pawlow.pl

Pytanie do Wójta

Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.

Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy. 

 
ZASADY!

 • Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
 • Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
 • Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
 • Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.

Zapraszamy do zadawania pytań!

 

309 komentarzy

 1. Kamil
  Kamil Wrzesień 12, 10:49

  W dniu 12 września o 8 rano PGE wyłączyło prąd. Dzwoniąc do PGE uzyskałem informacje, że Gmina Pawłów była informowana wcześniej o przewidywanym braku energii 12-go do godz. 17.00. Wygląda na to, że kanały komunikacji w Gminie Pawłów (strona, fb, sms) zawiodły albo dyspozytor z PGE kłamał. Dla niektórych mieszkańców taka informacja jest niezbędna, aby zaplanować wcześniej swoje działania. Gmina mogłaby bardziej się postarać w komunikacji z PGE bo teraz to trochę nieprofesjonalnie wygląda, nad Gminą nie przechodzi Irma żeby nie można było przewidzieć kiedy nie będzie energii elektrycznej. Czy Gmina zamierza usprawnić komunikację z PGE w trakcie przebudowy linii energetycznych?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Wrzesień 12, 11:20

   Szanowny Panie. Informacja o wyłączeniu w dniu 12 i 15 października znajduje się na naszej stronie internetowej od 1 września. Informacja za pomocą SMSów została rozesłana do mieszkańców Pawłowa, Warszówka i Rzepina Kolonii w dniu 11 września (łącznie do 639 osób znajdujących się w systemie Info.SMS). O wszelkich planowanych wyłączeniach informujemy mieszkańców na bieżąco, choć warto podkreślić, iż nie mamy takiego obowiązku. Wszelkie informacje dot. wyłączeń można śledzić na stronie internetowej PGE: https://pgedystrybucja.pl/Informacje-o-wylaczeniach/Lista-wylaczen?rejon=Ostrowiec . Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Kamil
    Kamil Wrzesień 12, 11:41

    Jasne, nie ma Gmina takiego obowiązku, ale jako Gmina z aspiracjami do bycia gminą przyjazną dla mieszkańców umieszczacie takie informacje i najczęściej są one bardzo pomocne i zdają egzamin. Osoby które znam i korzystają z systemu sms powiadomień wczoraj nie dostały, więc system nie do końca zadziałał poprawnie. Jeśli chodzi o info z 1-go września na stronie być może przeoczyłem, ale dziś rano sprawdzałem żeby nie osądzać przedwcześnie, nie widziałem tej informacji w kategorii ostrzeżeń teraz widzę to info. Dziękuję za szybką odpowiedź, pozdrawiam

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Marek Wojtas
     Marek Wojtas Wrzesień 12, 12:00

     Proszę sprawdzać aktualności i ostrzeżenia, być może nie było omyłkowo przypisane do kategorii ostrzeżeń. Proszę na adres: admin@pawlow.pl – przesłać numery telefonów, które nie otrzymały powiadomienia. Mamy w systemie informację o której godzinie takie powiadomienie zostało wysłane. Sprawdzimy i odpowiemy na maila w tej sprawie.

     Odpowiedz na ten komentarz
  • Aneta
   Aneta Wrzesień 12, 15:47

   Ja dostałam sms wczoraj, więc bez zarzutu działa system sms. Polecam Panu zarejestrować swój własny numer bo wie Pan jak jest ze znajomymi, może dostał ktoś sms a nawet o tym nie wie 🙂 pozdrawiam, Aneta

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. Paulina
  Paulina Wrzesień 07, 12:48

  Panie Wójcie jakie wymiary może mieć w naszej gminie budynek na zgłoszenie? Czy może posiadać piętro/antredolę? I jak wygląda przekształcenie budynku gospodarczego na budynek mieszkalny? Dziękuję za odpowiedź ?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Wrzesień 20, 08:50

   Dzień dobry. Proszę o kontakt z pracownikami Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Planowania Przestrzennego. Udzielą Pani wszelkich niezbędnych informacji na ten temat. Tel. 41 272 16 70 wew. 127. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. Pocheć
  Pocheć Wrzesień 04, 11:51

  Panie Wójcie interesuje mnie taka sprawa czy nad zalewem Wióry od miejscowosci Bukowka prawie przy samej wodzie czy i jakie gmina ma plany poniewaz jest to teren podobno rekreacyjno turystyczny ale od lat tam sie nic nie dzieje czy gmina ma jakies plany co do tego terenu???? A widoki sa tam przepiekne.

