pawlow.pl

Pytanie do Wójta

Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.

Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy. 

 
ZASADY!

 • Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
 • Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
 • Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
 • Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.

Zapraszamy do zadawania pytań!

 

269 komentarzy

 1. Kasia
  Kasia Maj 20, 19:54

  Witam,czy jest w planach budowa normalnego chodnika w miejscowosci Rzepin Kolonia – kierunek Bronkowice, Radkowice? Bez watpienia ten biezacy nie jest forma dosc bezpieczna i wystarczajaca.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. krzysztof
  krzysztof Kwiecień 14, 08:08

  Dzień dobry Panie Wójcie. Ma zapytanie co z inwestycja odnosnie czyszenia rowów i chodnika we wsi Szerzawy o których Pan i Pan Rady mówili co spotkanie? Bo czekamy już od ostatniego spotkania na którym było poruszony ten temat dwa lata. Prosze Panie Wójcie nie zapominac o Nas jako mieszkańcach wsi Szerzawy. Prosze tez by przerodzily sie slowa w realizacje. Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Maj 05, 08:51

   Witam serdecznie.

   Sprawa rowów i ewentualnie chodnika w Szerzawach jest cały czas aktualna. Przypominam jednak, że droga ta jest drogą powiatową i to powiat będzie podejmował ostateczne decyzję. Pierwotnie planowaliśmy wykonanie przy tej drodze tylko rowu. Pas drogowy jest jednak na tyle wąski, że wykonanie rowu uniemożliwi w przyszłości wykonanie chodnika. Uznałem zatem, że inwestycja powinna być wykonana kompleksowo i obejmować zarówno rów jak i chodnik (być może rów kryty). Z taką propozycją wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych. ZDP ma jednak obawy czy na tak wąskim pasie drogowym zmieści się i rów i chodnik. Ustaliliśmy zatem, że zostanie wykonana wstępna koncepcja budowy chodnika, która wykaże czy inwestycja zmieści się w pasie drogowym, czy może będzie konieczność przesuwania ogrodzeń. Dopiero gdy zostanie opracowana koncepcja będziemy znali zakres rzeczowy inwestycji. I dopiero wtedy zapadnie decyzja czy będzie wykonany chodnik czy tylko odwodnienie. Po opracowaniu koncepcji będzie wiadomo czy będzie konieczność wejścia w działki prywatne i ewentualnego przesunięcia obiektów budowlanych (płotów, zjazdów itp).

   Po opracowaniu koncepcji będę się chciał spotkać z mieszkańcami i przedstawić wszystkim przygotowane materiały.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. sylwester
  sylwester Marzec 26, 18:47

  Panie wójcie, czy my mieszkańcy Godowa, a dokładnie Gębic i Żuchowca mieszkamy na końcu świata? Dlaczego inwetycje takie jak kanalizacja, internet,droga są u nas nieopłecalne.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • MarcinB.
   MarcinB. Marzec 28, 07:54

   Panie Sylwestrze pewnie to coś innego, Ja mieszkam na Warszówek-Wagony i do mnie też nie dociera internet, kanalizacja za to jest droga o szerokości 3m. 🙂 Pomimo tego że wszyscy dookoła mają podłączenie do internetu tylko do mnie jest za daleko o dwa słupy. Co do kanalizacji też ubolewam gdyż kończy się dwa domy prze naszym.
   Tak sobie wybraliśmy tak nasz koniec świata w środku gminy 🙂

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Marek Wojtas
    Marek Wojtas Kwiecień 07, 11:19

    Witam serdecznie.

    Temat dostępu do sieci światłowodowej opisałem w poprzednim poście. Mam nadzieję, że obie firmy działające na naszym terenie zintensyfikują swoje działania i do końca roku wszyscy będę mieli dostęp do sieci światłowodowej. Jak już wspominałem inwestycje w sieć światłowodów są inwestycjami prywatnymi a gmina nie jest operatorem telekomunikacyjnym. Zachęcam do bezpośrednich kontaktów z operatorami sieci działającymi na naszym terenie.
    Na temat kanalizacji wypowiedziałem się w powyższym poście. Jeżeli zajdą jakiekolwiek zmiany w regulaminie pozyskiwania dotacji na kanalizacje to natychmiast poinformuję o tym mieszkańców.

