pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Feliks Szczęsny Karnicki- pamięć o Nim w nas zawsze żyje

Feliks Szczęsny Karnicki- pamięć o Nim w nas zawsze żyje
02 maja
13:25 2022

W dniu 28 kwietnia odbyła się uroczystość nadania Publicznej Szkole Podstawowej w Chybicach imienia Feliksa Szczęsnego Karnickiego. Patron szkoły związany był z naszą miejscowością poprzez małżeństwo z mieszkanką Chybic- panią Haliną Felsz. Jako porucznik rezerwy został powołany do wojska w sierpniu 1939 roku i odniósł rany na początku wojny. Po inwazji rosyjskiej na Polskę, razem z innymi oficerami, wywieziono go do obozu w Starobielsku, a następnie zamordowano strzałem w tył głowy w Charkowie, w kwietniu 1940 roku.

 

Uroczystość nadania imienia szkole w Chybicach zaszczyciła swoją obecnością najbliższa rodzina Feliksa Szczęsnego Karnickiego- córka Hanna Karnicka- Młodkowska, syn Zbigniew Karnicki z małżonką Barbarą, Krzysztof Karnicki z córkami- Różą i Mają, Piotr Młodkowski. Przybyli również: Proboszcz Parafii w Chybicach- Ks. Marian Marszałek, Dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim- pani Renata Bilska, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii KO w Kielcach-pani Beata Niziołek, Wójt Gminy Pawłów- pan Marek Wojtas, Sekretarz Gminy Pawłów- pan Krzysztof Charemski, Kierownik Samorządowego Centrum Oświaty w Pawłowie- pani Róża Koszarska- Duda, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach- pan Krzysztof Jabłoński, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego- pani Mariola Gałka, Przewodniczący Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”- pan Paweł Rdzanek, panie ze Związku Harcerstwa Polskiego- Małgorzata Ślaska i Beata Nowak. W uroczystości brali udział radni Gminy Pawłów, sponsorzy, sołtysi, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół z terenu Gminy Pawłów, emerytowani nauczyciele, rodzice i uczniowie.

 

Nadanie imienia naszej szkole zostało poprzedzone uroczystościami kościelnymi- poświęceniem sztandaru i mszą. Podczas uroczystości w szkole zaprezentowano biogram Feliksa Szczęsnego Karnickiego, przygotowany przez syna Zbigniewa i odczytano Uchwałę Rady Gminy w sprawie nadania imienia Feliksa Szczęsnego Karnickiego Publicznej Szkole Podstawowej w Chybicach. Rodzice uczniów- jako fundatorzy sztandaru- przekazali go całej społeczności szkolnej, a uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Odśpiewano hymn szkoły, którego słowa odnoszą się do patriotycznej postawy patrona. Tekst hymnu napisała pani Dorota Sieniek, muzykę skomponował pan Jacek Śliwa. Odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Feliksowi Szczęsnemu Karnickiemu. Projekt tablicy przygotowała pani Małgorzata Śliwczyńska. Wartę honorową objęły zuchy pod komendą drużynowej Alicji Orłowskiej. Pamiątkowe gwoździe wbili przedstawiciele rodziny Karnickich, gości, nauczycieli i rodziców.

 

Po ceremonii nadania imienia szkole, uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym historycznie, poetycko i muzycznie przybliżyli realia życia patrona swojej szkoły. Autorką scenariusza uroczystości była pani Dorota Sieniek, a za przygotowania uczniów odpowiadały także polonistki: Dorota Maciąg i Dorota Wojtan, oprawę plastyczną przygotowały: Małgorzata Śliwczyńska i Beata Stańczak, oprawę muzyczną zapewnił chór pod batutą pana Jacka Śliwy, opiekę nad pocztem sprawowały: Małgorzata Łodej i Jolanta Gliwa, prowadzący uroczystość: Małgorzata Jarosz – Pożoga i Krzysztof Tutka.

 

Wzruszającymi momentami uroczystości były wspomnienia pani Hanny Karnickiej- Młodkowskiej i pana Zbigniewa Karnickiego dotyczące rodziców i rodzinnego domu- dworku w Chybicach. Wspomnieniowa podróż do ukochanych osób i miejsc z okresu dzieciństwa ilustrowana była prezentacją rodzinnych fotografii.

