pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Pytanie do Wójta

Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.

Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy. 

 

ZASADY!

 • Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
 • Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
 • Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
 • Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.

Zapraszamy do zadawania pytań!

 

602 komentarze

 1. mieszkanka
  mieszkanka 07 sierpnia, 14:08

  Witam. Program kastracji i sterylizacji.
  Przez połowę lipca nie dało rady się zapisać bo weterynarz był nieobecny i niewiadomo bylo ile tych zabiegów jeszcze można przeprowadzić. Początek sierpnia -miejsc już nie ma. Niby gminny weterynarz, niby na miejscu, tanio ale w poprzednich latach funkcjonowało to i niebo lepiej. Pandemia tu niczego nie utrudniała.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 25 sierpnia, 13:15

   Witam!
   Program dofinansowania zabiegów kastracji i sterylizacji psów i kotów rozpoczął się 15 stycznia 2020 roku, na jego realizację przeznaczyliśmy 10 tysięcy złotych. Na chwilę obecną przeznaczone środki zostały wyczerpane. Na najbliższej sesji Rady Gminy Pawłów zostanie podjęta uchwała w sprawie przekazania dodatkowych środków na realizacje zabiegów kastracji i sterylizacji psów i kotów z terenu Gminy Pawłów. Od pierwszego września można ponownie skorzystać z dofinansowania. Wszelkie informacje zostaną zamieszczone w Kronice Pawłowskiej oraz na stronie internetowej Gminy Pawłów.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. mieszkańcy starodroża
  mieszkańcy starodroża 29 czerwca, 07:23

  Panie wójcie czy jest szansa na oczyszczenie z krzaków drogi starodroża na dole Pawłowie tam według planu szerokość drogi wynosi 14m plus pas rowu nie dawno z powodu złej widzoczności był tam wypadek z udziałem dziecka na rowerku prawie się zderzył z autem na szczęście skończyło się na paru szwach na buzi dziecka bardzo prosili byśmy jako mieszkańcy o oczyszczenie pasa drogowego z krzaków i małych drzewostanów z tej drogi dla lepszej widoczności

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 28 lipca, 13:22

   Witam.
   W najbliższych dniach zostanie skierowana ekipa do usunięcia krzaków i niskich gałęzi. Myślę że do końca przyszłego tygodnia gałęzie zostaną usunięte.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. Danieko
  Danieko 25 czerwca, 10:26

  Witam. Jak wygląda sytuacja z kanalizacja w miejscowości Wieloborowice? W jakich latach można spodziewać się takiej inwestycji?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 28 lipca, 13:09

   Witam.
   Obecnie nie ma planów na budowę kanalizacji w miejscowości Wieloborowice. Problemem jest zbyt rzadka zabudowa. Budowa kanalizacji sanitarnej jest jedną z najdroższych inwestycji. Wparcie finansowe, które gmina może uzyskać zależy od osiągnięcia wskaźników opłacalności tzw. „wskaźników koncentracji”. Polega to na tym, że wsparcie finansowe z funduszy unijnych mogą uzyskać tylko te projekty, które zapewnią podłączenie do sieci kanalizacyjnych nie mniej niż 90 osób na kilometrze sieci.
   Chcę zaznaczyć, że „wskaźniki koncentracji” brana są pod uwagę dopiero od tej perspektywy unijnej tj. od 2014r. W poprzednich latach gmina realizowała wiele inwestycji kanalizacyjnych, w których wskaźniki koncentracji ludności nie były brane pod uwagę.
   Wskaźniki te w terenach wiejskich jest bardzo trudno osiągnąć. Wskaźniki koncentracji są przygotowane generalnie dla miast. Miejscowości o charakterze wiejskim ze znacznie rzadszą zabudową nigdy takiej koncentracji ludności nie osiągały.
   Zobaczymy czy będzie możliwość uzyskania innego wsparcia finansowego. Być może uda się uzyskać dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jeżeli takie możliwość będzie istniała to przystąpimy do opracowania dokumentacji technicznej. Na dzień dzisiejszy nie mogę jednak złożyć takiej deklaracji.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. Ja
  Ja 24 czerwca, 09:50

  Witam Panie Wójcie,
  Czy będą jeszcze prowadzone jakieś projekty w gminie w ramach odnawialnych źródeł energii ??

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 28 lipca, 13:10

   Witam serdecznie.