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Tadek
  Tadek Sierpień 18, 13:23

  Dzień dobry. Panie Wójcie mam zapytanie czemu stowarzyszenie piesze ze to pierwszy bieg po ziemi pawłowskiej jak już na terenie Gminy były dwie edycje takiego pięknego wydarzenia. Bardzo sie cieszę ze się biegi przyjely i są kolejnym wydarzeniem ale należy pamietac że to nie jest pierwszy bieg. W Szerzawach był pierwszy bieg. To tak gdyby ktoś zorganizował Dni Pawłowa i zaczą od nowa liczyć. Brawo dla Stowarzyszenia za organizacje ale nie można podawać takich informacji. Należy użyć innej nazwy. Nie pierwszy bo to nie prawda. Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Sierpień 18, 15:12

   Witam. Proszę zwrócić uwagę, że pełna nazwa biegu brzmi „Bieg po Ziemi Pawłowskiej – Biegaj z Plusem”. Bieg, który odbędzie się 10 września jest pierwszym pod tą nazwą stąd „I Bieg …”. Oczywiście nie będzie to pierwszy bieg po ziemi pawłowskiej, ale pierwszy „Bieg po Ziemi Pawłowskiej – Biegaj z Plusem”. Oczywiście pamiętamy wspaniałe biegi w Szerzawach, którego współorganizatorem drugiej edycji również było Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus. Myślę, że ważniejsza jest sama idea i chęć organizacji tego typu wydarzenia niż sama jego nazwa, która w mojej opinii nie jest zła. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. kasia
  kasia Sierpień 16, 22:09

  Panie Wójcie czy jest już wiadomo coś wsprawie rowów we wsi Świslina Dolna chodzi o wykopy.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Sierpień 30, 13:27

   Witam. Sprawę przekazaliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach, który jest administratorem tej drogi. To od decyzji powiatu kiedy dojdzie do realizacji tej inwestycji. Póki co nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. Izabela
  Izabela Sierpień 11, 07:38

  Panie Wójcie, czy w planach jest budowa placu zabaw w Godowie lub Kałkowie? Bardzo takiego obiektu brakuje, bo w obydwu wsiach jest dużo małych dzieci, a nie maja gdzie się bawić. Plac zabaw przy szkole jest podobno dostępny tylko dla dzieci szkolnych (informacja od sołtysa).

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Sierpień 11, 13:05

   Witam serdecznie. Wszystkie place przy szkołach są ogólnodostępne. Dyrektorzy mają polecenie, aby były one również otwarte w soboty i niedziele. Jeżeli tak nie jest proszę o kontakt. Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania projektu placu zabaw w Kałkowie, który zlokalizowany byłby w miejscu gdzie jeszcze niedawno stał ośrodek zdrowia, przy boisku sportowym. Projektowanie zakończymy na jesieni. Są szanse, że na przełomie roku znajdą się środki na sfinansowanie tej inwestycji. Jeżeli tak się stanie jest szansa na plac w tym miejscu w przyszłym roku. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Izabela
    Izabela Sierpień 11, 13:23

    To bardzo dobra wiadomość 🙂 jeśli plac zabaw powstanie, napewno dobrze wpłynie to na integrację mieszkańców. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz na ten komentarz
 7. Mieszkaniec gminy
  Mieszkaniec gminy Lipiec 17, 10:22

  Proszę Pana Wójta o zainteresowanie się boiskiem przy szkole w Pawłowie. W dzisiejszych czasach ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny, gra w piłkę jest jednym z miłych sposobów spędzania czasu razem z rówieśnikami. Niestety siatki w bramkach są już porwane, brak także ogrodzenia za bramkami. Myślę że koszt wymiany siatek w bramkach nie jest duży a spowoduje on spory uśmiech na ustach dzieci spędzających tam czas.
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Lipiec 25, 07:34

   Witam. Dziękuje serdecznie za zgłoszenie. Sprawę przekazałem do Dyrektora, jeżeli faktycznie siatki wymagają wymiany zostaną zakupione nowe i zamontowane. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 8. damian
  damian Lipiec 13, 19:46

  witam czy akacje i lipy sa od gminy za darmo zeby sobie je posadz??

  Odpowiedz na ten komentarz
 9. nowobostowiaka
  nowobostowiaka Czerwiec 26, 21:13

  Witam. mam zapytanie dotyczące możliwości zamontowania lustra w miejscu wylotu drogi gminnej z Nowego Bostowa do drogi powiatowej (chyba) Starachowice -Nowa Słupia. „Krzyżówkę” od strony Starachowic poprzedza zagłębienie i bywa że samochód jadący z tamtej strony „wyskakuje” w ostatniej chwili. Czasami także trawa rosnąca na rowie i niewielkiej skarpie zanim zostanie skoszona zasłania widok. Zdaję sobie sprawę że to powiatowa droga i do powiatu trzeba by się zwrócić ale może gmina mogła by wystąpić z taką prośbą. Co prawda żadnego „zdarzenia drogowego” nie było w tym miejscu ale takie lustro też majątku nie kosztuje a wyjazd – szczególnie latem kiedy nie widać świateł drogowych – byłby odrobinę bezpieczniejszy. Nie jest to jakaś strasznie pilna sprawa ale proszę o niej pomyśleć. Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Czerwiec 30, 20:02