 

Zarówno dyrektor szkoły- pan Dariusz Linek, jak i Wójt Gminy Pawłów- pan Marek Wojtas, podkreślili fakt, iż Feliks Szczęsny Karnicki jest wzorem w różnych sytuacjach życia rodzinnego, zawodowego oraz postawy wobec ojczyzny.

 

Cała społeczność szkolna wyraża przekonanie, że postać Feliksa Szczęsnego Karnickiego- jako naszego patrona- będzie pozytywnie wpływać na wszechstronny rozwój uczniów i właściwie motywować ich do podejmowania odważnych działań, by przyszłość uczynić lepszą.

 

Składamy serdecznie podziękowania:

 • Rodzinie Karnickich- za wyrażenie zgody, abyśmy stali się strażnikami pamięci o Feliksie Szczęsnym Karnickim i uczynili go patronem naszej szkoły oraz za pomoc i wsparcie w czasie przygotowania publikacji i uroczystości nadania imienia.
 • Władzom Gminy, z Panem Wójtem Markiem Wojtasem na czele- za pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia.
 • Radzie Gminy- za podjęcie uchwały w sprawie nadania imienia szkoły.
 • Księdzu Proboszczowi- za odprawienie uroczystej Mszy św.
 • Całemu Gronu Pedagogicznemu- za wysiłek włożony w zaplanowanie, przygotowanie i realizację działań na rzecz nadania imienia.
 • Gorące podziękowanie kierujemy do p. Bożeny Perchel- za trud włożony w przygotowanie i opracowanie projektu sztandaru PSP im. Feliksa Szczęsnego Karnickiego.
 • Uczniom- za przygotowanie i udział w uroczystościach.
 • Pracownikom obsługi- za wkład włożony w przygotowania.
 • Rodzicom- za akceptację przedsięwzięcia, włączenie się w działanie i wsparcie finansowe.
 • Panu Grzegorzowi Ziei z firmy Roboty Ogólnobudowlane i Instalacyjne- za pomoc techniczną w organizacji dzisiejszej uroczystości.
 • Pani Agnieszce Bednarczyk- za wykonanie wizerunku Matki Boskiej Katyńskiej.
 • Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Bostowianki”- za pomoc w obsłudze uroczystości.
 • Pani Milenie Kaliście z lokalu „Karczma na Rozdrożu”- za wypożyczenie krzeseł.
 • Panu Bogusławowi Rafało, Kierownikowi Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Pawłowie- za zaangażowanie i pomoc techniczną w przygotowaniu uroczystości.
 • Sponsorom i przyjaciołom szkoły- za zaangażowanie i pomoc materialną:

 

Grzegorz Koprowski KUPNO I PRZERÓB DREWNA”

Michał Pożoga „Myjnia Bezdotykowa”

Radosław Głowacki Zakład Usługowo – Handlowy „Rad-Bud”

Katarzyna Turczyn ART. –DOM

Maciej Dąbrowski USŁUGI BHP

Jerzy Cieślik „Domino – Bruk”

Albert Adamczyk Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Ambrożów Autoserwis

Krzysztof Cieślik „Magrol”

Marian Bado Sklep Spożywczo – Przemysłowy

Sylwester Piórczyk „Dragon”

Andrzej Śliwczyński „Anmastyr” FPH

Danuta Sobkiewicz Sklep Spożywczo – Przemysłowy

Damian Kusiak HMB DYNAMIC Sp. z o.o

Piotr Jędrzejczyk „VENDEX”

Karol Kusiak „KA-RO SNAILS PRODUCTS”

Robert Piekarz „KA-RO SNAILS PRODUCTS”

Izabela Gulba Szkoła językowa „English Zone”

Łukasz Jeziorski „Boskie Smaki Catering”

Bank Spółdzielczy w Starachowicach

Adam Jagiełło, Piotr Maj, Rajmund Piasta – obsługa foto – video

 

 • Wszystkim gościom- za przybycie i uświetnienie swoją obecnością uroczystości nadania imienia Feliksa Szczęsnego Karnickiego Publicznej Szkole Podstawowej w Chybicach.

 

 

 

 

Opracowali: Dorota Maciąg, Dorota Wojtan, Dariusz Linek

Fotogaleria: Rajmund Piasta

 

Przetłumacz stronę

EnglishPolishUkrainian

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Dzień dobry.Czy mogę prosić o wykoszenie pobocza przy wyjeździe z Nowego Bostowa w kierunku Chybić?Wyjazd...

A Panu Tadkowi o co konkretnie chodzi?...

Bardzo dziękuje z odpowiedz....

Logowanie