pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili
  • Turniej Piłki Siatkowej Kobiet/Mężczyzn (10.03.2019) Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie oraz Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus zapraszają na Turniej Piłki Siatkowej Kobiet/Mężczyzn o Puchar Marka Wojtasa, Wójta Gminy Pawłów, który odbędzie się 10...
  • Budżet na 2019 rok uchwalony W dniu 28 grudnia 2018 r. Rada Gminy w Pawłowie jednogłośnie przyjęła budżet na 2018 rok.  Zakłada on wydatki na poziomie ponad 75 mln złotych, z czego ponad 20.5 mln...
  • Gmina Pawłów liderem inwestycji sportowych 20 grudnia w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie roku sportowego 2018. Wśród uhonorowanych samorządów znalazła się Gmina Pawłów, która bieżącym roku zakończyła realizację dwóch inwestycji z wykorzystaniem...
  • Zmiany w odpadach w nowym roku Od 1 stycznia 2019 roku na terenie gminy Pawłów zmianie ulegnie dotychczasowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Zaczną obowiązywać nowe stawki za odbiór odpadów, a także rozszerzona zostanie segregacja odpadów o...
  • SRWŚ: Premie na zakładanie działalności gospodarczej Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej informuje, iż w terminie od 7 do 25 stycznia 2019 r. przeprowadzi nabór wniosków dla osób chcących uruchomić działalność gospodarczą. Premie w wysokości 50 000 zł mogą...

,,Kochana Polsko” – koncert poświęcony 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

,,Kochana Polsko” – koncert poświęcony 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
11 czerwca
22:51 2018

Dnia 4 czerwca 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzepinie odbył się koncert pieśni patriotycznej pt. ,,Kochana Polsko”, poświęcony 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz pamięci patrona szkoły mjr. Jana Piwnika ,,Ponurego”, przygotowany przez chór szkolny VIOLINO.

W koncercie wystąpiły również solistki: Weronika Styk, Karolina Cioroch, Jagoda Orczyk i Zuzanna Wrona. W naszym programie artystycznym gościnnie wystąpiły również absolwentki naszej szkoły: Weronika Koprowska i Zuzanna Pocheć.
Podczas koncertu wybrzmiały pieśni, które powstawały na przełomie wielu lat aż do czasów współczesnych i są wyrazem głębokiej miłości do Ojczyzny, m.in. melodia ludowa, która powstała w 1914r. zatytułowana później ,,Wojenko, wojenko” i która znalazła szczególne miejsce w sercach żołnierzy polskich, hymn ,,Marsz Polonia” oraz utwór pochodzący z programu pt. ,,Święto Białego Orła”.
Inspiracją dla autora tekstu, kolejnego utworu pt. ,,Biały Krzyż”, który został zaprezentowany podczas koncertu, był napotkany w zakopiańskim lesie, brzozowy krzyż bez tabliczki (charakterystyczny element polskiego krajobrazu). Skromnym krzyżem z brzozowego drewna, często oznaczano partyzanckie mogiły, nieraz – bezimienne. Tekst piosenki wprost mówi, o pamięci, o poległych w boju, pochowanych w tych bezimiennych mogiłach.
W kolejnym utworze pt. ,,Kochana Polsko”, który stał się przewodnim utworem naszego koncertu, wybrzmiały dźwięki pełne zadumy i słowa, które mają szczególną wartość i znaczenie : ,,Kochana Polsko-mówię o Tobie dobrze, mówię o Tobie z dumą i troską, Jesteś drogim skarbem – Naszą Kochaną Polską”.
W naszym koncercie nie mogło zabraknąć pieśni – ballady, poświęconej Janowi Piwnikowi pt. ,,Major Ponury”, opisującej dzieje naszego patrona szkoły, bohatera świętokrzyskiej ziemi, żołnierza, oddanego całym sercem swojej Ojczyźnie.
Przed nami było wielu wybitnych i odważnych ludzi, którym zależało na tym, by Polska była silnym krajem, wnoszącym swój wkład w kulturę Europy. Obok żołnierzy, byli poeci, obok konstruktorów – nauczyciele, obok doświadczonych weteranów – dzieci i młodzież. Wszyscy oni tworzyli naszą historię. Dziś dołączamy i my. W wyśpiewanych pieśniach i utworach usłyszeliśmy część naszej wspólnej historii, którą tworzymy wciąż na nowo.
W ostatnim utworze naszego koncertu zabrzmiało tak:
Wyśpiewajmy najpiękniej, najprościej, tak jak śpiewa ptak, tak jak śpiewa wiatr. Te nuty słonecznej radości, niech rozkołyszą pieśnią świat.
Serdecznie dziękuję za przygotowanie i prezentacje utworów, wszystkim wykonawcom, chórowi szkolnemu VIOLINO oraz naszym wspaniałym solistkom.
Dziękuję również za udział w naszym koncercie uczniom naszej szkoły, rodzicom oraz gościom – Ewa Schmalenberg

O autorze

Sylwia Zapała

Sylwia Zapała

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku

Pobierz harmonogramy na 2019 rok

Kalendarz

Luty 2019
P W Ś C P S N
« Sty    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam. Hala sportowa działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. GOKSiR prowadzi swoją...

Witam. Potwierdzam że za halą sportową w okolicach placu zabaw jest planowana siłownia plenerowa. Gmina...

Szanowni Włodarze , wzrost cen za śmieci o 100% to chyba troche przesada...ja nawet nie...

Logowanie