pawlow.pl

Aktualności

 Z ostatniej chwili
  • Kontynuujemy inwestycje. Budżet gminy Pawłów na 2020 r. 30 grudnia 2019 r. Rada Gminy w Pawłowie jednogłośnie przyjęła budżet na 2020 rok. Zakłada on wydatki na poziomie prawie 85 mln złotych, z czego ponad 18 mln złotych to...
  • Zaproszenie: Ferie zimowe 2020 z GOKSiR Pawłów Serdecznie zapraszamy dzieci (w wieku od 7 lat) i młodzież do korzystania z oferty Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie podczas ferii zimowych. ...
  • Uwaga dzwonią oszuści!!! W ostatnim czasie na terenie naszej gminy odnotowano próby wyłudzeń pieniędzy od osób starszych tzw. metodą NA WNUCZKA/NA POLICJANTA....
  • Informacja o kwalifikacji wojskowej w 2020 roku Wójt Gminy Pawłów informuje, że dla osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji  wojskowej z terenu gminy Pawłów, Powiatowa Komisja Lekarska w Starachowicach (ul. Borkowskiego 4, 27-200 Starachowice, budynek Starostwa...
  • Dofinansowanie do sterylizacji psów i kotów w 2020 roku Wójt gminy Pawłów Marek Wojtas podpisał zarządzenie w sprawie ustalenia „Regulaminu dofinansowania do zabiegów sterylizacji lub kastracji psów i kotów na terenie gminy Pawłów w 2020 roku....

Aktywny Senior – podsumowanie projektów 2019

Aktywny Senior – podsumowanie projektów 2019
14 stycznia
09:30 2020

Gmina Pawłów jest typową gminą rolniczą, zaś jej mieszkańcy-osoby starsze z racji wykonywania ciężkiej pracy fizycznej są szczególnie narażeni na dolegliwości kostno-stawowe.

Stowarzyszenie Klub Seniora w Pawłowie wychodzi naprzeciw zgłaszanym potrzebom zajęć ruchowych, gdyż dzięki takim zajęciom seniorzy mają szanse w znaczący sposób zatrzymać rozwój problemów zdrowotnych, odczuć radość życia i wyraźnie poprawić samopoczucie.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie pozyskało środki finansowe w ramach projektów:

  • Aktywny Senior (AS) współfinansowany przez Samorząd Gminy w Pawłowie
  • Aktywny Senior 2019 współfinansowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach

Powyższe projekty pozwoliły na zorganizowanie 10 wyjazdów do soleckich wód siarczkowych w ramach, których prowadzone były 30-to minutowe zajęcia aqua aerobik, kąpiele w leczniczej wodzie siarczkowej oraz pływanie i inne formy relaksu i rekreacji, łącznie w wymiarze 2,5 godziny zegarowe.

W projekcie uczestniczyła ponad 80-cio osobowa grupa seniorów, którzy rotacyjnie w 30-to osobowych grupach korzystali z wyjazdów na basen w oparciu o sporządzone i potwierdzone przez uczestników listy.

W ramach omawianych projektów zorganizowano również 10 Warsztatów tanecznych BANTO na sali gimnastycznej będącej w użyczeniu Szkoły Podstawowej w Pawłowie.

Zajęcia prowadzone były 1 raz w tygodniu w okresie od 01.04.2019 do 07.12.2019 r.

 Łącznie zrealizowano 10 zajęć w 20-to osobowych grupach seniorów 50+ pod kierunkiem profesjonalnego instruktora.

Taniec jest jednym ze środków terapeutycznych i środkiem antydepresyjnym, znacznie przyjemniejszym i zdrowszym, niż zażywanie leków. Medycyna wykorzystuje go, jako pomoc w walce z chorobami. Jest też niezwykle skutecznym lekiem przedłużającym młodość osób starszych.

 Zajęcia o charakterze taneczno – ruchowym skierowane do seniorów pozwoliły na poznanie różnych form tanecznych: tańców w kręgu i improwizacji, ćwiczeń i zabaw ruchowych oraz metod relaksacyjnych. Zrealizowany został cel sprowadzający się do pobudzenia aktywnego działania przez taniec i ruch; poznawania różnych form artystycznego wyrazu, rozwijania zainteresowań, integracji, dbanie o prawidłową postawę ciała, kondycję fizyczną i psychiczną, a także, a może przede wszystkim, dobra zabawa.

Opisane wyżej rezultaty zostały potwierdzone w bezpośrednich kontaktach z uczestnikami, którzy z wielkim uznaniem wypowiadali się na temat walorów leczniczej wody siarczkowej oraz korzyści osiągniętych w trakcie pobytu na basenie, a także w trakcie zajęć tanecznych. Dodatkowo gimnastyka dla seniorów realizowana w grupie zmniejszyła poczucie izolacji i poprawiła ich stan psychiczny.  Aktywność ruchowa wpłynęła na pozytywną samoocenę stanu zdrowia seniorów, a tym samym podejścia do świata, robienia planów i zadowolenia z życia. Opisane przedsięwzięcia przyczyniły się w trwały sposób do poprawy stanu zdrowia beneficjentów. Stowarzyszenie w miarę posiadanych środków będzie starało się kontynuować tę formę aktywnego spędzania wolnego czasu.

Opracowała: Stanisława Pepaś

O autorze

Piotr Maj

Piotr Maj

Kierownik Referatu Organizacyjnego, Urząd Gminy w Pawłowie, tel. 41 272 16 14 wew. 114

Brak komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma jeszcze komentarzy, chcesz dodać teraz?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Harmonogram odbioru odpadów w 2020 roku

Pobierz harmonogramy na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Archiwum

Ostatnie komentarze

Panie Wójcie, Dlaczego przez całą noc świacą się światła w Jaworze i w Warszówku Wagony...

Witam Panie Wojcie Prosimy o przekazanie dalej aby ktoś zajął się wołaniem drogi od szkoły...

Dzień dobry Panie Wojcie Kiedy w Jadownikach Działkach będzie wykonane pobocze i rowy? Prosimy już...

Logowanie