   Witam serdecznie.
   Dziękuję za zgłoszenie. Droga o której Pani pisze jest drogą wojewódzką i zarządza nią Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Napiszemy pismo z prośbą o ustawienie lustra w tym miejscu.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 10. mieszkanka
  mieszkanka Czerwiec 22, 07:15

  Panie Wójcie , skoro w Pawłowie ( i nie tylko) ograniczenie prędkości nie skutkuje może wartało by zwiększyć bezpieczeństwo i postawić fotoradar. Droga jest bardzo niebezpieczna.
  Dzieci przechodzą przez jezdnie idąc do szkoły, dorośli do sklepu.
  Mozę gdyby jeden czy drugi pirat drogowy dostał mandat nauczył by się zmniejszać prędkość.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Czerwiec 30, 20:08

   Witam serdecznie.
   Problem jest mi znany. Jako że jest to droga wojewódzka w ostatnim czasie wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach z prośbą o ustawienie przy szkołach sygnalizacji świetlnych, tak aby ruch pojazdów był wstrzymywany w momencie gdy przez ulicę chce przejść dziecko lub inny pieszy (po naciśnięciu guzika na sygnalizatorze). Niestety nasz pomysł spotkał się z odmową. Aktualnie jesteśmy na etapie rozmów, aby na terenie gminy zamontować w kilku miejscach odcinkowy pomiar prędkości. Myślę, że rozwiązałby to problem nadmiernej prędkości. Jeżeli i ten pomysł zostanie odrzucony pomyślimy o montażu fotoradaru.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 11. Jan
  Jan Czerwiec 17, 13:39

  Dzień dobry.
  Mam pytanie. Czy to gmina jest odpowiedzialna za wykaszanie traw w rowach na trasie: Szerzawy – Wieloborowice? Podzielę się pewną refleksją: jadąc w Boże Ciało do Świętej Katarzyny widziałem rowy wycięte w gminie Bodzentyn – robota była zrobiona dokładnie, rowy wycięte wysoko również na skarpach (wyjazd z Bodzentyna w kierunku Kielc lub miejscowość Podgórze) lub płasko do samych upraw zasianych przez rolników – widać było że jest to zrobione kosiarką na wysięgniku. W naszej gminie na wspomnianej trasie tylko wygląda to podobnie – niby koszone podobnym sprzętem, a jakość inna – w szczególności trawa w rowach ze skarpami – koszony jest tylko pas na dole a u góry trawa i chwasty zostają – część ludzi kosi to swoim sprzętem we własnym zakresie bo np. ma to przed domem, a część tego nie rusza – wygląda to nieestetycznie i zaczynają tam rosnąc małe krzaki. Skoro w gminie Bodzentyn się da to zrobić porządnie to i może u nas można to poprawić?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Czerwiec 21, 09:11

   Witam serdecznie.

   Droga Bodzentyn – Kielce jest drogą wojewódzką. Za utrzymanie rowów odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Drogi wojewódzkie jako drogi o innym natężeniu ruchu mają trochę inne standardy utrzymania. Mają też szersze pasy drogowe.

   Droga Szerzawy – Wieloborowice jest droga powiatową. Niedawno podpisaliśmy porozumienie z powiatem, na mocy którego to gmina przejęła na siebie koszenie rowów. W poprzednich latach zakupiliśmy dwie kosiarki bijakowe, jedna na wysięgniku i jedna podpinana za ciągnikiem. Obecnie obie pracują pełną parą. Rowy są systematycznie wykaszane. Być może są pewne niedociągnięcia w wykaszaniu, zwrócę jednak uwagę operatorom aby uniknąć takich sytuacji o których Pan pisze.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 12. Marcin B.
  Marcin B. Czerwiec 13, 21:46

  Witam Panie Wójcie,
  W związku z tym iż ciężko jest się do Pana dostać piszę na forum.

  Chciałbym zapytać kto wydał pozwolenie na wykopanie rowów którymi spływa woda z całej drogi w Ambrożowie i jest spuszczana kanałem pod drogą poniżej na posesje prywatne,
  Posesje prywatne bronią się i kopią rów dalej w dół aż woda dolatuje do moje działki która jest położona najniżej i ……………
  Cały syf z drogi, muł, śmieci, piach ląduje na mojej posesji. Czy tak to wyglądać powinno ??

