pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili
  • Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online! Profil zaufany i kilka minut – to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa ruszyła 1 czerwca 2018 r. Rodzicu, już nie musisz spieszyć się do urzędu....
  • Zdobądź stypendium 5 tys. zł na I rok studiów ze Stowarzyszeniem Gmina Pawłów Plus Informujemy tegorocznych absolwentów szkół średnich o możliwości ubiegania się o stypendium pomostowe na I rok studiów, za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmina Pawłów Plus. Z racji uczestnictwa w ogólnopolskim Programie Stypendiów Pomostowych...
  • Program „Dobry start” Od 1 lipca można składać wnioski w programie „Dobry Start”, który zakłada jednorazowe wsparcie w kwocie 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rozmowa z Krzysztofem Charemskim, sekretarzem gminy...
  • 1 lipca. Starachowice kolarską stolicą Polski. Kolarze odwiedzą też Pawłów! Pierwsza niedziela lipca w Starachowicach będzie należeć do kolarzy. 1 lipca odbędą się Mistrzostwa Polski Masters i Cyklosport w Kolarstwie Szosowym ze startu wspólnego. Imprezie będzie towarzyszyć II Starachowicka Strzała,...
  • Relacja z III Wojewódzkiego Biegu Szerzawskiego 10 czerwca 2018 r. odbyła się kolejna edycja III Wojewódzkiego Biegu Szerzawskiego o Puchary: Marka Wojtasa – Wójta Gminy Pawłów oraz Tomasza Ziewca – Radnego Rady Gminy w Pawłowie. Honorowy patronat objął Adam...

Na szkolnej scenie rozpoczęli wielkanocne świętowanie… Misterium w Chybicach.

Na szkolnej scenie rozpoczęli wielkanocne świętowanie… Misterium w Chybicach.
31 marca
17:28 2018

W dniu 28 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Chybicach odbyło się Misterium pod hasłem „Dziecięca miłość Wielkiego Zbawcy”. Uczniowie prezentujący sceny z życia Jezusa, Jego pojmania w Ogrójcu, biczowania, wyszydzenia, ukrzyżowania i zmartwychwstania, wyeksponowali motyw miłości, towarzyszącej każdej sferze ziemskiej działalności Syna Człowieczego.

„Kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego”- słowa Jezusa o dziecięcej ufności do Boga nabrały szczególnego znaczenia w kontekście świętowania Zmartwychwstania. Dziecięce spojrzenie na otaczający świat wyzwala w człowieku harmonię działań i dążenie do szczęścia własnego i innych.

Zaprezentowane na szkolnej scenie etapy ziemskiej drogi Jezusa ukazały Go jako Wielkiego Zbawcę, dla którego niezmiernie ważny był nazaretański rodowód- syna Marii i Józefa. Radość z pracy z ojcem, miłość do matki, szczęśliwe chwile spędzone z rówieśnikami- umacniały wszystkie działania Jezusa- od Galilei do Jerozolimy. Młodzi aktorzy przedstawili przyjacielskie kontakty Jezusa z napotykanymi na Jego drodze ludźmi, spontaniczne decyzje o wspieraniu ich w dramatycznych chwilach, dzielenie się prawdą o istocie Niebiańskiego Ojca.

Nieodłącznym elementem Misterium jest cierpienie. Wielkanocny spektakl ukazał i boski, i ludzki jego aspekt. Młodzi aktorzy wydobyli- w teatralnej formie- cierpienia duszy Nauczyciela z Nazaretu, Jego matki, sióstr Łazarza. Symbolicznie zmaterializowali wewnętrzne rozdarcie Piotra i Judasza- dwóch uczniów, których drogi- pomimo wspólnoty odstępstwa- potoczyły się jakże odmiennie.

Złożenie w grobie ofiarowanym Jezusowi przez Józefa z Arymatei dopełniło cierpienia doznanego przez Jezusa i osoby, dla których był Wielki.

„Bóg powstaje!”- okrzyk anioła przybywającego, aby wydobyć Jezusa z grobu, przeobraża rozpacz w euforię. „Szukacie Jezusa ukrzyżowanego?”- pyta anioł niewiasty przybyłe do grobu ukochanego Mistrza. „Powstał, nie ma Go tu”- oznajmia dalej niebiański posłaniec.

Uczniowie odgrywający Misterium zaprezentowali sceniczną podróż z Golgoty do pustego grobu z całunem naznaczonym wizerunkiem ukrzyżowanego Mistrza- jako dowodem Jego pośmiertnego spoczynku.

Dopełnieniem radosnych zdarzeń, które nastąpiły po zmartwychwstaniu, była scena mająca formę reminiscencji. Szkolni aktorzy powrócili do początku ziemskiej misji Wielkiego Zbawcy, który- kierowany miłością do wszystkich ludzi- umarł najbardziej haniebną- krzyżową śmiercią i zmartwychwstał.

Ostatnie spotkanie Jezusa z Jego uczniami, którzy przed wniebowstąpieniem swego Mistrza dostrzegają siebie w dziecięcych wspomnieniach, emanuje przekazem Jezusowej miłości, która odmieniła ludzkość i cały świat.

Przygotowując Misterium, uczniowie zrealizowali projekt zaplanowany w roku szkolnym 2017/2018.

W uroczystości wzięły udział Rodziny naszych uczniów, wspierając swą obecnością sceniczne dokonania dzieci. Na Misterium przybył ksiądz Janusz Bachurski, który zawsze z wielkim zainteresowaniem śledzi nasze szkolne spektakle. Serdeczne słowa do społeczności szkolnej skierował sekretarz Gminy Pawłów- pan Krzysztof Charemski. Misterium obejrzeli również radni naszego okręgu- pan Krzysztof Cieślik i pan Mirosław Głowacki. O niezwykle istotnym wymiarze wspólnego spędzania świątecznego czasu mówił dyrektor szkoły- pan Dariusz Linek.

Atmosfera wytworzona podczas uroczystości z pewnością sprzyjać będzie pogłębionemu przeżywaniu- w gronie rodzinnym- Świąt Wielkanocnych.

Misterium przygotowała Dorota Maciąg. Opracowaniem scenografii i wykonaniem wszystkich jej elementów zajęła się Małgorzata Śliwczyńska. Muzyczną ilustracją życia Jezusa i Jego śmierci na krzyżu były pieśni szkolnego chóru dyrygowanego przez Jacka Śliwę.

Organizatorzy Misterium serdecznie dziękują wszystkim Osobom, które przybyły na wielkanocny spektakl i swoją obecnością zapisały kolejną piękną kartę naszej szkolnej tradycji, związanej z ważnymi wartościami kultury chrześcijańskiej.

                                                                                              Opracowała: Dorota Maciąg

O autorze

Małgorzata Orczyk

Małgorzata Orczyk

Zespół Szkół w Chybicach

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2018 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Kalendarz

Lipiec 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam. ponawiam temat uregulowania sprawy własności/zasiedzenia działek graniczących z linią byłej kolejki wąskotorowej. Są pilniejsze...

Panie Marku, chcę tą stroną również Panu podziękować za drogę w Jażwinach.Dziękowałem na sesji Rady...

Szanowni Państwo, bardzo się cieszę z odznaczenia Pani Wandy. Znałem Ją osobiście, w stanie wojennym...

Logowanie