Piknik Wojskowy i Koncert "Polskie drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła"
27 sierpnia 2023 r. u stóp Golgoty Wschodu w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie odbył się wyjątkowy, patriotyczny koncert pt. „Polskie drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła” upamiętniający męczeńską ofiarę Polaków na drodze ku odzyskaniu Niepodległości i zachowaniu jej do lat współczesnych. Imprezą towarzyszącą był Piknik Wojskowy.
Polska to kraj bogaty w historię i tradycję. Od wieków Polacy walczyli o niepodległość i suwerenność, niezależnie od okoliczności i przeciwności losu. Dlatego też rocznica odzyskania niepodległości jest dla naszej narodowej wspólnoty wyjątkowym momentem, który zasługuje na wyjątkowe obchody. W tym duchu 27 sierpnia odbył się koncert „Polskie Drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła”, który przyciągnął tłumy i był niezapomnianym wydarzeniem.
Rok 1918 jest szczególny dla Polaków. To właśnie wtedy, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Z tego powodu każdego roku 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Jest to czas na refleksję nad naszą historią, na uczczenie bohaterów walk o wolność, ale też na radosne świętowanie.
Organizatorzy koncertu „Polskie Drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła” postawili sobie za cel nie tylko dostarczenie emocji i rozrywki, ale także przypomnienie o duchu niepodległościowym, który jest nieodłączną częścią naszej tożsamości narodowej. Koncert odbył się na na przepięknych błoniach u stóp Golgoty Wschodu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, która podczas tego wieczoru zamieniła się w prawdziwą arenę patriotycznych przeżyć.
Gwiazdą wieczoru była polska artystka Olga Szomańska, która nie tylko zachwycała swoim talentem wokalnym, ale także przekazywała ważne przesłanie. Jej piosenki opowiadały o naszych drogach ku niepodległości, o bohaterach walczących o Polskę, o trudnych chwilach i triumfach naszego narodu. To była podróż przez czas i historię, która poruszała serca wszystkich obecnych.
Ale nie tylko gwiazda wieczoru przyczyniła się do wyjątkowego charakteru tego koncertu. Na scenie pojawili się również Zespół Wokalno-Estradowy „Nuta”, Zhanna Zharkova - skrzypaczka z Ukrainy, wokalistka Ewa Jach, skrzypaczka Ludmiła Worobec-Witek, śpiewaczka Marzena Trzebińska i pianista Artur Jaroń.
Jednak nie tylko muzyka była głównym elementem koncertu. Scenografia i oprawa wizualna również zasługują na szczególną uwagę.
Nie można zapomnieć o ważnym symbolu, który towarzyszył koncertowi - Krzyżu i Orle. Te dwa symbole są nieodłączną częścią naszej narodowej tożsamości. Krzyż, który symbolizuje wartości chrześcijańskie i ducha walki, oraz Orzeł, który reprezentuje niepodległość i dumę z przynależności do Polski, były widoczne na scenie, ale także i w sercach uczestników.
Atmosfera koncertu była wyjątkowa. Prawie tysiąc ludzi zgromadzonych na błoniach śpiewało razem piosenki, oklaskiwało artystów i wyrażało swoją miłość do Polski. To były chwile pełne wzruszeń i dumy z naszego narodu. Nie było znaczenia, czy byliśmy młodzi czy starsi, czy przybyliśmy z miasta czy wsi - wszyscy byliśmy jednym narodem, jednym duchem.
Koncert „Polskie Drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła” to nie tylko wydarzenie kulturalne, to prawdziwa manifestacja miłości do ojczyzny i oddania hołdu tym, którzy walczyli o naszą niepodległość. To także przypomnienie, że niepodległość to wartość, którą musimy pielęgnować i bronić każdego dnia.
Podsumowując, koncert „Polskie Drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła” był niezapomnianym wydarzeniem, które połączyło ludzi w miłości do Polski i jej historii. To był wieczór, który dał nam siłę, by kontynuować naszą drogę ku niepodległości i dumnie niesć nasze symbole - Krzyż i Orła - jako znak naszej tożsamości narodowej. Niech to wydarzenie stanie się dla nas inspiracją do dalszych wysiłków na rzecz naszej ojczyzny i dla przyszłych pokoleń, by nigdy nie zapominały o naszych polskich drogach ku niepodległości.
Koncert poprzedził Piknik Wojskowy, który rozpoczął się o godzinie 12:00, kiedy to błonia zaczęły wypełniać się rodzinami, weteranami, uczniami i lokalnymi mieszkańcami. Organizatorzy postarali się, aby dostarczyć rozrywki i edukacji na każdym kroku. Na terenie pikniku można było zwiedzić wystawę pojazdów wojskowych. Wielu zainteresowanych odwiedzało liczne stoiska wojskowe, a także słuchało fascynujących opowieści o zgromadzonych pojazdach.
Na scenie wystąpili: Chór Garnizonowy z Kielc, Orkiestra OSP z Krasocina wraz z Marżoretkami, Orkiestra Wojskowa z Lublina. Zaprezentowały się również lokalne grupy artystyczne tj. Zespół Wokalno-Estradowy “Nuta”, Zespół Pieśni i Tańca “Godziembianie”, Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy “Sołtyski”, Zespół Pieśni i Tańca “Okrasa”, Zespół Śpiewaczy “Kałkowianki”, Zespół Wokalno-Estradowy “Juchy Świętokrzyskie”.
Dla dzieci przygotowano specjalny plac zabaw, na którym mogły się bawić, malować twarze, wykrywać miny itp. Młodsze pokolenie miało także okazję spotkać się z żołnierzami i zadawać im pytania o ich służbę i życie wojskowe.
Piknik Wojskowy był też doskonałą okazją do posmakowania tradycyjnych dań wojskowych. Na stoiskach z jedzeniem można było spróbować smacznych wojskowych posiłków, takich jak bigos, kiełbasa wojskowa i grochówka. Nie zabrakło również pysznych ciast i deserów przygotowanych przez obecne na pikniku Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy oraz Koła Łowieckie.
- Piknik Wojskowy to już drugie tego typu wydarzenie w Kałkowie-Godowie, a trzecie w gminie Pawłów. W ten sposób chcemy pokazać społeczeństwu, że wojsko jest blisko ludzi. Chcemy zachęcić młodych ludzi, aby chcieli wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, aby swoje życie zawodowe związali z wojskiem, a to wszystko po to, aby to założenie ustawowe o obronie ojczyzny, 300 tys. armii zbliżało nas do tej liczby. Z kolei poprzez koncert „Polskie drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła” chcemy mówić o niepodległości, jak jest ona dla nas ważna, pokazywać że wiemy że nie jest ona dana nam raz na zawsze. Chcemy w taki sposób akcentować naszą troskę o naszą Ojczyznę, wolną Rzecząpospolitą. Dzisiaj, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, kiedy my sami toczymy wojnę hybrydową z Białorusią i Rosją chcemy pokazać, że będziemy twardo stali na straży naszej wolności, niepodległości właśnie z udziałem naszych wspaniałych żołnierzy – mówiła podczas wydarzenia Agata Wojtyszek – poseł na Sejm RP.
Organizatorami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus, Stowarzyszenie „Przyjacielska Dłoń” oraz Parafia p.w. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie.