pawlow.pl

Pytanie do Wójta

Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.

Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy. 

 

ZASADY!

 • Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
 • Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
 • Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
 • Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.

Zapraszamy do zadawania pytań!

 

530 komentarzy

 1. Dawid
  Dawid 27 stycznia, 18:36

  Witam. Na terenie całej gminy w chodnikach pojawiły się pomarańczowe skrzyneczki z napisem „punkt pomiarowy”. Czemu mają służyć te oto urządzenia???

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 10 lutego, 08:51

   Witam serdecznie.
   Pojawiające się na chodnikach pomarańczowe kostki to znaki geodezyjne. Znaki są wstawiane na zlecenie Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Stanowią podstawę według której wykonywane będą wszelkie mapy. Znaki nie mają charakteru znaków granicznych. Z dokładnymi danymi można się zapoznać w Starostwie Powiatowym w Starachowicach.
   Serdecznie pozdrawiam

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. Pytający
  Pytający 23 stycznia, 17:49

  Panie Wójcie,
  Dlaczego przez całą noc świacą się światła w Jaworze i w Warszówku Wagony ??
  Czy to nie strata pieniędzy ??

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 10 lutego, 08:50

   Witam serdecznie.
   Poleciłem przestawienie oświetlenia w Warszówku i Jaworze tak by się świeciły do 23.30. Z tego co wiem nasz Gminny Zakład niezwłocznie dokonał przestawienia świateł.
   Godziny pracy oświetlenia ulicznego są ustawione w zegarach zainstalowanych w punktach pomiarowych. Zdarza się, że zegary te z różnych przyczyn rozregulowują się (najczęściej na skutek wahań napięcia). W takim przypadku może się zdarzyć, że światło świeci się w innych godzinach niż powinno.
   Bardzo proszę o zgłaszanie takich sytuacji telefonicznie do Urzędu Gminy w Pawłowie lub bezpośrednio do Gminnego Zakładu Usługowo Inwestycyjnego tel 41 272 27 70. To pozwoli nam szybciej podjąć interwencję.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. Mieszkanka Jadownik
  Mieszkanka Jadownik 20 stycznia, 12:05

  Witam
  Panie Wojcie
  Prosimy o przekazanie dalej aby ktoś zajął się wołaniem drogi od szkoły do drogi głównej do sklepu Groszek.
  Dziury zasypywane były już wiele razy ale nie dało to efektu. NIE DA SIE MINAC Z GRUGIM AUTEM BO MOZNA URWAC KOLO.
  Nigdzie tak nie ma, wszedzie gdzie byl robiony chodnik to droga byla dolana.
  Zapraszamy na ogledziny
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 10 lutego, 08:46

   Witam serdecznie.
   Stan drogi powiatowej w Jadownikacjh jest mi bardzo dobrze znany. Przejeżdżam tą drogą przynajmniej raz na tydzień. Wielokrotnie interweniowałem do powiatu w sprawie jej naprawy. Przypominam jednak że droga w Jadownikach przez wieś w kierunku Jawora jest droga powiatową i to powiat starachowicki będzie musiał zająć się jej remontem. Kolejne głoszenie w tej sprawie zostało przesłane do powiatu. Wiosną każdego roku powiat dokonuje remontów cząstkowych dróg i pewnie w tym roku będzie podobnie. Bardzo proszę by w tej sprawie interweniować u radnych powiatowych z terenu gminy. Mamy z gminy Pawłów trzech radnych powiatowych – Izabela Wrona w Pawłowa, Jan Pocheć z Jawora i Krzysztof Serwicki – sołtys Wawrzeńczyc.
   Przypominam, że już jakiś czas temu został opracowany projekt techniczny kompletnej przebudowy tej drogi. Projekt jest gotowy od kilku lat. Pomimo, że jest to droga powiatowa gmina chce pokryć 50% kosztów zadania. Decyzja jednak należy do powiatu. Bardzo ważne jest by nasi radni powiatowi interweniowali w tej sprawie na forum sesji rady powiatu.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. Mieszkaniec Jadownik
  Mieszkaniec Jadownik 20 stycznia, 11:59

  Dzień dobry
  Panie Wojcie
  Kiedy w Jadownikach Działkach będzie wykonane pobocze i rowy?
  Prosimy już o to drugi rok bez skutku:(
  Nasze dzieci nie mają jak wrócić do domu ze szkoły bo nie ma pobocza.
  Bardzo prosimy

