pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Pytanie do Wójta

Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.

Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy. 

 

ZASADY!

 • Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
 • Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
 • Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
 • Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.

Zapraszamy do zadawania pytań!

 

651 komentarzy

 1. Mieszkanka gminy
  Mieszkanka gminy 25 kwietnia, 14:15

  Dzień dobry, czy istnieje możliwość aby dowiedzieć się, ile na terenie naszej gminy zainstalowanych jest kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych? Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 05 maja, 10:32

   Witam.
   Niestety gmina nie dysponuje pełnymi danymi na temat wszystkich istniejących instalacji fotowoltaicznych. Możemy się wypowiedzieć tylko o projekcie, który prowadziła gmina. W poprzednich latach (2017-2018) zrealizowaliśmy projekt budowy dla mieszkańców instalacji fotowoltaicznych do produkcji prądu i solarnych do ogrzewania ciepłej wody. Łącznie wykonano wtedy 157 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok 650 kW i 51 instalacji solarnych do ogrzewania wody o łącznej mocy ok. 250 kW.
   Jednak instalacji jest na terenie gminy Pawłów dużo więcej. Oprócz naszego programu mieszkańcy korzystali także z innych źródeł finansowania np. rządowego programu „Mój prąd” czy nawet montowali instalację bez żadnego dofinansowania. Myślę że najdokładniejsze dane będzie miał zakład energetyczny. Właściciele instalacji fotowoltaicznych podpisywali umowy na dostarczania prądu do sieci i zakład energetyczny będzie miał informacje ile takich umów jest podpisanych.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. Mieszkanka
  Mieszkanka 19 kwietnia, 23:44

  Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, w jakich miejscowościach już wymieniono stare lampy na enegrooszczędne lampy Led?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 22 kwietnia, 08:38

   Witam serdecznie.
   na dzień dzisiejszy dokonano odbioru 748 zmodernizowanych opraw oświetleniowych w miejscowościach: Godów, Pokrzywnica, Rzepin Pierwszy, Rzepin Drugi, Kałków, Dąbrowa, Szeligi, Świślina, Rzepinek, Bukówka, Zbrza. Prace przebiegają zgodnie z harmonogram, zakończenie prac w całej Gminie do 31.08.2021r.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. mieszkanka
  mieszkanka 22 marca, 20:43

  Witam. Na moim polu ulokowana jest studnia głębinowa. Czy można w jakiś sposób pobierać z niej wodę do celów gospodarczych? Podlewanie upraw?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 16 kwietnia, 11:06

   Witam serdecznie.
   Aby odpowiedzieć na to pytanie muszę poznać więcej szczegółów. Jaka jest głębokość studni, czy na odwiert studni było wydawane pozwolenie wodnoprawne, jaka jest dokładna lokalizacja odwiertu? Najlepiej gdyby się Pani zgłosiła do urzędu gminy i wtedy będziemy mogli przeanalizować sytuację i udzielić odpowiedzi.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. mieszkanka
  mieszkanka 22 marca, 20:39

  Witam. Co działa lub jakie są plany budynku szkoły w Starym Bostowie? Chodzi oczywiście o plany „popandemiczne”. Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 16 kwietnia, 11:07

   Witam serdecznie.
   Budynek po Szkole Podstawowej w Bostowie planowany jest do kompleksowego zagospodarowania. Na piętrze budynku ma powstać instytucja kultury w ramach dużego projektu realizowanego przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich ze środków unijnych. Projekt nosi nazwę „Szlak Benedyktyński” i jest realizowany wspólnie z gminami – Bieliny, Bodzentyn, Łagów.
   Na parterze budynku planowane jest uruchomienie ośrodka zdrowia. O ile pozwolą na to możliwości lokalowe to w ośrodku zdrowia będzie dodatkowo punkt pobrań preparatów do badania (krew, mocz), usg oraz punkt apteczny.
   Piwnice mają być zagospodarowane na potrzeby społeczności lokalnej. Chęć korzystania z pomieszczeń w piwnicach zgłosiły panie z miejscowego Koła Gospodyń.
   Prace budowlane powinny się rozpocząć jeszcze w 2021 roku. Planowany termin zakończenia prac to początek 2023r.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. Damian
  Damian 18 marca, 09:53

  Szanowny Panie Wójcie,
  Moi rodzice starają się o utwardzenie drogi dojazdowej do posesji. Z racji braku takiej inwestycji śmieci nie były i nie są odbierane gdyż smieciarka nie ma jak podjechać. Czy w tym roku można liczyć na inwestycje utwardzenia drogi lub chociaż zlikwidowania garba, ponieważ jest to droga polna.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 22 marca, 09:16

   Dzień dobry. Panie Damianie proszę o doprecyzowanie o jaką drogę dojazdową do posesji chodzi – w jakiej miejscowości, jakim miejscu, do jakiej posesji? Informację proszę przesłać na adres: urzad@pawlow.pl. Niestety aktualnie mam za mało informacji, żeby Panu udzielić odpowiedzi. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. Syzdół
  Syzdół 06 marca, 10:15

  Witam Panie Wòjcie
  Czy jest w planach wykonanie oświetlenia w miejscowości Kałków na odcinku drogi od Dąbrowy gdzie znajdują się nowe domy bez żadnego oświetlenia ?
  Bardzo brakuje tego szczególnie w sezonie jesienno zimowym