   Gmina zakończyła duży projekt w zakresie odnawialnych źródeł energii w 2018r. W ramach tego projektu wykonaliśmy 196 instalacji fotowoltaicznych i ok 50 instalacji solarnych na ciepłą wodę. Wartość dofinansowania wyniosła 60% ceny inwestycji netto. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
   Obecnie Urząd Marszałkowski nie ogłasza nowych naborów na realizację inwestycji w OZE. Środki unijne na ten cel w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych już się skończyły.
   Natomiast jest bardzo prawdopodobne, że pieniądze na OZE pojawią się w nowej perspektywie unijnej po 2022 roku. Jeżeli tak będzie to gmina ponownie będzie realizować takie projekty.
   Przypominam, że niezależnie od środków unijnych jest możliwość uzyskania wsparcia na montaż instalacji fotowoltaicznej w ramach rządowego programu Mój Prąd. Dotacja nie jest zbyt wysoka bo wynosi tylko 5 tys. zł. ale istnieje możliwość uzyskania odliczenia od PIT.
   Po szczegółowe informacje zapraszam do Urzędu Gminy.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. MarcinB.
  MarcinB. 22 czerwca, 06:54

  Witam Panie Wójcie,
  Czy mamy jakiś harmonogram koszenia poboczy, bo niektórymi drogami niebawem trudno będzie przejechać

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 29 lipca, 12:57

   Witam.
   Gmina zajmuje się koszeniem poboczy przy drogach gminnych i powiatowych. Przy drogach wojewódzkich koszeniem zajmuje się bezpośrednio Zarząd Dróg Wojewódzkich. Nie mamy jakiegoś szczegółowego harmonogramu koszenia poboczy. W pierwszej kolejności staramy się kosić przy drogach o największym natężeniu ruchu, potem przy drogach mniej uczęszczanych. Gmina posiada dwa zestawy do koszenia. W tym roku mieliśmy duży problem bo pracownik, który obsługuje jeden z zestawów ciężko zachorował. Kosiliśmy tylko jednym zestawem i z tego względu prace te trwały dłużej niż w poprzednich latach. Od najbliższego poniedziałku ponownie rozpoczynamy pracę na dwóch zestawach.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. Mieszkaniec P-W
  Mieszkaniec P-W 21 czerwca, 18:35

  Panie Wójcie jak idzie przebudowa drogi gminnej w miejscowości Pokrzywnica-Wymysłów?
  Składa Pan obietnice tak samo jak prezydent Warszawy .Naobiecywał i nic nie zrobił i to samo jest z Panem.Zostawił Pan tą małą wieś na pastwe losu,nic tam za Pana kadencji nie było zrobione i chyba nie będzie.Teraz będziecie się zasłaniać KORONAWIRUSEM,że wam we wszystkim przeszkadza,ale jaka władza w gminie tak i roboty idą. Pewnie nikt na moje pytanie nie odpowie,ale może ktoś przeczyta,a ja w najbliższym czasie wybieram się do Gminy i odwiedzę Pana wójta

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 29 lipca, 12:57

   Witam serdecznie.
   Na temat remontu drogi Pokrzywnica Wymysłów wypowiadałem się już wielokrotnie. Droga ta została zgłoszona do remontu w ramach środków na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych. W budżecie Państwa jest wyodrębniony specjalny fundusz na cele pomocy dla samorządów przy usuwaniu skutków takich zdarzeń. Wartość dofinansowania ze strony budżetu państwa może wynieść do 80% kosztów inwestycji.
   Droga Pokrzywnica- Wymysłów została zakwalifikowana do realizacji. Musimy jednak czekać na wręczenie promesy. Taki najbardziej prawdopodobny termin remontu tej drogi to bieżący rok.
   Ostatnio przesyłaliśmy informację do Urzędu Wojewódzkiego, że remont tej drogi ma charakter priorytetowy i prosiliśmy o umieszczenie na pierwszym miejscy na liście naszych inwestycji do dofinansowanie.
   Ja na ostatnim zebraniu wiejskim w Pokrzywnicy (wiosna br. roku) ustaliłem z mieszkańcami, że czekamy na informacje z Urzędu Wojewódzkiego na temat dofinansowania do końca 2020r. Jeżeli droga nie otrzyma dotacji w tym terminie, to w 2021 roku zostanie wykonana ze środków własnych gminy. To są ustalenia z zebrania wiejskiego. Gdyby Pan był obecny na zebraniu to również Pan by o nich wiedział.
   Co do inwestycji w miejscowości Pokrzywnica Wymysłów to informuję że wieś Pokrzywnica jak każda inna wieś jest traktowana jako całość. Wbrew temu co Pan twierdzi w ostatnich latach w Pokrzywnicy wydarzyło się bardzo wiele. Została wykonana nawierzchnia drogi z kostki brukowej przy parku, utwardzono asfaltem odcinek drogi od spichlerza w kierunku zalewu. W tej chwili prowadzone są prace nad projektem utwardzenia drogi od strony Iwnik (niestety ze względu na stanowisko przedsiębiorstwa Wody Polskie nie będzie można utwardzić całego odcinka). Został opracowany projekt oświetlenia ulicznego i w 2021r. projekt ten będzie realizowany. I najważniejsze – został pięknie wyremontowany zabytkowy spichlerz. Co do składanych obietnic to bardzo się staram by wszelkie obietnice miały pokrycie w możliwościach finansowych gminy.
   Serdecznie zapraszam do Urzędu Gminy i zachęcam do udziału w zebraniach wiejskich.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 7. Marcin
  Marcin 16 czerwca, 17:10

  W oparciu o jakie przepisy i jaką umowę została posadowaniona nad moją działką linia światłowodowa w m. Łomno przez operatora NEXERA? Nie wyraziłem na to zgody ani też nie została ustanowiona służebność dla tego urządzenia. Kto w gminie odpowiada za nadzór tej inwestycji?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 27 lipca, 13:19

