pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili
  • Zaproszenie: Ferie zimowe z GOKSiR Pawłów Serdecznie zapraszamy dzieci (w wieku od 7 lat) i młodzież do korzystania z oferty Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie podczas ferii zimowych. ...
  • Gminny Sztab WOŚP szykuje się na finał! 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej! W tym roku gmina Pawłów, wzorem ubiegłego również powołała ponad 60 osobowy sztab wolontariuszy kwestujących 13 stycznia na terenie naszej gminy. Do...
  • Gmina Pawłów liderem inwestycji sportowych 20 grudnia w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie roku sportowego 2018. Wśród uhonorowanych samorządów znalazła się Gmina Pawłów, która bieżącym roku zakończyła realizację dwóch inwestycji z wykorzystaniem...
  • Zmiany w odpadach w nowym roku Od 1 stycznia 2019 roku na terenie gminy Pawłów zmianie ulegnie dotychczasowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Zaczną obowiązywać nowe stawki za odbiór odpadów, a także rozszerzona zostanie segregacja odpadów o...
  • Zaproszenie: II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie – Godowie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie – Godowie oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji  w...

Echo Dnia: Mieszkańcy gmin powiatu starachowickiego za wodę i ścieki zapłacą trochę drożej. Najtaniej w Gminie Pawłów!

Echo Dnia: Mieszkańcy gmin powiatu starachowickiego za wodę i ścieki zapłacą trochę drożej. Najtaniej w Gminie Pawłów!
08 lutego
10:33 2014

Najwięcej zapłacą mieszkańcy Starachowic i gminy Wąchock. Najtaniej, choć drożej niż w zeszłym roku, będzie w gminie Pawłów.

Większość rad gmin w powiecie starachowickim uchwaliło dopłaty do wody i ścieków. Pomoc ma odciążyć domowe budżety. Sprawdziliśmy, w której gminie pod tym względem mieszka się najtaniej, a w której najdrożej.

Porównanie opłat w pow. starachowickim, oprac. EchoDnia

Porównanie opłat w pow. starachowickim, oprac. EchoDnia

Starachowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie podwyższyło z początkiem nowego roku i tak wysokich stawek. Zgodnie z nimi metr sześcienny wody kosztuje 3,76 złotego, a odebranie metra sześciennego ścieków – 7,28 złotego. Stare taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i ścieki mają obowiązywać do końca roku.

Mimo że stawki pozostały na starym poziomie, mieszkańcy Starachowic i tak zapłacą za wodę więcej niż w 2013 roku. W zeszłym roku z gminnego budżetu do każdego metra sześciennego odprowadzanych ścieków miasto dokładało 60 groszy dopłaty. Kosztowało to miejski budżet 800 tysięcy złotych. W tym roku radni nie przeznaczyli pieniędzy na dopłaty. Mieszkańcy zapłacą więc 11 złotych i 4 grosze za pobranie metra sześciennego wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków.

W górę pójdą też opłaty abonamentowe. Wzrosty nie są duże, średnio o 19 groszy miesięcznie na mieszkanie. Najwięcej zapłacą mieszkający w domkach jednorodzinnych, które rozliczane są co dwa miesiące – o 39 groszy miesięcznie więcej niż dotychczas. Najwyższa opłata abonamentowa dotyczy gospodarstw, gdzie odczyt wodomierza następuje co miesiąc – 8,38 złotego. W gospodarstwach, gdzie wodomierz odczytywany jest co dwa miesiące opłata abonamentowa wyniesie 4,19 złotego. W najlepszej sytuacji są gospodarstwa, gdzie wodomierz odczytywany jest raz na kwartał. Opłata abonamentowa wynosi wówczas 2,80 złotego.

W Wąchocku bez dopłat

Mieszkańcy Gminy Wąchock podobnie jak w zeszłym roku za wodę i ścieki muszą zapłacić wyłącznie z własnej kieszeni. Gmina nie będzie dopłacać ani do wody, ani do ścieków.
Mieszkańcy gminy korzystają z wody z trzech ujęć: z Trębowca, Rataj oraz Skarżyska. Stawki za metr sześcienny są różne w zależności od ujęcia. Najtaniej za wodę płacą mieszkańcy Parszowa, którzy mają wodę ze Skarżyska – 3,21 złotego za metr sześcienny.

Mieszkańcy części gminy, do których dociera woda z Trębowca płacą tak jak mieszkańcy Starachowic i Mirca – po 3,76 złotego. Najdroższa woda pochodzi z ujęcia w Ratajach i kosztuje 4,89 złotego brutto. Ścieki z gminy trafiają doprowadzonej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Oczyszczalni w Starachowicach. Koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków to 7,28 złotego.

Najdrożej za wodę i ścieki zapłacą ci, którzy mają wodę z ujęcia w Ratajach – 12,17 złotego. Pozostali mieszkańcy zapłacą odpowiednio 11.04 złotego (woda z Trębowca) oraz 10,49 złotego (woda ze Skarżyska). Opłaty abonamentowe dla ujęcia w Trębowcu i Ratajach są takie jak w Starachowicach. Opłata abonamentowa dla mieszkańców Parszowa to 4,19 złotego.

W Mircu bez zmian

W gminie obowiązują takie same stawki zaproponowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jak w Starachowicach. Gmina Mirzec nie dopłaca za mieszkańców do wody, dopłaca za to 1,80 złotego do każdego metra sześciennego ścieków. Wszystko po to, żeby zachęcić mieszkańców do podłączania domów do kanalizacji. W tegorocznym budżecie na dopłaty do odprowadzanych ścieków zarezerwowano 90 tysięcy złotych.

Wysokość dopłaty nie zmieniła się od zeszłego roku i wynosi 1,80 złotego. Koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków dla mieszkańców gminy Mirzec to – po uwzględnieniu dopłaty z budżetu gminy – 5,48 złotego. Cena wody jest taka sama jak w Starachowicach i wynosi 3,76 złotego. Łatwo policzyć, że za metr sześcienny wody i ścieków właściciele gospodarstw podłączonych do kanalizacji zapłacą 9,24 złotego. Jeśli chodzi o opłaty abonamentowe, obowiązują stawki takie jak w Starachowicach.

Brody jak w 2013 roku

W gminie Brody większość mieszkańców korzysta z wody z Trębowca dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i kanalizacji w Starachowicach. Tylko Krynki i część Brodów ma wodę z Krynek. Różnicy w cenie wody z poszczególnych ujęć nie ma – wszyscy płacą po 3,76 złotego. Dopłat do wody gmina nie stosuje. Opłaty abonamentowe dla gospodarstw zaopatrywanych w wodę z Trębowca są takie jak w Starachowicach, dla gospodarstw zaopatrywanych w wodę z Krynek wynoszą 4,41 złotego.

Ścieki odbiera Zakład Gospodarki Komunalnej w Brodach. Cena ich odbioru w 2014 roku, podobnie jak rok temu, będzie wynosić 6,85 złotego za metr sześcienny. Nie zmieni się też wysokość zeszłorocznych dopłat do metra sześciennego ścieków. Dopłata nadal wynosi 2,82 złotego, dzięki czemu mieszkańcy z własnej kieszeni za odbiór nieczystości będą płacić 4,03 złotego za metr sześcienny.

Najtaniej w Pawłowie

Drożej niż rok temu, ale najtaniej w powiecie. Gmina Pawłów jako jedyna dopłaca do zarówno do ceny wody jak i do ścieków. Do metra sześciennego wody gmina dopłaci 16 groszy, (0,24 grosze w 2013 roku), do ścieków – 4,03 złotego (3,84 złotego w 2013). Dopłata do ścieków poszła w górę, bo władzom gminy zależy, aby jak najwięcej mieszkańców podłączało gospodarstwa do kanalizacji. Obecnie dopłata pokrywa ponad połowę kosztów odprowadzenia ścieków. Metr sześcienny ścieków kosztuje 7,73 złotego, dopłata – 4,03. Ludzie płacą 3,70 złotych netto, czyli 4 złote brutto. Po uwzględnieniu dopłat również woda w Pawłowie kosztuje najmniej –3,13 złotego.

Nowością od 1 stycznia tego roku są opłaty abonamentowe, dotychczas mieszkańcom gminy całkowicie nieznane. Opłata abonamentowa za każdy licznik wynosi 1,95 złotego.

Autor: Monika Nosowicz-Kaczorowska
Źródło: echodnia.eu

O autorze

Piotr Maj

Piotr Maj

Kierownik Referatu Organizacyjnego, Urząd Gminy w Pawłowie, tel. 41 272 16 14 wew. 114

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku

Pobierz harmonogramy na 2019 rok

Kalendarz

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
« Gru    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Dzień dobry. Od nowego roku uległy zmianie stawki za odbiór odpadów komunalnych. Więcej informacji: https://pawlow.pl/zmiany-w-odpadach-w-nowym-roku/...

Czy zmieniły się bądź zmienią się stawki opłat za odbiór śmieci?...

Witam serdecznie. Gmina zajmuje się utrzymaniem tylko dróg gminnych. Są to drogi o stosunkowo...

Logowanie