Dożynki diecezji radomskiej i gminy Pawłów
Rolnicy diecezji radomskiej i gminy Pawłów 11 września podziękowali za plony podczas uroczystości dożynkowych.
Przy ludowym śpiewie Zespołu Folklorystyczno-Obrzędowego „Sołytyski” rozpoczął się korowód dożynkowy, który ubogaciły traktory wraz z nowoczesnym sprzętem rolniczym. Za nimi wieńce dożynkowe jako owoc pracy rąk ludzkich i dar wdzięczności za zebrane plony. Dzieci w strojach ludowych podkreślały wspaniale charakter ludowy uroczystości. Dalej sztandary i feretrony niesione przez parafian, a na wozie w zaprzęgu konnym starostwie dożynek Małgorzata Wilczyńska z Radkowic i Michał Kania z Dąbrowy wraz z gospodarzem gminy Pawłów - Wójtem Markiem Wojtasem. Za nimi kroczący ks. Zbigniew Stanios - kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej wraz przedstawicielami Rady Gminy oraz pozostali uczestnicy korowodu.
Barwny, długi korowód prowadzony przez wóz strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie przeszedł drogą ustrojoną flagami i proporcami, aby dotrzeć do ołtarza, na którym sprawowana będzie Msza św. jako dziękczynienie za zebrane plony tego roku. Dziękowano również za dar Koronacji obrazu Matki Bożej w XV rocznicę tego cudownego wydarzenia, które miało miejsce w dniu 15 września 2007 r. przy wielotysięcznej rzeszy ludzi, którzy przybyli wówczas na tę uroczystość.
- Po powitaniu Pasterza Diecezji Radomskiej biskupa Marka Solarczyka, Poseł na Sejm RP Agaty Wojtyszek, Wójta Marka Wojtasa oraz przybyłych gości Starostowie Dożynek poprosili ks. biskupa o dar Mszy św. składając na ołtarzu trud pracy rolnika i wdzięczność ludzkich serc za dar chleba codziennego i opiekę Matki Bożej – relacjonuje przebieg dożynek ks. kustosz Zbiegniew Stanios.
Ks. Biskup w słowie skierowanym do rolników jak i przybyłych gości podkreślił wielki szacunek do Polskiej ziemi, miłość do Ojczyzny i drogę, która wiedzie do Matki Bożej Królowej Naszej Ojczyzny. Podkreślając wspólnotę ludzi pracujących na roli, ich solidarność, wspominał swoje dzieciństwo przy pracach na polu. Początki pomocy, a później już na traktorze przy pracach żniwnych. Podkreślał ciężką pracę i szacunek dla ludzi kochających ziemię ukazując, że nie jest mu obca praca rolnika. Ks. biskup wspominał także wydarzenie Koronacji wskazując wszystkim drogę do Matki, a przez Maryję do Jezusa.
Tegoroczne dożynki ubogaciły wspaniałe wieńce dożynkowe przygotowane przez:
- delagację z Pińczowa z parafii Gust,
- parafię św. Jana Chrzciciela w Pawłowie,
- Koło Gospodyń Wiejskich „Kałkowianki”,
- Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemi Radomskiej,
- Parafię Kuczki (gmina Gózd),
- Stowarzyszenie Rolników Indywidualnych Kochanówka - Parafia Sienno,
- Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Nieczulic,
- Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Grabkowa (Grabków i Krajków),
- Parafia św. Józefa Robotnika w Wojsławicach,
- mieszkańców Godowa Dworskiego,
- Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie.
- Prezentacja okazałych wieńców dożynkowych i błogosławieństwo ks. biskupa sprawiły, że zza chmur ukazało się słońce co pozwoliło na dalszą część, czyli piknik dożynkowy. Dzieci i dorośli mogli podzielić się chlebem, ale i radością spotkania na boisku przy remizie strażackiej. Pod dyrekcją i przewodnictwem Macieja Bidzińskiego rozpoczęła się impreza, w której wszyscy i dzieci i dorośli brali czynny udział w zabawie i poczęstunku, który przygotowały miłe panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszej gminy. Na scenie zaprezentowali się soliści i zespoły ludowe ubogacając piknik dożynkowy pięknymi głosami i tańcami ludowymi. A pod wieczór, gdy zabawa i radość ludzkiego serca za piękne spotkanie wystąpił zespół Juchy Świętokrzyskie, który jak zawsze porwał tłumy do zabawy, do śpiewania i do tańca. W tej pięknej scenerii kończącego się dnia dziękowaliśmy Bogu za dar chleba powszedniego i za bliskość Matki Bożej i jej cudowną opiekę nad nami. Bardzo dziękuję wszystkim za organizację naszego dziękczynienia za zebrane plony: Pani Poseł RP Agacie Wojtyszek, Biskupowi Markowi Solarczykowi, Wójtowi Gminy Pawłów Markowi Wojtasowi i Radzie Gminy, Dyrektorowi GOKSiRu Maciejowi Bidzińskiemu, Kierownikowi Referatu Organizacyjnego Piotrowi Majowi oraz wszystkim zespołom i solistom, Strażakom OSP Kałków i jednostkom naszej Gminy Pawłów, Policji, Kołom Gospodyń Wiejskich, Starostom Dożynek, Pracownikom Sanktuarium, wszystkim nie pomijając nikogo bardzo dziękuję i zapraszam za rok na Dożynki 2023 - dodaje kustosz Sanktuarium.