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. Mieszkanka Jadownik
  Mieszkanka Jadownik 20 stycznia, 11:56

  Panie Wojcie
  Czy uda się w Jadownikach wykonać kanalizację? Czy przelicznik zmienił się w tym roku i jest dla nas korzystniejszy?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 10 lutego, 08:47

   Witam.
   Gmina ma przygotowane projekty kanalizacji dla następujących miejscowości – Jadowniki, Warszówek, Zbrza, Rzepin Kolonia. Uzyskaliśmy wszystkie uzgodnienia i pozwolenia. Projekt kanalizacji miał być realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inwestycje i Środowisko na lata 2014-2020 „tzw. POIiŚ”. Jednak po wdrożeniu programu i ogłoszeniu konkursów okazało uje się że jest wymagany tzw. „wskaźnik koncentracji”. Polega to na tym, że wsparcie finansowe z funduszy unijnych mogą uzyskać tylko te projekty, które zapewnią podłączenie do sieci kanalizacyjnych nie mniej niż 90 osób na kilometrze sieci.
   Chcę zaznaczyć, że „wskaźniki koncentracji” brana są pod uwagę dopiero od tej perspektywy unijnej tj. od 2014r. W poprzednich latach gmina realizowała wiele inwestycji kanalizacyjnych, w których wskaźniki koncentracji ludności nie były brane pod uwagę.
   Wskaźniki te w terenach wiejskich jest bardzo trudno osiągnąć. Program POIiŚ był przygotowany generalnie dla miast. Miejscowości o charakterze wiejskim ze znacznie rzadszą zabudową nigdy takiej koncentracji ludności nie osiągały. Obecnie Jadowniki mają wskaźnik koncentracji na poziomie ok 78 osób na kilometr sieci. Powoduje to, że nie możemy się ubiegać o żadne wsparcie unijne, a budowa kanalizacji sanitarnej tylko z własnych środków budżetowych jest niemożliwa. Zgodnie ze wstępnymi wycenami kanalizacja w miejscowości Jadowniki ma kosztować ok. 13 mln. zł. Jest to bardzo dużo bo np. koszt budowy hali sportowej w Pawłowie wyniósł ok 8,5 mln. zł. Bez wsparcia unijnego przeprowadzenie takiej inwestycji jest niemożliwe.
   Zasady liczenia wskaźników koncentracji miały się zmienić począwszy od nowej unijnej perspektywy budżetowej tj. ok 2021 roku. Natomiast ostatnio na spotkaniu z dyrektorem wydziału ds. funduszy unijnych została podana informacja, że wskaźniki koncentracji będą brane pod uwagę również w przyszłej perspektywie budżetowej. To dla nas bardzo zła informacja. Będziemy musieli częściowo przeprojektować kanalizację. W dniu 30 stycznia br. odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Gminy w Pawłowie z udziałem projektantów, ale także radnego i sołtyski z Jadownik. Będziemy chcieli zastosować kanalizacje ciśnieniową co znacznie zmniejszy zarówno koszt inwestycji jak i długość rurociągów co powinno znacznie poprawić wskaźniki koncentracji. Niemniej jednak ze względu na wyczerpane w obecnej perspektywę budżetowej środki unijne realizacji kanalizacji w Jadownikach należy się spodziewać nie wcześniej niż ok 2023 roku.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. mieszkanka
  mieszkanka 17 stycznia, 18:22

  Witam. kiedy można spodziewać się budowy hali/sali sportowej przy szkole w Jadownikach? Z tego co wiem są już ponoć plany tej hali ale chciałabym wiedzieć czy jest już sprecyzowany termin rozpoczęcia budowy.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 10 lutego, 08:48

   Witam.
   Przygotowanie budowy sali sportowej w Jadownikach trwa cały czas. W poprzednim roku zakończyliśmy prace nad projektem i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Pod względem dokumentacyjnym jesteśmy gotowi do rozpoczęcia budowy.
   W poprzednich latach przy udziale środków unijnych udało nam się rozbudować trzy obiekty szkół – W Pawłowie, Chybicach i Rzepinie. Te szkoły zostały wybrane do rozbudowy ponieważ w tamtym czasie w tych obiektach funkcjonowały Zespoły Szkół. Dodatkowo udało się wykonać remont kapitalny szkoły w Radkowicach. Ze względu na ogromny zakres robót można mówić, że szkoła w Radkowicach została wybudowana od nowa.
   Teraz kolej na następne placówki. Obecnie najbardziej potrzebna jest rozbudowa szkoły w Godowie. Godów ma najgorsze warunki lokalowe i została tam już wprowadzona nauka na dwie zmiany. Rozbudowa szkoły w Godowie rozpocznie się w 2020r i zakończy w 2021r. Uzyskało się uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych i środków ministerstwa sportu..
   Kolejna do rozbudowy będzie szkoła w Łomnie, następna w Jadownikach. Ta kolejność może się zmienić ponieważ w Jadownikach rozbudowa będzie polegać na dobudowaniu sala gimnastycznej dzięki czemu będzie można składać dodatkowe wnioski o dofinansowanie w Ministerstwie Sportu. Szkoła w Jadownikach jest w o tyle dobrej sytuacji że, nie ma tam jednego rocznika (ze względu na małą liczbę dzieci nie utworzono jednej klasy). Przez kilka kolejnych lat liczba roczników będzie wynosiła siedem a nie osiem.
   Możliwości finansowe naszej gminy nie są aż takie duże jakby się mogło wydawać. Wszystkie większe inwestycje realizowane były przy udziale środków unijnych. Jeżeli tych środków nie ma to i inwestycje muszą niestety poczekać. Przy wdrażaniu reformy oświaty w ostatnich latach były zapowiedzi rządu, że wprowadzony zostanie specjalny program dofinansowania inwestycji oświatowych. Niestety żadnego takiego programu nie ma i nie ma możliwości uzyskania dotacji poza środkami unijnymi i z ministerstwa sportu.
   Mam nadzieję, że takie dofinansowani uda się uzyskać i inwestycja budowy sali gimnastycznej ruszy w najbliższych latach.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 7. Zbigniew
  Zbigniew 11 stycznia, 09:15

  Witam,mam pytanie odnośnie drogi w miejscowości Pokrzywnica-Wymysłów,kiedy jest przewidziana odbudowa drogi?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 10 lutego, 08:49

   Witam serdecznie.

   Na temat remontu drogi Pokrzywnica Wymysłów wypowiadałem się już wielokrotnie. Droga ta została zgłoszona do remontu w ramach środków na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych. W budżecie Państwa jest wyodrębniony specjalny fundusz na cele pomocy dla samorządów przy usuwaniu skutków takich zdarzeń. Wartość dofinansowania ze strony budżetu państwa może wynieść do 80% kosztów inwestycji.
   Po nawałnicach w 2018r gmina Pawłów złożyła kilkanaście wniosków o pomoc i wnioski te zostały rozpatrzone pozytywnie. Wniosek o pomoc na remont drogi Pokrzywnica Wymysłów również został rozpatrzony pozytywnie. W ramach tego programu zostały już wykonane remonty dróg w Szeligach, Łomnie, Rzepinie Pierwszym, Krajkowie i Tarczku. Kolejność dróg na liście do realizacji zależy od specjalnej punktacji i była ustalana przez Urząd Wojewódzki w Kielcach.
   Droga Pokrzywnica- Wymysłów także jest na tej liście. Musimy jednak czekać na wręczenie promesy. Taki najbardziej prawdopodobny termin remontu tej drogi to bieżący rok.
   Ostatnio przesyłaliśmy informację do Urzędu Wojewódzkiego, że remont tej drogi ma charakter priorytetowy i prosiliśmy o umieszczenie na pierwszym miejscy na liście naszych inwestycji do dofinansowanie.
   Droga Pokrzywnica – Wymysłów jest jedną z dróg w gminie Pawłów która była budowana na podbudowie z żużla hutniczego. W latach dziewięćdziesiątych była to powszechna praktyka. W tej technologii było wykonanych kilkanaście odcinków dróg na naszym terenie. Po kilku latach na wszystkich tych odcinkach wystąpiły problemy związane z powstawaniem garbów na drodze. Na tych odcinkach przeprowadzaliśmy naprawy, ale po sfrezowaniu asfaltu i położeniu nowej warstwy okazywało się że garby znowu powstają. Takie naprawy przeprowadzaliśmy także na Wymysłowie w 2014 roku. Po kilku miesiącach nierówności pojawiły się ponownie. Jedynym rozwiązaniem jest gruntowny remont wraz z wymianą podbudowy.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 8. Katarzyna
  Katarzyna 08 stycznia, 12:39

