pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków
07 października
17:01 2021

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Z inicjatywy  nauczycieli języka angielskiego p. Edyty Dawiec i języka polskiego p. Elżbiety Madej uczniowie klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach przystąpili do obchodów tego święta.

Spotkanie rozpoczęto  przywitaniem się w różnych językach, tych które uczniowie już znają, jak również po czesku, hiszpańsku, włosku, grecku i rumuńsku. Następne podczas krótkiego wykładu zapoznano uczniów z informacjami dotyczącymi języków indoeuropejskich oraz ich podziału na poszczególne rodziny. Wiedza ta pozwala zrozumieć iż języki, które należą do tej samej rodziny są do siebie podobne i łatwiej jest się ich nauczyć.

Później czteroosobowe zespoły przystąpiły do rozmaitych konkurencji językowych. Zadaniem uczniów były m.in. zagadki muzyczne polegające na rozpoznaniu tradycyjnych melodii: greckiej, rosyjskiej i szkockiej oraz rozpoznanie w jakim języku został wykonany wysłuchany utwór. Ponadto uczniowie poznawali angielskie idiomy i wyszukiwali polskich odpowiedników do angielskich przysłów.

Nie zabrakło również konkurencji związanych z językiem ojczystym. Siódmoklasiści uzupełniali przysłowia, wyjaśniali sens związków frazeologicznych, ustalali, poprawność językową wyrazów, odkrywali, że w polszczyźnie mamy wiele słów, które brzmią tak samo, a znaczą zupełnie coś innego.

Wszystkie konkurencje okazały się świetną zabawą, pomagającą w odkrywaniu zawiłości języków obcych oraz własnego rodzimego języka.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę.

Opracowała: Edyta Dawiec

Fotogaleria:

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. W przedmiotowej sprawie proszę o kontakt z Referatem Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Planowania...

Witam serdecznie. Montaż oświetlenia ulicznego na odcinku od Dąbrowy do Kalkowa planowany jest na przyszły...

Witam serdecznie. Obowiązek utrzymania w czystości chodnika przylegającego do posesji ciąży na właścicielu posesji. Jednak...

Logowanie