  Jeśli tak proszę zrobić na mojej działce odwodnienie niech leci to dalej wzdłuż działek.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Czerwiec 16, 12:02

   Witam serdecznie.
   W ostatnim czasie był czyszczony rów w Warszówku. Rów ten jest uwidoczniony na mapach (działka rowu nr 384) i stanowi odrębną działkę gruntu. Rów kończy się na styku z drogą wojewódzką nr 756. Dalej nie ma wyodrębnionych działek gruntu na których znajdowały by się urządzenia melioracyjne. Rowy te, odprowadzające wodę w kierunku Ambrożowa znajdują się na gruntach prywatnych. Zgodnie z prawem wodnym konserwacja innych urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów. Jeżeli urządzenia melioracyjne znajdują się na działkach prywatnych to do właścicieli tych działek należy konserwacja tych urządzeń. Gmina nie ma możliwości by wykonywać lub konserwować urządzenia melioracyjne na prywatnych gruntach.
   Zachęcam do wizyty w Urzędzie, być może uda nam się znaleźć jakieś rozwiązanie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 13. Anna R.
  Anna R. Czerwiec 12, 07:46

  Witam panie Wójcie pragnę zapytać czy można jeszcze składać wnioski o dofinansowanie źródeł odnawialnych tj. pompa ciepła?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Czerwiec 16, 12:05

   Witam serdecznie.
   Nadal jest możliwość zapisania się na OZE (odnawialne źródła energii). Osoby, które zapiszą się teraz będą umieszczone na tzw. liście rezerwowej. Polega to na tym że jeżeli wniosek składany przez gminę do Funduszy Europejskich byłby zbyt duży i przekraczał dopuszczalne limity to o tym kto zostanie zakwalifikowany do dofinansowania decydować będzie kolejność składania wniosków. Po podsumowaniu wniosków składanych przez mieszkańców wynika, że nie przekraczamy limitów a nawet brakuje nam kilku wniosków w kategorii „powietrzne pompy ciepła”.
   Składając wniosek musi się Pani zastanowić jakie źródło energii wybrać. W mojej opinii montaż pompy ciepła opłaca się wtedy gdy montujemy również fotowoltaikę. Montaż samej pompy ciepła chyba nie do końca się opłaca biorąc pod uwagę, że na terenie całej naszej gminy jest dostęp do sieci gazowej. Pompa ciepła do pracy wykorzystuje energię elektryczną i jeżeli nie mamy własnego źródła prądu to koszt ogrzania wody pompą ciepła jest zbliżony do kosztu ogrzania wody piecykiem gazowym.
   Zachęcam do osobistego kontaktu z Urzędem Gminy. Być może będziemy mogli podpowiedzieć Pani jakieś rozwiązania. W urzędzie gminy osobą odpowiedzialną za projekt OZE jest sekretarz gminy Krzysztof Charemski.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 14. Anna
  Anna Czerwiec 05, 13:22

  Dzień dobry Panie Wójcie. Gorące podziekowania i gratulacje za wczorajszą super impreze jaką byla II Edycja Biegu. Znakomita inicjatywa i zachencenie do zdrowego i aktywnego spedzenia czasu. Bylam pod dużym wrazeniem ilości osób wczoraj zgromadzonych na placu szkoly w Szerzawach. Musze powiedzieć ze rośnie druga sila jeżeli chodzi o organizowanie imprez. Po dniach Pawlowa mam druga co do wielkości impreze na terenie Gminy Pawłów. To sie bardzo chwali. Podziękowania dla Pana Wójta i dla radnego Tomasz Ziewca który to w ubieglym roku wymysił po raz pierwszy zorganizował i kontynuje z coraz większym zapałem i ilościa osób. Czyli za rok rozumiem III edycna tej wspaniałej imprezy? Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • mieszkaniec Świętomarzy
   mieszkaniec Świętomarzy Czerwiec 05, 21:27

   Fajne nagrody, coraz lepsi zawodnicy i pozostaje tylko wydłużyć bieg np. do wiatraków – do miejsca charakterystycznego dla tej miejscowości, superrr impreza.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Marek Wojtas
    Marek Wojtas Czerwiec 06, 14:01

    Witam serdecznie.
    Dziękuję. Jak pisałem w poprzednim poście w tym roku planujemy organizację jeszcze jednego biegu, tym razem w Kałkowie. Bieg odbędzie się 10 września. Dla dorosłych planujemy dłuższą trasę, która będzie miała ok. 8 km. Impreza połączona będzie z dożynkami gminnymi i diecezjalnymi oraz festynem. Konkretne trasy biegowe i szczegóły organizacji są jeszcze ustalane. Zapraszam do udziału w imprezie. Kwestia wydłużenia trasy biegu w Szerzawach jest również otwarta.
    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Czerwiec 06, 13:59

