamy o Was zapomniec przy wyborach skoro tak to robicie ze zapomonacie o Nas i inwestcje sa w innych miejcowosviach? Jak drogę ponad trzy lata temu szybko mozna bylo powiedzmy zrobic choc wszyscy wiedza jak to bylo zrobione. To teraz nie mozna uszanowac naszej prosby i potrzeby i wykonac tej inwestycji. Ile mamy czekac i sluchac obietnic prosze nas traktowac powaznie. Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 02 stycznia, 14:36

   Witam serdecznie.
   Przede wszystkim nikt nie może stawiać zarzutu, że kiedykolwiek samorząd zapominał o mieszkańcach Szerzaw. W ostatnich latach w Szerzawach wykonano bardzo wiele inwestycji. Szerzawy jako jedna z pierwszych wsi miały wykonaną sieć kanalizacyjną. W roku 2014 oddano do użytku rozbudowaną szkołę, nowy plac zabaw a obecnie wykonywany jest kompleks sportowy za kwotę ok 1 milion dwieście tysięcy zł. Inne miejscowości naprawdę Szerzawom zazdroszczą.

   Twierdzenie, że ktoś „znowu” zapomina o mieszkańcach Szerzaw jest absolutnie nieuprawnione. Musimy pamiętać, że nasza gmina liczy 36 miejscowości i w każdym roku nie da się inwestować w nich wszystkich, ale w żadnym wypadku mieszkańcy Szerzaw nie mogą się czuć pokrzywdzeni.

   Jeżeli chodzi o drogę w Szerzawach przez wieś w stronę Świśliny to ja nigdy na żadnym zebraniu nie obiecywałem, że gmina będzie sama realizować inwestycję polegającą na budowie chodnika w odwodnienia w Szerzawach. Droga w Szerzawach w kierunku Świśliny jest droga powiatową i w takich przypadkach zawsze inwestorem jest powiat a nie gmina. Gmina może co najwyżej przekazać dla powiatu refundację części kosztów ale nie zmienia to faktu, że inwestorem jest Zarząd Dróg Powiatowych. Takie właśnie ustalenia z mieszkańcami zapadły na ostatnim zebraniu wiejskim organizowanym w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego.

   Wspólnie z panem radnym Tomaszem Ziewcem kilkakrotnie zgłaszaliśmy potrzebę wykonania tego odcinka drogi. Problemem jest to, że pas drogowy jest bardzo wąski i ma ok. 6-8 metrów. Zaplanowane na takim wąskim pasie drogowym poszerzonej nawierzchni ok. 5 m, chodnika (zgodnie ze stosownymi przepisami szerokość chodnika nie może być mniejsza niż 2 m z lokalnymi przewężeniami), rowu odwadniającego, poboczy itp. jest niemożliwe. Na to wszystko potrzeba co najmniej 10 metrów. Cała inwestycja musi być bardzo dobrze przygotowana i zaprojektowana aby w sposób kompleksowy rozwiązać problemy mieszkańców między innymi z zalewaniem posesji. Moim zdaniem inwestycja powinna być realizowana kompleksowo aby za kilka lat nie okazało się, że trzeba będzie jakieś roboty robić od nowa. W 2017r. została przygotowana wstępna koncepcja budowy tej drogi z zaznaczeniem gruntów koniecznych do wykupu. Koncepcja ta była finansowana w połowie przez gminę Pawłów.

   Twierdzi Pan, że sprawa została przez samorząd zapomniana, ale chyba nie zapoznał się Pan budżetem na 2018r. Gmina Pawłów na 2018 rok przeznaczyła w budżecie kwotę 150 tys. zł na pomoc finansową dla powiatu w celu opracowania opracowanie szczegółowego projektu budowlanego z uwzględnieniem poszerzenia pasa drogowego, wykonania chodnika i co bardzo ważne właściwego odwodnienia. Mam nadzieję, że projekt budowlany zostanie wykonany w miarę szybko i uda się uzyskać niezbędne uzgodnienia i pozwolenia. Proces projektowy w Polsce faktycznie trwa dosyć długo ale ja na to akurat nie mam żadnego wpływu. Moją intencją jest żeby droga została wykonana jak najszybciej, ale zgodnie w obowiązującymi przepisami i w taki sposób by faktycznie rozwiązywała problemy ludzi a nie tylko pochłonęła pieniądze.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 23. Natalia
  Natalia 18 grudnia, 11:42

  Dzień dobry, czy jest coś wiadomo na temat internetu światłowodowego w Chybicach?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Natalia
   Natalia 18 grudnia, 11:57

   ****CHYBICE FAJKA

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 20 grudnia, 19:36

   Witam serdecznie. Tak jak Pan Przemysław sugeruje proszę o kontakt z firmą Klinika Komputera (klikom.net) – tel. 41 333 6 333. Inwestycje światłowodowe są inwestycjami firm telekomunikacyjnych. Nasza gmina nie ma możliwości ingerowania, w którym miejscu firma wykona światłowód, ani też narzucić terminów. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 24. RAFAŁ
  RAFAŁ 16 grudnia, 09:39

  Dzien dobry
  Szanowany Panie Wojcie,
  Mam pytanie odnośnie odbioru eternitu z posesji po zgloszeniu tego faktu do gminy. W jaki sposob ma on byc przygotowany dla firmy ktora bedzie te odpady odbierac? Czy Poszczegolne plyty moga byc ulozone na ziemi, czy musza byc zastosowane np europalety albo chociaz drewniane kolki, aby ulatwic zaladunek? Jak wiadomo europaleta to dodatkowe koszty takze wolabym uniknac tego rozwiazania. Prosze rowniez o informacje w jaki sposob nalezy przygotowac potluczony eternit, czy wystarczy w zwyklych workach np po nawozie? Prosze o informacje jak to dotychczas bylo rozwiazywane.
  Dziękuję za informację i pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 22 grudnia, 12:12

