80 rocznica śmierci "Ponurego"
14 czerwca 2024r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzepinie odbyła się uroczysta akademia z okazji 80 rocznicy śmierci patrona mjr. Jana Piwnika "Ponurego".
Wydarzenie to poprzedziła wycieczka "Śladami Ponurego" oraz realizacja kolejnego etapu projektu "Strofy dla Ponurego", a także tworzenie prac plastycznych na temat "Zapisani na kartach historii. Wielcy ludzie na tle świętokrzyskiego krajobrazu".
Obchody tej niezwykłej rocznicy społeczność szkolna rozpoczęła od udziału we mszy świętej w intencji mjr. Jana Piwnika "Ponurego".
Następnie odbyła się uroczysta akademia, której myślą przewodnią był cytat "non omnis moriar" - (nie wszystek umrę), zaczerpnięty z "Pieśni III" Horacego.
To ważne wydarzenie zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas, Wiceprezes Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury - Nurt Harcmistrz Anna Skibińska, radni: pani Katarzyna Sikora i pan Artur Kępa oraz rodzice. Świadkami tego wydarzenia byli również rodzice, nauczyciele i uczniowie z ościennych szkół, którzy przybyli na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.
Uroczystą akademię rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu szkoły, po którym uczennice kl. VII i VIII przedstawiły układ choreograficzny z flagami. Następnie recytatorzy zaprezentowali publiczności wiersze naszych uczniów o „Ponurym”, zawarte w tomiku „Wiersze dla Ponurego”, który został wydany na tę okoliczność. Przerywnikami były pieśni patriotyczne, związane tematycznie z patronem szkoły i II wojna światową, wykonane przez chór „Violino”.
Stałym punktem rocznicowych obchodów jest uroczyste czytanie fragmentu książki C. Chlebowskiego „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”, opisującego ostatnie chwile życia Jana Piwnika.
Prowadzący uroczystość: pani Wiesława Rutkowska, Wiktoria Lefek i Jakub Majewski, opowieścią o „Ponurym”, udowodnili zasadność odniesienia do „Pieśni III” Horacego.
„Mija 80 rocznica Jego śmierci, a pamięć o nim wciąż nie ustaje, ponieważ w swoim życiu kierował się wartościami, które są drogowskazem dla każdego prawego człowieka. Jego determinacja i upór w dążeniu do celu, wielki perfekcjonizm i ogromna empatia w stosunku do pokrzywdzonych, tworzyły legendę wielkiego patrioty. Pamięć o chłopcu z Janowic nigdy nie zaginie, o co dbają jego towarzysze broni rozrzuceni po całym świecie, różne stowarzyszenia i środowiska takie jak Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”, a także nauczyciele i uczniowie oraz harcerze. Dowodem stałej obecności Janka Piwnika wśród nas jest fakt, że ciągle różne instytucje wybierają na swojego patrona tego wspaniałego Polaka”.
Kolejny punkt programu stanowiło uroczyste zapalenie znicza przez harcerzy i złożenie do wazonu symbolicznych białych róż przez przedstawicieli oddziałów przedszkolnych i klasy I – VIII.
Ostatnim elementem był uroczysty przemarsz dyrekcji szkoły, zaproszonych gości, przedstawicieli klas z wychowawcami i harcerzy przed pamiątkową płytę mjr. Jana Piwnika „Ponurego”, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicz i minutą ciszy uczczono Jego pamięć.
Wszystkim gościom zostały wręczone pamiątkowe tomiki wierszy „Strofy dla Ponurego”, wydane z okazji 80 rocznicy śmierci płk. Jana Piwnika „Ponurego”.
Następnie pan wójt, pani A. Skibińska i pani dyrektor wręczyli młodym poetom podziękowania za udział w projekcie „Wiersze dla Ponurego” oraz pamiątkowe fotografie patrona szkoły, ufundowane przez Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury – Nurt.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał wójt gminy i wiceprezes Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury – Nurt.
Tego dnia odbyło się również ogłoszenie wyników Gminnego Konkursu Plastycznego i wręczenie nagród. Od Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury – Nurt zwycięzcy otrzymali pamiątkowe albumy związane z postacią „Ponurego”.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły, która podziękowała pani Wiesławie Rutkowskiej i pani Ewie Schmalenberg za przygotowanie akademii oraz innym nauczycielom za pomoc w przygotowaniu dekoracji.
Scenariusz: W. Rutkowska
Oprawa muzyczna: E. Schmalenberg
Artykuł opracowała Wiesława Rutkowska