   Witam serdecznie.
   Bardzo dziękuję za słowa uznania. Ja również uważam że II Bieg Szerzawski odniósł sukces. Dołożę wszelkich starań by ta impreza była organizowana cyklicznie w okolicach czerwca każdego roku. Bardzo się cieszę, że w tym roku liczba uczestników była jeszcze większa niż rok temu. Mam nadzieję że liczba i uczestników i gości będzie większa z roku na rok.
   Chce podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizacje imprezy- radnemu Tomaszowi Ziewcowi, pani dyrektor Aurelii Piwko, wszystkim woluntariuszom i stowarzyszeniu LKB Klub Biegacza Rudnik. Tak jak pisałem rok temu, w organizację biegu udało się włączyć nasze lokalne Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus i właśnie to stowarzyszenie było głównym organizatorem biegu.
   W bieżącym roku planujemy jeszcze jedną imprezę biegową, połączoną z dożynkami gminnymi. Impreza ta odbędzie się w Kałkowie 10 września. Chciałbym by w kolejnych latach odbywały się dwie imprezy biegowe, jedna w czerwcu w Szerzawach, a druga we wrześniu w Kałkowie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 15. Cezary Berak
  Cezary Berak Czerwiec 02, 08:32

  Panie Marku, gratuluję inwestycji w edukację. Obserwuję Wasze prace z zazdrością.
  Czy zabytkowy charakter Szkoły w Radkowicach mimo termomodernizacji zostanie zachowany?. Pozdrawiam..Cezary Berak

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Czerwiec 06, 13:57

   Witam serdecznie.
   Zabytkowy charakter Szkoły w Radkowicach zostanie utrzymany. Już w 2016r. gmina opracowała projekt budowlany na potrzeby remontu szkoły z uwzględnieniem problemów termomodernizacji obiektu. Opracowanie projektu było sprawą dosyć trudną, bo wszelkie rozwiązania architektoniczne oraz planowane do użycia materiały musiały mieć akceptację konserwatora zabytków. Ale udało się. Obecnie jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia inwestycji, dysponujemy kompletnymi opracowaniami i uzgodnieniami. Czekamy tylko na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim dotyczącej przyznania dotacji. Spodziewam się, że umowa zostanie podpisana na w miesiącu lipcu br. To zależy jednak od Zarządu Województwa.
   Obecnie jesteśmy na etapie uzgadniania zasad organizacji roku szkolnego 2017/2018. Jest to o tyle kłopotliwe, że obiekt szkoły w okresie remontu nie będzie mógł być użytkowany.
   Chcę jeszcze dodać, że gmina w ramach innego działania – 7.4 uzyskała wsparcie na rozbudowę trzech budynków szkół – w Pawłowie, Rzepinie i Szerzawach. Projekt ten obejmuje także organizację zajęć dodatkowych, zakup wyposażenia dla szkół, tabletów oprogramowania itp. Wartość całego projektu – 3.388.577 zł z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 2.541.432 zł. Także w tym projekcie roboty budowlane powinny zostać zrealizowane do końca 2018r.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Cezary Berak
    Cezary Berak Czerwiec 07, 15:00

    Dziękuję i pozdrawiam. Ciekawi mnie również remont SP Pawłów. To nie typowy budynek.Pamiętam jakie z Nim były kłopoty remontowe.Życzę powodzenia.

    Odpowiedz na ten komentarz
 16. Kasia
  Kasia Maj 20, 19:54

  Witam,czy jest w planach budowa normalnego chodnika w miejscowosci Rzepin Kolonia – kierunek Bronkowice, Radkowice? Bez watpienia ten biezacy nie jest forma dosc bezpieczna i wystarczajaca.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Maj 31, 21:35

   Witam, Szanowna Pani chodnik i droga o której Pani wspomina w tym pytaniu i poprzednim to droga powiatowa, której zarządcą jest Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach. Realizując Pani wcześniejsze zapytanie przesłaliśmy Pani uwagi do ZDP. Niestety w tym miejscu nasza rola się kończy, bowiem do powiat starachowicki musi przeznaczyć środki finansowe na jego poprawę, czy też przebudowę. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 17. krzysztof
  krzysztof Kwiecień 14, 08:08

  Dzień dobry Panie Wójcie. Ma zapytanie co z inwestycja odnosnie czyszenia rowów i chodnika we wsi Szerzawy o których Pan i Pan Rady mówili co spotkanie? Bo czekamy już od ostatniego spotkania na którym było poruszony ten temat dwa lata. Prosze Panie Wójcie nie zapominac o Nas jako mieszkańcach wsi Szerzawy. Prosze tez by przerodzily sie slowa w realizacje. Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Maj 05, 08:51

   Witam serdecznie.

