pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili

Echo Dnia: Mieszkańcy gmin powiatu starachowickiego za wodę i ścieki zapłacą trochę drożej. Najtaniej w Gminie Pawłów!

Echo Dnia: Mieszkańcy gmin powiatu starachowickiego za wodę i ścieki zapłacą trochę drożej. Najtaniej w Gminie Pawłów!
08 lutego
10:33 2014

Najwięcej zapłacą mieszkańcy Starachowic i gminy Wąchock. Najtaniej, choć drożej niż w zeszłym roku, będzie w gminie Pawłów.

Większość rad gmin w powiecie starachowickim uchwaliło dopłaty do wody i ścieków. Pomoc ma odciążyć domowe budżety. Sprawdziliśmy, w której gminie pod tym względem mieszka się najtaniej, a w której najdrożej.

Porównanie opłat w pow. starachowickim, oprac. EchoDnia

Porównanie opłat w pow. starachowickim, oprac. EchoDnia

Starachowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie podwyższyło z początkiem nowego roku i tak wysokich stawek. Zgodnie z nimi metr sześcienny wody kosztuje 3,76 złotego, a odebranie metra sześciennego ścieków – 7,28 złotego. Stare taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i ścieki mają obowiązywać do końca roku.

Mimo że stawki pozostały na starym poziomie, mieszkańcy Starachowic i tak zapłacą za wodę więcej niż w 2013 roku. W zeszłym roku z gminnego budżetu do każdego metra sześciennego odprowadzanych ścieków miasto dokładało 60 groszy dopłaty. Kosztowało to miejski budżet 800 tysięcy złotych. W tym roku radni nie przeznaczyli pieniędzy na dopłaty. Mieszkańcy zapłacą więc 11 złotych i 4 grosze za pobranie metra sześciennego wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków.

W górę pójdą też opłaty abonamentowe. Wzrosty nie są duże, średnio o 19 groszy miesięcznie na mieszkanie. Najwięcej zapłacą mieszkający w domkach jednorodzinnych, które rozliczane są co dwa miesiące – o 39 groszy miesięcznie więcej niż dotychczas. Najwyższa opłata abonamentowa dotyczy gospodarstw, gdzie odczyt wodomierza następuje co miesiąc – 8,38 złotego. W gospodarstwach, gdzie wodomierz odczytywany jest co dwa miesiące opłata abonamentowa wyniesie 4,19 złotego. W najlepszej sytuacji są gospodarstwa, gdzie wodomierz odczytywany jest raz na kwartał. Opłata abonamentowa wynosi wówczas 2,80 złotego.

W Wąchocku bez dopłat

Mieszkańcy Gminy Wąchock podobnie jak w zeszłym roku za wodę i ścieki muszą zapłacić wyłącznie z własnej kieszeni. Gmina nie będzie dopłacać ani do wody, ani do ścieków.
Mieszkańcy gminy korzystają z wody z trzech ujęć: z Trębowca, Rataj oraz Skarżyska. Stawki za metr sześcienny są różne w zależności od ujęcia. Najtaniej za wodę płacą mieszkańcy Parszowa, którzy mają wodę ze Skarżyska – 3,21 złotego za metr sześcienny.

Mieszkańcy części gminy, do których dociera woda z Trębowca płacą tak jak mieszkańcy Starachowic i Mirca – po 3,76 złotego. Najdroższa woda pochodzi z ujęcia w Ratajach i kosztuje 4,89 złotego brutto. Ścieki z gminy trafiają doprowadzonej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Oczyszczalni w Starachowicach. Koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków to 7,28 złotego.

Najdrożej za wodę i ścieki zapłacą ci, którzy mają wodę z ujęcia w Ratajach – 12,17 złotego. Pozostali mieszkańcy zapłacą odpowiednio 11.04 złotego (woda z Trębowca) oraz 10,49 złotego (woda ze Skarżyska). Opłaty abonamentowe dla ujęcia w Trębowcu i Ratajach są takie jak w Starachowicach. Opłata abonamentowa dla mieszkańców Parszowa to 4,19 złotego.