  Witam, Panie Wójcie jak się będzie miała sprawa dofinansowań do sterylizacji zwierząt w 2020 roku? fajnie gdyby takie akcje ruszały z początkiem roku zanim na dobre rozpocznie się okres rozmnażania zwierzaków. pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 15 stycznia, 14:06

   Witam! W roku 2020 przewidziane jest dofinansowanie do sterylizacji i kastracji psów i kotów. Będzie ono prowadzono w oparciu o Program Opieki nad Bezdomnymi Zwierzętami, który jest corocznie uchwalany przez Radę Gminy. Szczegółowe zasady będą zamieszczone na stronie internetowej https://pawlow.pl. Planowany termin rozpoczęcia akcji sterylizacji – luty 2020. W przypadku dodatkowych pytań proszę o kontakt z Referatem Rolnictwa i Ochrony Środowiska (41) 272-16-70 wew.123.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 9. Mieszkaniec
  Mieszkaniec 25 listopada, 20:01

  Witam. Mam pytanie w sprawie sieci światłowodowej. Wiem, że firma Nexera jest realizatorem inwestycji, ale czy gmina ma informacje na temat sieci przy drodze 756, na dole w Pawłowie. Sieć została przeprowadzona przez starodroże, a droga równoległa z nią została pozbawiona dostępu. Czy jest plan poprowadzenia tam sieci, czy inwestycja jest zamknięta? Ewentualnie czy jest możliwość starania się o podłączenie numerów przy tej drodze do sieci?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • MarcinB.
   MarcinB. 09 grudnia, 19:33

   Ja też śledzę sieć Nexery, więcej dowiesz się na https://www.nexera.pl/siec-nexery/swietokrzyski/ tylko zawsze zapominam zadzwonić i zapytać kiedy bedzie w tych mijscach co nie ma 🙂

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 10 grudnia, 16:02

   Witam serdecznie.
   Inwestycja w sieć światłowodową, którą realizuje firma NEXERA jest inwestycją Ministerstwa Cyfryzacji. Gmina Pawłów (ani żadna inna gmina) nie miała możliwości ustalania przebiegu sieci światłowodowej. Firma Nexera jest hurtowym operatorem sieci i chyba nie będzie bezpośrednio podpisywać umów z mieszkańcami.
   To, że sieć światłowodowa przebiega przez Starodroże nie znaczy, że mieszkańcy domów przy drodze wojewódzkiej nr 756 nie będą mieli dostępu do światłowodu. Niezależnie od firny Nexera na terenie gminy działa kilku dostawców usług światłowodowych. W tej części gminy najbardziej aktywna jest firma Klikom. Bardzo proszę o kontakt z biurem firmy w Starachowicach (ul Borkowskiego 1 numery telefonów – Biuro: 41 242 10 66 lub 41 242 14 55 | Awarie: 41 333 6 332 | Instalacje: 41 333 6 333).
   W biurze firmy Klikom będzie można się dowiedzieć czy istnieje możliwość podłączeni się pod istniejącą sieć. Być może trzeba będzie dobudować dodatkowy odcinek sieci, ale lokalni operatorzy robią to na słupach elektrycznych i dobudowa trwa stosunkowo szybko. Wszelkie szczegółowe informacje zostaną na pewno przekazane w biurze firmy.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 10. Mieszkaniec
  Mieszkaniec 24 listopada, 09:57

  Panie Wójcie a może udało by się znaleźć jakieś miejsce i zrobić lodowisko w Gminie na czas zimy ??