   Sprawa rowów i ewentualnie chodnika w Szerzawach jest cały czas aktualna. Przypominam jednak, że droga ta jest drogą powiatową i to powiat będzie podejmował ostateczne decyzję. Pierwotnie planowaliśmy wykonanie przy tej drodze tylko rowu. Pas drogowy jest jednak na tyle wąski, że wykonanie rowu uniemożliwi w przyszłości wykonanie chodnika. Uznałem zatem, że inwestycja powinna być wykonana kompleksowo i obejmować zarówno rów jak i chodnik (być może rów kryty). Z taką propozycją wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych. ZDP ma jednak obawy czy na tak wąskim pasie drogowym zmieści się i rów i chodnik. Ustaliliśmy zatem, że zostanie wykonana wstępna koncepcja budowy chodnika, która wykaże czy inwestycja zmieści się w pasie drogowym, czy może będzie konieczność przesuwania ogrodzeń. Dopiero gdy zostanie opracowana koncepcja będziemy znali zakres rzeczowy inwestycji. I dopiero wtedy zapadnie decyzja czy będzie wykonany chodnik czy tylko odwodnienie. Po opracowaniu koncepcji będzie wiadomo czy będzie konieczność wejścia w działki prywatne i ewentualnego przesunięcia obiektów budowlanych (płotów, zjazdów itp).

   Po opracowaniu koncepcji będę się chciał spotkać z mieszkańcami i przedstawić wszystkim przygotowane materiały.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 18. sylwester
  sylwester Marzec 26, 18:47

  Panie wójcie, czy my mieszkańcy Godowa, a dokładnie Gębic i Żuchowca mieszkamy na końcu świata? Dlaczego inwetycje takie jak kanalizacja, internet,droga są u nas nieopłecalne.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • MarcinB.
   MarcinB. Marzec 28, 07:54

   Panie Sylwestrze pewnie to coś innego, Ja mieszkam na Warszówek-Wagony i do mnie też nie dociera internet, kanalizacja za to jest droga o szerokości 3m. 🙂 Pomimo tego że wszyscy dookoła mają podłączenie do internetu tylko do mnie jest za daleko o dwa słupy. Co do kanalizacji też ubolewam gdyż kończy się dwa domy prze naszym.
   Tak sobie wybraliśmy tak nasz koniec świata w środku gminy 🙂

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Marek Wojtas
    Marek Wojtas Kwiecień 07, 11:19

    Witam serdecznie.

    Temat dostępu do sieci światłowodowej opisałem w poprzednim poście. Mam nadzieję, że obie firmy działające na naszym terenie zintensyfikują swoje działania i do końca roku wszyscy będę mieli dostęp do sieci światłowodowej. Jak już wspominałem inwestycje w sieć światłowodów są inwestycjami prywatnymi a gmina nie jest operatorem telekomunikacyjnym. Zachęcam do bezpośrednich kontaktów z operatorami sieci działającymi na naszym terenie.
    Na temat kanalizacji wypowiedziałem się w powyższym poście. Jeżeli zajdą jakiekolwiek zmiany w regulaminie pozyskiwania dotacji na kanalizacje to natychmiast poinformuję o tym mieszkańców.

    Jeżeli chodzi o szerokość drogi to proszę dokładnie określić, który odcinek drogi miał Pan na myśli. Gdyby szerokość pasa drogowego pozwoliła na poszerzenie drogi, to w przyszłych latach można zaplanować taką inwestycję. Warunkiem jest, by inwestycja realizowana była w granicach pasa drogowego stanowiącego własność gminy.

    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Kwiecień 07, 09:25

   Witam serdecznie.

   W poście zostało poruszone kilka kwestii.

   Pierwsza sprawa to Internet. Jak już wielokrotnie podkreślałem inwestycje internetowe są inwestycjami prywatnych firm. W tej chwili na terenie gminy Pawłów działają dwie firmy doprowadzające sygnał światłowodowy – Klikom Starachowice i INTB Bodzentyn. Teren Godowa będzie się raczej znajdował w obrębie zainteresowań firmy Klikom. Obecnie firma Klikom prowadzi kabel światłowodowy do Kałkowa. Problemem był odcinek Kałków – Dąbrowa bo na tym odcinku nie było żadnych słupów. W ostatnim czasie Zakład Energetyczny dostawił na części odcinka słupy, na pozostałej części firma Klikom będzie stawiała własne słupy. Myślę, że w ciągu kilku miesięcy Internet światłowodowy powinien być dostępny w Godowie. Gmina kilka miesięcy temu opublikowała na swoich stronach internetowych ankietę, która pozwoliła firmie Klikom ustalić na jakich terenach jest największe zapotrzebowanie na Internet. Jeżeli nie wypełniał Pan jeszcze takiej ankiety to zapraszam na stronę www gminy lub bezpośrednio kontakt w firmą Klikom. W ostatnim czasie zorganizowałem spotkanie z szefami firmy Klikom i INTB i poprosiłem by firmy zintensyfikowały swoje działania i docelowo pokryły siecią światłowodową całą nasza gminę. Na temat inwestycji światłowodowych wypowiadałem się już obszernie w postach z dnia 25 września 2015r. i 19 lutego 2016r. Jak już wspomniałem inwestycja w światłowód jest inwestycją w pełni prywatną, dlatego zachęcam do bezpośredniego kontaktu z firmą Klikom. Tel – 41 333 63 33, 242 10 66.