W Mircu bez zmian

W gminie obowiązują takie same stawki zaproponowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jak w Starachowicach. Gmina Mirzec nie dopłaca za mieszkańców do wody, dopłaca za to 1,80 złotego do każdego metra sześciennego ścieków. Wszystko po to, żeby zachęcić mieszkańców do podłączania domów do kanalizacji. W tegorocznym budżecie na dopłaty do odprowadzanych ścieków zarezerwowano 90 tysięcy złotych.

Wysokość dopłaty nie zmieniła się od zeszłego roku i wynosi 1,80 złotego. Koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków dla mieszkańców gminy Mirzec to – po uwzględnieniu dopłaty z budżetu gminy – 5,48 złotego. Cena wody jest taka sama jak w Starachowicach i wynosi 3,76 złotego. Łatwo policzyć, że za metr sześcienny wody i ścieków właściciele gospodarstw podłączonych do kanalizacji zapłacą 9,24 złotego. Jeśli chodzi o opłaty abonamentowe, obowiązują stawki takie jak w Starachowicach.

Brody jak w 2013 roku

W gminie Brody większość mieszkańców korzysta z wody z Trębowca dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i kanalizacji w Starachowicach. Tylko Krynki i część Brodów ma wodę z Krynek. Różnicy w cenie wody z poszczególnych ujęć nie ma – wszyscy płacą po 3,76 złotego. Dopłat do wody gmina nie stosuje. Opłaty abonamentowe dla gospodarstw zaopatrywanych w wodę z Trębowca są takie jak w Starachowicach, dla gospodarstw zaopatrywanych w wodę z Krynek wynoszą 4,41 złotego.

Ścieki odbiera Zakład Gospodarki Komunalnej w Brodach. Cena ich odbioru w 2014 roku, podobnie jak rok temu, będzie wynosić 6,85 złotego za metr sześcienny. Nie zmieni się też wysokość zeszłorocznych dopłat do metra sześciennego ścieków. Dopłata nadal wynosi 2,82 złotego, dzięki czemu mieszkańcy z własnej kieszeni za odbiór nieczystości będą płacić 4,03 złotego za metr sześcienny.

Najtaniej w Pawłowie

Drożej niż rok temu, ale najtaniej w powiecie. Gmina Pawłów jako jedyna dopłaca do zarówno do ceny wody jak i do ścieków. Do metra sześciennego wody gmina dopłaci 16 groszy, (0,24 grosze w 2013 roku), do ścieków – 4,03 złotego (3,84 złotego w 2013). Dopłata do ścieków poszła w górę, bo władzom gminy zależy, aby jak najwięcej mieszkańców podłączało gospodarstwa do kanalizacji. Obecnie dopłata pokrywa ponad połowę kosztów odprowadzenia ścieków. Metr sześcienny ścieków kosztuje 7,73 złotego, dopłata – 4,03. Ludzie płacą 3,70 złotych netto, czyli 4 złote brutto. Po uwzględnieniu dopłat również woda w Pawłowie kosztuje najmniej –3,13 złotego.

Nowością od 1 stycznia tego roku są opłaty abonamentowe, dotychczas mieszkańcom gminy całkowicie nieznane. Opłata abonamentowa za każdy licznik wynosi 1,95 złotego.

Autor: Monika Nosowicz-Kaczorowska
Źródło: echodnia.eu

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. Gmina Pawłów nie dofinansowuje budowy stawów. Dofinansowanie tego typu budowli było realizowane przez...

Witam serdecznie. Inwestycja w zakresie wymiany oświetlenia ulicznego cały czas trwa. Pierwotnie zgodnie z podpisaną...

Szanowny Panie Wójcie, proszę o informację co z modernizacją oświetlenia przy drodze wojewódzkiej w Pawłowie/Warszówku...

Logowanie