   Dzień dobry.
   Wymagany sposób postępowania z wyrobami zawierającymi azbest, w tym zabezpieczenia i przechowywania azbestu wynika z przepisów prawa, m.in.: ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r., Nr 3, poz. 20 ze zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r., Nr 71, poz. 649 ze zm.).
   Płyty eternitowe powinny być owinięte szczelnie folią o grubości nie mniejszej niż 0,2 mm zaklejone, ułożone na paletach lub innym podłożu, tak aby umożliwić wsunięcie podnośnika pod płyty i przeniesienie do samochodu transportującego. Pokruszony eternit powinien być zapakowany w foliowe worki, zamknięte, zabezpieczone przed rozerwaniem się przy przemieszczaniu, podnoszeniu.
   Eternit należy ułożyć w miejscu dogodnego dostępu dla wysięgnika dźwigowego samochodu transportowego odbierającego odpad. W przypadku dostępu do miejsca składowania tylko środkiem transportowym o małym tonażu należy dostosować sposobu zapakowania eternitu do załadunku ręcznego.
   W przypadku dalszych wątpliwości proszę o kontakt z pracownikami Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Pawłowie tel. 41 272 16 14 wew. 123.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 25. Basia
  Basia 03 grudnia, 14:22

  Mam pytanie ogólne ? I chciałabym zasiągnąć wiedzy od osoby która jest na odpowiednim stanowisku np Pan Wójt:) I licze na odpwoiedź. ? Jakim może miec problem gmina np przy budowie boiska .?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 08 grudnia, 08:29

   Witam serdecznie. Proszę o doprecyzowanie pytania. Pani pytanie jest bardzo ogólne. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Basia
    Basia 09 grudnia, 16:45

    Chodzi o konkretne problemy typu : brak funduszy by wybudować to boisko , np firma nie zobowiązała się wykonania tego projektu , lub firma nie zmiescila sie w czasie. Chodzi o taka podpowiedź co jeszcze mogłoby byc probleme wlasnie w podobie co podałam wyżej.

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Marek Wojtas
     Marek Wojtas 22 grudnia, 12:08

     Witam serdecznie.
     Gmina w procesie inwestycyjnym ma takie same obowiązki jak inni inwestorzy. Musimy opracować projekt techniczny, uzyskać wszystkie niezbędne uzgodnienia w tym – sanitarne, przeciwpożarowe i inne, a następnie uzyskać pozwolenia na budowę lub złożyć zgłoszenie robót. W zależności od rodzaju obiektu procedury budowlane mogą się różnić w pewnych szczegółach.
     Niektóre obiekty wymagają pełnej dokumentacji i uzyskania pozwolenia na budowę, niektóre wymagają tylko zgłoszenia robót. Po uzyskaniu niezbędnej dokumentacji gmina ogłasza przetarg na roboty budowlane.
     Problemy w procesie inwestycyjnym mogą być różne. Najczęstsze to nieuregulowany stan prawny nieruchomości, zbyt mała powierzchnia nieruchomości, także brak środków budżetowych. W ostatnim czasie coraz częstszym problemem jest brak wykonawców w przetargach.
     Bardzo proszę o sprecyzowanie czy chodzi o jakiś konkretny projekt realizowany przez gminę. Będę mógł wtedy odpowiedzieć bardziej konkretnie.
     Pozdrawiam.

     Odpowiedz na ten komentarz
 26. Marcin B.
  Marcin B. 29 listopada, 07:21

  Witam Panie Wójcie,
  Ostatnie zdarzyło się tak że jechałem bardzo późno w nocy przez Pawłów i sprawa dotyczy tej długiej prostej, choć pewnie nie tylko.

  Czy jest sens zapalania tam latarni na noc. Te latarnie które tam są kompletnie nie oświetlają nic, są po prostu bezużyteczne, więc gmina mogłaby zaoszczędzić na prądzie nie zapalając ich.

  Druga sprawa czy jest możliwość przy wymianie słupa przy mojej posesji przez PGE wymienić również latarnię na LED ??

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 08 grudnia, 08:29

   Witam serdecznie.
   Konserwacją oświetlenia ulicznego w Gminie Pawłów zajmuje się nasz zakład budżetowy – Gminny Zakład Usługowo Inwestycyjny w Brzeziu. Oświetlenie uliczne w naszej gminie świeci się do godz. 23.30. Po sygnale od Pana, skontaktowałem się z kierownikiem Zakładu, który potwierdził, że również na odcinku Pawłów przez wieś w kierunku Starachowic jest taki sam czas pracy oświetlenia. Być może na skutek wyłączenia prądu w ostatnim czasie coś się poprzestawiało w zegarach sterowniczych. Poleciłem sprawdzenie układów sterowniczych i dostosowanie godzin świecenia się latarni ulicznych do godzin przy innych odcinkach dróg.
   Chcę nadmienić, że w przyszłym roku gmina Pawłów będzie składać ofertę w konkursie w ramach RPO dla woj. Świętokrzyskiego. Jeżeli się zakwalifikujemy do dofinansowania to planujemy wymianę wszystkich źródeł światła na LED-owe (ponad 2000 opraw). Będziemy mogli także wymienić system sterowania oświetleniem ulicznym na taki, który pozwoli nam szybciej zmienić ustawienia czasu świecenia się latarni. Wdrożenie projektu znacznie poprawi jakość oświetlenia ulicznego. Roboty w zakresie wymiany oświetlenia planowane są na przyszłe lata. Urząd Gminy na razie nie będzie wymieniał poszczególnych opraw ponieważ mamy szanse uzyskać spore dofinansowanie ze środków unijnych.
   Natomiast gdyby się okazało, że nasz wniosek nie zakwalifikuje się do RPO to będziemy sukcesywnie wymieniać oprawy na LED-owe z własnych środków. Ale póki co musimy czekać na rozstrzygnięcie konkursu.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 27. Kamil
  Kamil 12 września, 10:49

  W dniu 12 września o 8 rano PGE wyłączyło prąd. Dzwoniąc do PGE uzyskałem informacje, że Gmina Pawłów była informowana wcześniej o przewidywanym braku energii 12-go do godz. 17.00. Wygląda na to, że kanały komunikacji w Gminie Pawłów (strona, fb, sms) zawiodły albo dyspozytor z PGE kłamał. Dla niektórych mieszkańców taka informacja jest niezbędna, aby zaplanować wcześniej swoje działania. Gmina mogłaby bardziej się postarać w komunikacji z PGE bo teraz to trochę nieprofesjonalnie wygląda, nad Gminą nie przechodzi Irma żeby nie można było przewidzieć kiedy nie będzie energii elektrycznej. Czy Gmina zamierza usprawnić komunikację z PGE w trakcie przebudowy linii energetycznych?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 12 września, 11:20