   Kolejną sprawą jest dostęp do kanalizacji. Ponad 80 % mieszkańców Godowa ma sieć kanalizacyjną. Brak sieci występuje tylko w przysiółku Gębice i Żuchowiec. Przypominam że wieś Godów była kanalizowana w pierwszej kolejności ponieważ właśnie tam wybudowano pierwszą oczyszczalnię ścieków. Przysiółki tj. Gębice i Żuchowiec nie miały w tamtym czasie wybudowanej kanalizacji ponieważ mieszkańcy tych przysiółków w ogóle nie byli kanalizacją zainteresowani. Na kilkadziesiąt gospodarstw chętnych na kanalizacje było ok. 5. Pozostali o kanalizacji nie chcieli nawet słyszeć. Teraz czasy się zmieniły, dorosło nowe pokolenie i zainteresowanie na Gębicach i Żuchowcu jest stosunkowo duże. Ale niestety zmieniły się także zasady uzyskiwania dotacji na budowę kanalizacji. Według obowiązujących zasad warunkiem uzyskania dofinansowania budowy kanalizacji jest spełnianie tzw. wskaźnika koncentracji. Polega to na tym, że dofinansowanie uzyska inwestycja w miejscowościach gdzie na jeden kilometr sieci przypadać będzie nie mniej niż 90 mieszkańców. W poprzednich okresach programowania unijnego te wskaźniki nie były stosowane, obecnie muszą być stosowane bez żadnych wyjątków. Ja na ten temat pisałem już wielokrotnie, zapraszam do zapoznania się z wcześniejszymi postami (m.in. z 16 lutego 2017r, 17 listopada 2016r, 13 kwietnia 2016r.) Zapytania dotyczyły co prawda innych wsi ale zasady realizacji inwestycji są takie same.

   Ostatnią sprawą, którą Pan porusza jest dostęp do drogi. Ja w żadnym wypadku nie mogę się zgodzić, że przysiółki Żuchowiec i Gębice nie mają dróg. Od strony Kałkowa droga jest w niezłym sanie technicznym (za wyjątkiem odcinka przy skręcie na Godów Stary). Szerokość nawierzchni wynosi ok. 4,5 m. Chcę zaznaczyć, że obecnie rozpoczynamy prace projektowe w zakresie remontu odcinka nawierzchni Kałków- Godów i wykonania chodnika.

   Problemem jest natomiast połączenie z Gębic do drogi krajowej nr 42. Kłopot polega na tym, że droga ta w całości przechodzi przez teren Gminy Brody. Gmina Pawłow nie ma prawnych możliwości by realizować inwestycje na terenie innej gminy. Ja kilkakrotnie kontaktowałem się z panią wójt z Brodów Marzeną Bernat, a jeszcze wcześniej z panem Andrzejem Przygodą. Po naszych monitach i prośbach ostatnie ustalenia z gminą Brody są takie, że droga ta będzie budowana przy udziale środków nadleśnictwa (50% wartość inwestycji ) a Gmina Pawłow i Brody dołożą po 25% wartości inwestycji. Droga ma być robiona w 2018r. a w bieżącym roku gmina Brody ma opracować projekt techniczny. Byliśmy w tej sprawie z panem sekretarzem gminy Brody Janem Kosielą u nadleśniczego w Ostrowcu Św., który potwierdził chęć uczestnictwa Lasów Państwowych w budowie drogi. Mam nadzieję, że inwestycja ta dojdzie do skutku ale to będzie zależeć od gminy Brody.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 19. adam
  adam Marzec 09, 14:17

  Dzień dobry. Panie Wójcie mam zapytanie co z pracami budowlanymi kompleksu sportowego przy szkole w Szerzawach? Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 13, 10:43

   Witam.
   Prace przy kompleksie sportowym w Szerzawach będą wznowione wiosną tego roku. Termin zakończenia prac ustalony jest na lato 2018 roku. Inwestycja od początku planowana była na okres dwóch lat. Środki za inwestycje zostały zaplanowane w budżecie gminy na obecny rok i w wieloletnich prognozach finansowych na rok przyszły. Gmina uzyskała dofinansowanie do połowy kosztów budowy. Myślę, że jeżeli pogoda się ustabilizuje to firma wykonawcza niezwłocznie wznowi prace budowlane.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 20. Arka Pawłów
  Arka Pawłów Marzec 08, 16:11

  Witam, czy jest w planie na 2017 rok wymiana siatek na bramkach na orliku w Chybicach?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 11, 20:13

   Witam serdecznie. Dziękuję za sygnał. Polecę zweryfikować stan siatek na bramkach. Jeżeli wymagają one faktycznie wymiany zostaną wymienione. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 21. monika
  monika Marzec 07, 14:53

