Bezpieczni online

„Działajmy razem!” – to hasło tegorocznej edycji obchodzonego 9 lutego Dnia Bezpiecznego Internetu. W obecnej sytuacji – pandemii i zdalnej edukacji nabiera ono szczególnego znaczenia, gdyż od nas wszystkich: dorosłych, dzieci i młodzieży zależeć będzie bezpieczeństwo młodych internautów.
W klasach 4-8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach działania w ramach DBI nie ograniczyły się do jednodniowej akcji, ale potrwają przez dwa tygodnie. Na lekcjach informatyki prowadzone są pogadanki, dyskusje, quizy, uczniowie oglądają filmy edukacyjne i wykonują prace plastyczne. Wszystkie te przedsięwzięcia mają na celu uświadomienie młodym użytkownikom internetu, jakie zagrożenia niesie ze sobą nieograniczony dostęp do sieci: cyberprzemoc, hejt, niebezpieczne treści, niebezpieczne znajomości, kradzieże, wyłudzanie danych, uzależnienie, FOMO. Uczniowie dowiadują się jak zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo online, chronić dane i wizerunek, jak radzić sobie z agresją w sieci, gdzie szukać pomocy. Poznają zasady netykiety i uczą się współodpowiedzialności za to, aby wirtualna rzeczywistość była miejscem przyjaznym dla wszystkich.
Aby tak się stało musimy pamiętać o przestrzeganiu poniższych zasad:
- Nie podajemy w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu i innych tego typu danych. Stosujemy trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacjami liter i cyfr. Pamiętamy, że hasła są tajne i należy je chronić.
- Bez zgody rodziców nie publikujemy w sieci i nikomu nie przesyłamy zdjęć swoich oraz osób, które nie wyraziły na to zgody.
- Jeżeli wiadomość, którą otrzymaliśmy jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadamy na nią. Uważamy na e-maile otrzymane od nieznajomych, nie otwieramy podejrzanych załączników i nie korzystamy z załączonych linków.
- Pamiętamy, że spotkania z osobami poznanymi w sieci mogą być niebezpieczne.
- Internet to skarbnica wiedzy, ale nie wszystkie informacje, które w nim znajdujemy są prawdziwe.
- Szanujemy innych użytkowników Internetu, przestrzegamy zasad netykiety.
- Szanujemy prawo własności w sieci. Jeżeli posługujemy się materiałami znalezionymi w Internecie, podajemy źródło ich pochodzenia.
- Nie spędzamy całego wolnego czasu przy komputerze. Ustalamy sobie limity czasowe i staramy się ich nie przekraczać.
- Dbamy o swój komputer i dane – korzystamy z programów antywirusowych.
- Jeżeli coś nas w Internecie zaniepokoi lub przestraszy, koniecznie informujemy o tym rodziców lub inną zaufaną osobę. Możemy też skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci młodzieży dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci.
wiem że wielu (prawie wszystkim) mieszkańcom to wszystko. A potem wielkie zdziwko jak się okaże...