pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Nowa wizja kompleksu sportowego w Pawłowie

Nowa wizja kompleksu sportowego w Pawłowie
24 maja
18:38 2015

O nowej wizji kompleksu sportowego w Pawłowie rozmawiamy z Markiem Wojtasem, Wójtem Gminy Pawłów.

Redaktor: Przyzna Pan, że pomysł budowy kompleksu sportowego w Pawłowie nie jest nowy?

Marek Wojtas
Marek WojtasWójt Gminy Pawłów

Zgodzę się. Wizja budowy kompleksu sportowego w Pawłowie sięga roku 2009. Od tego czasu trwają intensywne prace przygotowawcze. Rozpoczęliśmy od wykupienia, od prywatnych właścicieli, ziemi w centrum Pawłowa. Niestety wszystkie działki w planie zagospodarowania przestrzennego widniały jako typowo rolnicze i nie można było tutaj, bez stosownych zmian, przeprowadzić tego typu inwestycji. Prace nad zmianami w planie okazały się bardzo czasochłonne. W październiku 2014 roku, podczas sesji Rady Gminy, przedsięwzięcie budowy kompleksu sportowego w Pawłowie wprowadzono do Wieloletniej Prognozy Finansowej, planując na tę inwestycję 20 mln złotych i ustalając jej realizację na lata 2015-2020. Taka decyzja, podjęta jeszcze przez Radę Gminy ubiegłej kadencji, dała mi jako nowo wybranemu Wójtowi podstawy do dalszego działania.

Czy będzie Pan kontynuował wizję dotyczącą kompleksu jaką nakreślił Pana poprzednik?

Marek Wojtas
Marek WojtasWójt Gminy Pawłów

Nad koncepcją zagospodarowania kompleksu sportowego w Pawłowie w 2009 roku pracowaliśmy ówczesnym Wójtem Panem Ignacym Gieradą. W tamtym okresie mieliśmy nieco inną wizję tego kompleksu. Całość chcieliśmy umieścić na wykupionej powierzchni. W 2015 roku opracowana została nowa koncepcja zagospodarowania, która dodatkowo wykorzystuje plac, który zajmuje obecnie boisko sportowe.

Projekt zagospodarowania kompleksu sportowego w Pawłowie

Skąd te zmiany?

Marek Wojtas
Marek WojtasWójt Gminy Pawłów

Powody były dwa – finansowy i praktyczny. Inwestycję będziemy chcieli rozpocząć od budowy hali sportowej. Na początku roku przeanalizowaliśmy możliwości pozyskania dofinansowania do tego zadania i wstępne ustalenia są takie, iż lepiej punktowane będą inwestycje dotyczące hal przyszkolnych. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprojektować nową halę w miejscu, które dziś zajmuje boisko sportowe. Taka lokalizacja jest również bardzo praktyczna bowiem z nowej hali korzystać będą mogli bez przeszkód uczniowie Zespołu Szkół w Pawłowie. Halę ze szkołą połączymy specjalnym łącznikiem tak, aby dzieci mogły dostać się do niej bez wychodzenia na zewnątrz.

Projekt zagospodarowania kompleksu sportowego w Pawłowie

Boisko sportowe w Pawłowie jest aktualnie mocno eksploatowane. Jeżeli powstanie tam hala sportowa to gdzie będą trenować i rozgrywać mecze piłkarze Gminnego Klubu Sportowego „Arka”, gdzie odbywać się będą imprezy kulturalne tj. Dni Pawłowa?

Marek Wojtas
Marek WojtasWójt Gminy Pawłów

W nowej koncepcji zagospodarowania kompleksu znalazły się dwa boiska do gry w piłkę nożną. Jedno mniejsze treningowe o wymiarach 60x35m o nawierzchni syntetycznej oraz duże boisko o nawierzchni naturalnej o wymiarach 100x65m. Myślę, że z powodzeniem zastąpią one aktualnie eksploatowane boisko.

Co oprócz dwóch boisk i hali sportowej przewiduje jeszcze nowa koncepcja kompleksu sportowego w Pawłowie?

Marek Wojtas
Marek WojtasWójt Gminy Pawłów

W składzie kompleksu sportowo-rekreacyjnego przewidziano: przyszkolną halę sportową o wymiarach 36,0 x 44,0 m, pływalnię z gabinetem rehabilitacji o wymiarach 36,0 x 24,0m, budynek wielofunkcyjny o wymiarach 18,0 x 12,0 m z przeznaczeniem na zaplecze sportowe oraz wc ogólnodostępne, altanę grillową o wymiarach 12,0 x 12,0 m, boisko do gry w piłkę o nawierzchni syntetycznej 60,0 x 35,0 m, boisko do gry w piłkę nożną o nawierzchni naturalnej 100,0 x 65,0m, drogi wewnętrzne i parkingi dla samochodów osobowych i autobusów, plac z siłownią zewnętrzną.

