pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili

KONSTYTUCJA 3 maja

KONSTYTUCJA 3 maja
02 maja
18:45 2021

W poniedziałek obchodzić będziemy Święto Konstytucji 3 Maja i chociaż nie możemy go uczcićjak co roku w formie uroczystej akademii, to i tak społeczność szkolna pamięta i stara się uświetnić ten ważny w historii naszego kraju dzień. Zanim jednak o działaniach naszych uczniów i nauczycieli, kilka faktów z historii tego Święta.

3 maja 1791r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie drugą po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788r. i była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.

W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli surowo karani przez policję. Po odzyskaniu niepodległości w 1918r., rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919r. PoII wojnie światowej władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione 18 stycznia 1951r. ustawą o dniach wolnych od pracy. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990r. (weszła w życie 28 kwietnia).Pierwsze uroczyste obchody święta 3. maja na Placu Zamkowym w Warszawie odbywały się w 1990r. w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

Uczniowie naszej szkoły, w tym wyjątkowym czasie, wykazując się patriotyzmem i przywiązaniem do historii naszego kraju, również nie zapomnieli o uczczeniu tego święta. Na lekcjach historii prezentowali swoje prace (prezentacje multimedialne, plakaty, referaty), dotyczące 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie z klasy piątej, a mianowicie: Gabriela Tokarska, Natalia Kozieł, Lena Arczewska,Adrian Janowski, Igor Kidoń, dla uczczenia Święta Konstytucji 3 Maja napisali własne wiersze.

W ramach zajęć świetlicowych uczniowie przygotowali także prace plastyczne oraz flagi, aby w ten sposób świętować ten wyjątkowy dzień.

W obchody Święta Konstytucji 3 Maja. uczniowie włączyli się również podczas lekcji muzyki i plastyki z Panią Ewą Schmalenberg.

 

Opracowała:

Małgorzata Lefek

 

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Maj 2021
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. W obecnym budżecie nie mamy zagwarantowanych środków na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków....

R

Również jestem ciekaw odpowiedz, ponieważ również byłbym zainteresowany taką inwestucją....

Dołączam się do pytania, gdyż w innych gminach faktycznie takie inwestycje są sukcesywnie i efektywnie...

Logowanie