pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstanie w Brzeziu

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstanie w Brzeziu
Luty 09
13:17 2018

Dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego jeszcze w tym roku powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W dniu 8 lutego umowę w tej sprawie podpisali: Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Agata Binkowska – członek Zarządu Województwa, Marek Wojtas – wójt gminy Pawłów oraz Halina Pocheć – skarbnik gminy Pawłów. Wartość projektu do blisko 2 mln złotych, z czego kwota dofinansowania to 1 mln 494 tys. zł.

Przedsięwzięcie to będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oś priorytetowa 4 „Dziedzictwo naturalne i kulturowe” z działania 4.2. „Gospodarka odpadami”.  Zakończenie inwestycji planuje się na październik 2018 roku. Realizacja tego projektu przyczyni się do ulepszenia systemu gospodarki odpadami na terenie gminy Pawłów poprzez poprawę funkcjonowania systemu selektywnego zbierania odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych.

Głównym elementem Punktu będzie plac utwardzony z wiatą i rampą rozładunkową oraz miejsce pod rampą na kontenery magazynowe z polem manewrowym do ich odbioru. Plac górny stanowić będzie powierzchnię manewrową i postojową dla pojazdów osobowych, miejsce wyładunku odpadów oraz powierzchnię magazynową. Plac dolny będzie obejmował powierzchnię magazynową pod rampą oraz plac manewrowy dla pojazdów odbierających odpady. Na terenie punktu zostanie wykonane oświetlenie obiektowe pozwalające na korzystanie z niego także po zmroku. Teren będzie ogrodzony i stale monitorowany. Przy wjeździe zostanie zainstalowana waga najazdowa oraz kontenerowe pomieszczenie socjalno-biurowe dla pracownika PSZOK. Wszystkie dostarczone odpady będą zbierane selektywnie do kontenerów i pojemników do tego celu przeznaczonych. Odpady niebezpieczne magazynowane będą w specjalnym, zadaszonym i zamykanym kontenerze. W PSZOK zbierane będą następujące frakcje odpadów komunalnych: papier, tworzywa sztuczne, metale, szkło opakowaniowe, szkło płaskie, opakowania wielomateriałowe, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady zielone, odpady ulegające biodegradacji, w tym bioodpady, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, odzież i tekstylia, drewno, styropian, popioły, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ponadto do punktu będą przyjmowane następujące rodzaje odpadów niebezpiecznych: akumulatory, baterie, lampy fluorescencyjne, przeterminowane leki, termometry rtęciowe, rozpuszczalniki, kwasy, oleje i tłuszcze inne niż jadalne, opakowania z pozostałościami niebezpiecznymi, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice oraz detergenty. Poza odpadami komunalnymi do PSZOK mieszkańcy będą mogli przynieść odpady i przedmioty nadające się do ponownego użycia.

 – Bardzo się cieszę, że udało się pozyskać tak dużą pulę środków finansowych na wybudowanie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Inwestycja powstanie w Brzeziu obok Gminnego Zakładu Usługowo-Inwestycyjnego na terenie dawnej stacji paliw. Przedsięwzięcie to będzie realizowane w dwóch etapach. W najbliższym czasie planujemy ogłosić przetarg na roboty budowlane, a następnie na dostawę kontenerów i wyposażenia. Myślę, że PSZOK zapewni mieszkańcom naszej gminy możliwość całorocznego oddawania tam odpadów problemowych takich jak opony, czy odpady wielkogabarytowe – powiedział Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów.

Po podpisaniu umowy marszałek spotkał się również z sołtysami z terenu gminy Pawłów i obejrzał przedstawienie przygotowane przez zespół „Sołtyski” – „Chrzciny w karcmie…”.

Oprac.: Jarosław Zapała, Piotr Maj

Fotogaleria (Piotr Maj):

O autorze

Piotr Maj

Piotr Maj

Kierownik Referatu Organizacyjnego, Urząd Gminy w Pawłowie, tel. 41 272 16 14 wew. 114

5 komentarzy

 1. obiektywny
  obiektywny Luty 26, 19:13

  czy jest opinia i zgoda inspektoratu ochrony środowiska, czy taka lokalizacja nie będzie przeszkodą w produkcji Eko-żywności,,jak już robić inwestycje to takie żeby gmina na tym zarabiała, może to być ekologiczna bomba,teren ten powinien być przeznaczony na cel ważny,potrzebny -nie uciążliwy.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 23, 07:21

   Planowana inwestycja polegająca na budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Brzeziu uzyskała wszystkie wymagane prawem pozwolenia. Gmina uzyskała pozwolenie wodnoprawne i pozwolenie na budowę. Na to przedsięwzięcie nie była wymagana decyzja środowiskowa. Planowana inwestycja miała powstać na działce, która objęta jest nadzorem konserwatora zabytków, na którą gmina Pawłów uzyskała stosowne zezwolenie. Nie ma badań, z których wynikałoby, że lokalizacja PSZOK-ów w pobliżu upraw ekologicznych negatywnie wpływałaby na te uprawy zatem nie można powiedzieć, że będzie to „ekologiczna bomba”. Budowa PSZOKu w tym miejscu jest celowa, ważna i potrzebna, w żaden sposób nieuciążliwa. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. mieszkaniec Brzezia
  mieszkaniec Brzezia Luty 24, 21:48

  Kto to wymyślił, żeby śmietnisko zrobić w środku wsi, a nie na uboczu, jak w innych gminach.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas Marzec 23, 07:20

   Szanowny Panie, pragnę poinformować, że gmina Pawłów nigdy nie planowała i nie planuje budowy wysypiska śmieci w miejscowości Brzezie, ani w żadnej innej miejscowości naszej gminy. Przygotowany projekt zakładał budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Brzeziu, który to w żadnym razie nie jest wysypiskiem śmieci. Punkt ten to swego rodzaju czasowy magazyn odpadów, w którym posegregowane w odpowiedni sposób odpady będą gromadzone i w niedługim czasie wywożone. Lokalizacja tego punktu została wybrana ze względu na jego centralne położenie w gminie. Jest to miejsce położone w znacznej odległości od zabudowań mieszkalnych. Inwestycja ta spowodowała by również uporządkowanie obecnie zaniedbanego terenu. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. Cezary
  Cezary Luty 12, 09:20

  To dobra decyzja, nie trzeba będzie czekać na 2 razy do roku zbiórki.

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku

Pobierz harmonogramy na 2019 rok

Kalendarz

Maj 2019
P W Ś C P S N
« Kwi    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Dziękuję za odpowiedź. Czyli świetlice te będą funkcjonowały bardziej na zasadzie świetlic wiejskich, dostępnych dla...

Witam serdecznie. Na temat drogi w Szerzawach pisałem już wielokrotnie. Ostatnie odpowiadałem na pytanie w...

Witam serdecznie. Gmina Pawłów w ramach współpracy ze Związkiem Gmin Gór Świętokrzyskich realizuje projekt mający...

Logowanie