W części wschodniej terenu, na miejscu istniejącego boiska do piłki nożnej, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej i szkoły podstawowej zlokalizowany będzie budynek hali sportowej (od strony wschodniej) z dwoma parkingami przed obiektem na 31 miejsc postojowych. Budynek hali sportowej połączony będzie ze szkołą poprzez łącznik (przewiązkę) na poziomie I piętra, co umożliwi uczniom bezpośredni dostęp do obiektu. Wyjścia z obiektu zlokalizowane będą od strony południowej z łatwym dostępem do drogi wewnętrznej i miejsca parkingowego dla autobusu oraz do ciągu pieszego.

Budynek pływalni zaprojektowano obok budynku hali sportowej od strony zachodniej. Wejście do budynku zlokalizowano przy głównym ciągu pieszym od strony południowej. Przy budynku przewidziano dwa kompleksy parkingów na łączną ilość 22 miejsc postojowych. Chcę zaznaczyć, że na obecnym etapie nie będziemy projektować krytej pływalni. W koncepcji zagospodarowania przewidziano jedynie miejsce pod ten obiekt. Być może w latach przyszłych uda się zrealizować tego typu inwestycję.

Pozostałe obiekty sportowo – rekreacyjne zaprojektowano w części zachodniej terenu, na poziomie ok. 1,5 m wyższym od części wschodniej.

Na osi północ – południe z lekkim przesunięciem w kierunku wschodnim zlokalizowano boisko do piłki nożnej z nawierzchnią naturalną o wymiarach 100,0 x 65,0 m wraz z trybunami, a także boisko treningowe o sztucznej nawierzchni i wymiarach 60,0 x 35,0m.

Między boiskami a siedzibą Urzędu Gminy, w sąsiedztwie istniejącej bazy telefonii komórkowej zarezerwowano teren pod ewentualną rozbudowę budynku Urzędu Gminy.

Przy boiskach przewidziano obiekt wielofunkcyjny z przeznaczeniem na zaplecze sportowe oraz WC ogólnodostępne.

Obok budynku zlokalizowano niewielki parking z 12 miejscami postojowymi na samochody osobowe, który bezpośrednio sąsiaduje z altaną grillową.

Przy istniejącym placu zabaw dla dzieci przewidziano plac z urządzeniami rekreacyjnymi (siłownia zewnętrzna) oraz parking na samochody osobowe z 14 miejscami postojowymi.

Tereny od strony zachodniej pozostawiono jako rezerwę dla dalszych inwestycji.

Projekt zagospodarowania kompleksu sportowego w Pawłowie

Projekt zagospodarowania kompleksu sportowego w Pawłowie

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych obiektów?

Marek Wojtas
Marek WojtasWójt Gminy Pawłów

Wszystko zależy od możliwości uzyskania wsparcia z funduszy europejskich. Wnioski o pomoc unijną będą składane w najbliższym okresie, prawdopodobnie na początku 2016 roku. Cykl realizacji całości kompleksu oceniam na 2-3 lata.

Dziękuję za rozmowę.

Marek Wojtas
Marek WojtasWójt Gminy Pawłów

Dziękuję.

O autorze

Piotr Maj

Piotr Maj

Kierownik Referatu Organizacyjnego, Urząd Gminy w Pawłowie, tel. 41 272 16 14 wew. 114

2 komentarze

 1. MG
  MG 02 czerwca, 16:37

  Można by też pomyśleć o takich obiektach jak boisko do siatkówki plażowej albo do piłki nożnej plażowej, ponieważ w okolicy nie ma takich obiektów.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Paweł
  Paweł 25 maja, 08:55

  wszystko ładnie, pięknie naprawdę ale nie widzę w tych planach boiska do Tenisa ziemnego 🙁

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2020 roku

Pobierz harmonogramy na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Szanowny Panie Wójcie, chciałabym zapytać czy wiadomo coś więcej na temat budowy drogi na planowanej...

Witam serdecznie. Droga Łomno Parcele w kierunku Brzezia jest drogą powiatową. Odcinek od Brzezia aż...

Witam serdecznie. Dane nie zostały przekazane, bowiem nie było ku temu podstawy prawnej. Pozdrawiam....

Logowanie