VII Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta”. Muzyczne święto w Kałkowie-Godowie
W Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, odbył się VII Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta”. Organizatorem wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. Pomysłodawcą i Dyrektorem Festiwalu jest Maciej Bidziński, a Mecenasem Koło Promocji Sztuki „W KOŁO MACIEJU”.
W tegorocznej edycji Festiwalu wzięło udział imponujące 80 podmiotów, skupiając ponad 300 utalentowanych osób, obejmując solistów, duety, zespoły, scholę i chóry. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali Marek Solarczyk – biskup Diecezji Radomskiej, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Ambroszczyk – Starosta Powiatu Starachowickiego, ks. Zbigniew Stanios – kustosz Sanktuarium w Kałkowie-Godowie oraz Marek Wojtas – Wójt Gminy Pawłów.
W skład Jury tegorocznej edycji Festiwalu weszli trzej wybitni artyści, posiadający ogromne doświadczenie oraz pasję do muzyki. Ich profesjonalizm i krytyczne spojrzenie pozwoliły uczestnikom śmiało zaprezentować swoje umiejętności, a jednocześnie sprawiły, że konkurs był wyjątkowym wydarzeniem muzycznym.
Anna Maria Adamiak to wybitna śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoją karierę rozwija zarówno w Polsce, jak i za granicą, występując m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, na Ukrainie, w Litwie oraz w Korei Północnej. Jest także cenioną pedagoginią wokalną, prowadzącą własne studio oparte na autorskim programie emisji głosu. Anna Maria Adamiak jest asystentką prof. Grażyny Barszczewskiej. Jej obecność w Jury Festiwalu zapewniła uczestnikom profesjonalną ocenę wokalnych wystąpień.
Paweł Łukowiec to kompozytor, dyrygent i pedagog z wybitnym dorobkiem artystycznym. Posiada tytuł doktora uzyskany na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w Instytucie Edukacji Muzycznej. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji prof. Jana Antoniego Wichrowskiego. Łukowiec jest autorem licznych dzieł muzycznych, obejmujących muzykę symfoniczną, kameralną, chóralną, teatralną i elektroniczną. Jego osiągnięcia zostały uhonorowane wieloma nagrodami na konkursach krajowych i międzynarodowych. Ponadto, pięciokrotnie otrzymał nagrodę Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego za bogaty dorobek twórczy i aktywność kulturalną. Paweł Łukowiec jest również odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2014 r.).
Tomasz Ceglarski to muzyk i mecenas kultury, zdobywca uznania jako organizator Festiwalu „Dni Muzyki Organowej i Kameralnej”. Absolwent Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, Ceglarski jest również multiinstrumentalistą oraz doskonałym organizatorem i managerem kultury. Jego zaangażowanie w rozwój życia muzycznego regionu zostało docenione przez społeczność, czyniąc go ważną postacią na kulturalnej mapie miasta i okolicy.
Dzięki zaangażowaniu i ekspertyzie tego zaszczytnego Jury, uczestnicy VII Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” mieli szansę otrzymać profesjonalne oceny, cenne wskazówki oraz inspirację do dalszego rozwoju swojego muzycznego talentu.
Po zakończeniu intensywnych zmagań muzycznych ogłoszono wyniki poszczególnych kategorii Festiwalu:
Kategoria soliści/duety do lat 12:
- Klaudia Kiczor
- Daria Miernik
- Patrycja Żelazna
Wyróżnienia: Lena Mojecka, Marysia Tokarska, Zuzanna Zięba, Klaudia Kaleta, Michalina Cedro, Emilia Wijas.
Kategoria soliści/duety od 12 do 16 lat:
- Joanna Orłowicz
- Maja Dziewa
- Amelia Nazar
Wyróżnienia: Magdalena Zapała, Bartłomiej Rokita, Gabriela Mikos.
Kategoria soliści/duety powyżej 16 lat:
- Nagroda Starosty Starachowickiego – Martyna Wójcik
- Julia Kaczor
- Weronika Koprowska
Wyróżnienie: Marta Zawłocka.
Kategoria zespoły/schole:
- Nagroda Starosty Starachowickiego – Kwartet LAAJK
- My 5
- Zespół wokalno-estradowy „Nuta”
Wyróżnienia: Zespół Pieśni i Tańca „Mała Okrasa”, Zespół wokalno-estradowy „Nuta Młodzieżowa”.
Kategoria zespoły ludowe:
- Nie przyznano
- „Młodzi Ludowiacy”
- Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”
Wyróżnienia: KGW „Śwarne Kakonianki”, KGW „Kałkowianki”, KGW „Nietuliszczanie”.
Kategoria chóry:
- Nie przyznano
- Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Chór „Portamento”
- Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Chór „Con Anima”
Wyróżnienia: Chór „Et Gloria Mater”, Chór „Cantabile”.
Podsumowując, VII Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” okazał się nie tylko wyjątkową okazją do prezentacji muzycznego talentu, ale także spotkaniem pasjonatów i miłośników świątecznej atmosfery. Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom, a organizatorom dziękujemy za stworzenie tak wyjątkowego wydarzenia kulturalnego w sercu Ziemi Świętokrzyskiej.