Dożynki Diecezjalno-Gminne w Kałkowie-Godowie: Tradycja, Wspólnota i Plon
10 września w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie odbyły się dożynki diecezji radomskiej i gminy Pawłów.
Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalno-religijnych w Polsce, które od lat stanowią okazję do wspólnego świętowania plonów, promowania tradycji i budowania więzi społecznych. Jednym z wyjątkowych miejsc, gdzie to święto nabiera szczególnego blasku, są Dożynki Diecezjalno-Gminne w malowniczej miejscowości Kałków-Godów. Co roku mieszkańcy gminy, a także diecezji radomskiej, spotykają się, by celebrować bogactwo ziemi i kultywować ducha wspólnoty.
Tradycja organizowania dożynek sięga w Kałkowie-Godowie wielu dziesięcioleci wstecz. Początkowo były to wydarzenia o lokalnym charakterze, skupiające mieszkańców wsi na świętowaniu zbiorów i plonów rolnych. Stopniowo jednak Dożynki nabierały na znaczeniu i stały się wydarzeniem o wymiarze diecezjalnym. Impreza z roku na rok ewoluuje, stając się nie tylko okazją do podziękowania za urodzaj, ale także świętem kultury, tradycji i religii.
Dożynki Diecezjalno-Gminne w Kałkowie-Godowie to nie tylko świętowanie plonów, ale również hołd składany tradycjom i kulturze polskiej. Impreza ta to prawdziwa uczta dla zmysłów, gdzie można podziwiać barwne stroje ludowe, wysłuchać ludowej muzyki oraz spróbować regionalnych potraw.
Jednym z najważniejszych elementów Dożynek jest tradycyjna korowód dożynkowy. Na czele korowodu jadą strażacy, rolnicy z pięknymi i okazałymi maszynami rolniczymi, dalej reprezentacje z różnych zakątków gminy i diecezji z wieńcami dożynkowymi, a za nimi idą grupy folklorystyczne, duchowieństwo oraz mieszkańcy. To widowisko pełne kolorów, śpiewu i tańca, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Starostami tegorocznych dożynek byli Justyna Grunt z Nowego Jawora i Łukasz Zapała z Kałkowa.
Mimo że Dożynki Diecezjalno-Gminne w Kałkowie-Godowie to święto ziemi i plonów, to jednak ma ono także głębokie znaczenie religijne. Impreza ta jest okazją do oddania dzięki Bogu za obfite plony oraz do modlitwy o błogosławieństwo dla przyszłego roku.
Podczas Dożynek odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. biskup Piotr Wojciech Turzyński - Biskup Pomocniczy Radomski wraz z ks. kan. Andrzejem Rdzankiem, dziekanem dekanatu Starachowice-Południe oraz ks. Zbigniewem Staniosem - kustoszem Sanktuarium w Kałkowie - Godowie. Był to moment, w którym mieszkańcy gminy mogą razem uczestniczyć w nabożeństwie i podziękować za otrzymane dobra. Modlitwa i duchowe aspekty Dożynek są istotnym elementem tego święta, które łączy w sobie zarówno aspekt religijny, jak i ludowy.
Tradycją dożynek w Kałkowie-Godowie jest również piknik rodzinny, który odbywa się bezpośrednio po zakończeniu mszy świętej. Jest to okazja do budowania więzi społecznych. Mieszkańcy diecezji radomskiej, Kałkowa-Godowa oraz okolicznych wiosek spotykali się na boisku sportowym w Kałkowie, by razem świętować i spędzić czas w miłym towarzystwie. To także szansa na zaprezentowanie swoich umiejętności, dzielenie się doświadczeniami i wspólną zabawę.
Uroczystego otwarcia pikniku dokonali: Agata Wojtyszek - Poseł na Sejm RP, ks. Zbigniew Stanios - kustosz Sanktuarium w Kałkowie-Godowie, Marek Wojtas - wójt gminy Pawłów, Krzysztof Charemski - sekretarz gminy Pawłów, Henryk Więcław - Przewodniczący Rady Gminy w Pawłowie oraz Maciej Bidziński - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie.
Piknik rozpoczęto od tradycyjnego ośpiewania wieńców dożynkowych, którego dokonał Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski” i rozdania mieszkańcom chlebków dożynkowych. Program artystyczyny skupił się na zespołach działających przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Na scenie wystąpili m.in. dzieci z świetlicy w Kałkowie, Dziecięcy Zespół Mała „Okrasa”, Zespół Pieśni i Tańca Duża „Okrasa”, Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski”, Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”, Zespół Śpiewaczy KGW „Kałkowianki”, Zespół Wokalno-Estradowy „Nuta”, Zespół „Juchy Świętokrzyskie” oraz soliści: Aleksandra Gulba, Patrycja Lipa, Agnieszka Głowacka, Weronika Koprowska, Marcelina Bidzińska. Piknik zakończyła
potańcówka z Zespołem Zbigniewa Orczyka i Przyjaciele.
Część artystyczną przeplatały liczne konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych, co sprzyja integracji społecznej. Impreza ta dała również możliwość prezentacji lokalnych produktów i smakołyków. W tegorocznych dożynkach prezentowały się Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z: Kałkowa, Pawłowa, Nieczulic, Trzeszkowa, Szarotki (Szerzawy). Swoje stoisko prezentowało również Koło Łowiecki „Hubert” ze Starachowic.
Organizatorem pikniku był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie.
- Dożynki Diecezjalno-Gminne w Kałkowie-Godowie to wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie tradycję, kulturę, religię i wspólnotę. To chwila, w której mieszkańcy gminy i diecezji radomskiej mogą razem celebrować obfite plony, kultywować dziedzictwo kulturowe oraz budować więzi społeczne. Ta piękna tradycja jest dowodem na to, że dożynki wciąż mają swoje miejsce w sercach Polaków i odgrywają ważną rolę w życiu społeczności wiejskich. Kałków-Godów staje się podczas tych dni miejscem, gdzie spotykają się tradycja, wiara i wspólnota, tworząc niezapomniane wspomnienia i uśmiechy na twarzach mieszkańców i gości.- informuje Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów.