pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
19 listopada
22:01 2021

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci oraz wspierają je w prawidłowym rozwoju. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Tego dnia w wielu krajach podejmowane są wspólne inicjatywy w celu okazania wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu p. Joanna Zawada oraz p. Milena Sobieraj wykorzystali ten wyjątkowy dzień do uczczenia 32. rocznicy uchwalenia Konwencji – najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych oraz do podejmowania różnorodnych inicjatyw i działań związanych nie tylko z prawami dziecka, ale także z jego potrzebami i problemami. Dzieciństwo jest kluczowym etapem dla rozwoju człowieka i każde dziecko powinno mieć wówczas zagwarantowane jak najlepsze warunki do rozwoju. Dlatego w tym szczególnym dniu przemówiły dzieci, a dorośli wsłuchali się w ich głos.

Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i zrealizowała ciekawe przedsięwzięcia. Wspólne działania klas I-VIII zmierzały do zaznajomienia uczniów ze swoimi prawami. Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu dołożyli wszelkich starań aby wszyscy uczniowie poznali prawa dzieci w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze i materiały edukacyjne. Natomiast uczniowie kl. IV-VI wykonali szereg rysunków oraz plakatów dotyczących praw widzianych ich oczami. Wszystkim tym działaniom towarzyszył konkurs plastyczny pod hasłem „Moje Prawa”.

Oto wyniki:

I miejsce – Wiktor Więcław klasa VI

II miejsce – Amelia Kunert klasa IV

III miejsce – Nikola Rychta klasa V

IV miejsce – Antonina Kowalik klasa V

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy.

Wystawę prac można było podziwiać na korytarzu szkoły. Przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa dzieci nie są uczniom obojętne i podopieczni wspaniale rozumieją ich znaczenie.

Inny rodzaj działania jakiego podjęli Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu było przygotowanie krótkiego apelu z udziałem uczniów z klas I oraz V. Uczniowie recytowali wiersze o prawach dzieci oraz zaśpiewały piosenkę z repertuaru Śpiewających Brzdąców pt: „Jesteśmy dziećmi”. Dzieci są pełne pasji i zaangażowania, często kierują się wrażliwością oraz troską o drugiego człowieka. Kolor organizacji UNICEF symbolizuje jedność z młodymi ludźmi na całym świecie. Dlatego cała społeczność szkolna wzięła udział w działaniach podejmowanych tego dnia w ramach akcji – „Na niebiesko #dlakażdegodziecka”. Wszyscy pamiętali o kolorze niebieskim np. ubiorze, przystrojeniu sal lekcyjnych, gazetek i korytarzy szkolnych.

W obchodach Dnia Praw Dziecka wzięli udział także najmłodsi uczniowie z oddziałów 0a i 0b pod kierunkiem p. Irminy Skorupki, p. Beaty Wrzesień oraz p. Agnieszki Dziuby. Przedszkolaki włączyły się w akcję poprzez wykonanie prac plastycznych, kart pracy, plakatu przedstawiającego Prawa Dziecka, poznały „Konwencję o Prawach Dziecka”, obejrzały film edukacyjny pt.: „Prawa Dziecka” oraz wysłuchały piosenki pt.: „O prawach dziecka”.

W ramach poszczególnych działań pedagodzy p. Joanna Zawada i p. Milena Sobieraj zaproponowali uczniom liczne aktywności, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, które nie tylko bawią, ale i ułatwiają uczenie się, nabywanie nowych kompetencji oraz komunikację. Dzieci poznały swoje prawa, korzystając m.in. z zasobów Internetu, tablicy multimedialnej, a także uczestnicząc w klasowych turniejach z wykorzystaniem quizów Kahoot przygotowanych przez UNICEF.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka było przedstawienie uczniom Konwencji o prawach dziecka jako najważniejszego dokumentu mówiącego o ich prawach oraz uświadomienie, kim jest „dziecko” i dlaczego wymaga szczególnego traktowania. Wydarzenie kształtowało postawę zaangażowania społecznego, uświadamiając uczniom jednocześnie, iż mają swoje prawa i powinni wiedzieć, jak z nich korzystać.

Koordynatorzy obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka – p. Joanna Zawada i p. Milena Sobieraj – składają serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w uroczystość z okazji 32 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF. 20 listopada to szczególna data, która powinna kierować naszą myśl ku dzieciom i ich prawom.

Link do filmu z wydarzenia

Opracowanie: Joanna Zawada i Milena Sobieraj
Fotogaleria:

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Ten obowiązek mi się podoba taki obowiązek powinien być też zastosowany przy rzece świślinie każdy...

Witam serdecznie. Gmina od kilku lat prowadzi akcje wspierającą sterylizację zwierząt. W tym czasie udało...

Witam serdecznie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przyłącza kanalizacyjne, wodociągowe czy elektryczne wykonuje właściciel nieruchomości na...

Logowanie