Szkoła Pamięta 2022
ierwsze dni listopada to czas zadumy i refleksji, wspominania osób, które w istotny sposób wpłynęły na kształt naszego życia. Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie. Zgodnie z polską tradycją 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych bliskich i dalszych zmarłych. Na kilka dni przed świętem zmarłych ludzie porządkują groby swoich bliskich, zdobią je kwiatami, zaś w dniu tego święta odwiedzają miejsca pochówku i zapalają znicze – dowód pamięci, miłości, przyjaźni i wspomnień.
Dzień 1 listopada to w polskiej tradycji dzień pamięci nie tylko o bliskich zmarłych, lecz także dzień pamięci narodowej – o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, o samotnych żołnierskich grobach i o bohaterach narodowych. W tym szczególnym czasie, aby ocalić pamięć o postaciach zasłużonych dla naszej ojczyzny i regionu, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Rzepinie włączyli się w akcję MEiN „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, a także upamiętnianie ważnych wydarzeń i rocznic. W ramach tej akcji podjęto w naszej szkole szereg działań. Jednym z nich były porządki oraz zapalenie symbolicznych zniczy pamięci na cmentarzach w naszej okolicy. W ramach tej inicjatywy uczniowie klasy VII pod opieką nauczyciela historii - p. Małgorzaty Lefek uporządkowali groby żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej w latach 1914-1915, zaś uczniowie klasy Vb pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego - p. Marty Dudek zapalili znicze na grobie naszego bohatera z czasów wojny polsko-bolszewickiej, starszego ułana Karola Błacha. Była to kolejna okazja, aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. W szkole wykonane zostały gazetki upamiętniające zmarłych oraz poległych w walce o naszą wolność. Zebrane zostały także materiały dotyczące postaci starszego ułana Karola Błacha, który mieszkał w Rzepinie Kolonii. Za zasługi w walce z bolszewikami został on nagrodzony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego „VIRTUTI MILITARI”, a jego ciało spoczywa na cmentarzu w Pawłowie.
Jak mawiał ks. Jan Twardowski: „Kiedy myślimy z wdzięcznością o zmarłych, dziękujemy Bogu, że przez tych, co odeszli, tyle nieraz otrzymaliśmy dobrego”. W tym listopadowym czasie refleksji i zadumy pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych ale też dbajmy niech symbole pamięci płoną nie tylko na grobach członków rodziny, lecz też i na mogiłach powstańczych, grobach poległych we wszystkich wojnach, grobach osób zasłużonych dla Polski, pod kapliczkami, pomnikami oraz na bezimiennych, opuszczonych grobach. Bowiem: „Jest coś co mrokom się opiera, to pamięć ona nie umiera”.
Opracowały: Marta Dudek, Małgorzata Lefek, Ewa Schmalenberg