pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Lekcja przyrody w Poleskim Parku Narodowym

Lekcja przyrody w Poleskim Parku Narodowym
Listopad 03
17:17 2018

Dnia 26 października 2018 roku uczniowie klasy piątej: Anna Talik, Oliwia Piątek, Bartosz Iwoła i Bartosz Pocheć wraz z opiekunem p. Renatą Radecką wzięli udział w jednodniowej, bezpłatnej wycieczce autokarowej do Poleskiego Parku Narodowego.
Organizatorem wycieczki był Świętokrzyski Park Narodowy, a uczestnikami dziewięć 4. osobowych drużyn – laureatów jubileuszowej 10. edycji Rajdu edukacyjnego „Puszcza Jodłowa”, który odbył się 19 października bieżącego roku.
Celem wyjazdu było poznanie różnorodności biologicznej Polesia oraz popularyzacja turystyki pieszej.
Poleski Park Narodowy położony jest w województwie lubelskim, w polskiej części Polesia, utworzony został 1 maja 1990 roku w celu ochrony ekosystemów wodno – torfowiskowych i zajmuje powierzchnię około 10000 ha. W 2002 roku uzyskał status Światowego Rezerwatu Biosfery.
Wycieczka rozpoczęła się od projekcji filmu o PPN oraz zwiedzenia Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego w siedzibie Dyrekcji PPN w Urszulinie. Zobaczyliśmy tam około 200 młodych żółwi i dowiedzieliśmy się, na czym polega opieka nad tym jedynym w Polsce gatunkiem żółwia.
Następnie wraz z przewodnikiem, udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą „Dąb Dominik” o długości 3,5 km. Wędrując po szlaku mijaliśmy różne typy lasów: grąd, ols i bór bagienny, zwracając uwagę na ich charakterystyczny wygląd i skład gatunkowy. Zatrzymaliśmy się przy okazałym 300 – letnim dębie „Dominiku”, który tak nazwano na cześć prof. dr hab. Dominika Fijałkowskiego – inicjatora utworzenia Poleskiego Parku Narodowego.
Duże wrażenie zrobiło na nas jezioro Moszne otoczone rozległym torfowiskiem. Od pana przewodnika usłyszeliśmy, w jaki sposób powstają torfowiska i jakie są ich rodzaje.
Ostatnim punktem programu wycieczki był przejazd autokarem do Załucza Starego do Muzeum PPN. Znajdują się tu wystawy historyczno – etnograficzna i przyrodnicza. Mogliśmy zobaczyć różne pamiątki: militaria, numizmaty i dokumenty z okresu Powstania Styczniowego oraz wystrój staropolskiej chaty. Bardzo ciekawą okazała się wystawa zoologiczna eksponująca gatunki zwierząt żyjących na Polesiu.
Za budynkiem muzealnym znajduje się ścieżka przyrodnicza „Żółwik”. Na trasie tej ścieżki znajduje się oczko wodne z charakterystyczną roślinnością torfowiskową. W oczku udało się nam wypatrzeć rocznego żółwia błotnego.
Dzięki wycieczce poznaliśmy walory przyrodnicze PPN, poszerzyliśmy swoje wiadomości o ochronie gatunkowej roślin oraz zwierząt i miło spędziliśmy czas.
Serdeczne dziękujemy Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego za SUPER WYCIECZKĘ.

Opracowanie: Renata Radecka

Fotogaleria:

O autorze

Alina Wojteczek

Alina Wojteczek

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku

Pobierz harmonogramy na 2019 rok

Kalendarz

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Proszę o odpowiedź...

Witam serdecznie Panie Wójcie. Mam zapytanie ostatnio na sesji mówi Pan o dwóch rzeczach mianowicie...

Witam serdecznie. Zwracam się z pytaniem dotyczącym świetlic środowiskowych, które mają powstać na terenie gminy....

Logowanie