  Witam. Panie Wójcie chciałam zapytać co z remontem szkoły w Radkowicach? i w razie tego remontu gdzie dzieci będą chodzić do szkoły? pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 13, 10:45

   Witam.
   Jak już wielokrotnie wspominałem Gmina w poprzednich latach przygotowała kompletną dokumentację techniczną związaną z remontem szkoły w Radkowicach. Został opracowany audyt energetyczny, projekt budowlany, uzyskano wszelkie pozwolenia i uzgodnienia. Sprawa nie była prosta, bo szkoła jest wpisana do rejestru zabytków i musieliśmy zakres i technologię robót uzgadniać ze Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków, co nie było wcale łatwe.
   Zakres robót przy remoncie będzie bardzo duży. Zostaną wymienione wszystkie instalacje – wodno-kanalizacyjna, elektryczna, centralnego ogrzewania, komputerowa, wentylacyjna itp. Podobnie ze wszystkimi oknami, podłogami, sufitami itp. Planowany jest remont kotłowni i całkowita wymiana dachu. Po starym budynku zostaną tylko ściany.
   Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie do Funduszy Europejskich. Decyzja ze strony funduszy powinna zapaść lada chwila. Jeżeli by się okazało, że uzyskaliśmy dofinansowanie to być może remont rozpocznie się jeszcze w tym roku, w miesiącach maj – czerwiec. Jeżeli nie otrzymamy dofinansowania to z remontem będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.
   Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o dofinansowaniu zostanie zorganizowane zebranie z rodzicami i wspólnie ustalimy gdzie będą się uczyć dzieci. Raczej nie będzie możliwe by remont przebiegał etapami i dotyczył po kolei poszczególnych części budynku i by dzieci mogły się uczyć w Szkole w Radkowicach. Nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa dzieci. Bardzo prawdopodobne jest, że dzieci na okres jednego roku będą dowożone do innej szkoły i przez ten czas będą się uczyły na drugą zmianę. Ostateczne decyzje zapadną po otrzymaniu ostatecznej informacji o możliwości dofinansowania i spotkaniu z rodzicami. Mogę zapewnić że wszystkie decyzje związane z przeniesieniem uczniów będą podejmowane po uzgodnieniach z rodzicami.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 22. Mirosław Rękawik
  Mirosław Rękawik Marzec 05, 11:46

  Witam.Jestem nowym mieszkańcem Radkowice -Podborze ,to znaczy jest to już teren przy tej zwężonej drodze ,mam pytanie czy jest w planach poszerzenie tej drogi i jaki będzie jej standard i jeszcze sprawa druga czy jest jakiś plan co do odprowadzenia wody spływającej od strony pierwszego Rzepina i z drugiej strony od Radkowice- Podborze .Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 06, 13:05

   Witam.
   Przypominam, że droga przez przysiółek Radkowice-Podborze jest ujęta w umowie inwestycyjnej na przebudowę układu komunikacyjnego w miejscowości Radkowice. Tam, gdzie się zaczyna szerszy odcinek drogi będzie wymieniona nawierzchnia i wykonany chodnik. Natomiast wąski odcinek między Podborzem a Rzepinem Pierwszym będzie realizowany w późniejszym czasie. Obecnie trwa opracowanie projektu technicznego na ten odcinek drogi. Przy okazji opracowania projektu technicznego zostanie także rozwiązana sprawa odwodnienie pasa drogowego.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 23. Damian
  Damian Marzec 02, 22:07

  Panie Wójcie jest w planach coroczny turniej pilki siatkowej o puchar wójta, a jeśli tak to w jakim terminie?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 06, 09:18

   Witam serdecznie. W dniu dzisiejszym opublikowane zostało ogłoszenie dot. zapisów na Turniej Piłki Siatkowej. Odbędzie się on 19 i 26 marca w Zespole Szkół w Rzepinie. Zgłoszenia do 14 marca u Pana Czesława Rybki, tel. 41 272 18 78 lub kom. 511 280 574. Pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 24. kasia
  kasia Marzec 01, 11:33

  Panie Wójcie czy mógłby pan coś zrobić w sprawie rowów we wsi Świslina dolna wiem że jest to droga Powiatowa może można na to wpłynąć.Nie można odprowadzić wody od posesji oraz zalewa budynki mieszkalne.Pozdrawim

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2017 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Kalendarz

Listopad 2017
P W Ś C P S N
« Paź    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Pani Małgosia jest nieocenioną i cudowną wychowawczynią nasze dzieci nie mogły lepiej trafić dziękujemy....

Dzień dobry. Około 2.5 godziny. Zapraszamy....

Jak długo mniej więcej potrwa ta sesja? Chciałbym przyjść, ale też szkoda mi wychodzić w...

Logowanie