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Magda
   Magda 18 grudnia, 00:22

   podbijam zapytanie bo to byłaby fajna sprawa tylko oby mróz był.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 27 grudnia, 09:24

   Witam serdecznie.
   Urządzenie lodowiska to dosyć ryzykowna sprawa. Żeby lodowisko mogło funkcjonować temperatura powietrza powinna się utrzymywać poniżej 0 stopni przez dłuższy czas, nie tylko w nocy ale także w dzień . W ciągu ostatnich kilku lat temperatury zimą rzadko spadały poniżej 0 stopnia przez dłużej niż 1-2 dni. Gdyby były sprzyjające prognozy to oczywiście lodowisko możemy przygotować na jednym z gminnych boisk.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 11. Pieszy
  Pieszy 15 listopada, 09:59

  Proszę o informację kiedy planowana jest wymiana oświetlenia w Pawłowie / Warszówku od cmentarza w stronę Ambrożowa. Obecne nie spełnia swojej funkcji. Usytuowanie lamp względem chodnika (po drugiej stronie drogi i to jeszcze w oddaleniu na skarpie) oraz ich jakość i odległości pomiędzy lampami powoduje że pieszy porusza się w ciemności.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 22 listopada, 08:06

   Witam serdecznie.
   Gmina Pawłów uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych do modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Modernizacji podlegać będą wszystkie punkty oświetlenia, które nie spełniają odpowiednich parametrów. Łącznie w ramach projektu wymienimy prawie 2700 opraw oświetleniowych. Nie będzie podlegać wymianie tylko ok. 100 opraw LED, stosunkowo nowoczesnych, zamontowanych w ostatnich latach. W niektórych oprócz wymiany opraw będzie także konieczne dowieszenie dodatkowych opraw aby spełnić normy nasycenia światłem.
   Na odcinku drogi od cmentarza w Pawłowie w kierunku Ambrożowa również będzie wymieniane oświetlenia uliczne. Przy realizacji inwestycji oprócz źródeł światła będziemy mogli odpowiednio ustawić wysięgniki, aby lampy oświetlały chodnik po drugiej stronie drogi. Planujemy rozstrzygnięcie przetargu w 2019 r., a rozpoczęcie robót budowlanych wczesną wiosną 2020 r. Cała inwestycja ma się zakończyć na początku 2021 r.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 21 listopada, 12:20

   Witam.
   Najdroższe odpady w powiecie są w Starachowicach -12 zł za osobę. Na drugim miejscu jest Wąchock 11 zł na osobę. W pozostałych gminach ceny odpadów są zbliżone w zależności od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Najtaniej chyba jest w Brodach. Różnice są jednak nieduże. My mamy ceny porównywalne do Mirca. Gospodarstwo domowe dwuosobowe w Pawłowie płaci 17 zł, a takie samo w Mircu 16zł. (różnica 1 zł miesięcznie). Natomiast gospodarstwo czteroosobowe (najczęstsza sytuacja) w Pawłowie płaci zł. 27 zł a w Mircu już 32 zł (w Starachowicach 48 zł, a w Wąchocku 44 zł). Trzeba zwrócić uwagę, że w Pawłowie naliczamy opłaty tylko do pięciu osób w rodzinie. Czy w skład gospodarstwa domowego wchodzi pięć czy dziewięć osób opłata jest ta sama. Przy rodzinach wielodzietnych np. z piątką dzieci opłata miesięczna w Pawłowie wynosi 37 zł a w Starachowicach aż 72 zł.
   Problem może powstać po 1 stycznia bo po doniesieniach medialnych widać, że ceny ponownie wzrosną i to bardzo. Gminy, które teraz rozstrzygają przetargi stają przed problemem znaczących wzrostów cen. My dopiero ogłosiliśmy przetarg na przyszły rok. Zobaczymy jakie będą ceny ofertowe.
   Jeżeli porównujemy koszty życia w poszczególnych gminach to warto także zwrócić uwagę na ceny wody i ścieków. Koszt wody i ścieków w Gminie Pawłów jest o ok 40% niższy niż w Starachowicach, Mircu, Brodach i Wąchocku.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 12. Mieszkańcy gm. Pawłów
  Mieszkańcy gm. Pawłów 10 listopada, 18:26

  Witam Pana Wójta

  Mam poważne pytanie a mianowicie kiedy będzie coś zrobione dla bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Ambrożowie ?
  Bardzo proszę o odpowiedź!!!!

