pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili
  • Zaproszenie: Ferie zimowe z GOKSiR Pawłów Serdecznie zapraszamy dzieci (w wieku od 7 lat) i młodzież do korzystania z oferty Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie podczas ferii zimowych. ...
  • Gminny Sztab WOŚP szykuje się na finał! 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej! W tym roku gmina Pawłów, wzorem ubiegłego również powołała ponad 60 osobowy sztab wolontariuszy kwestujących 13 stycznia na terenie naszej gminy. Do...
  • Gmina Pawłów liderem inwestycji sportowych 20 grudnia w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie roku sportowego 2018. Wśród uhonorowanych samorządów znalazła się Gmina Pawłów, która bieżącym roku zakończyła realizację dwóch inwestycji z wykorzystaniem...
  • Zmiany w odpadach w nowym roku Od 1 stycznia 2019 roku na terenie gminy Pawłów zmianie ulegnie dotychczasowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Zaczną obowiązywać nowe stawki za odbiór odpadów, a także rozszerzona zostanie segregacja odpadów o...
  • Zaproszenie: II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie – Godowie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie – Godowie oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji  w...

Lekcja przyrody w Poleskim Parku Narodowym

Lekcja przyrody w Poleskim Parku Narodowym
03 listopada
17:17 2018

Dnia 26 października 2018 roku uczniowie klasy piątej: Anna Talik, Oliwia Piątek, Bartosz Iwoła i Bartosz Pocheć wraz z opiekunem p. Renatą Radecką wzięli udział w jednodniowej, bezpłatnej wycieczce autokarowej do Poleskiego Parku Narodowego.
Organizatorem wycieczki był Świętokrzyski Park Narodowy, a uczestnikami dziewięć 4. osobowych drużyn – laureatów jubileuszowej 10. edycji Rajdu edukacyjnego „Puszcza Jodłowa”, który odbył się 19 października bieżącego roku.
Celem wyjazdu było poznanie różnorodności biologicznej Polesia oraz popularyzacja turystyki pieszej.
Poleski Park Narodowy położony jest w województwie lubelskim, w polskiej części Polesia, utworzony został 1 maja 1990 roku w celu ochrony ekosystemów wodno – torfowiskowych i zajmuje powierzchnię około 10000 ha. W 2002 roku uzyskał status Światowego Rezerwatu Biosfery.
Wycieczka rozpoczęła się od projekcji filmu o PPN oraz zwiedzenia Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego w siedzibie Dyrekcji PPN w Urszulinie. Zobaczyliśmy tam około 200 młodych żółwi i dowiedzieliśmy się, na czym polega opieka nad tym jedynym w Polsce gatunkiem żółwia.
Następnie wraz z przewodnikiem, udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą „Dąb Dominik” o długości 3,5 km. Wędrując po szlaku mijaliśmy różne typy lasów: grąd, ols i bór bagienny, zwracając uwagę na ich charakterystyczny wygląd i skład gatunkowy. Zatrzymaliśmy się przy okazałym 300 – letnim dębie „Dominiku”, który tak nazwano na cześć prof. dr hab. Dominika Fijałkowskiego – inicjatora utworzenia Poleskiego Parku Narodowego.
Duże wrażenie zrobiło na nas jezioro Moszne otoczone rozległym torfowiskiem. Od pana przewodnika usłyszeliśmy, w jaki sposób powstają torfowiska i jakie są ich rodzaje.
Ostatnim punktem programu wycieczki był przejazd autokarem do Załucza Starego do Muzeum PPN. Znajdują się tu wystawy historyczno – etnograficzna i przyrodnicza. Mogliśmy zobaczyć różne pamiątki: militaria, numizmaty i dokumenty z okresu Powstania Styczniowego oraz wystrój staropolskiej chaty. Bardzo ciekawą okazała się wystawa zoologiczna eksponująca gatunki zwierząt żyjących na Polesiu.
Za budynkiem muzealnym znajduje się ścieżka przyrodnicza „Żółwik”. Na trasie tej ścieżki znajduje się oczko wodne z charakterystyczną roślinnością torfowiskową. W oczku udało się nam wypatrzeć rocznego żółwia błotnego.
Dzięki wycieczce poznaliśmy walory przyrodnicze PPN, poszerzyliśmy swoje wiadomości o ochronie gatunkowej roślin oraz zwierząt i miło spędziliśmy czas.
Serdeczne dziękujemy Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego za SUPER WYCIECZKĘ.

Opracowanie: Renata Radecka

Fotogaleria:

O autorze

Alina Wojteczek

Alina Wojteczek

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku

Pobierz harmonogramy na 2019 rok

Kalendarz

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
« Gru    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Dzień dobry. Od nowego roku uległy zmianie stawki za odbiór odpadów komunalnych. Więcej informacji: https://pawlow.pl/zmiany-w-odpadach-w-nowym-roku/...

Czy zmieniły się bądź zmienią się stawki opłat za odbiór śmieci?...

Witam serdecznie. Gmina zajmuje się utrzymaniem tylko dróg gminnych. Są to drogi o stosunkowo...

Logowanie