pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Kompostuj bioodpady i płać mniej za śmieci

Kompostuj bioodpady i płać mniej za śmieci
19 lutego
10:01 2020

Od 1 marca na terenie gminy zaczną obowiązywać przepisy zwalniające w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańców, którzy kompostują bioodpady we własnych kompostownikach. Kwota zwolnienia wynosi 1 zł miesięcznie od gospodarstwa.

Osoby zainteresowane po 1 marca br. mogą zgłaszać się do Urzędu Gminy w Pawłowie pok. Nr 3 w celu wypełnienia stosownej deklaracji.

Pobierz deklarację

Deklaracja

Wyciąg z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Pawłów:

 1. Określa się wymagania dotyczące kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych.
 2. Przez kompostowanie rozumie się, przetwarzanie odpadów organicznych przy wykorzystaniu drobnoustrojów na naturalnej zasadzie zamkniętego obiegu materii w środowisku, przy zachowaniu odpowiedniego stopnia wilgotności i dostępu powietrza oraz przy obecności mikroorganizmów (głównie bakterii), grzybów i niektórych bezkręgowców (dżdżownic).
 3. Kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne prowadzi się:
  • w gotowych kompostownikach ogrodowych lub,
  • w drewnianych kompostownikach o budowie ażurowej, wykonanych z desek lub zaimpregnowanych belek, ułożonych tak, aby zapewnić dostęp powietrza do warstw kompostu lub,
  • w formie pryzmy, gdzie materiał biodegradowalny układa się warstwowo.
 4. Kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie prowadzi się w dołach lub zbiornikach betonowych ograniczających dostęp powietrza.
 5. Kompostowaniu podlegają, m.in.: miękkie część uprawianych roślin, ścięta trawa, liście, drobne gałęzie, małe kawałki drewna, spadłe owoce, odpady po warzywach i owocach, obierki po owocach i warzywach, resztki produktów mleczarskich, stary chleb, fusy po herbacie i kawie z filtrem jeśli jest papierowy, herbata ekspresowa, skorupki od jajek.
 6. Kompostowaniu nie powinny podlegać, m.in.: kości, mięso, gotowane warzywa, owce cytrusowe, zepsuta żywność, płynne resztki jedzenia, odchody zwierzęce, tkaniny, materiały nieorganiczne, sztuczne materiały organiczne, papier, papierosy, materiały i substancje zanieczyszczone zwierające metale ciężkie lub toksyczne związki organiczne, resztki roślin porażone chorobami.
 7. Wymagania dotyczące prawidłowego kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych:
 • organizowanie przydomowych kompostowników powinno odbywać się w okresie od wiosny do jesieni,
 • pryzmy bądź kompostownik powinny być zlokalizowane w miejscach osłoniętych od wiatru i zacienionych, co zapewnia mniejszą utratę wilgotności kompostu (w okresie upałów wskazane jest nawadnianie w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności),
 • pryzma lub materiał w kompostowniku powinny być ułożone warstwowo, na dole powinna być warstwa podtrzymująca i zapewniająca przewietrzenie, np.: połamane gałęzie, następnie warstwa materiału, którego zadaniem będzie pochłanianie wody z cenną zawartością substancji mineralnych wymywanych z górnych warstw, np.: torf, słoma lub już rozłożony kompost, następnie należy układać kolejne warstwy odpadów organicznych, które nie powinny być zbyt grube ani zbite i powinny być przekładane niewielkimi warstwami ziemi ogrodowej lub torfu (najlepiej, aby kolejne warstwy pryzmy miału urozmaicony skład, różnych odpadów organicznych),
 • jeśli stosujemy kompostownik powinna to być konstrukcja zapewniająca odpowiednie przewietrzenie materiału,
 • kilka razy w roku pryzma powinna być przerabiana, tzn.: warstwy kompostowanego materiału powinny być przełożone w taki sposób, aby wierzchnie warstwy znalazły się w jej wnętrzu,
 • w razie potrzeby materiał powinien być zaszczepiony, tzn.: powinno się dostarczyć odpowiednich kultur mikroorganizmów, zazwyczaj rozwijają się one same, trafiając do materiału ziemi lub dodanego kompostu rozłożonego,
 • pryzma oraz kompostowniki powinny być przykryte, aby uchronić przed deszczem i śniegiem,
 • pryzmy i kompostowniki zimą powinny być przykryte folią, aby temperatura wewnątrz nie spadła poniżej zera.
 1. Lokalizacja przydomowego kompostownika powinna być zgodna z innymi obowiązującymi przepisami prawa.
 2. Zwalnia się w całości z obowiązku posiadania pojemnika lub worka na odpady wskazane w §3 ust. 1 pkt 2, lit. f w przypadku zadeklarowania przez właściciela nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych, spełanijących wymagania dotyczące kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych, określone w §3 niniejszego Regulaminu.

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Dzień dobry Panie Wójcie mam do Pana kilka pytań. Chciałabym się dowiedzieć co z połończeniem...

W ubiegłym roku zmieniliśmy ogrzewanie domu z węglowego na gazowe. Moje pytanie jest następujące: czy...

Witam serdecznie. Na początek chcę zaznaczyć, że brak planu zagospodarowania przestrzennego nie jest żadną przeszkoda...

Logowanie