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 20 listopada, 15:15

   Witam.
   Problem ze skrzyżowaniem w Ambrożowie istnieje od bardzo dawna. W poprzednich latach zostało wykonane oświetlenie migające na drogach od strony Brzezia i Wieloborowic. Pomimo to nadal zdarzają się wypadki i kolizje.
   Chcę zaznaczyć że gmina nie jest zarządcą żadnej z tych dróg. Droga główna Starachowice – Nowa Słupia jest drogą wojewódzką a droga podporządkowana Szerzawy-Szarotka jest droga powiatową. Zgodnie z przepisami wszelkie prace na tym skrzyżowaniu powinny być wykonywane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Gmina od lat występuje o przebudowę tego skrzyżowania. Proponowaliśmy by zamiast skrzyżowania zostało wykonane rondo. Gmina chce oddać na ten cel część terenu przy ośrodku zdrowia w Chybicach. Z kolejnym już wnioskiem o przebudowę tego skrzyżowania występowałem do Zarządu Dróg Wojewódzkich nie dalej niż dwa tygodnie temu. Decyzja należy jednak do zarządcy drogi wojewódzkiej. W niedzielę 24 listopada w Chybicach odbędzie się zebranie wiejskie mieszkańców Chybic, Ambrożowa i Wawrzeńczyc na które zostali zaproszenie także radni sejmiku województwa. Zobaczymy jakie będą mieli dla nas rozwiązania.
   Ja ze swej strony chce zapewnić że gmina będzie uczestniczyć we wszystkich inicjatywach zarządców dróg by przebudowa skrzyżowania doszła do skutku.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • xxx
   xxx 10 grudnia, 21:01

   Dzień dobry. Panie Wójcie mam pytanie czy w ostatnim czasie były robione badania wody ze studni głębinowych pod kątem przydatności do spożycia i ogólnego użytkowania. W ostnim czasie pojawiły się zachorowania wywołane bakteria e-coli.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Marek Wojtas
    Marek Wojtas 20 grudnia, 15:56

    Witam. Badania prowadzone są okresowo. Ostatnie badania prowadzone były w dniach 22 listopada i 16 grudnia. W obu przypadkach wyniki były prawidłowe, nie stwierdzono przekroczeń w zakresie bakterii Coli. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz na ten komentarz
 13. Mieszkaniec
  Mieszkaniec 07 listopada, 23:39

  Witam
  Kiedy będzie dokończony nowy przystanek w Chybicach ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 20 listopada, 15:16

   Witam. Do wykonania zostało wyłożenie kostki. Planujemy dokończyć tą inwestycję na wiosnę przyszłego roku. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 14. Justyna
  Justyna 09 września, 23:09

  Witam. mam dość ważne pytanie dotyczące rowów przy gminnych drogach. Mianowicie – czy owe rowy można sobie ot tak zasypać? Sąsiad zasypał kilka lat temu rów przy swojej posesji i od tamtego czasu po większym deszczu woda stoi u mnie i jeszcze jednego sąsiada. Zamiast spłynąć dalej zatrzymuje się, rozmiękcza podjazdy podwórko i wchodzi do piwnicy. Oczywiście sąsiad twierdzi że żadne pozwolenie z gminy mu nie było potrzebne. Czy to prawda? ponadto nieznacznie ale jednak podwyższył sobie teren koło domu co jeszcze pogorszyło sprawę. Tylko proszę mi nie odpowiadać że też mam sobie zrobić nasyp bo to nie jest rozwiązanie, kolejny sąsiad też ma podwyższać? to może do samej górki nasypiemy wyjdzie coś na kształt wału przeciwpowodziowego. Kiedyś na nasyp trzeba było mieć pozwolenie a teraz? „róbta co chceta”?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 15 października, 09:48

   Witam
   Istnieje generalna zasada, że na wszelkie roboty w pasie drogowym musi być zgoda zarządcy drogi. Jeżeli w pasie drogowym istnieją rowy to nikt nie może ich samowolnie zasypywać. Dotyczy to dróg wszystkich kategorii zarówno gminnych jak i powiatowych i wojewódzkich. Urząd gminy nikomu nie daje żadnych pozwoleń na samodzielne wykonywanie jakichkolwiek robót budowlanych w pasach dróg gminnych. Jeżeli jakieś roboty są niezbędne do wykonania ta gmina robi to samodzielnie.
   Problemem w przypadku dróg gminnych są bardzo wąskie pasy drogowe. W niektórych miejscach mają one tylko po 3 metry. W takim pasie nie da się zmieścić nawierzchni drogi i urządzeń odwadniających. Aby ustalić czy działania wskazanej osoby są legalne muszę znać więcej szczegółów. Zachęcam do osobistego kontaktu z urzędem i podania bardziej szczegółowych informacji. Wtedy będziemy mogli podjąć jakieś kroki.
   Co do nasypu lub innych urządzeń zmieniających naturalny bieg wody to nadal potrzebne jest pozwolenia wodnoprawne. Przepisy prawa zabraniają kierowania wody opadowej na inne działki. Nie wolno wykonywać nasypów czy rowów, które by kierowały wodę na działkę sąsiedzką. Jednak aby gmina mogła interweniować potrzebne są bardziej dokładne dane.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 15. Ewelina
  Ewelina 28 sierpnia, 13:58

