Dofinansowanie pawłowskich zabytków
Ponad 1,2 mln złotych trafi do gminy Pawłów za zrealizowanie 3 zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami.
14 lipca Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski oraz Agata Wojtyszek - poseł na Sejm RP poinformowali o rozstrzygnieciu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
- W programie nie chodzi wyłącznie o zabytki. Często fundusze trafiają w miejsca żywego kultu, gdzie nasze serca biją wraz z sercem naszej wiary. Bardzo się cieszę, że Rzeczypospolita pamięta o swoim dziedzictwie i traktuje je bardzo poważnie. Nie tylko trzeba je bronić, ale my to dziedzictwo wzmacniamy i odnawiamy. Ten program przywraca blask Rzeczypospolitej – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
- Na terenie gminy Pawłów z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków realizować będziemy trzy zadania inwestycyjne. Dwa z nich dotyczyć będzie prac remontowo-konserwatorskich zabytkowego gotyckiego kościoła pw. św. Małgorzaty w Chybicach. Zaplanowane prace związane są z zabezpieczeniem fundamentów kościoła, odwodnienie terenu wokół kościoła oraz zabezpieczenia zabytkowego muru. Trzecie zadanie obejmie prace związane z budową nowych schodów wraz z podjazdem dla niepełnosprawnych przy zabytkowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Świętomarzy. Łączna kwota pozyskanego dofinansowania wynosi 1 210 300 zł - informuje Marek Wojtas - wójt gminy Pawłów.
KOŚCIÓŁ W CHYBICACH
Pierwotny kościół pw. św. Małgorzaty pochodzi z ok. 1362 r. Świątynia była rozbudowywana i remontowana w 1617 r., w 1710 r. od strony zachodniej dobudowano wieżę. Jest to budowla orientowana, gotycka, murowana z ciosów piaskowca. Nawa jest na rzucie prostokąta z węższym prostokątnym prezbiterium. Najciekawszym elementem architektury kościoła jest sklepienie nawy. Podtrzymywane jest jednym, ośmiobocznym filarem i określane jest jako sklepienie palmowe. Obiekt jest bardzo cennym i unikatowym zabytkiem, ważnym dziedzictwem architektury gotyckiej w tej części Polski.
Świątynia usytuowana jest na skarpie, jest w bardzo złym stanie. Brak systemu odwodnienia obiektu powoduje, że jest on zawilgocony, liczne spękania stwarzają niebezpieczeństwo dla istnienia zabytku oraz osób odwiedzających kościół. Konieczne są natychmiastowe prace stabilizujące obiekt.
Świątynię zabezpiecza mur oporowy. Stan zachowania tego muru jest katastrofalny. Jest przechylony i mocno popękany (w każdej chwili grozi zawaleniem). W przypadku jego zniszczenia destrukcji może ulec sam kościół. Planowane działania nie odnoszą się zatem tylko do ratowania zabytkowego muru ogrodzeniowo-oporowego, ale w dalszej perspektywie są działaniem zabezpieczającym teren, na którym jest usytuowany gotycki kościół. Planowane prace remontowo-konserwatorskie ujęte w zadaniu dotyczą zabezpieczenia zabytkowego muru. Obejmują: wzmocnienie mikropalami muru oporowego, drenaż przy murze oporowym, naprawa muru (przemurowania uszkodzonych fragmentów, iniekcje, izolacje, uzupełnienia spoin), wykonanie dokumentacji budowlanej odnoszącej się do tego zadania.
KOŚCIÓŁ W ŚWIĘTOMARZY
Murowany kościół w Świętomarzy został wybudowany około 1450 r. , ufundowany przez miejscowego dziedzica Rogalę. Świątynia wielokrotnie była przebudowywana i odnawiana. Czas i historia nie obchodziły się z nią zbyt łaskawie. W XIX w. do niewielkiego kościoła dostawiono od strony północnej kaplicę Świętego Krzyża. Dach Świątyni został pokryty nową blachą, pomalowano też ściany i dobudowano chór. Odrestaurowano także wnętrze kościoła. Konserwacji poddano barokowy ołtarz główny z obrazem Matki Bożej z XVII w., który wzbogacił się o złoconą sukienkę. W przedsionku kościoła znajduje się chrzcielnica z XIII w., wykorzystywana dziś jako kropielnica. Uwagę zwracają także drzwi boczne z XIV w., z kutego żelaza, zawieszone w gotyckich portalach z herbami fundatorów. Obok świątyni stoi zabytkowa drewniana dzwonnica, którą wzniesiono bez użycia gwoździ.
Zakres prac obejmuje wykonanie schodów wraz z podjazdem dla niepełnosprawnych oraz wykonanie i montaż barierek. Ponadto planowane jest wykonanie zjazdu dla niepełnosprawnych w środku budynku kościoła, położenie płytek na zjeździe w środku oraz orynnowanie daszku nad schodami.