   Szanowny Panie. Informacja o wyłączeniu w dniu 12 i 15 października znajduje się na naszej stronie internetowej od 1 września. Informacja za pomocą SMSów została rozesłana do mieszkańców Pawłowa, Warszówka i Rzepina Kolonii w dniu 11 września (łącznie do 639 osób znajdujących się w systemie Info.SMS). O wszelkich planowanych wyłączeniach informujemy mieszkańców na bieżąco, choć warto podkreślić, iż nie mamy takiego obowiązku. Wszelkie informacje dot. wyłączeń można śledzić na stronie internetowej PGE: https://pgedystrybucja.pl/Informacje-o-wylaczeniach/Lista-wylaczen?rejon=Ostrowiec . Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Kamil
    Kamil 12 września, 11:41

    Jasne, nie ma Gmina takiego obowiązku, ale jako Gmina z aspiracjami do bycia gminą przyjazną dla mieszkańców umieszczacie takie informacje i najczęściej są one bardzo pomocne i zdają egzamin. Osoby które znam i korzystają z systemu sms powiadomień wczoraj nie dostały, więc system nie do końca zadziałał poprawnie. Jeśli chodzi o info z 1-go września na stronie być może przeoczyłem, ale dziś rano sprawdzałem żeby nie osądzać przedwcześnie, nie widziałem tej informacji w kategorii ostrzeżeń teraz widzę to info. Dziękuję za szybką odpowiedź, pozdrawiam

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Marek Wojtas
     Marek Wojtas 12 września, 12:00

     Proszę sprawdzać aktualności i ostrzeżenia, być może nie było omyłkowo przypisane do kategorii ostrzeżeń. Proszę na adres: admin@pawlow.pl – przesłać numery telefonów, które nie otrzymały powiadomienia. Mamy w systemie informację o której godzinie takie powiadomienie zostało wysłane. Sprawdzimy i odpowiemy na maila w tej sprawie.

     Odpowiedz na ten komentarz
  • Aneta
   Aneta 12 września, 15:47

   Ja dostałam sms wczoraj, więc bez zarzutu działa system sms. Polecam Panu zarejestrować swój własny numer bo wie Pan jak jest ze znajomymi, może dostał ktoś sms a nawet o tym nie wie 🙂 pozdrawiam, Aneta

   Odpowiedz na ten komentarz
 28. Paulina
  Paulina 07 września, 12:48

  Panie Wójcie jakie wymiary może mieć w naszej gminie budynek na zgłoszenie? Czy może posiadać piętro/antredolę? I jak wygląda przekształcenie budynku gospodarczego na budynek mieszkalny? Dziękuję za odpowiedź ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 20 września, 08:50

   Dzień dobry. Proszę o kontakt z pracownikami Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Planowania Przestrzennego. Udzielą Pani wszelkich niezbędnych informacji na ten temat. Tel. 41 272 16 70 wew. 127. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 29. Pocheć
  Pocheć 04 września, 11:51

  Panie Wójcie interesuje mnie taka sprawa czy nad zalewem Wióry od miejscowosci Bukowka prawie przy samej wodzie czy i jakie gmina ma plany poniewaz jest to teren podobno rekreacyjno turystyczny ale od lat tam sie nic nie dzieje czy gmina ma jakies plany co do tego terenu???? A widoki sa tam przepiekne.

  Odpowiedz na ten komentarz
 30. Tadek
  Tadek 18 sierpnia, 13:23

  Dzień dobry. Panie Wójcie mam zapytanie czemu stowarzyszenie piesze ze to pierwszy bieg po ziemi pawłowskiej jak już na terenie Gminy były dwie edycje takiego pięknego wydarzenia. Bardzo sie cieszę ze się biegi przyjely i są kolejnym wydarzeniem ale należy pamietac że to nie jest pierwszy bieg. W Szerzawach był pierwszy bieg. To tak gdyby ktoś zorganizował Dni Pawłowa i zaczą od nowa liczyć. Brawo dla Stowarzyszenia za organizacje ale nie można podawać takich informacji. Należy użyć innej nazwy. Nie pierwszy bo to nie prawda. Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 18 sierpnia, 15:12

   Witam. Proszę zwrócić uwagę, że pełna nazwa biegu brzmi „Bieg po Ziemi Pawłowskiej – Biegaj z Plusem”. Bieg, który odbędzie się 10 września jest pierwszym pod tą nazwą stąd „I Bieg …”. Oczywiście nie będzie to pierwszy bieg po ziemi pawłowskiej, ale pierwszy „Bieg po Ziemi Pawłowskiej – Biegaj z Plusem”. Oczywiście pamiętamy wspaniałe biegi w Szerzawach, którego współorganizatorem drugiej edycji również było Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus. Myślę, że ważniejsza jest sama idea i chęć organizacji tego typu wydarzenia niż sama jego nazwa, która w mojej opinii nie jest zła. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 31. kasia
  kasia 16 sierpnia, 22:09

  Panie Wójcie czy jest już wiadomo coś wsprawie rowów we wsi Świslina Dolna chodzi o wykopy.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 30 sierpnia, 13:27

   Witam. Sprawę przekazaliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach, który jest administratorem tej drogi. To od decyzji powiatu kiedy dojdzie do realizacji tej inwestycji. Póki co nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 32. Izabela
  Izabela 11 sierpnia, 07:38

  Panie Wójcie, czy w planach jest budowa placu zabaw w Godowie lub Kałkowie? Bardzo takiego obiektu brakuje, bo w obydwu wsiach jest dużo małych dzieci, a nie maja gdzie się bawić. Plac zabaw przy szkole jest podobno dostępny tylko dla dzieci szkolnych (informacja od sołtysa).

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 11 sierpnia, 13:05

   Witam serdecznie. Wszystkie place przy szkołach są ogólnodostępne. Dyrektorzy mają polecenie, aby były one również otwarte w soboty i niedziele. Jeżeli tak nie jest proszę o kontakt. Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania projektu placu zabaw w Kałkowie, który zlokalizowany byłby w miejscu gdzie jeszcze niedawno stał ośrodek zdrowia, przy boisku sportowym. Projektowanie zakończymy na jesieni. Są szanse, że na przełomie roku znajdą się środki na sfinansowanie tej inwestycji. Jeżeli tak się stanie jest szansa na plac w tym miejscu w przyszłym roku. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Izabela
    Izabela 11 sierpnia, 13:23

    To bardzo dobra wiadomość 🙂 jeśli plac zabaw powstanie, napewno dobrze wpłynie to na integrację mieszkańców. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz na ten komentarz
 33. Mieszkaniec gminy
  Mieszkaniec gminy 17 lipca, 10:22

  Proszę Pana Wójta o zainteresowanie się boiskiem przy szkole w Pawłowie. W dzisiejszych czasach ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny, gra w piłkę jest jednym z miłych sposobów spędzania czasu razem z rówieśnikami. Niestety siatki w bramkach są już porwane, brak także ogrodzenia za bramkami. Myślę że koszt wymiany siatek w bramkach nie jest duży a spowoduje on spory uśmiech na ustach dzieci spędzających tam czas.
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 25 lipca, 07:34

   Witam. Dziękuje serdecznie za zgłoszenie. Sprawę przekazałem do Dyrektora, jeżeli faktycznie siatki wymagają wymiany zostaną zakupione nowe i zamontowane. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 34. damian
  damian 13 lipca, 19:46

  witam czy akacje i lipy sa od gminy za darmo zeby sobie je posadz??

  Odpowiedz na ten komentarz
 35. nowobostowiaka
  nowobostowiaka 26 czerwca, 21:13

  Witam. mam zapytanie dotyczące możliwości zamontowania lustra w miejscu wylotu drogi gminnej z Nowego Bostowa do drogi powiatowej (chyba) Starachowice -Nowa Słupia. „Krzyżówkę” od strony Starachowic poprzedza zagłębienie i bywa że samochód jadący z tamtej strony „wyskakuje” w ostatniej chwili. Czasami także trawa rosnąca na rowie i niewielkiej skarpie zanim zostanie skoszona zasłania widok. Zdaję sobie sprawę że to powiatowa droga i do powiatu trzeba by się zwrócić ale może gmina mogła by wystąpić z taką prośbą. Co prawda żadnego „zdarzenia drogowego” nie było w tym miejscu ale takie lustro też majątku nie kosztuje a wyjazd – szczególnie latem kiedy nie widać świateł drogowych – byłby odrobinę bezpieczniejszy. Nie jest to jakaś strasznie pilna sprawa ale proszę o niej pomyśleć. Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 30 czerwca, 20:02

   Witam serdecznie.
   Dziękuję za zgłoszenie. Droga o której Pani pisze jest drogą wojewódzką i zarządza nią Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Napiszemy pismo z prośbą o ustawienie lustra w tym miejscu.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 36. mieszkanka
  mieszkanka 22 czerwca, 07:15

  Panie Wójcie , skoro w Pawłowie ( i nie tylko) ograniczenie prędkości nie skutkuje może wartało by zwiększyć bezpieczeństwo i postawić fotoradar. Droga jest bardzo niebezpieczna.
  Dzieci przechodzą przez jezdnie idąc do szkoły, dorośli do sklepu.
  Mozę gdyby jeden czy drugi pirat drogowy dostał mandat nauczył by się zmniejszać prędkość.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 30 czerwca, 20:08

   Witam serdecznie.
   Problem jest mi znany. Jako że jest to droga wojewódzka w ostatnim czasie wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach z prośbą o ustawienie przy szkołach sygnalizacji świetlnych, tak aby ruch pojazdów był wstrzymywany w momencie gdy przez ulicę chce przejść dziecko lub inny pieszy (po naciśnięciu guzika na sygnalizatorze). Niestety nasz pomysł spotkał się z odmową. Aktualnie jesteśmy na etapie rozmów, aby na terenie gminy zamontować w kilku miejscach odcinkowy pomiar prędkości. Myślę, że rozwiązałby to problem nadmiernej prędkości. Jeżeli i ten pomysł zostanie odrzucony pomyślimy o montażu fotoradaru.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 37. Jan
  Jan 17 czerwca, 13:39

  Dzień dobry.
  Mam pytanie. Czy to gmina jest odpowiedzialna za wykaszanie traw w rowach na trasie: Szerzawy – Wieloborowice? Podzielę się pewną refleksją: jadąc w Boże Ciało do Świętej Katarzyny widziałem rowy wycięte w gminie Bodzentyn – robota była zrobiona dokładnie, rowy wycięte wysoko również na skarpach (wyjazd z Bodzentyna w kierunku Kielc lub miejscowość Podgórze) lub płasko do samych upraw zasianych przez rolników – widać było że jest to zrobione kosiarką na wysięgniku. W naszej gminie na wspomnianej trasie tylko wygląda to podobnie – niby koszone podobnym sprzętem, a jakość inna – w szczególności trawa w rowach ze skarpami – koszony jest tylko pas na dole a u góry trawa i chwasty zostają – część ludzi kosi to swoim sprzętem we własnym zakresie bo np. ma to przed domem, a część tego nie rusza – wygląda to nieestetycznie i zaczynają tam rosnąc małe krzaki. Skoro w gminie Bodzentyn się da to zrobić porządnie to i może u nas można to poprawić?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 21 czerwca, 09:11

   Witam serdecznie.

   Droga Bodzentyn – Kielce jest drogą wojewódzką. Za utrzymanie rowów odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Drogi wojewódzkie jako drogi o innym natężeniu ruchu mają trochę inne standardy utrzymania. Mają też szersze pasy drogowe.

   Droga Szerzawy – Wieloborowice jest droga powiatową. Niedawno podpisaliśmy porozumienie z powiatem, na mocy którego to gmina przejęła na siebie koszenie rowów. W poprzednich latach zakupiliśmy dwie kosiarki bijakowe, jedna na wysięgniku i jedna podpinana za ciągnikiem. Obecnie obie pracują pełną parą. Rowy są systematycznie wykaszane. Być może są pewne niedociągnięcia w wykaszaniu, zwrócę jednak uwagę operatorom aby uniknąć takich sytuacji o których Pan pisze.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 38. Marcin B.
  Marcin B. 13 czerwca, 21:46

  Witam Panie Wójcie,
  W związku z tym iż ciężko jest się do Pana dostać piszę na forum.

  Chciałbym zapytać kto wydał pozwolenie na wykopanie rowów którymi spływa woda z całej drogi w Ambrożowie i jest spuszczana kanałem pod drogą poniżej na posesje prywatne,
  Posesje prywatne bronią się i kopią rów dalej w dół aż woda dolatuje do moje działki która jest położona najniżej i ……………
  Cały syf z drogi, muł, śmieci, piach ląduje na mojej posesji. Czy tak to wyglądać powinno ??

  Jeśli tak proszę zrobić na mojej działce odwodnienie niech leci to dalej wzdłuż działek.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 16 czerwca, 12:02

   Witam serdecznie.
   W ostatnim czasie był czyszczony rów w Warszówku. Rów ten jest uwidoczniony na mapach (działka rowu nr 384) i stanowi odrębną działkę gruntu. Rów kończy się na styku z drogą wojewódzką nr 756. Dalej nie ma wyodrębnionych działek gruntu na których znajdowały by się urządzenia melioracyjne. Rowy te, odprowadzające wodę w kierunku Ambrożowa znajdują się na gruntach prywatnych. Zgodnie z prawem wodnym konserwacja innych urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów. Jeżeli urządzenia melioracyjne znajdują się na działkach prywatnych to do właścicieli tych działek należy konserwacja tych urządzeń. Gmina nie ma możliwości by wykonywać lub konserwować urządzenia melioracyjne na prywatnych gruntach.
   Zachęcam do wizyty w Urzędzie, być może uda nam się znaleźć jakieś rozwiązanie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 39. Anna R.
  Anna R. 12 czerwca, 07:46

  Witam panie Wójcie pragnę zapytać czy można jeszcze składać wnioski o dofinansowanie źródeł odnawialnych tj. pompa ciepła?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 16 czerwca, 12:05

   Witam serdecznie.
   Nadal jest możliwość zapisania się na OZE (odnawialne źródła energii). Osoby, które zapiszą się teraz będą umieszczone na tzw. liście rezerwowej. Polega to na tym że jeżeli wniosek składany przez gminę do Funduszy Europejskich byłby zbyt duży i przekraczał dopuszczalne limity to o tym kto zostanie zakwalifikowany do dofinansowania decydować będzie kolejność składania wniosków. Po podsumowaniu wniosków składanych przez mieszkańców wynika, że nie przekraczamy limitów a nawet brakuje nam kilku wniosków w kategorii „powietrzne pompy ciepła”.
   Składając wniosek musi się Pani zastanowić jakie źródło energii wybrać. W mojej opinii montaż pompy ciepła opłaca się wtedy gdy montujemy również fotowoltaikę. Montaż samej pompy ciepła chyba nie do końca się opłaca biorąc pod uwagę, że na terenie całej naszej gminy jest dostęp do sieci gazowej. Pompa ciepła do pracy wykorzystuje energię elektryczną i jeżeli nie mamy własnego źródła prądu to koszt ogrzania wody pompą ciepła jest zbliżony do kosztu ogrzania wody piecykiem gazowym.
   Zachęcam do osobistego kontaktu z Urzędem Gminy. Być może będziemy mogli podpowiedzieć Pani jakieś rozwiązania. W urzędzie gminy osobą odpowiedzialną za projekt OZE jest sekretarz gminy Krzysztof Charemski.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 40. Anna
  Anna 05 czerwca, 13:22

  Dzień dobry Panie Wójcie. Gorące podziekowania i gratulacje za wczorajszą super impreze jaką byla II Edycja Biegu. Znakomita inicjatywa i zachencenie do zdrowego i aktywnego spedzenia czasu. Bylam pod dużym wrazeniem ilości osób wczoraj zgromadzonych na placu szkoly w Szerzawach. Musze powiedzieć ze rośnie druga sila jeżeli chodzi o organizowanie imprez. Po dniach Pawlowa mam druga co do wielkości impreze na terenie Gminy Pawłów. To sie bardzo chwali. Podziękowania dla Pana Wójta i dla radnego Tomasz Ziewca który to w ubieglym roku wymysił po raz pierwszy zorganizował i kontynuje z coraz większym zapałem i ilościa osób. Czyli za rok rozumiem III edycna tej wspaniałej imprezy? Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • mieszkaniec Świętomarzy
   mieszkaniec Świętomarzy 05 czerwca, 21:27

   Fajne nagrody, coraz lepsi zawodnicy i pozostaje tylko wydłużyć bieg np. do wiatraków – do miejsca charakterystycznego dla tej miejscowości, superrr impreza.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Marek Wojtas
    Marek Wojtas 06 czerwca, 14:01

    Witam serdecznie.
    Dziękuję. Jak pisałem w poprzednim poście w tym roku planujemy organizację jeszcze jednego biegu, tym razem w Kałkowie. Bieg odbędzie się 10 września. Dla dorosłych planujemy dłuższą trasę, która będzie miała ok. 8 km. Impreza połączona będzie z dożynkami gminnymi i diecezjalnymi oraz festynem. Konkretne trasy biegowe i szczegóły organizacji są jeszcze ustalane. Zapraszam do udziału w imprezie. Kwestia wydłużenia trasy biegu w Szerzawach jest również otwarta.
    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 czerwca, 13:59

   Witam serdecznie.
   Bardzo dziękuję za słowa uznania. Ja również uważam że II Bieg Szerzawski odniósł sukces. Dołożę wszelkich starań by ta impreza była organizowana cyklicznie w okolicach czerwca każdego roku. Bardzo się cieszę, że w tym roku liczba uczestników była jeszcze większa niż rok temu. Mam nadzieję że liczba i uczestników i gości będzie większa z roku na rok.
   Chce podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizacje imprezy- radnemu Tomaszowi Ziewcowi, pani dyrektor Aurelii Piwko, wszystkim woluntariuszom i stowarzyszeniu LKB Klub Biegacza Rudnik. Tak jak pisałem rok temu, w organizację biegu udało się włączyć nasze lokalne Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus i właśnie to stowarzyszenie było głównym organizatorem biegu.
   W bieżącym roku planujemy jeszcze jedną imprezę biegową, połączoną z dożynkami gminnymi. Impreza ta odbędzie się w Kałkowie 10 września. Chciałbym by w kolejnych latach odbywały się dwie imprezy biegowe, jedna w czerwcu w Szerzawach, a druga we wrześniu w Kałkowie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 41. Cezary Berak
  Cezary Berak 02 czerwca, 08:32

