Nie pal przy mnie proszę!
W roku szkolnym 2022/2023r uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dąbrowie przystąpili do uczestnictwa w cyklicznych zajęciach warsztatowych w ramach programu edukacji antynikotynowej Nie pal przy mnie, proszę!, realizowanego z inicjatywy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zajęcia te miały na celu usystematyzowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia, kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie uczniom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, uwrażliwienie na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem oraz wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inne osoby palą papierosy w ich obecności.
Program obejmował pięć zajęć warsztatowych, w których główna bohaterka -wiewiórka Wiki zachęcała dzieci zarówno do dbania o swoje zdrowie, jak również do właściwego reagowania w sytuacji, gdy ktoś pali papierosy. Jak podaje WHO co roku około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na palenie bierne. Należy więc prowadzić tego typu akcje profilaktyczne, by odpowiednio wcześnie wykształcić w dzieciach postawę obronną przed biernym paleniem.
Zajęcia prowadzone były w oparciu o scenariusze dołączone do programu, ich tematyka obejmowała:
Zajęcia 1. Co to jest zdrowie?
Zajęcia 2. Od czego zależy nasze zdrowie?
Zajęcia 3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
Zajęcia 4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
Zajęcia 5. Nie pal przy mnie, proszę.
Uczniowie korzystali z kart pracy, które dołączone były do materiałów programowych. Tematy zapisywane na tablicy w formie zdań pytających zachęcały dzieci do wspólnego szukania odpowiedzi na priorytetowe pytanie danego spotkania. Poszukując odpowiedzi na nie uczniowie korzystali z różnorodnych metod aktywizujących, m.in. dramy, burzy mózgów, ćwiczeń oddechowych, krzyżówki i układanki o wiewiórce Wiki.
Zajęcia te były dla uczniów zarówno miło spędzonym czasem z wiewiórką Wiki, która budziła dużą sympatię wśród dzieci, jak również istotnym procesem nabywania świadomości szkodliwego działania tytoniu na zdrowie oraz sposobów radzenia sobie z powyższym problemem. Spotkania te były również okazją do integracji zespołów klasowych.
Podsumowaniem programu był konkurs plastyczny dla chętnych uczniów pt. Nie pal przy mnie, proszę. Prace i plakaty konkursowe zostały wykorzystane do stworzenia w szkole gazetki profilaktycznej związanej z tematyką programu.
Opracowanie - Anna Jędrzejewska