  Witam
  Droga na wynysłów wola o pomstę do nieba .
  Kiedy będzie coś robione w tym kierunku

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 20 września, 20:51

   Witam serdecznie.

   Droga Pokrzywnica -Wymysłów została zgłoszona do remontu w ramach środków na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych. W budżecie Państwa jest wyodrębniony specjalny fundusz na cele pomocy dla samorządów przy usuwaniu skutków takich zdarzeń. Wartość dofinansowania ze strony budżetu państwa może wynieść do 80% kosztów inwestycji.
   Po nawałnicach w 2018r gmina Pawłów złożyła kilkanaście wniosków o pomoc i wnioski te zostały rozpatrzone pozytywnie. Wniosek o pomoc na remont drogi Pokrzywnica Wymysłów również został rozpatrzony pozytywnie. W ramach tego programu zostały już wykonane W\w Szeligach, Łomnie, Rzepinie Pierwszym i Krajkowie. W najbliższych tygodniach będzie naprawiana droga w Tarczku. Kolejność dróg na liście do realizacji zależy od specjalnej punktacji i była ustalana przez Urząd wojewódzki w Kielcach.
   Droga Pokrzywnica- Wymysłów także jest na tej liście. Musimy jednak czekać na wręczenie promesy. Taki najbardziej prawdopodobny termin remontu tej drogi to 2020r.
   Droga Pokrzywnica – Wymysłów jest jedną z dróg w gminie Pawłów która była budowana na podbudowie z żużla hutniczego. W latach dziewięćdziesiątych była to powszechna praktyka. W tej technologii było wykonanych kilkanaście odcinków dróg na naszym terenie. Po kilku latach na wszystkich tych odcinkach wystąpiły problemy związane z powstawaniem garbów na drodze. Na tych odcinkach przeprowadzaliśmy naprawy, ale po sfrezowaniu asfaltu i położeniu nowej warstwy okazywało się że garby znowu powstają. Takie naprawy przeprowadzaliśmy także na Wymysłowie w 2014 roku. Po kilku miesiącach nierówności pojawiły się ponownie. Jedynym rozwiązaniem jest gruntowny remont wraz z wymianą podbudowy.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Mieszkaniec Jadownik
    Mieszkaniec Jadownik 12 stycznia, 19:47

    Witam panie Wójcie kiedy będzie realizowana przebudowa drogi Jadowniki-Jawor czyli poszerzenie drogi do 6 metrów oraz chodnika 2 metry jak to było planowane. Jest to droga którą prowadzam dzieci do szkoły i nie jest to łatwe przy drodze nie ma żadnego pobocza trzeba iść drogą ,nadmienie że droga ma 4 metry i jest spory ruch pojazdów nie jest to bezpieczne ani przyjemne.Wiem że w Jadownikach nie będzie kanalizacji z przyczyny braku możliwości uzyskania dotacji że względu na niski poziom zagęszczenia i sala gimnastyczna więc może chociaż droga będzie .Czekam na pozytywną odpowiedź .

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2020 roku

Pobierz harmonogramy na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Luty 2020
P W Ś C P S N
« Sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. Pojawiające się na chodnikach pomarańczowe kostki to znaki geodezyjne. Znaki są wstawiane na...

Witam serdecznie. Poleciłem przestawienie oświetlenia w Warszówku i Jaworze tak by się świeciły do 23.30....

Witam serdecznie. Na temat remontu drogi Pokrzywnica Wymysłów wypowiadałem się już wielokrotnie. Droga ta została...

Logowanie