pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstanie w Brzeziu

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstanie w Brzeziu
09 lutego
13:17 2018

Dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego jeszcze w tym roku powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W dniu 8 lutego umowę w tej sprawie podpisali: Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Agata Binkowska – członek Zarządu Województwa, Marek Wojtas – wójt gminy Pawłów oraz Halina Pocheć – skarbnik gminy Pawłów. Wartość projektu do blisko 2 mln złotych, z czego kwota dofinansowania to 1 mln 494 tys. zł.

Przedsięwzięcie to będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oś priorytetowa 4 „Dziedzictwo naturalne i kulturowe” z działania 4.2. „Gospodarka odpadami”.  Zakończenie inwestycji planuje się na październik 2018 roku. Realizacja tego projektu przyczyni się do ulepszenia systemu gospodarki odpadami na terenie gminy Pawłów poprzez poprawę funkcjonowania systemu selektywnego zbierania odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych.

Głównym elementem Punktu będzie plac utwardzony z wiatą i rampą rozładunkową oraz miejsce pod rampą na kontenery magazynowe z polem manewrowym do ich odbioru. Plac górny stanowić będzie powierzchnię manewrową i postojową dla pojazdów osobowych, miejsce wyładunku odpadów oraz powierzchnię magazynową. Plac dolny będzie obejmował powierzchnię magazynową pod rampą oraz plac manewrowy dla pojazdów odbierających odpady. Na terenie punktu zostanie wykonane oświetlenie obiektowe pozwalające na korzystanie z niego także po zmroku. Teren będzie ogrodzony i stale monitorowany. Przy wjeździe zostanie zainstalowana waga najazdowa oraz kontenerowe pomieszczenie socjalno-biurowe dla pracownika PSZOK. Wszystkie dostarczone odpady będą zbierane selektywnie do kontenerów i pojemników do tego celu przeznaczonych. Odpady niebezpieczne magazynowane będą w specjalnym, zadaszonym i zamykanym kontenerze. W PSZOK zbierane będą następujące frakcje odpadów komunalnych: papier, tworzywa sztuczne, metale, szkło opakowaniowe, szkło płaskie, opakowania wielomateriałowe, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady zielone, odpady ulegające biodegradacji, w tym bioodpady, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, odzież i tekstylia, drewno, styropian, popioły, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ponadto do punktu będą przyjmowane następujące rodzaje odpadów niebezpiecznych: akumulatory, baterie, lampy fluorescencyjne, przeterminowane leki, termometry rtęciowe, rozpuszczalniki, kwasy, oleje i tłuszcze inne niż jadalne, opakowania z pozostałościami niebezpiecznymi, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice oraz detergenty. Poza odpadami komunalnymi do PSZOK mieszkańcy będą mogli przynieść odpady i przedmioty nadające się do ponownego użycia.

 – Bardzo się cieszę, że udało się pozyskać tak dużą pulę środków finansowych na wybudowanie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Inwestycja powstanie w Brzeziu obok Gminnego Zakładu Usługowo-Inwestycyjnego na terenie dawnej stacji paliw. Przedsięwzięcie to będzie realizowane w dwóch etapach. W najbliższym czasie planujemy ogłosić przetarg na roboty budowlane, a następnie na dostawę kontenerów i wyposażenia. Myślę, że PSZOK zapewni mieszkańcom naszej gminy możliwość całorocznego oddawania tam odpadów problemowych takich jak opony, czy odpady wielkogabarytowe – powiedział Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów.

Po podpisaniu umowy marszałek spotkał się również z sołtysami z terenu gminy Pawłów i obejrzał przedstawienie przygotowane przez zespół „Sołtyski” – „Chrzciny w karcmie…”.

Oprac.: Jarosław Zapała, Piotr Maj

Fotogaleria (Piotr Maj):

O autorze

Piotr Maj

Piotr Maj

Kierownik Referatu Organizacyjnego, Urząd Gminy w Pawłowie, tel. 41 272 16 14 wew. 114

1 komentarz

  1. Cezary
    Cezary Luty 12, 09:20

    To dobra decyzja, nie trzeba będzie czekać na 2 razy do roku zbiórki.

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2018 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Kalendarz

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Sty    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Panie Wójcie mam pytanie-czy w naszej gminie byłoby zapotrzebowanie na dzienny dom opieki dla osób...

Witam serdecznie. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami informowaliśmy, że podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym...

Witam serdecznie. Gmina Pawłów corocznie realizuje program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz...

Logowanie