pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Program „Dobry start”

Program „Dobry start”
03 lipca
21:31 2018

Od 1 lipca można składać wnioski w programie „Dobry Start”, który zakłada jednorazowe wsparcie w kwocie 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rozmowa z Krzysztofem Charemskim, sekretarzem gminy Pawłów.

Krzysztof Charemski

Czym jest świadczenie „Dobry Start”?

Świadczenie „Dobry Start” jest niezależne od dochodu i przysługuje dzieciom uczącym się w szkole. Przy czym pod podjęciem szkoła należy rozumieć szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Program nie obejmuje więc dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole, a także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych. Generalizując przysługuje ono dzieciom od 7 do 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia.

Jaka instytucja na terenie gminy Pawłów zajmie się realizacją programu?

Wnioski będą przyjmowane i realizowane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pawłowie.

Od kiedy i w jaki sposób będzie można składać wnioski?

Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny https://empatia.mpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, natomiast drogą tradycyjną (papierową) od 1 sierpnia. Wnioski złożone w lipcu – drogą elektroniczną – będą rozpatrywane w pierwszej kolejności. Osoby, które nie zdążą załatwić formalności podczas wakacji, mogą to zrobić najpóźniej do 30 listopada br. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Kto składa wniosek?

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia składa jedno z rodziców (świadczenie na dane dziecko ma charakter jednorazowy), opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie).

Kto ustala prawo do świadczenia?

Świadczenie „Dobry Start” nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Oznacza to, że gmina ustala prawo do świadczenia samodzielnie i nie przekazuje wniosku do wojewody, nawet jeśli jeden z rodziców dziecka przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – w państwie Unii Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.

W jaki sposób wnioskodawca otrzyma informację o przyznaniu świadczenia?

Przyznanie świadczenia „Dobry Start” nie wymaga wydania decyzji. Wnioskodawca otrzyma informacje o przyznaniu świadczenia przesłaną na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku.

Gdzie można uzyskać dodatkowe informacje?

Jak już wspomniałem realizacją projektu zajmie się na terenie naszej gminy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej dlatego w przypadku pytań zachęcam do kontaktu z tą właśnie instytucją. Telefon kontaktowy 41 252 71 73.

O autorze

Piotr Maj

Piotr Maj

Kierownik Referatu Organizacyjnego, Urząd Gminy w Pawłowie, tel. 41 272 16 14 wew. 114

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2018 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Kalendarz

Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Całemu Zespołowi Szkoły dziękuję serdecznie z kultywowanie pamięci mojego Ojca Feliksa Szczęsnego KARNICKIEGO. Bardzo żałuję,...

Dzień Dobry, Może to nie będzie pytanie, lecz bardziej informacja. Mianowice chodzi o oświetlenie...

Szanowny Panie Wójcie, mam pytanie odnośnie nowo powstałej hali w Pawłowie. Czy "zwykli" mieszkańcy...

Logowanie