  Panie Marku, gratuluję inwestycji w edukację. Obserwuję Wasze prace z zazdrością.
  Czy zabytkowy charakter Szkoły w Radkowicach mimo termomodernizacji zostanie zachowany?. Pozdrawiam..Cezary Berak

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 czerwca, 13:57

   Witam serdecznie.
   Zabytkowy charakter Szkoły w Radkowicach zostanie utrzymany. Już w 2016r. gmina opracowała projekt budowlany na potrzeby remontu szkoły z uwzględnieniem problemów termomodernizacji obiektu. Opracowanie projektu było sprawą dosyć trudną, bo wszelkie rozwiązania architektoniczne oraz planowane do użycia materiały musiały mieć akceptację konserwatora zabytków. Ale udało się. Obecnie jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia inwestycji, dysponujemy kompletnymi opracowaniami i uzgodnieniami. Czekamy tylko na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim dotyczącej przyznania dotacji. Spodziewam się, że umowa zostanie podpisana na w miesiącu lipcu br. To zależy jednak od Zarządu Województwa.
   Obecnie jesteśmy na etapie uzgadniania zasad organizacji roku szkolnego 2017/2018. Jest to o tyle kłopotliwe, że obiekt szkoły w okresie remontu nie będzie mógł być użytkowany.
   Chcę jeszcze dodać, że gmina w ramach innego działania – 7.4 uzyskała wsparcie na rozbudowę trzech budynków szkół – w Pawłowie, Rzepinie i Szerzawach. Projekt ten obejmuje także organizację zajęć dodatkowych, zakup wyposażenia dla szkół, tabletów oprogramowania itp. Wartość całego projektu – 3.388.577 zł z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 2.541.432 zł. Także w tym projekcie roboty budowlane powinny zostać zrealizowane do końca 2018r.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Cezary Berak
    Cezary Berak 07 czerwca, 15:00

    Dziękuję i pozdrawiam. Ciekawi mnie również remont SP Pawłów. To nie typowy budynek.Pamiętam jakie z Nim były kłopoty remontowe.Życzę powodzenia.

    Odpowiedz na ten komentarz
 42. Kasia
  Kasia 20 maja, 19:54

  Witam,czy jest w planach budowa normalnego chodnika w miejscowosci Rzepin Kolonia – kierunek Bronkowice, Radkowice? Bez watpienia ten biezacy nie jest forma dosc bezpieczna i wystarczajaca.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 31 maja, 21:35

   Witam, Szanowna Pani chodnik i droga o której Pani wspomina w tym pytaniu i poprzednim to droga powiatowa, której zarządcą jest Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach. Realizując Pani wcześniejsze zapytanie przesłaliśmy Pani uwagi do ZDP. Niestety w tym miejscu nasza rola się kończy, bowiem do powiat starachowicki musi przeznaczyć środki finansowe na jego poprawę, czy też przebudowę. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 43. krzysztof
  krzysztof 14 kwietnia, 08:08

  Dzień dobry Panie Wójcie. Ma zapytanie co z inwestycja odnosnie czyszenia rowów i chodnika we wsi Szerzawy o których Pan i Pan Rady mówili co spotkanie? Bo czekamy już od ostatniego spotkania na którym było poruszony ten temat dwa lata. Prosze Panie Wójcie nie zapominac o Nas jako mieszkańcach wsi Szerzawy. Prosze tez by przerodzily sie slowa w realizacje. Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 05 maja, 08:51

   Witam serdecznie.

   Sprawa rowów i ewentualnie chodnika w Szerzawach jest cały czas aktualna. Przypominam jednak, że droga ta jest drogą powiatową i to powiat będzie podejmował ostateczne decyzję. Pierwotnie planowaliśmy wykonanie przy tej drodze tylko rowu. Pas drogowy jest jednak na tyle wąski, że wykonanie rowu uniemożliwi w przyszłości wykonanie chodnika. Uznałem zatem, że inwestycja powinna być wykonana kompleksowo i obejmować zarówno rów jak i chodnik (być może rów kryty). Z taką propozycją wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych. ZDP ma jednak obawy czy na tak wąskim pasie drogowym zmieści się i rów i chodnik. Ustaliliśmy zatem, że zostanie wykonana wstępna koncepcja budowy chodnika, która wykaże czy inwestycja zmieści się w pasie drogowym, czy może będzie konieczność przesuwania ogrodzeń. Dopiero gdy zostanie opracowana koncepcja będziemy znali zakres rzeczowy inwestycji. I dopiero wtedy zapadnie decyzja czy będzie wykonany chodnik czy tylko odwodnienie. Po opracowaniu koncepcji będzie wiadomo czy będzie konieczność wejścia w działki prywatne i ewentualnego przesunięcia obiektów budowlanych (płotów, zjazdów itp).

   Po opracowaniu koncepcji będę się chciał spotkać z mieszkańcami i przedstawić wszystkim przygotowane materiały.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 44. sylwester
  sylwester 26 marca, 18:47

  Panie wójcie, czy my mieszkańcy Godowa, a dokładnie Gębic i Żuchowca mieszkamy na końcu świata? Dlaczego inwetycje takie jak kanalizacja, internet,droga są u nas nieopłecalne.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • MarcinB.
   MarcinB. 28 marca, 07:54

   Panie Sylwestrze pewnie to coś innego, Ja mieszkam na Warszówek-Wagony i do mnie też nie dociera internet, kanalizacja za to jest droga o szerokości 3m. 🙂 Pomimo tego że wszyscy dookoła mają podłączenie do internetu tylko do mnie jest za daleko o dwa słupy. Co do kanalizacji też ubolewam gdyż kończy się dwa domy prze naszym.
   Tak sobie wybraliśmy tak nasz koniec świata w środku gminy 🙂

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Marek Wojtas
    Marek Wojtas 07 kwietnia, 11:19

    Witam serdecznie.

