pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili

„Bezcenne krople” – wycieczki edukacyjne.

„Bezcenne krople” – wycieczki edukacyjne.
Czerwiec 11
10:04 2019

W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy piątej PSP w Radkowicach uczestniczyli w wycieczkach edukacyjnych. Pierwsza z nich odbyła się do Świętej Katarzyny – miejscowości położonej tuż przy granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u podnóża najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Łysicy (612 m n.p.m.). Lekcję na łonie przyrody rozpoczęliśmy od wędrówki czerwonym szlakiem do źródełka świętego Franciszka. W tym malowniczym miejscu, w otoczeniu prastarej puszczy jodłowej, uczniowie wysłuchali legendy związanej ze źródełkiem, odwiedzili znajdującą się nieopodal kapliczkę świętego Franciszka oraz miejsce pamięci narodowej – zbiorowe mogiły ofiar hitlerowskiego terroru, gdzie w skupieniu wysłuchali historii dotyczącej tamtych dni. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na skraju puszczy, aby podziwiać murowaną, krytą gontem kapliczkę Janikowskich zwaną kapliczką Żeromskiego. Zaglądając przez jej okna uczniowie mogli dojrzeć na wewnętrznej ścianie podpis Stefana Żeromskiego: „Stefan Żeromski … d. 2 sier. 1882”. Opuszczając Puszczę Jodłową, o której wspomina w swej twórczości pisarz, wstąpiliśmy do klasztoru sióstr bernardynek. Wejście przez niewielkie krużganki zwane obchodami, prowadziło nas do kościoła, w którym znajduje się figura patronki – według tradycji wykonana z drewna cyprysowego i przywieziona z Algieru. To był ostatni punkt naszej wycieczki. Uczniowie zmęczeni trudami pieszej wędrówki, ale bogatsi o nowe doświadczenia, powrócili do swojej szkoły.

Kolejna wycieczka to wyjazd do Stacji Uzdatniania Wody. Podczas wycieczki do ujęcia wody Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ze Starachowic, które znajduje się w Trębowcu, dzieci zobaczyły, jak zbudowane jest i jak działa ujęcie wody. Dowiedzieli się, że miasto Starachowice jest zaopatrywane w wodę z ujęcia w Trębowcu pozyskiwaną z 7 studni głębinowych z utworów jurajskich. Woda ta posiada bogaty skład mikroelementów m.in. magnezu, potasu, sodu oraz charakteryzuje się podwyższoną zawartością żelaza. W trakcie oprowadzania pracownik wodociągów w ciekawy sposób wyjaśnił, skąd bierze się woda, którą mamy na co dzień w kranach. Uczniowie uczestniczyli w procesie filtrowania wody. Poznali schemat filtracji. Woda jest poddana natlenieniu, czyli napowietrzeniu w celu wytrącenia związków żelaza. W komorze reakcji związki z formy ciekłej przechodzą w formę stałą czyli osad, który zatrzymuje się w filtrach pospiesznych. Tak oczyszczona woda trafia do zbiornika retencyjnego. Dzięki temu mogli poznać dokładnie „drogę”, jaką musi pokonać woda, aby mogła trafić do naszych mieszkań. Na tej nietypowej lekcji dzieci zaznajomiły się ze sposobami uzdatniania wody, poznały metody usuwania mikrobiologicznych zanieczyszczeń poprzez chlorowanie podchlorynem sodu powstającego w elektrolizie chlorku sodu (soli kuchennej). Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia miejsca i urządzenia, gdzie przebiega cały proces.

Ostatnia wycieczka to wyjazd do Starachowic, gdzie odwiedziliśmy Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, tzw. Sanepid. W trakcie zwiedzania Stacji uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję zaznajomić się z zadaniami tej placówki oraz poznać zakres zadań i obowiązków pracowników. Uczniowie wzięli udział w ciekawych eksperymentach, obserwowali jak bada się twardość wody, mogli również na własne oczy zaobserwować jak rozwijają się szczepy bakterii oraz wziąć udział w interesujących pogadankach przygotowanych przez pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wizyta była udana dzięki pracownikom Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy niezwykle merytorycznie i wyczerpująco, a przy tym w interesujący sposób przekazali wiele cennych informacji naszym uczniom.

Opiekę nad uczniami podczas wszystkich wycieczek sprawowali nauczyciele odpowiedzialni za wdrożenie działań innowacyjnych: Katarzyna Zabawska i Jolanta Gliwa.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach – oddział Trębowiec oraz pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Starachowicach za miłe przyjęcie, za spacer po ścieżce edukacyjnej i zwiedzanie obiektu.

Serdeczne podziękowania kierujemy również do Wójta Gminy Pawłów Pana Marka Wojtasa za wsparcie jakiego nam udzielił podczas realizacji naszej innowacji.

 

Opracowanie: Jolanta Gliwa i Katarzyna Zabawska
Fotogaleria:

O autorze

Mariusz Komenda

Mariusz Komenda

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pawłowie

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku

Pobierz harmonogramy na 2019 rok

Kalendarz

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Witam serdecznie. W sprawie korzystania z hali sportowej należy się bezpośrednio kontaktować z dyrektorem GOKSiR...

Witam serdecznie. Temat reaktywacji kursów autobusowych jest mi znany. Ja także uważam że gmina Powinna...

Witam serdecznie. Na temat drogi w Szerzawach pisałem już wielokrotnie. Ostatnie odpowiadałem na pytanie w...

Logowanie