   Dzień dobry. Inwestycja o której Pan wspomina nie jest inwestycją prowadzoną przez gminę Pawłów. Wszelkie uwagi w tym zakresie należy zgłaszać do operatora NEXERA na adres e-mail: kontakt@nexera.pl. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 8. Mieszkanka Rzepina Drugiego
  Mieszkanka Rzepina Drugiego 21 maja, 13:23

  Szanowny Panie Wójcie,
  chciałabym zapytać czy wiadomo coś więcej na temat budowy drogi na planowanej drugiej linii zabudowy Rzepina Drugiego? O ile pamiętam w tamtym roku w Szkole w Rzepinie odbyło się spotkanie z mieszkańcami odnośnie właśnie tej budowy, ale od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Czy ta droga w ogóle powstanie i jakie są na to szanse? I jak wygląda sytuacja z budową domu na tamtym terenie? Czy uzyskałabym zgodę na budowę?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 10 czerwca, 11:44

   Witam serdecznie.
   Potwierdzam, że w ubiegłym roku odbyło się zebranie w Szkole Podstawowej w Rzepinie na temat planowanej drugiej linii zabudowy. Zapadły pewne ustalenia i niezwłocznie po ustaniu stanu epidemii podejmiemy rozmowy z konkretnymi mieszkańcami na temat uregulowania własności działek pod budowę tej drogi. Myślę, że cały proces regulowania własności, przejęcia działek, projektowania i wykonania potrwa kilka lat.
   Jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę już teraz, to raczej je Pani uzyska, natomiast będzie trzeba we własnym zakresie zapewnić sobie dojazd do posesji. Po zakończeniu pandemii zapraszam do urzędu gminy. Będziemy wtedy mogli wyjaśnić wszystkie sprawy związane z budową na tym terenie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 9. mieszkanka
  mieszkanka 26 kwietnia, 00:18

  Dzień Dobry Panie Wójcie!
  Proszę o odpowiedź czy przekazał Pan dane swoich mieszkańców poczcie polskiej lub komukolwiek kto o nie prosił w ostatnim czasie? Chodzi oczywiście o wybory.

  Odpowiedz na ten komentarz
 10. mieszkaniec Łomna
  mieszkaniec Łomna 24 kwietnia, 12:04

  Mam pytanie dotyczące drogi powiatowej w miejscowości Łomno Parcele. Wiem ze to droga za ktorą odpowiada powiat ale gmina ma mozliwość dofinansowania tej drogi czy jest taka mozliwość i czy Pan Wójt ma jakies informacje na temat tej drogi. Przypomne tylko ze jest ona w fatalnym stanie a ruch jest na niej dość spory. Z poważaniem mieszkaniec.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 12 maja, 14:03

   Witam serdecznie.
   Droga Łomno Parcele w kierunku Brzezia jest drogą powiatową. Odcinek od Brzezia aż do początku Łomna został gruntownie wyremontowany. Środki na remont pochodziły z budżetu państwa, z funduszy na usuwanie skutków powodzi. Powiat Starachowicki otrzymał dotacje w wysokości 80% kosztów remontu. Pozostałe 20% było pokrywane z budżetu gminy Pawłow i powiatu Starachowickiego (po 10%).
   Powiat Starachowicki otrzymał dotacje również na remont kolejnego odcinka od Łomna w kierunku Brzezia. Wysokość dotacji również wynosiła 80% a gmina deklarowała pokrycie połowy pozostałej części tj. 10% wartości całego zadania. Powiat miał pokryć z własnego budżetu tylko 10% wartości inwestycji. Niestety władze powiatu zdecydowały, że ten remont nie zostanie wykonany. Ja się z taką decyzją władz powiatu nie zgadzałem, uważam, ze nie będzie lepszej okazji by wyremontować tę drogę.
   W podobny sposób władze powiatu postąpiły przy odcinku drogi od Brzezia w kierunku Szerzaw. Pomimo, że także ten odcinek miał zagwarantowane dofinansowanie w wysokości 90% wartości zadania zrezygnowano z jego remontu.
   Teraz nie jestem w stanie powiedzieć kiedy ta droga będzie remontowana. Myślę że powinniście Państwo bardziej interweniować u naszych radnych powiatowych. Z terenu gminy mamy trzech radnych do rady powiatu. Są to Jan Pocheć z Jawora, Krzysztof Serwicki z Wawrzeńczyc i Izabela Wrona z Pawłowa.
   Ja ze swej strony deklaruję, że Gmina Pawłów dołoży 50% wydatków na modernizację każdej drogi powiatowej na naszym terenie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. Budynek po Szkole Podstawowej w Bostowie planowany jest do kompleksowego zagospodarowania. Na piętrze...

Witam serdecznie. Aby odpowiedzieć na to pytanie muszę poznać więcej szczegółów. Jaka jest głębokość studni,...

Dzień Dobry. Wiadomość wysłana na skrzynkę. Pozdrawiam...

Logowanie