    Temat dostępu do sieci światłowodowej opisałem w poprzednim poście. Mam nadzieję, że obie firmy działające na naszym terenie zintensyfikują swoje działania i do końca roku wszyscy będę mieli dostęp do sieci światłowodowej. Jak już wspominałem inwestycje w sieć światłowodów są inwestycjami prywatnymi a gmina nie jest operatorem telekomunikacyjnym. Zachęcam do bezpośrednich kontaktów z operatorami sieci działającymi na naszym terenie.
    Na temat kanalizacji wypowiedziałem się w powyższym poście. Jeżeli zajdą jakiekolwiek zmiany w regulaminie pozyskiwania dotacji na kanalizacje to natychmiast poinformuję o tym mieszkańców.

    Jeżeli chodzi o szerokość drogi to proszę dokładnie określić, który odcinek drogi miał Pan na myśli. Gdyby szerokość pasa drogowego pozwoliła na poszerzenie drogi, to w przyszłych latach można zaplanować taką inwestycję. Warunkiem jest, by inwestycja realizowana była w granicach pasa drogowego stanowiącego własność gminy.

    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 07 kwietnia, 09:25

   Witam serdecznie.

   W poście zostało poruszone kilka kwestii.

   Pierwsza sprawa to Internet. Jak już wielokrotnie podkreślałem inwestycje internetowe są inwestycjami prywatnych firm. W tej chwili na terenie gminy Pawłów działają dwie firmy doprowadzające sygnał światłowodowy – Klikom Starachowice i INTB Bodzentyn. Teren Godowa będzie się raczej znajdował w obrębie zainteresowań firmy Klikom. Obecnie firma Klikom prowadzi kabel światłowodowy do Kałkowa. Problemem był odcinek Kałków – Dąbrowa bo na tym odcinku nie było żadnych słupów. W ostatnim czasie Zakład Energetyczny dostawił na części odcinka słupy, na pozostałej części firma Klikom będzie stawiała własne słupy. Myślę, że w ciągu kilku miesięcy Internet światłowodowy powinien być dostępny w Godowie. Gmina kilka miesięcy temu opublikowała na swoich stronach internetowych ankietę, która pozwoliła firmie Klikom ustalić na jakich terenach jest największe zapotrzebowanie na Internet. Jeżeli nie wypełniał Pan jeszcze takiej ankiety to zapraszam na stronę www gminy lub bezpośrednio kontakt w firmą Klikom. W ostatnim czasie zorganizowałem spotkanie z szefami firmy Klikom i INTB i poprosiłem by firmy zintensyfikowały swoje działania i docelowo pokryły siecią światłowodową całą nasza gminę. Na temat inwestycji światłowodowych wypowiadałem się już obszernie w postach z dnia 25 września 2015r. i 19 lutego 2016r. Jak już wspomniałem inwestycja w światłowód jest inwestycją w pełni prywatną, dlatego zachęcam do bezpośredniego kontaktu z firmą Klikom. Tel – 41 333 63 33, 242 10 66.

   Kolejną sprawą jest dostęp do kanalizacji. Ponad 80 % mieszkańców Godowa ma sieć kanalizacyjną. Brak sieci występuje tylko w przysiółku Gębice i Żuchowiec. Przypominam że wieś Godów była kanalizowana w pierwszej kolejności ponieważ właśnie tam wybudowano pierwszą oczyszczalnię ścieków. Przysiółki tj. Gębice i Żuchowiec nie miały w tamtym czasie wybudowanej kanalizacji ponieważ mieszkańcy tych przysiółków w ogóle nie byli kanalizacją zainteresowani. Na kilkadziesiąt gospodarstw chętnych na kanalizacje było ok. 5. Pozostali o kanalizacji nie chcieli nawet słyszeć. Teraz czasy się zmieniły, dorosło nowe pokolenie i zainteresowanie na Gębicach i Żuchowcu jest stosunkowo duże. Ale niestety zmieniły się także zasady uzyskiwania dotacji na budowę kanalizacji. Według obowiązujących zasad warunkiem uzyskania dofinansowania budowy kanalizacji jest spełnianie tzw. wskaźnika koncentracji. Polega to na tym, że dofinansowanie uzyska inwestycja w miejscowościach gdzie na jeden kilometr sieci przypadać będzie nie mniej niż 90 mieszkańców. W poprzednich okresach programowania unijnego te wskaźniki nie były stosowane, obecnie muszą być stosowane bez żadnych wyjątków. Ja na ten temat pisałem już wielokrotnie, zapraszam do zapoznania się z wcześniejszymi postami (m.in. z 16 lutego 2017r, 17 listopada 2016r, 13 kwietnia 2016r.) Zapytania dotyczyły co prawda innych wsi ale zasady realizacji inwestycji są takie same.

   Ostatnią sprawą, którą Pan porusza jest dostęp do drogi. Ja w żadnym wypadku nie mogę się zgodzić, że przysiółki Żuchowiec i Gębice nie mają dróg. Od strony Kałkowa droga jest w niezłym sanie technicznym (za wyjątkiem odcinka przy skręcie na Godów Stary). Szerokość nawierzchni wynosi ok. 4,5 m. Chcę zaznaczyć, że obecnie rozpoczynamy prace projektowe w zakresie remontu odcinka nawierzchni Kałków- Godów i wykonania chodnika.