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 08 marca, 09:36

   Dzień dobry.
   W tym roku nie mamy w planach takiej inwestycji. W przyszłym roku postaramy się wykonać dla tego odcinka projekt techniczny. Realizacja byłaby możliwa pod koniec 2022 roku lub w roku 2023.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 7. Zbigniew
  Zbigniew 19 lutego, 16:29

  Witam. Panie Wójcie czy wiadomo już kiedy będzie remont drogi osiedlowej prowadzącej do dawnego PGR-u (Łomno-Osiedle)? Jeśli tak czy droga będzie poszerzana? I czy projektant uwzględnij problem z wybijającym żródłem na środku drogi które non stop robi dziury w asfalcie.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 04 marca, 12:00

   Witam serdecznie. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego odcinka drogi z funduszy przeciwdziałania COVID. Aktualnie czekamy na wyniki. Jeżeli nasz wniosek zostanie dofinansowany niezwłocznie przystąpimy do ogłoszenia przetargu i realizacji tego odcinka. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 8. Jaga
  Jaga 12 lutego, 14:11

  Dzień dobry, Panie Wójcie w wielu miejscowościach zostały postawione pojemniki na nakrętki (czerwone metalowe serca). Czy taki pojemnik może być ustawiony także w Pawłowie np. obok Urzędu Gminy ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 18 lutego, 14:36

   Witam serdecznie.
   Gmina od wielu lat zbiera plastikowe nakrętki. Nakrętki przekazywane są rodzicom dzieci potrzebującym pomocy. Nakrętki są zbierane w wielu miejscach miedzy innymi w szkołach, urzędzie gminy, GOK, bibliotekach. Raczej nie mamy problemu ze zbiórką plastikowych nakrętek. Sprawa postawienia dodatkowego pojemnika jest ciekawym pomysłem, ale nie wydaje mi się by zwiększyło to liczbę zebranych nakrętek. Przedyskutujemy to w gronie pracowników i radnych.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 9. Magda
  Magda 09 lutego, 17:52

  Witam. Panie Wójcie jak to jest że niektórzy czekają na odpowiedź jeden dzień niektórzy pięć a inni i dwa tygodnie doczekać się nie mogą? skoro chodniki należą np do gminy to z jakiej racji ja mam dbać o utrzymanie czegoś co nie jest moje? Czy Gmina np zgrabi mi liście które samosiejki rosnące w pasie drogowym należącym do tejże Gminy zrzucają na moją działkę?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 11 lutego, 09:28

   Witam serdecznie.
   Przede wszystkim informuję iż nie wszystkie chodniki należą do gminy. Właścicielem chodnika jest administrator drogi danej kategorii. Do gminy należą tylko chodniki przy drogach gminnych, chodniki przy drogach powiatowych należą do powiatu, przy drogach wojewódzkich do samorządu województwa. Większość chodników w naszej gminie to chodniki przy drogach wojewódzkich i powiatowych. Przy drogach gminnych mamy chodnik jedynie w Pawłowie (droga od Warszówka w kierunku Bukówki) i Chybicach (droga w kierunku Nieczulic). Utrzymanie pasa drogowego łącznie z chodnikiem należy do zarządcy drogi. W przypadku jednak chodników zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach został wprowadzony obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu i innych zanieczyszczeń z chodnika przylegającego do danej nieruchomości przez właściciela tej nieruchomości. (Art. 5 ust 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach). Obowiązek uprzątnięcia dotyczy nie tylko śniegu ale także błota, piachu i innych zanieczyszczeń. Przepis ten został wprowadzony z trybie ustawy, obowiązuje na terenie całego kraju i gmina Pawłow nie jest tu żadnym wyjątkiem.
   My staramy się w miarą naszych możliwości utrzymywać chodniki w odpowiednim stanie. Gmina dysponuje traktorkiem do chodników i dwoma ciągnikami rolniczymi. W lecie chodniki są zamiatane, w zimie staramy się odgarniać śnieg i błoto pośniegowe. Nigdy nie egzekwowaliśmy obowiązków właścicieli w zakresie utrzymania chodników ale np. w Starachowicach właściciel nieruchomości może dostać mandat od staży miejskiej lub policji za nieposprzątany chodnik. U nas takiej sytuacji nigdy nie było.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 10. ROLA3
  ROLA3 07 lutego, 19:57

  Szanowny Panie Wójcie,
  Proszę o informacje czy zespól dworsko – parkowy w Chybicach jest własnością Gminy.Jeśli tak to czy istnieje mozliwość kupna tej nieruchomosci celem renowacji i utworzenia Muzeum Powstania Styczniowego.Z poważaniem Dr Marcin Roliński

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 09 lutego, 14:41

   Witam serdecznie.
   Pomysł ze zorganizowaniem Muzeum Powstania Styczniowego jest bardzo dobry. Niestety gmina nie jest właścicielem zespołu Dworsko-Parkowego w Chybicach. Nieruchomość ta stanowi własność prywatną. W sprawie ewentualnego zakupu trzeba będzie rozmawiać z właścicielem. Informację na temat kontaktu z właścicielem można uzyskać w urzędzie gminy lub w Starostwie Powiatowym w Starachowicach.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Ten obowiązek mi się podoba taki obowiązek powinien być też zastosowany przy rzece świślinie każdy...

Witam serdecznie. Gmina od kilku lat prowadzi akcje wspierającą sterylizację zwierząt. W tym czasie udało...

Witam serdecznie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przyłącza kanalizacyjne, wodociągowe czy elektryczne wykonuje właściciel nieruchomości na...

Logowanie