Wycieczka do Zakopanego
23-24 maja 2024 r. odbyła się wycieczka do Zakopanego, zorganizowana dla uczniów klas IV i V Publicznej Szkoły Podstawowej im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Rzepinie.
Celem wyjazdu była integracja uczniów, promowanie aktywnego wypoczynku, rozbudzanie zainteresowania bogactwem i pięknem polskich gór, zapoznanie z ogromnym dorobkiem kulturowym górali.
Pobyt w Zakopanem, uczniowie pod opieką p. Mirosławy Latały, p. Edyty Turek i p. Edyty Truchlewskiej, mimo nie zbyt zachęcającej pogody rozpoczęli wędrówką Doliną Kościeliską. Podczas pokonywania szlaku pogoda się poprawiała. Następnie mieli okazję zwiedzenia nowego centrum edukacyjnego - Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia, otwartego przy wylocie Doliny Kościeliskiej. Obiekt, znajduje się w całości pod ziemią i wykorzystuje zaskakujące rozwiązania architektoniczne. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. naturalnej wielkości dinozaura czy niedźwiedzia jaskiniowego.
Chwilę zadumy i odpoczynku dostarczył uczniom pobyt w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zostało ono wybudowane jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r.
Po wyczerpującym, ale bardzo ciekawym dniu udaliśmy się na miejsce noclegu w Białym Dunajcu, gdzie uczniowie mieli dodatkowe atrakcje - spotkanie w „Góralskim szałasie” oraz dyskotekę. Interesujące legendy i ciekawostki o górach i tradycjach góralskich opowiadane przez rodowitego górala bardzo zaciekawiły uczniów.
Następnego dnia pogoda dopisała i mogliśmy wyruszyć na Gubałówkę. Po wjeździe na szczyt kolejką linową można było ujrzeć przepiękną panoramę Tatr. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, gdzie pochowanych jest wielu wybitnych Polaków, m.in. Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa – Tetmajer czy Władysław Orkan.
W Zakopanem nie mogliśmy tez ominąć Krupówek, najczęściej odwiedzanej przez turystów ulicy miasta, na której można zakupić pamiątki, pospacerować i spróbować zakopiańskich oscypków. Ostatnim punktem wycieczki było miejsce znane przez każdego kibica skoków narciarskich, czyli Mała i Wielka Krokiew.
Zakopane pożegnało nas deszczem, ale widoki malowniczo położonych szczytów tatrzańskich, interesujące legendy i ciekawostki opowiadane przez przewodników oraz miła atmosfera sprawiły, że wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni z wycieczki.
Opracowanie: Mirosława Latała
Publikacja: Mirosława Latała