   Problemem jest natomiast połączenie z Gębic do drogi krajowej nr 42. Kłopot polega na tym, że droga ta w całości przechodzi przez teren Gminy Brody. Gmina Pawłow nie ma prawnych możliwości by realizować inwestycje na terenie innej gminy. Ja kilkakrotnie kontaktowałem się z panią wójt z Brodów Marzeną Bernat, a jeszcze wcześniej z panem Andrzejem Przygodą. Po naszych monitach i prośbach ostatnie ustalenia z gminą Brody są takie, że droga ta będzie budowana przy udziale środków nadleśnictwa (50% wartość inwestycji ) a Gmina Pawłow i Brody dołożą po 25% wartości inwestycji. Droga ma być robiona w 2018r. a w bieżącym roku gmina Brody ma opracować projekt techniczny. Byliśmy w tej sprawie z panem sekretarzem gminy Brody Janem Kosielą u nadleśniczego w Ostrowcu Św., który potwierdził chęć uczestnictwa Lasów Państwowych w budowie drogi. Mam nadzieję, że inwestycja ta dojdzie do skutku ale to będzie zależeć od gminy Brody.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 45. adam
  adam 09 marca, 14:17

  Dzień dobry. Panie Wójcie mam zapytanie co z pracami budowlanymi kompleksu sportowego przy szkole w Szerzawach? Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 13 marca, 10:43

   Witam.
   Prace przy kompleksie sportowym w Szerzawach będą wznowione wiosną tego roku. Termin zakończenia prac ustalony jest na lato 2018 roku. Inwestycja od początku planowana była na okres dwóch lat. Środki za inwestycje zostały zaplanowane w budżecie gminy na obecny rok i w wieloletnich prognozach finansowych na rok przyszły. Gmina uzyskała dofinansowanie do połowy kosztów budowy. Myślę, że jeżeli pogoda się ustabilizuje to firma wykonawcza niezwłocznie wznowi prace budowlane.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 46. Arka Pawłów
  Arka Pawłów 08 marca, 16:11

  Witam, czy jest w planie na 2017 rok wymiana siatek na bramkach na orliku w Chybicach?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 11 marca, 20:13

   Witam serdecznie. Dziękuję za sygnał. Polecę zweryfikować stan siatek na bramkach. Jeżeli wymagają one faktycznie wymiany zostaną wymienione. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 47. monika
  monika 07 marca, 14:53

  Witam. Panie Wójcie chciałam zapytać co z remontem szkoły w Radkowicach? i w razie tego remontu gdzie dzieci będą chodzić do szkoły? pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 13 marca, 10:45

   Witam.
   Jak już wielokrotnie wspominałem Gmina w poprzednich latach przygotowała kompletną dokumentację techniczną związaną z remontem szkoły w Radkowicach. Został opracowany audyt energetyczny, projekt budowlany, uzyskano wszelkie pozwolenia i uzgodnienia. Sprawa nie była prosta, bo szkoła jest wpisana do rejestru zabytków i musieliśmy zakres i technologię robót uzgadniać ze Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków, co nie było wcale łatwe.
   Zakres robót przy remoncie będzie bardzo duży. Zostaną wymienione wszystkie instalacje – wodno-kanalizacyjna, elektryczna, centralnego ogrzewania, komputerowa, wentylacyjna itp. Podobnie ze wszystkimi oknami, podłogami, sufitami itp. Planowany jest remont kotłowni i całkowita wymiana dachu. Po starym budynku zostaną tylko ściany.
   Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie do Funduszy Europejskich. Decyzja ze strony funduszy powinna zapaść lada chwila. Jeżeli by się okazało, że uzyskaliśmy dofinansowanie to być może remont rozpocznie się jeszcze w tym roku, w miesiącach maj – czerwiec. Jeżeli nie otrzymamy dofinansowania to z remontem będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.
   Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o dofinansowaniu zostanie zorganizowane zebranie z rodzicami i wspólnie ustalimy gdzie będą się uczyć dzieci. Raczej nie będzie możliwe by remont przebiegał etapami i dotyczył po kolei poszczególnych części budynku i by dzieci mogły się uczyć w Szkole w Radkowicach. Nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa dzieci. Bardzo prawdopodobne jest, że dzieci na okres jednego roku będą dowożone do innej szkoły i przez ten czas będą się uczyły na drugą zmianę. Ostateczne decyzje zapadną po otrzymaniu ostatecznej informacji o możliwości dofinansowania i spotkaniu z rodzicami. Mogę zapewnić że wszystkie decyzje związane z przeniesieniem uczniów będą podejmowane po uzgodnieniach z rodzicami.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 48. Mirosław Rękawik
  Mirosław Rękawik 05 marca, 11:46

  Witam.Jestem nowym mieszkańcem Radkowice -Podborze ,to znaczy jest to już teren przy tej zwężonej drodze ,mam pytanie czy jest w planach poszerzenie tej drogi i jaki będzie jej standard i jeszcze sprawa druga czy jest jakiś plan co do odprowadzenia wody spływającej od strony pierwszego Rzepina i z drugiej strony od Radkowice- Podborze .Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 marca, 13:05

   Witam.
   Przypominam, że droga przez przysiółek Radkowice-Podborze jest ujęta w umowie inwestycyjnej na przebudowę układu komunikacyjnego w miejscowości Radkowice. Tam, gdzie się zaczyna szerszy odcinek drogi będzie wymieniona nawierzchnia i wykonany chodnik. Natomiast wąski odcinek między Podborzem a Rzepinem Pierwszym będzie realizowany w późniejszym czasie. Obecnie trwa opracowanie projektu technicznego na ten odcinek drogi. Przy okazji opracowania projektu technicznego zostanie także rozwiązana sprawa odwodnienie pasa drogowego.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 49. Damian
  Damian 02 marca, 22:07

  Panie Wójcie jest w planach coroczny turniej pilki siatkowej o puchar wójta, a jeśli tak to w jakim terminie?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 06 marca, 09:18

   Witam serdecznie. W dniu dzisiejszym opublikowane zostało ogłoszenie dot. zapisów na Turniej Piłki Siatkowej. Odbędzie się on 19 i 26 marca w Zespole Szkół w Rzepinie. Zgłoszenia do 14 marca u Pana Czesława Rybki, tel. 41 272 18 78 lub kom. 511 280 574. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 50. kasia
  kasia 01 marca, 11:33

  Panie Wójcie czy mógłby pan coś zrobić w sprawie rowów we wsi Świslina dolna wiem że jest to droga Powiatowa może można na to wpłynąć.Nie można odprowadzić wody od posesji oraz zalewa budynki mieszkalne.Pozdrawim

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Panie Wójcie, kiedy rozpoczną się prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Warszówka? Do tej...

Dzień dobry. Dyrektorzy w organizacji pracy poszczególnych szkół uwzględniają wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia...

Panie Wójcie .Z tego co rozumiem Pan jest zwierzchnikiem wszystkich szkół z terenu naszej gminy...

Logowanie