Europejski Dzień Języków
Tradycyjnie już od kilku lat nasza szkolna społeczność świętowała obchody Europejskiego Dnia Języków, który odbywa się 26 września z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Święto ma na celu popularyzację świadomości językowej, rozwijanie umiejętności i kompetencji językowych oraz zachęcanie do nauki nie tylko jednego języka i to bez względu na wiek uczącego się. Nade wszystko także istotnym elementem kampanii jest wzajemne zrozumienie kulturowe krajów, a różnorodność językowa jest kluczowym jej składnikiem.
W Publicznej Szkole Podstawowej im. mjr. Jana Piwnika “Ponurego”, uczniowie od najmłodszych lat oprócz kształtowania postawy patriotyzmu uczeni są tolerancji, szacunku i wzajemnego przenikania się kultur oraz tradycji innych krajów. W szkole uczą się angielskiego i niemieckiego, a w wolnym czasie rozwijają swoje umiejętności poznając inne języki. Podróżują po świecie i chwalą się, że “potrafią się dogadać”, a co najważniejsze bariera językowa im nie jest straszna. Dlatego też nie mogło zabraknąć nas, podczas obchodów święta języków europejskich. Tego dnia uczniowie oglądali prezentacje przybliżające ideę Europejskiego Dnia Języków, oglądali filmy dotyczące różnorodności kulturowych, rozwiązywali quiz wiedzy o językach obcych, było również dyktando- “running dictation”.Uczniowie, którzy okazali się największą wiedzą otrzymali vouchery do wykorzystania na klasówkach i sprawdzianach na j. niemieckim.
Następnie uczniowie klas IV-VIII zaprezentowali 6 krajów europejskich, związane z nimi tradycje, zwyczaje, przedstawicieli ze świata nauki czy kultury. Nie obyło się bez typowych dla danego kraju strojów, i w tym przypadku inwencja twórcza naszych wychowanków jak zwykle nas nie zawiodła. Uczniowie “dopięli na ostatnie guziki’ dekoracje, kostiumy, nie wspominając o przepysznych, różnorodnych daniach, przekąskach i napojach, które przygotowali samodzielnie, a także z pomocą wspaniałych rodziców. Prezentacje multimedialne, a także plakaty i projekty oraz fotobudki z charakterystycznymi dla danego kraju symbolami były zwieńczeniem atrakcji. Wszyscy nauczyciele, uczniowie, a w szczególności nasi najmłodsi, mieli okazję “zwiedzić” poszczególne kraje takie jak Włochy, Francję, Hiszpanię, Niemcy, Polskę i Anglię. Skosztowali tradycyjnych przysmaków europejskiej kuchni, np. hiszpańskiej paelli, tortilli czy churrosów, niemieckiej kiełbaski wurst z musztardą, tortu czekoladowego zwanego szwarcwaldzkim, angielskich fish and chips, francuskich makaroników, bagietek, serów, croissantów, włoskich pizzy i past, tiramisu, a nawet lodów domowej roboty. Nie mogło zabraknąć polskiego żurku, pierogów, bigosu i chleba ze smalcem, a na deser oczywiście był sernik. Czy o czymś zapomnieliśmy? Możliwe ,że tak, bo stoły w naszych państwach europejskich były suto zastawione, a smakołyki szybko znikały.
Wszyscy uczniowie wspaniale przygotowali się do obchodów Europejskiego Dnia Języków i choć to jedna taka data w roku, którą tak hucznie celebrujemy to nie zapominamy, że wielokulturowość dotyczy nas wszystkich na co dzień i dzięki temu nasza kultura, wartości, obyczaje mogą się wzajemnie przenikać. Uczymy się od siebie i inspirujemy się wzajemnie. A łączą nas języki.
Opracowanie: Agata Żelazna- Jeśko, Agnieszka Żur, Sylwia Zapała
Publikacja: Urszula Grunt - Sopińska