pawlow.pl

Pytanie do Wójta

Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.

Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy. 

 

ZASADY!

 • Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
 • Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
 • Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
 • Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.

Zapraszamy do zadawania pytań!

 

504 komentarze

 1. Pieszy
  Pieszy Listopad 15, 09:59

  Proszę o informację kiedy planowana jest wymiana oświetlenia w Pawłowie / Warszówku od cmentarza w stronę Ambrożowa. Obecne nie spełnia swojej funkcji. Usytuowanie lamp względem chodnika (po drugiej stronie drogi i to jeszcze w oddaleniu na skarpie) oraz ich jakość i odległości pomiędzy lampami powoduje że pieszy porusza się w ciemności.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Listopad 22, 08:06

   Witam serdecznie.
   Gmina Pawłów uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych do modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Modernizacji podlegać będą wszystkie punkty oświetlenia, które nie spełniają odpowiednich parametrów. Łącznie w ramach projektu wymienimy prawie 2700 opraw oświetleniowych. Nie będzie podlegać wymianie tylko ok. 100 opraw LED, stosunkowo nowoczesnych, zamontowanych w ostatnich latach. W niektórych oprócz wymiany opraw będzie także konieczne dowieszenie dodatkowych opraw aby spełnić normy nasycenia światłem.
   Na odcinku drogi od cmentarza w Pawłowie w kierunku Ambrożowa również będzie wymieniane oświetlenia uliczne. Przy realizacji inwestycji oprócz źródeł światła będziemy mogli odpowiednio ustawić wysięgniki, aby lampy oświetlały chodnik po drugiej stronie drogi. Planujemy rozstrzygnięcie przetargu w 2019 r., a rozpoczęcie robót budowlanych wczesną wiosną 2020 r. Cała inwestycja ma się zakończyć na początku 2021 r.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Listopad 21, 12:20

   Witam.
   Najdroższe odpady w powiecie są w Starachowicach -12 zł za osobę. Na drugim miejscu jest Wąchock 11 zł na osobę. W pozostałych gminach ceny odpadów są zbliżone w zależności od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Najtaniej chyba jest w Brodach. Różnice są jednak nieduże. My mamy ceny porównywalne do Mirca. Gospodarstwo domowe dwuosobowe w Pawłowie płaci 17 zł, a takie samo w Mircu 16zł. (różnica 1 zł miesięcznie). Natomiast gospodarstwo czteroosobowe (najczęstsza sytuacja) w Pawłowie płaci zł. 27 zł a w Mircu już 32 zł (w Starachowicach 48 zł, a w Wąchocku 44 zł). Trzeba zwrócić uwagę, że w Pawłowie naliczamy opłaty tylko do pięciu osób w rodzinie. Czy w skład gospodarstwa domowego wchodzi pięć czy dziewięć osób opłata jest ta sama. Przy rodzinach wielodzietnych np. z piątką dzieci opłata miesięczna w Pawłowie wynosi 37 zł a w Starachowicach aż 72 zł.
   Problem może powstać po 1 stycznia bo po doniesieniach medialnych widać, że ceny ponownie wzrosną i to bardzo. Gminy, które teraz rozstrzygają przetargi stają przed problemem znaczących wzrostów cen. My dopiero ogłosiliśmy przetarg na przyszły rok. Zobaczymy jakie będą ceny ofertowe.
   Jeżeli porównujemy koszty życia w poszczególnych gminach to warto także zwrócić uwagę na ceny wody i ścieków. Koszt wody i ścieków w Gminie Pawłów jest o ok 40% niższy niż w Starachowicach, Mircu, Brodach i Wąchocku.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. Mieszkańcy gm. Pawłów
  Mieszkańcy gm. Pawłów Listopad 10, 18:26

  Witam Pana Wójta

  Mam poważne pytanie a mianowicie kiedy będzie coś zrobione dla bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Ambrożowie ?
  Bardzo proszę o odpowiedź!!!!

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Listopad 20, 15:15

   Witam.
   Problem ze skrzyżowaniem w Ambrożowie istnieje od bardzo dawna. W poprzednich latach zostało wykonane oświetlenie migające na drogach od strony Brzezia i Wieloborowic. Pomimo to nadal zdarzają się wypadki i kolizje.
   Chcę zaznaczyć że gmina nie jest zarządcą żadnej z tych dróg. Droga główna Starachowice – Nowa Słupia jest drogą wojewódzką a droga podporządkowana Szerzawy-Szarotka jest droga powiatową. Zgodnie z przepisami wszelkie prace na tym skrzyżowaniu powinny być wykonywane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Gmina od lat występuje o przebudowę tego skrzyżowania. Proponowaliśmy by zamiast skrzyżowania zostało wykonane rondo. Gmina chce oddać na ten cel część terenu przy ośrodku zdrowia w Chybicach. Z kolejnym już wnioskiem o przebudowę tego skrzyżowania występowałem do Zarządu Dróg Wojewódzkich nie dalej niż dwa tygodnie temu. Decyzja należy jednak do zarządcy drogi wojewódzkiej. W niedzielę 24 listopada w Chybicach odbędzie się zebranie wiejskie mieszkańców Chybic, Ambrożowa i Wawrzeńczyc na które zostali zaproszenie także radni sejmiku województwa. Zobaczymy jakie będą mieli dla nas rozwiązania.
   Ja ze swej strony chce zapewnić że gmina będzie uczestniczyć we wszystkich inicjatywach zarządców dróg by przebudowa skrzyżowania doszła do skutku.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. Mieszkaniec
  Mieszkaniec Listopad 07, 23:39

  Witam
  Kiedy będzie dokończony nowy przystanek w Chybicach ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Listopad 20, 15:16

   Witam. Do wykonania zostało wyłożenie kostki. Planujemy dokończyć tą inwestycję na wiosnę przyszłego roku. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. Justyna
  Justyna Wrzesień 09, 23:09

  Witam. mam dość ważne pytanie dotyczące rowów przy gminnych drogach. Mianowicie – czy owe rowy można sobie ot tak zasypać? Sąsiad zasypał kilka lat temu rów przy swojej posesji i od tamtego czasu po większym deszczu woda stoi u mnie i jeszcze jednego sąsiada. Zamiast spłynąć dalej zatrzymuje się, rozmiękcza podjazdy podwórko i wchodzi do piwnicy. Oczywiście sąsiad twierdzi że żadne pozwolenie z gminy mu nie było potrzebne. Czy to prawda? ponadto nieznacznie ale jednak podwyższył sobie teren koło domu co jeszcze pogorszyło sprawę. Tylko proszę mi nie odpowiadać że też mam sobie zrobić nasyp bo to nie jest rozwiązanie, kolejny sąsiad też ma podwyższać? to może do samej górki nasypiemy wyjdzie coś na kształt wału przeciwpowodziowego. Kiedyś na nasyp trzeba było mieć pozwolenie a teraz? „róbta co chceta”?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Październik 15, 09:48

   Witam
   Istnieje generalna zasada, że na wszelkie roboty w pasie drogowym musi być zgoda zarządcy drogi. Jeżeli w pasie drogowym istnieją rowy to nikt nie może ich samowolnie zasypywać. Dotyczy to dróg wszystkich kategorii zarówno gminnych jak i powiatowych i wojewódzkich. Urząd gminy nikomu nie daje żadnych pozwoleń na samodzielne wykonywanie jakichkolwiek robót budowlanych w pasach dróg gminnych. Jeżeli jakieś roboty są niezbędne do wykonania ta gmina robi to samodzielnie.
   Problemem w przypadku dróg gminnych są bardzo wąskie pasy drogowe. W niektórych miejscach mają one tylko po 3 metry. W takim pasie nie da się zmieścić nawierzchni drogi i urządzeń odwadniających. Aby ustalić czy działania wskazanej osoby są legalne muszę znać więcej szczegółów. Zachęcam do osobistego kontaktu z urzędem i podania bardziej szczegółowych informacji. Wtedy będziemy mogli podjąć jakieś kroki.
   Co do nasypu lub innych urządzeń zmieniających naturalny bieg wody to nadal potrzebne jest pozwolenia wodnoprawne. Przepisy prawa zabraniają kierowania wody opadowej na inne działki. Nie wolno wykonywać nasypów czy rowów, które by kierowały wodę na działkę sąsiedzką. Jednak aby gmina mogła interweniować potrzebne są bardziej dokładne dane.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. Ewelina
  Ewelina Sierpień 28, 13:58

  Witam
  Droga na wynysłów wola o pomstę do nieba .
  Kiedy będzie coś robione w tym kierunku

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Wrzesień 20, 20:51

   Witam serdecznie.

   Droga Pokrzywnica -Wymysłów została zgłoszona do remontu w ramach środków na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych. W budżecie Państwa jest wyodrębniony specjalny fundusz na cele pomocy dla samorządów przy usuwaniu skutków takich zdarzeń. Wartość dofinansowania ze strony budżetu państwa może wynieść do 80% kosztów inwestycji.
   Po nawałnicach w 2018r gmina Pawłów złożyła kilkanaście wniosków o pomoc i wnioski te zostały rozpatrzone pozytywnie. Wniosek o pomoc na remont drogi Pokrzywnica Wymysłów również został rozpatrzony pozytywnie. W ramach tego programu zostały już wykonane W\w Szeligach, Łomnie, Rzepinie Pierwszym i Krajkowie. W najbliższych tygodniach będzie naprawiana droga w Tarczku. Kolejność dróg na liście do realizacji zależy od specjalnej punktacji i była ustalana przez Urząd wojewódzki w Kielcach.
   Droga Pokrzywnica- Wymysłów także jest na tej liście. Musimy jednak czekać na wręczenie promesy. Taki najbardziej prawdopodobny termin remontu tej drogi to 2020r.
   Droga Pokrzywnica – Wymysłów jest jedną z dróg w gminie Pawłów która była budowana na podbudowie z żużla hutniczego. W latach dziewięćdziesiątych była to powszechna praktyka. W tej technologii było wykonanych kilkanaście odcinków dróg na naszym terenie. Po kilku latach na wszystkich tych odcinkach wystąpiły problemy związane z powstawaniem garbów na drodze. Na tych odcinkach przeprowadzaliśmy naprawy, ale po sfrezowaniu asfaltu i położeniu nowej warstwy okazywało się że garby znowu powstają. Takie naprawy przeprowadzaliśmy także na Wymysłowie w 2014 roku. Po kilku miesiącach nierówności pojawiły się ponownie. Jedynym rozwiązaniem jest gruntowny remont wraz z wymianą podbudowy.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Śledź nas na Facebooku!

Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku

Pobierz harmonogramy na 2019 rok

Kalendarz

Listopad 2019
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. Gmina Pawłów uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych do modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie...

Witam. Najdroższe odpady w powiecie są w Starachowicach -12 zł za osobę. Na drugim miejscu...

Witam. Do wykonania zostało wyłożenie kostki. Planujemy dokończyć tą inwestycję na wiosnę przyszłego roku. Pozdrawiam...

Logowanie