Uczniowie PSP w Godowie w Krzemionkach
Dnia 4 listopada 2022 r. uczniowie z klasy 6, 7 i 8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Godowie wraz z opiekunami: p. Renatą Radecką i p. Marzeną Pożogą-Kozieł wybrali się (w ramach koła przyrodniczego) na wycieczkę edukacyjną do Krzemionek Opatowskich. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” jako centrum górnictwa krzemienia pasiastego.
O krzemieniu pasiastym stało się szczególnie głośno w 2019 r., kiedy to Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jako pierwszy obiekt w regionie został wpisany na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki prowadzonym tu badaniom archeologicznym wiemy, że kamień ten ceniony był także w okresie neolitu, a więc nawet 5000 lat temu.
Być może to magiczne właściwości krzemienia już wtedy skłaniały człowieka do tego, by z ogromnym wysiłkiem sięgać po ten skrywany pod ziemią skarb. Największą atrakcją Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki jest trasa turystyczna o długości ok. 1,5 kilometra. Wędrując nią zobaczyliśmy miejsca, które nie zmieniły się od czasów, „gdy przed kilku tysiącami lat wycofał się stąd ostatni neolityczny górnik". Wizyta w tym miejscu była jak podróż w czasie, podczas której zobaczyliśmy oryginalne wyrobiska kopalń, hałdy i zagłębienia poszybowe. Znaczną część trasy, bo aż 500 metrów przeszliśmy pod ziemią. Wędrując korytarzami schodzącymi nawet 11 metrów pod powierzchnię, poznaliśmy warunki pracy górników. Niektórzy trochę się bali, lecz pokonali strach i wszyscy doskonale się spisali. Potem zwiedzaliśmy jeszcze wioskę (rekonstrukcję pradziejowej osady), aby poznać zwyczaje oraz życie codzienne ludzi z epoki neolitu. To była cenna lekcja geologii naszego regionu, podczas której zaznajomiono nas z teoriami na temat powstania tak niezwykłego kamienia jak krzemień pasiasty.
Dziś krzemień pasiasty, chętnie używany przez jubilerów, nazywany jest świętokrzyskim diamentem. Wielu podkreśla też jego magiczne właściwości, mówiąc, że jest to kamień, który ma moc przywracania optymizmu.
Wycieczka do Krzemionek Opatowskich była niezwykłą przygodą. Wróciliśmy do Godowa pełni pozytywnych wrażeń.
Opracowanie: Renata Radecka