pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

„Człowiek, chemia , środowisko”

„Człowiek, chemia , środowisko”
29 maja
18:46 2018

W codziennym pędzie warto się czasem zatrzymać na chwilę, popatrzeć wokół i rozkoszować się spokojem. Aby ta chwila była przyjemna najlepiej robić to na łonie natury. O potrzebie dbałości o środowisko uczniowie naszej szkoły przypomnieli 24.05.2018 podczas spotkania całej braci uczniowskiej.

Rozpoczęło się ono od pokazu „Kolorowa chemia. Podczas tej nietypowej lekcji chemii p. Renata Radecka w asyście uczniów klasy siódmej zaprezentowała uczniom klas I-VI oraz oddziału przedszkolnego wiele ciekawostek z otaczającego nas świata na podstawie wspólnie przeprowadzonych doświadczeń fizyko-chemicznych. Było to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy.

W pierwszym doświadczeniu zatytułowanym „podwodny ogród” dzieci obserwowały jak drobinki kolorowych soli metali ciężkich w roztworze szkła wodnego przekształcają się w iście przecudny, wielobarwny ogród, który powstaje od momentu „zasadzenia ziarenek” do pełnego rozkwitu w zaledwie 30 min.

Kolejne doświadczenia bazowały na kolorowych barwikach oraz substancjach wykorzystywanych w życiu codziennym, tj. ocet, olej, mleko, soda oczyszczona, pieprz, płyn do naczyń czy kukurydza. Młodzi przyrodnicy z zaciekawieniem obejrzeli doświadczenia: „kolorowe jojo”, „tańczące kolory” na mleku, „uciekający pierz”, „lampa lawa”, „kolorowa piana” (a’la wulkan), „skaczący popcorn”, „samo pompujący się balon” oraz uczyli się jak wykonać eksperyment pt. „nurek Kartezjusza”.

Odbyte zajęcia laboratoryjne z pewnością, wprowadziły Naszych uczniów w świat fascynującej i niezwykle ciekawej dziedziny nauki jaką jest chemia i zachęciły do odkrywania zagadek naszej planety Ziemi.

W dalszej części dzieci obejrzały filmy omawiające efekt cieplarniany, gospodarkę odpadami i możliwe działania uczniów zmierzające do redukcji ich wpływu na środowisko. Po projekcji wyłonione w wyniku losowania grupy uczniów kl.4-6 rozwiązywały testy dotyczące tematyki filmów.

Wszyscy, którzy rozwiązywali testy otrzymali „zdrowe” nagrody w postaci owoców. Spotkanie uczniów wzbogaciły wiersze. Jeden z nich wygłoszony na koniec imprezy to obietnica złożona przyrodzie w imieniu wszystkich obecnych dzieci. Mówiła ona o tym, że wprowadzą one w swoje życie nowe nawyki codzienne aby bronić przed zagrożeniami Nasza Ziemię.

Opracowanie: I. Pocheć, R. Radecka, I. Kusiak

O autorze

Grażyna Turek

Grażyna Turek

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2018 roku

Pobierz harmonogramy na 2017 rok

Kalendarz

Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Panie Wójcie czy można się jeszcze dopisać do tej fotowoltaniki...

Dzieci chętnie wzięły udział w akademii, pięknie mówiły wierszyki i śpiewały. Gratulacje dla Pań za...

Wybory, wyborami, a ugór w Chybicach jak stal tak stoi... Panie Wójcie miło z Pana...

Logowanie