    Jeżeli chodzi o szerokość drogi to proszę dokładnie określić, który odcinek drogi miał Pan na myśli. Gdyby szerokość pasa drogowego pozwoliła na poszerzenie drogi, to w przyszłych latach można zaplanować taką inwestycję. Warunkiem jest, by inwestycja realizowana była w granicach pasa drogowego stanowiącego własność gminy.

    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Kwiecień 07, 09:25

   Witam serdecznie.

   W poście zostało poruszone kilka kwestii.

   Pierwsza sprawa to Internet. Jak już wielokrotnie podkreślałem inwestycje internetowe są inwestycjami prywatnych firm. W tej chwili na terenie gminy Pawłów działają dwie firmy doprowadzające sygnał światłowodowy – Klikom Starachowice i INTB Bodzentyn. Teren Godowa będzie się raczej znajdował w obrębie zainteresowań firmy Klikom. Obecnie firma Klikom prowadzi kabel światłowodowy do Kałkowa. Problemem był odcinek Kałków – Dąbrowa bo na tym odcinku nie było żadnych słupów. W ostatnim czasie Zakład Energetyczny dostawił na części odcinka słupy, na pozostałej części firma Klikom będzie stawiała własne słupy. Myślę, że w ciągu kilku miesięcy Internet światłowodowy powinien być dostępny w Godowie. Gmina kilka miesięcy temu opublikowała na swoich stronach internetowych ankietę, która pozwoliła firmie Klikom ustalić na jakich terenach jest największe zapotrzebowanie na Internet. Jeżeli nie wypełniał Pan jeszcze takiej ankiety to zapraszam na stronę www gminy lub bezpośrednio kontakt w firmą Klikom. W ostatnim czasie zorganizowałem spotkanie z szefami firmy Klikom i INTB i poprosiłem by firmy zintensyfikowały swoje działania i docelowo pokryły siecią światłowodową całą nasza gminę. Na temat inwestycji światłowodowych wypowiadałem się już obszernie w postach z dnia 25 września 2015r. i 19 lutego 2016r. Jak już wspomniałem inwestycja w światłowód jest inwestycją w pełni prywatną, dlatego zachęcam do bezpośredniego kontaktu z firmą Klikom. Tel – 41 333 63 33, 242 10 66.

   Kolejną sprawą jest dostęp do kanalizacji. Ponad 80 % mieszkańców Godowa ma sieć kanalizacyjną. Brak sieci występuje tylko w przysiółku Gębice i Żuchowiec. Przypominam że wieś Godów była kanalizowana w pierwszej kolejności ponieważ właśnie tam wybudowano pierwszą oczyszczalnię ścieków. Przysiółki tj. Gębice i Żuchowiec nie miały w tamtym czasie wybudowanej kanalizacji ponieważ mieszkańcy tych przysiółków w ogóle nie byli kanalizacją zainteresowani. Na kilkadziesiąt gospodarstw chętnych na kanalizacje było ok. 5. Pozostali o kanalizacji nie chcieli nawet słyszeć. Teraz czasy się zmieniły, dorosło nowe pokolenie i zainteresowanie na Gębicach i Żuchowcu jest stosunkowo duże. Ale niestety zmieniły się także zasady uzyskiwania dotacji na budowę kanalizacji. Według obowiązujących zasad warunkiem uzyskania dofinansowania budowy kanalizacji jest spełnianie tzw. wskaźnika koncentracji. Polega to na tym, że dofinansowanie uzyska inwestycja w miejscowościach gdzie na jeden kilometr sieci przypadać będzie nie mniej niż 90 mieszkańców. W poprzednich okresach programowania unijnego te wskaźniki nie były stosowane, obecnie muszą być stosowane bez żadnych wyjątków. Ja na ten temat pisałem już wielokrotnie, zapraszam do zapoznania się z wcześniejszymi postami (m.in. z 16 lutego 2017r, 17 listopada 2016r, 13 kwietnia 2016r.) Zapytania dotyczyły co prawda innych wsi ale zasady realizacji inwestycji są takie same.

   Ostatnią sprawą, którą Pan porusza jest dostęp do drogi. Ja w żadnym wypadku nie mogę się zgodzić, że przysiółki Żuchowiec i Gębice nie mają dróg. Od strony Kałkowa droga jest w niezłym sanie technicznym (za wyjątkiem odcinka przy skręcie na Godów Stary). Szerokość nawierzchni wynosi ok. 4,5 m. Chcę zaznaczyć, że obecnie rozpoczynamy prace projektowe w zakresie remontu odcinka nawierzchni Kałków- Godów i wykonania chodnika.

   Problemem jest natomiast połączenie z Gębic do drogi krajowej nr 42. Kłopot polega na tym, że droga ta w całości przechodzi przez teren Gminy Brody. Gmina Pawłow nie ma prawnych możliwości by realizować inwestycje na terenie innej gminy. Ja kilkakrotnie kontaktowałem się z panią wójt z Brodów Marzeną Bernat, a jeszcze wcześniej z panem Andrzejem Przygodą. Po naszych monitach i prośbach ostatnie ustalenia z gminą Brody są takie, że droga ta będzie budowana przy udziale środków nadleśnictwa (50% wartość inwestycji ) a Gmina Pawłow i Brody dołożą po 25% wartości inwestycji. Droga ma być robiona w 2018r. a w bieżącym roku gmina Brody ma opracować projekt techniczny. Byliśmy w tej sprawie z panem sekretarzem gminy Brody Janem Kosielą u nadleśniczego w Ostrowcu Św., który potwierdził chęć uczestnictwa Lasów Państwowych w budowie drogi. Mam nadzieję, że inwestycja ta dojdzie do skutku ale to będzie zależeć od gminy Brody.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. adam
  adam Marzec 09, 14:17

  Dzień dobry. Panie Wójcie mam zapytanie co z pracami budowlanymi kompleksu sportowego przy szkole w Szerzawach? Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 13, 10:43

   Witam.
   Prace przy kompleksie sportowym w Szerzawach będą wznowione wiosną tego roku. Termin zakończenia prac ustalony jest na lato 2018 roku. Inwestycja od początku planowana była na okres dwóch lat. Środki za inwestycje zostały zaplanowane w budżecie gminy na obecny rok i w wieloletnich prognozach finansowych na rok przyszły. Gmina uzyskała dofinansowanie do połowy kosztów budowy. Myślę, że jeżeli pogoda się ustabilizuje to firma wykonawcza niezwłocznie wznowi prace budowlane.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. Arka Pawłów
  Arka Pawłów Marzec 08, 16:11

  Witam, czy jest w planie na 2017 rok wymiana siatek na bramkach na orliku w Chybicach?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 11, 20:13

   Witam serdecznie. Dziękuję za sygnał. Polecę zweryfikować stan siatek na bramkach. Jeżeli wymagają one faktycznie wymiany zostaną wymienione. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. monika
  monika Marzec 07, 14:53

  Witam. Panie Wójcie chciałam zapytać co z remontem szkoły w Radkowicach? i w razie tego remontu gdzie dzieci będą chodzić do szkoły? pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 13, 10:45

   Witam.
   Jak już wielokrotnie wspominałem Gmina w poprzednich latach przygotowała kompletną dokumentację techniczną związaną z remontem szkoły w Radkowicach. Został opracowany audyt energetyczny, projekt budowlany, uzyskano wszelkie pozwolenia i uzgodnienia. Sprawa nie była prosta, bo szkoła jest wpisana do rejestru zabytków i musieliśmy zakres i technologię robót uzgadniać ze Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków, co nie było wcale łatwe.
   Zakres robót przy remoncie będzie bardzo duży. Zostaną wymienione wszystkie instalacje – wodno-kanalizacyjna, elektryczna, centralnego ogrzewania, komputerowa, wentylacyjna itp. Podobnie ze wszystkimi oknami, podłogami, sufitami itp. Planowany jest remont kotłowni i całkowita wymiana dachu. Po starym budynku zostaną tylko ściany.
   Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie do Funduszy Europejskich. Decyzja ze strony funduszy powinna zapaść lada chwila. Jeżeli by się okazało, że uzyskaliśmy dofinansowanie to być może remont rozpocznie się jeszcze w tym roku, w miesiącach maj – czerwiec. Jeżeli nie otrzymamy dofinansowania to z remontem będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.
   Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o dofinansowaniu zostanie zorganizowane zebranie z rodzicami i wspólnie ustalimy gdzie będą się uczyć dzieci. Raczej nie będzie możliwe by remont przebiegał etapami i dotyczył po kolei poszczególnych części budynku i by dzieci mogły się uczyć w Szkole w Radkowicach. Nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa dzieci. Bardzo prawdopodobne jest, że dzieci na okres jednego roku będą dowożone do innej szkoły i przez ten czas będą się uczyły na drugą zmianę. Ostateczne decyzje zapadną po otrzymaniu ostatecznej informacji o możliwości dofinansowania i spotkaniu z rodzicami. Mogę zapewnić że wszystkie decyzje związane z przeniesieniem uczniów będą podejmowane po uzgodnieniach z rodzicami.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 7. Mirosław Rękawik
  Mirosław Rękawik Marzec 05, 11:46

  Witam.Jestem nowym mieszkańcem Radkowice -Podborze ,to znaczy jest to już teren przy tej zwężonej drodze ,mam pytanie czy jest w planach poszerzenie tej drogi i jaki będzie jej standard i jeszcze sprawa druga czy jest jakiś plan co do odprowadzenia wody spływającej od strony pierwszego Rzepina i z drugiej strony od Radkowice- Podborze .Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 06, 13:05

   Witam.
   Przypominam, że droga przez przysiółek Radkowice-Podborze jest ujęta w umowie inwestycyjnej na przebudowę układu komunikacyjnego w miejscowości Radkowice. Tam, gdzie się zaczyna szerszy odcinek drogi będzie wymieniona nawierzchnia i wykonany chodnik. Natomiast wąski odcinek między Podborzem a Rzepinem Pierwszym będzie realizowany w późniejszym czasie. Obecnie trwa opracowanie projektu technicznego na ten odcinek drogi. Przy okazji opracowania projektu technicznego zostanie także rozwiązana sprawa odwodnienie pasa drogowego.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 8. Damian
  Damian Marzec 02, 22:07

  Panie Wójcie jest w planach coroczny turniej pilki siatkowej o puchar wójta, a jeśli tak to w jakim terminie?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 06, 09:18

   Witam serdecznie. W dniu dzisiejszym opublikowane zostało ogłoszenie dot. zapisów na Turniej Piłki Siatkowej. Odbędzie się on 19 i 26 marca w Zespole Szkół w Rzepinie. Zgłoszenia do 14 marca u Pana Czesława Rybki, tel. 41 272 18 78 lub kom. 511 280 574. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 9. kasia
  kasia Marzec 01, 11:33

  Panie Wójcie czy mógłby pan coś zrobić w sprawie rowów we wsi Świslina dolna wiem że jest to droga Powiatowa może można na to wpłynąć.Nie można odprowadzić wody od posesji oraz zalewa budynki mieszkalne.Pozdrawim

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2017 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Tłumacz/Translate

EnglishFrenchGermanItalianNorwegianPolishPortugueseRussianSlovenianSpanishSwedishUkrainian

Kalendarz

Maj 2017
P W Ś C P S N
« Kwi    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Przepraszam, umknęło. Już poprawione....

A jaką rolę w pozyskaniu środków odegrało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej ?...

Witam,czy jest w planach budowa normalnego chodnika w miejscowosci Rzepin Kolonia - kierunek Bronkowice, Radkowice?...

Logowanie